Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

αν με τα LEDοι DLP λυσουν το θεμα ρεηνμπο θα παρουν πανω τους σιγουρα.Οι αλλοι εχουν προβληματα συγκλισης να λυσουν.Αλλα ολοι εχουν προβληματα λαμπας.Ασχολουμαστε δεκα πεντε χρονια περιπου τωρα με βιντεοπροβολικα και ακομα η βασικη τεχνολογια της λαμπας δεν εχει αλλαξει.Καιρος ειναι να πανε πια σε κατι αλλο.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
έχω τον optoma hd 70 όπου όταν τον πήρα ήταν ηρωικός.όσο για τους lcd ,ας κρατήσει κάποιος με την ίδια πιστότητα χρώματος όπως το πρώτο άναμα και τα ξαναλέμε.Δοκιμασμενοι projectors λόγο δουλειάς EPSON 700,EPSON680,EPSON 420,EPSON 1000,EPSON 2000,EPSON 3000,EPSON 5000,OPTOMA HD 65,OPTOMA HD 70 ,OPTOMA 800XLV,OPTOMA 761,OPTOMA 7155,OPTOMA 721 KAI 727 ,OPTOMA 774,SONY AW 10,SONY EX 5,SONY CX 21,SONY HW10,TOSHIBA S8 και πολλοί άλλοι που δε θυμάμαι καν.Λοιπόν οι lcd μετά από 1000-1500 ώρες σε πολύωρη λειτουργία κάθε μέρα πέσαν τα χρώματα στο μισό της δύναμης τους.Οι sxrd μια χρά οι dlp το ίδιο.Για φως δε συζητάμε αφού ξέρετε τις τεχνολογίες ξέρετε ποιοι παίζουν με φως και ποιοι όχι .Ξέχασα ότι δυο projectors μ έχουν εντυπωσιάσει στη ζωή μου αφού κάνω επεξεργασία hd video για τη δουλεια''' ο ένας ήταν ο optoma hd 70 πολύ καλη ευκρίνεια και ο άλλος ο SONY ΑW10.Από τότε ότι και να δω μου φαίνεται καλό τίποτα παραππανω.όσο για το rainbow το βλέπω μόνο όταν έχω άσπρο φόντο για ώρα πουθένα αλλού.
 


Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Ξέχασα ότι δυο projectors μ έχουν εντυπωσιάσει στη ζωή μου αφού κάνω επεξεργασία hd video για τη δουλεια''' ο ένας ήταν ο optoma hd 70 πολύ καλη ευκρίνεια και ο άλλος ο SONY ΑW10.Από τότε ότι και να δω μου φαίνεται καλό τίποτα παραππανω.

:111:
Αν και δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς τα κριτήριά σου, σέβομαι την άποψή σου.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Εγω διαπιστωνω πως-πλην του HW10-ολοι οι υπολοιποι Sony που εχεις δει
ειναι data.
Μηπως συγχεεις τις επαγγελματικες σου προσδοκιες με αυτες
που απαιτουνται για το στησιμο ενος σωστου οικιακου κινηματογραφου?
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Εγω Αντριους επεσα μεσα...

ειπα Ο η Ι και εχει Ο....!!!!
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

έχω τον optoma hd 70 όπου όταν τον πήρα ήταν ηρωικός.όσο για τους lcd ,ας κρατήσει κάποιος με την ίδια πιστότητα χρώματος όπως το πρώτο άναμα και τα ξαναλέμε.Δοκιμασμενοι projectors λόγο δουλειάς EPSON 700,EPSON680,EPSON 420,EPSON 1000,EPSON 2000,EPSON 3000,EPSON 5000,OPTOMA HD 65,OPTOMA HD 70 ,OPTOMA 800XLV,OPTOMA 761,OPTOMA 7155,OPTOMA 721 KAI 727 ,OPTOMA 774,SONY AW 10,SONY EX 5,SONY CX 21,SONY HW10,TOSHIBA S8 και πολλοί άλλοι που δε θυμάμαι καν.Λοιπόν οι lcd μετά από 1000-1500 ώρες σε πολύωρη λειτουργία κάθε μέρα πέσαν τα χρώματα στο μισό της δύναμης τους.Οι sxrd μια χρά οι dlp το ίδιο.Για φως δε συζητάμε αφού ξέρετε τις τεχνολογίες ξέρετε ποιοι παίζουν με φως και ποιοι όχι .Ξέχασα ότι δυο projectors μ έχουν εντυπωσιάσει στη ζωή μου αφού κάνω επεξεργασία hd video για τη δουλεια''' ο ένας ήταν ο optoma hd 70 πολύ καλη ευκρίνεια και ο άλλος ο SONY ΑW10.Από τότε ότι και να δω μου φαίνεται καλό τίποτα παραππανω.όσο για το rainbow το βλέπω μόνο όταν έχω άσπρο φόντο για ώρα πουθένα αλλού.
Δεν ξερω φιλε μου...και χωρις να σου χαλασω αυτο που πιστευεις,θεωρω οτι τα "πτωματα" ειναι δευτερα μηχανακια σε εικονα.....δλδ δεν εχουν να προσφερουν κατι...
Ειναι σαν τα beng.....ναι μπορεις να βλεπεις εικονα,αλλα δεν...
Δεν ξερω,αλλα ποτε μου δεν συμπαθησα την εικονα αυτων των δυο εταιριων.....δειχνουν καπως...!!!!!
Ισως και να κανω λαθος....δλδ δεν σημαινει οτι ειναι ντε και καλα ετσι οπως τα λεω....

Επισης πρεπει να γνωριζεις πως αλλαζει η πιστοτητα χρωματος και οχι μονο,λογο φθορας λαμπας(ωρες) δλδ μονο απο την λαμπα θα χασεις...εαν βαλεις και την υπολοιπη αλυσιδα της εκαστοτε τεχνολογιας χανεις και απο εκει....δλδ ολοι χανουν αναλογα την τεχνολογια....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Δεν ξερω φιλε μου...και χωρις να σου χαλασω αυτο που πιστευεις,θεωρω οτι τα "πτωματα" ειναι δευτερα μηχανακια σε εικονα.....δλδ δεν εχουν να προσφερουν κατι...
Ειναι σαν τα beng.....ναι μπορεις να βλεπεις εικονα,αλλα δεν...
Δεν ξερω,αλλα ποτε μου δεν συμπαθησα την εικονα αυτων των δυο εταιριων.....δειχνουν καπως...!!!!!
.
Κατσε ρε συ Κωστη!
Πως κρινεις αναλογα με την εταιρεια και οχι το μοντελο?
Δηλαδη εαν αυριο βγαλει η Benq ενα κορυφαιο μοντελο-στα ματια
σου παντα-και η Infocus ενα αντιστοιχο...σαπακι θα συνεχισεις
να λες το ιδιο?:139:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.671
Reaction score
94.666
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Κατσε ρε συ Κωστη!
Πως κρινεις αναλογα με την εταιρεια και οχι το μοντελο?
Δηλαδη εαν αυριο βγαλει η Benq ενα κορυφαιο μοντελο-στα ματια
σου παντα-και η Infocus ενα αντιστοιχο...σαπακι θα συνεχισεις
να λες το ιδιο?:139:
Μπορεί να λέει Ανδρέα μέχρι στιγμής τι έχουν βγάλει οι δύο εταιρίες

και μάλλον όσα μοντέλα έχει δει.:126:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Κατσε ρε συ Κωστη!
Πως κρινεις αναλογα με την εταιρεια και οχι το μοντελο?
Δηλαδη εαν αυριο βγαλει η Benq ενα κορυφαιο μοντελο-στα ματια
σου παντα-και η Infocus ενα αντιστοιχο...σαπακι θα συνεχισεις
να λες το ιδιο?:
139:
Σαφως και οχι Αντριους.....
Και μακαρι να γινει...!!!!

Απλα απο αυτες τις δυο εταιριες στα dlp που εχω δει και σχεδον σε ολα τα μοντελα(εχω δει τα περισοτερα) ειναι μια η αλλη...
Εξαλλου οπως εγραψα και παραπανω ειναι η αποψη μου και δεν σημαινει οτι ισχυει αντικειμενικα.....

Και δεν θα πρεπει να παρεξηγηθω απο τους κατοχους προβολεων beng-optoma
Απλα λεω την αποψη μου και ας ειναι βλακεια....!!!!
Aφου με ξερεις.....!!!!!

Και φυσικα δεν θεωρω τα infocus κατι πολυ καλυτερο.....
Οπως αναγνωριζω το καινουριο σασι του optoma 82....ειναι γαμαουα....!!!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Απλα απο αυτες τις δυο εταιριες στα dlp που εχω δει και σχεδον σε ολα τα μοντελα(εχω δει τα περισοτερα) ειναι μια η αλλη...
Οχι ρε συ, σιγα μην παρεξηγηθουν οι κατοχοι.
Απλα ξερεις γιατι το λεω?
Στα δικα μου ματια τουλαχιστον ο HD82 δεν εχει καμια σχεση με τους
προηγουμενους Optoma.
Και να σου πω και τι αλλο υποπτευομαι?
Πως ουτε ο W6000 θα εχει καμια σχεση με τους προηγουμενους Benq.
Η δες ακομα και την Panasonic.
Φτιαχνει κορυφαια(και οταν λεω κορυφαια εννοω τερμα κορυφη)
720ρ προβολικα αλλα οταν παει στα 1080ρ...:121:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.671
Reaction score
94.666
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Πως ουτε ο W6000 θα εχει καμια σχεση με τους προηγουμενους Benq.
Αυτός δεν είπαμε φέρνει προς DATA;
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Οχι ρε συ, σιγα μην παρεξηγηθουν οι κατοχοι.
Απλα ξερεις γιατι το λεω?
Στα δικα μου ματια τουλαχιστον ο HD82 δεν εχει καμια σχεση με τους
προηγουμενους Optoma.
Και να σου πω και τι αλλο υποπτευομαι?
Πως ουτε ο W6000 θα εχει καμια σχεση με τους προηγουμενους Benq.
Η δες ακομα και την Panasonic.
Φτιαχνει κορυφαια(και οταν λεω κορυφαια εννοω τερμα κορυφη)
720ρ προβολικα αλλα οταν παει στα 1080ρ...:121:
To κανεις επητιδες για να ανοιξω το στομα μου....:137:
Θελεις να μιλησω για τον 82....
Αστο καλυτερα......

Ειπα...εχει γαμαουα σασι.....ως εκει....:112:
Οτιδηποτε για εμενα και κοντα στα 3000 γιουρο και κατω,ειναι σουπερ...

Να μιλησουμε για μηχανακια που θελουν λεφτα και τι δειχνουν....Ναι...!!!!!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

To κανεις επητιδες για να ανοιξω το στομα μου....:137:
Θελεις να μιλησω για τον 82....
Αστο καλυτερα......

Ειπα...εχει γαμαουα σασι.....ως εκει....:112:
Οτιδηποτε για εμενα και κοντα στα 3000 γουρο και κατω,ειναι σουπερ...
Οκ, να το θεσω διαφορετικα.
Μεταξυ του JVC και του Optoma ποιος σου αρεσε περισσοτερο?
Μιλα μωρη!:142:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Οκ, να το θεσω διαφορετικα.
Μεταξυ του JVC και του Optoma ποιος σου αρεσε περισσοτερο?
Μιλα μωρη!:142:
:116::116:

Δεν συγκρινονται .....
Ο ενας εχει τα μισα λεφτα .....

Εχεις αλλη μια προσπαθεια....:137:
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Ναι αλλα ξερεις τι ειπε ο Graig Rogers?:143:
Ε και....:112:

Τα ειδαμε τα ειπαμε και ο καθε ενας εχει την αποψη του....
Απο εκει και περα δεν μπορει να κανει κανεις τιποτα....

Κοιτα να δεις.....
Οταν δεν γνωριζεις καποια πραγματα και ακολουθεις,τοτε τρως και το γαυρο νομιζωντας οτι τρως καραβιδα....:116:
Ξερεις τι ειναι να λες στον αλλον,αυτος ειναι γαυρος και να σου λεει,τρελος εισαι ειναι καραβιδα...
Μπορεις να το γυρισεις..? ΟΧΙ
Οποτε ασε τον καθε ενα στην τρελα του....!!!!
Ειναι το ποιο σωστο και ωραιο...αυτο...
 


Μηνύματα
48
Reaction score
0
Φίλοι μου έχω δοκιμάσει πιο πολλούς home cinema projectorς πρά data.Είναι ιεροσύλια να λέει κάποιος για την optoma άσχημα πράγματα.Κάποιοι είναι πολύ κατά των dlp γιατί φοβούνται το ανύπαρκτο rainbow.Για να το παρατηρήσεις πρέει να σαι τυφλός.Κάποιοι γουστάρουν japan κάποιοι αμερική. Τι να κάνουμε όμως η ιστορία δεν αλλάζει ελπίζω να ξέρετε για την optoma.Αλλά δεύτερα μηχανάκια ???Ιεροσυλία.Είχα στη δουλειά κάποιον που έιχε πολλά λεφτά και θα έπαιρνε μέχρι 5000 ευ΄ρω projectora.E λοιπον αν σας πω ποιον πήρε και έμεινε φφφφ υπερευχαριστημένος θα λέτε ναι σιγά.όμως είναι αλήθεια και ήξερε πολλά πράγματα .ένας άλλος γιατρός ξερόλας γούσταρε lcd τρελλά .Γιατι????Γιατί η dlp έχουν rainbow και έιναι πατάτες .Ρε παιδιία αν είναι δυνατόν.Ένα τελευταίο ¨πολύ καλός μου φίλος είχαμε παέι για τηλεόραση να πάρει.ήταν δυο τρεις που είχε δει.SONY SAMSUNG PANASONIC.Αλέξανδρε η samsung den έχει καλύτερα χρώματα και εικόνα???Το βλέπεις ???Καλύτερη ποιότητα κατασκευηής???Η panasonic και μετα h samsung kai μετά η sony.To βλέπεις???Design η samsung e??Ναι έχεις δίκιο σε όλα ""μου λέει και το βλέπω κι όλας¨""Ωραία του λέω αντε πάρτη.Ναι έχεις δίκιο σε όλα η SONY υπάρχει ετοιμοπαράδοτη???χαχα.Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις από συγκριτικό JVC DLA-HD750 vs Optoma HD82 vs Sony VPL-VW80

Ε και....

Τα ειδαμε τα ειπαμε και ο καθε ενας εχει την αποψη του....
Απο εκει και περα δεν μπορει να κανει κανεις τιποτα....

Κοιτα να δεις.....
Οταν δεν γνωριζεις καποια πραγματα και ακολουθεις,τοτε τρως και το γαυρο νομιζωντας οτι τρως καραβιδα....
Ξερεις τι ειναι να λες στον αλλον,αυτος ειναι γαυρος και να σου λεει,τρελος εισαι ειναι καραβιδα...
Μπορεις να το γυρισεις..? ΟΧΙ
Οποτε ασε τον καθε ενα στην τρελα του....!!!!
Ειναι το ποιο σωστο και ωραιο...αυτο...


Ναι, βέβαια. Και κάποιοι πιστεύουν ότι η ευκρίνεια είναι καλύτερη με τη χρήση αναμορφικού φακού! :204: :204: :204:

Φιρί φιρί το πας να το φτάσουμε το θέμα στις 30.000 θεάσεις... :137:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.648
Μηνύματα
2.868.797
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top