Επαγγελματίες, αγγελίες, trolling, συστηματικές παραβιάσεις κανονισμού

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.645
Reaction score
94.603
Πάω να δω ταινία τώρα. Θα φέρω καμιά παλιά CRT από το υπόγειο, έτσι για σπάσιμο. :D
Μα η CRT δεν παίζει καλύτερα ρε Γονδολέτα; :p




Ωχου πρωι πρωι με τα μπολντ!

:p
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029
Θα σε παρακαλέσω να στείλεις mail στους μεγαλους κατασκευστες λυχνιακών ενισχυτών και πικάπ, και στο οποία θα περιλαμβάνει όλα όσα ισχυρίζεσαι. Όλα. Κατόπιν, εάν βέβαια σου απαντήσουν, αυτες να τις κοινοποιήσεις εδώ. Βρε αδελφέ, ας ακούσουμε και τις απόψεις των kuzma, SME, AVID, VPI κλπ, (κατασκ. πικάπ), analogue production (studio εγγραφής δίσκων βινυλίου), και σε κασκευστες λαμπατων ενισχυτών. Ας τους ακούσουμε και αυτούς τους έρμους.
Είναι απολύτως αναμενόμενο να απαντούσαν αυτό που υποστηρίζει τα προϊόντα τους και υπερασπίζεται το συμφέρον της εταιρείας τους.

Παραπέρα, χωρίς να είμαι εγώ αυτός που μπορεί να κρίνει τις γνώσεις και την επιστημονική τους επάρκεια ούτε τις επιλογές μάρκετινγκ εκάστου, δεν μπορώ να μη θυμηθώ το ρεπορτάζ του «Ήχου» πριν καμιά 40ριά χρόνια από την επίσκεψη του Μark Λέβινσον στη χώρα μας.
Ο άμοιρος συντάκτης τον είδε εμβρόντητος να «καθαρίζει» τη βελόνα με το… δάχτυλο «δεν χρησιμοποιώ καθαριστικά και βούρτσες, η βελόνα καθαρίζει το αυλάκι κι εγώ απομακρύνω τα ξένα σώματα από αυτήν, αρκεί αυτό» (…)

Αλλά το μεγάλο κλου ήταν ο ισχυρισμός του (δεν θυμάμαι τώρα επακριβή διατύπωση) ότι ο ψηφιακός ήχος είναι αφύσικος και προκαλεί διαταραχές στη φυσιολογία και στον μεταβολισμό του ανθρώπου (!!!)
Δεν γνωρίζω αν ο κ. Λέβινσον είχε σπουδάσει βιολογία (και μάλιστα με εξειδίκευση στη βιοχημεία), σίγουρα όμως ουδεμία τέτοιου είδους έρευνα είχε γίνει μέχρι τότε ούτε έχω μέχρι σήμερα διαβάσει κάτι παρόμοιο. Όλοι γνωρίζουμε όμως ότι, αφού πούλησε την εταιρεία, ίδρυσε 2 άλλες έκτοτε, αμφότερων δε οι κατασκευές είχαν μέσα τους από κείνα τα δαιμονικά πσηφχιακά…
[DOUBLEPOST=1553065466][/DOUBLEPOST]
Για όλα φταίει η συμπεριφορά του αφτχια...
Ασφαλώς και όχι, όμως είναι αλήθεια ότι ορισμένες φορές το παρακάνει
[DOUBLEPOST=1553066078][/DOUBLEPOST]
8000€ για 5.2
Μήπως είναι εύκολο να έχω λινκ(ς) με π.μ.? Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Υπάρχει στο φόρουμ ενα οχι δύο αλλα ενα
Thread το οποίο ανοιχτηκε για να υποστηρίξει
τον "αναλογικο" ήχο έναντι του "ψηφιακού"
Το βινύλιο έναντι του cd
Την μη ισισταθμιση χωρου έναντι της ισοσταθμισης κτλ????

Απο την άλλη υπάρχουν δεκαδες για την
Που περιγράφουν απαξιωτικα τους λάτρεις του βινυλίου των κατοχους των λαμπατων
Κτλ κτλ

Για όλο αυτό από ότι διαβάζουμε παραπάνω απο τους παλιοτερους του φόρουμ φταίει καποιος σκαλουμπακας?:)
Που έχει αφησει τοσα πολλά απωθημένα κι ας έχει να γράψει 4 χρόνια οπως γράφτηκε παραπανω??
:D
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029
Ένα παράδειγμα μονο: θεωρεί ότι οι λυχνιακοι ενισχυτές είναι παραμορφωσιακές κατασκευές για μια σειρά από λόγους τους οποίους συχνά πυκνά αναφέρει.
Ε...διάβολε..κάτι έχουν να πουν και αυτοί, σίγουρα επιστημονικές θέσεις θα υποστηρίξουν.
Αν είναι ικανοποιημένοι από τις πωλήσεις τους, πιστεύετε εσείς ότι θα μπουν σε επιστημονική αντιπαράθεση?
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Δεν θέλω να υποδείξω σε κανέναν πως πρέπει να ακούει. Έτσι και αλλιώς τα αυτιά είναι αυτά που κρίνουν πάντα, ακόμη και στα studio ο ηχοληπτης χρησιμοποιεί τα monitor και ακούει τι γράφει(παρόλο που υπάρχει rolloff -6db από τους 6000 και πάνω για να μην "κλείνουν" τα αυτια του λογο των πολλών ωρων). Ένα πολύ συμμαντικο θέμα για εμένα είναι η μουσικη την οποία και δεν θέλω να περιορισω σε καμία περίπτωση από ένα σύστημα ξυραφι. Το έκανα στο παρελθόν και αποφασισα να σταματήσω να ασχολουμαι με τα ηχοσυστήματα γιατί προέχει η μουσικη και όχι τα μηχανηματα,άλλο αποκαλυπτικο και άλλο απολυτο. Έχει πλάκα που αναφέρετε την επιστημη λες και οι εταιρίες που σχεδιάζουν ηχητικά μηχανηματα είναι κομπογιαννίτες με τα μολιβια στα αυτιά και πριονια για να κόβουν τα ξύλα. Όλες οι σχεδιάζουν και υλοποιουν ,σύμφωνα με την σχολή (χροιά ουουου!!!!)που ακολουθούν(Αγγλική,Αμερικανική, Σκανδιναβική κ.λ.π). Αν κατά την γνώμη σας σας αρέσει να ακουτε flat ,studio like ,όπως θέτε πείτε το, ειναι δικαίωμα σας, όπως δικαίωμα οποιουδήποτε είναι να δοκιμάζει,γιατί το αντέχει οικονομικα και μπράβο του. Μην προσπαθείτε να επιβάλλετε η να μειώσετε κάποιον ο οποίος δεν ακολουθει τον σωστό δικό σας τρόπο, γιατί δεν υπαρχει ένας τρόπος. Ολα τα studio δεν γράφουν ούτε παίζουν το ιδιο, αν υπήρχε ένας τρόπος θα ήταν όλα ίδια(μπλιαξ).
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Δεν θα γίνει αναθεώρηση γιατί όλα περιέχονται στον κανονισμό σχεδόν απ' την αρχή.
Κανείς δεν τον έχει διαβάσει;
Εσυ καλε, όταν παιρνεις καινουργιο κινητο, διαβαζεις το manual? :lol:

Γνωμη μου, για οσους απλους και διαβολικα πολύπλοκους κανονες εχουν προταθεί, είναι: πουτ@να όλα!
Κανενας γενικος κανονας και ο ζιζικος με περουκα Αγγλου δικαστη να αποφασιζει κατά περιπτωση και αναλογα τα κεφια του.
...ή οποιος άλλος από τη διαχειριστικη ομαδα, αλλα ο ζιζικ θα είναι πιο ωραιος με την περουκα :roflmao:
Σιγα μην κατσουμε να εφεύρουμε νομοθεσια, για να μπορουν να συζητησουν διαδικτυακα 100 νοματαίοι.
Οποιος δεν εχει επιχειρηματα και υποβαθρο στο συγκεκριμενο θεμα (δεν είναι κακο, ισχυει για τους περισσοτερους από μας) για να παει μεχρι τελους μια αντιπαραθεση, ας μην την ξεκινησει, ή ας μην "χωθεί" σε μία.
Και οποιου ο χαρακτήρας εκφρασης είναι διαφορετικος από καποιου αλλου ας αποφευγει να εμπλέκεται σε διαλογο μαζι του.
Επισης, σε οποιον αισθάνεται καταπιεση ή "bullying" επειδή απλα διαβαζει κατι που εγραψε καποιος αγνωστος, του συνιστω το θαυματουργο χαπακι "ρε δε πα να λεει".
Απλα κανεις αυτό που νομιζεις καλυτερο και γραφεις ολο το συμπαν εκει που δεν πιανει μελανι.
(Μα αυτό δεν κανουμε ολοι στην τελικη?:idk:)
Ουτε τα νεα μελη, μικρης ή μεγαλης ηλικιας, νομιζω χρηζουν καποιας "προστασιας".
Σάιτ για στερεα είναι εδώ.
Δηλαδη τι θα παθουν?
Το πολύ πολύ να παρουν ενισχυτή για τα "πανηγύρια", αντι για ενισχυτή "σομπα/φωτιστικο".
Ε καλα, χeστhκe η φοραδα στ' αλωνι, οποιον κι αν παρουν.

Μια χαρα είναι το σάιτ.
Τεραστια βιβλιοθηκη γνωσης, πολύ πλακα, τόνοι ποπ κορν για τους τσακωμους, Α' ποιοτητα πωπων στις καλημερες.
Τι άλλο να ζητησει κανεις?

:)
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Εσυ καλε, όταν παιρνεις καινουργιο κινητο, διαβαζεις το manual? :lol:
Όχι πιά γιατί είναι ευτυχώς όλα ίδια. :p

Κάποιες εποχές διάβαζα στο κρεβάτι (usually inebriated) τα repair manuals μηχανών θαλάσσης. :D Έτσι, δεν έλυσα ποτέ μηχανή ή ποδάρι. :roflmao:
Διάβασα όλο το repair manual του MR2 Turbo μου στα '90s. :party: Δυο βιβλία 400 σελίδων.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν θα γίνει αναθεώρηση γιατί όλα περιέχονται στον κανονισμό σχεδόν απ' την αρχή.
Κανείς δεν τον έχει διαβάσει;
Εμπλούτισε βρε μωρό μου και εσύ το τόπικ του κανονισμού με τίποτα καυτές φωτογραφίες σου την ώρα που κουρεύεις το γκαζόν για να γίνει πχιο ενδιαφέρον και να το διαβάσουμε...:p
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Όχι πιά γιατί είναι ευτυχώς όλα ίδια. :p

Κάποιες εποχές διάβαζα στο κρεβάτι (usually inebriated) τα repair manuals μηχανών θαλάσσης. :D Έτσι, δεν έλυσα ποτέ μηχανή ή ποδάρι. :roflmao:
Ε, τα φορουμζ καλε μου είναι σαν κινητα, όχι σαν μηχανες θαλασσης.:lol::lol:
Βρε αντε από κει που θα μας βαλεις να διαβασουμε τον κανονισμο!:p

...μονο για τις αγγελιες πρεπει. Εκει εχει να κανει με μπικικίνια και πρεπει να ισχυουν κανονες.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Δηλαδη τι θα παθουν?
Έλα ντε !!
Το πολύ πολύ να παρουν ενισχυτή για τα "πανηγύρια", αντι για ενισχυτή "σομπα/φωτιστικο".
Ε καλα, χeστhκe η φοραδα στ' αλωνι, οποιον κι αν παρουν.
:roflmao::roflmao::roflmao:
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Είναι απολύτως αναμενόμενο να απαντούσαν αυτό που υποστηρίζει τα προϊόντα τους και υπερασπίζεται το συμφέρον της εταιρείας τους.
Σίγουρα αυτό θα έκαναν Σταύρο. Την ποιότητα των επιχειρημάτων όμως, και το βαθμό γνώσεων δε θα μπορούσαν να την κρύψουν, ούτε ο ερωτών, ούτε ο απαντών. Στο τέλος της κουβέντας θα κρίναμε και αυτο, στο βαθμό που θα μπορούσε ο καθ' ένας απο εμάς.

Όλο αυτό είναι θεωρητικό βέβαια, δε νομίζω ότι θα μπει κάποιος σοβαρός κατασκευαστής σε τέτοια διαδικασία. Θα μπορούσε να του εξηγήσει όμως γιατί θεωρεί ότι τα προϊόντα του είναι παρωχημένα και δε θα έπρεπε να παράγονται.

Δεν είναι δική μου άποψη αυτή βέβαια...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Υπάρχει στο φόρουμ ενα οχι δύο αλλα ενα
Thread το οποίο ανοιχτηκε για να υποστηρίξει
τον "αναλογικο" ήχο έναντι του "ψηφιακού"
Το βινύλιο έναντι του cd
Νομίζω ναι, σχετικά πρόσφατα, με τον φίλο του τον καθηγητή που δεν ήξεραν ότι δημιουργείται ομαλό ημίτονο στην έξοδο του Ντακ. :D

Και τα λένε και σοβαρά! :p

Τες πα, έστειλα τον καθηγητή ξανά στα θρανία, μπας και μάθει κάποτε! :lol::lol::lol::lol::lol:

Παίδες, τις υποκειμενικές προτιμήσεις του καθενός, προσωπικά τις σέβομαι, και κατά βάση ούτε με αφορούν, ούτε με ενδιαφέρουν. Μηδενικό ενδιαφέρον. :p

Αν όμως πιάνουν στο στόμα τους τεχνικά χαρακτηριστικά και τεχνικής φύσεως δεδομένα, να προσέχουν καλά τι λένε, βλέπω. :p

Μπολντ και αντερλάιν μαζί, εφιάλτης
 
Last edited:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Παιδιά πρέπει να καταλάβουμε οτι αυτό που θίγεται εδώ δεν είναι το επιστημονικό-γνωσιακό επίπεδο του φόρουμ, αλλά το θέμα της συμπεριφοράς. Το τρολινγκ πρέπει να σταματήσει άμεσα. Με το να τρολάρουμε τον οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη από εμάς, ακόμα και αν η άποψή μας είναι η αντικειμενικά σωστή, αποτρέπουμε τη συμετοχή μελών με λιγότερη γνώση στο αντικείμενο. θα καταντήσει το φόρουμ να γράφουν πέντε ανθρώποι με διατριβή στο αντικείμενο. Μια κλίκα δηλαδή, όπως πολυ σωστα επισήμανε ο φίλος anton.
Αυτό θέλουμε? Έτσι θα παει στράφη όλη η δουλειά που έχει γίνει εδώ μέσα και θα διαβάζουν όλα αυτά τα πολύτιμα κείμενα όλο και λιγότεροι.
Υπάρχει πολύ γνώση στο φόρουμ και όποιος θέλει μπορεί να την βρει και να την διαβάσει. Αν κάποιος προσεγγίζει με λάθος τρόπο το αντικείμενο μπορούμε να τον βοηθήσουμε με την γνώση μας και να του επισημάνουμε που κάνει λάθος. Δεν μπορούμε όμως σε καμία περίπτωση να τον τρολάρουμε και να τον ειρωνευόμαστε.

To forum είναι ψυχαγωγικό. Μπορεί το αντικείμενο να έχει επιστημονικό υπόβαθρο, όμως απευθυνόμαστε σε ερασιτέχνες. Δεν βγάζουμε το ψωμί μας από τα ηχοσυστήματα εδώ μέσα. Έχουμε ένα κοινό χόμπι και θέλουμε καινούριους φίλους με κοινά ενδιαφέροντα. Για αυτό το λόγο μπαίνουμε εδώ μέσα. Ας το βάλουμε καλά στο μυαλό μας και ας χαλαρώσουμε λιγάκι. Ας το διασκεδάσουμε!!!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με το να τρολάρουμε τον οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη από εμάς, ακόμα και αν η άποψή μας είναι η αντικειμενικά σωστή,
Αν συμφωνούμε πως κάτι είναι αντικειμενικά σωστό ,δεν τίθεται θέμα άποψης ,διαφορετικότητας και σεβασμού της...
Πόσο δυσνόητο είναι πια αυτό?
Αν λοιπόν κάποιος είναι σίγουρος πως αυτό που λέει ο αφτχιάς ή ο μπούτχιας ή ο Κόγιας ή δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος σε μια δεδομένη συζήτηση είναι λάθος ,ιδού πεδίον δόξης λαμπρό να το καταρρίψει αλλά με επιστημονική τεκμηρίωση, όχι με μυξοκλάματα περί έλλειψης σεβασμού στην άλλη άποψη...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Συνήθως το ίντερνετ και τα φόρουμ δίνει/δινουν πληροφορία και οχι γνωση η επιστημονικη τεκμηριωση
Ας μην ευτελιζουμε τα πάντα :)
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
15 αγγελίες το χρόνο ?
Που ?
Σε ποια κατηγορία?
Γνώμη μου ότι δεν είναι σωστό κάτι τέτοιο. .
Έχουμε 30χρονια στο χόμπυ..
15 είναι μόνο τα καλώδια που θα αλλάξω σε εν χρόνο. ..
Ηχεία αλλάζω 2 φορές το χρόνο. .
Κ γι να κατασταλαξω κάπου φαντάσου αποτυχία αγορών μέχρι εκεί. .
Κάτι σκέφτεστε λάθος. .. .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Αν λοιπόν κάποιος είναι σίγουρος πως αυτό που λέει ο αφτχιάς ή ο μπούτχιας ή ο Κόγιας ή δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος σε μια δεδομένη συζήτηση είναι λάθος ,ιδού πεδίον δόξης λαμπρό να το καταρρίψει αλλά με επιστημονική τεκμηρίωση, όχι με μυξοκλάματα περί έλλειψης σεβασμού στην άλλη άποψη...
Εδώ άλλοι είναι αριστεροί, αυτό σε πείραξε; :p
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Αν συμφωνούμε πως κάτι είναι αντικειμενικά σωστό ,δεν τίθεται θέμα άποψης ,διαφορετικότητας και σεβασμού της...
Πόσο δυσνόητο είναι πια αυτό?
Αν λοιπόν κάποιος είναι σίγουρος πως αυτό που λέει ο αφτχιάς ή ο μπούτχιας ή ο Κόγιας ή δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος σε μια δεδομένη συζήτηση είναι λάθος ,ιδού πεδίον δόξης λαμπρό να το καταρρίψει αλλά με επιστημονική τεκμηρίωση, όχι με μυξοκλάματα περί έλλειψης σεβασμού στην άλλη άποψη...
Δεν διαφωνεί κανείς με αυτό που λες. 'Ολοι έχουμε μάθει πολλά από αυτούς και τους ευχαριστούμε πολύ. Εγώ άλλωστε δεν αναφέρθηκα σε κανέναν προσωπικά. Πρέπει να προσέχουμε την συμπεριφορά μας. Υπάρχει πρόβλημα σοβαρό και το βλέπουμε συνέχεια. Τέλος το τρόλινγκ, τέλος οι ειρωνίες άμεσα. Αλλιώς καταστρέφουμε το φόρουμ.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Όχι πιά γιατί είναι ευτυχώς όλα ίδια. :p

Κάποιες εποχές διάβαζα στο κρεβάτι (usually inebriated) τα repair manuals μηχανών θαλάσσης. :D Έτσι, δεν έλυσα ποτέ μηχανή ή ποδάρι. :roflmao:
Διάβασα όλο το repair manual του MR2 Turbo μου στα '90s. :party: Δυο βιβλία 400 σελίδων.
Ωραία....τώρα ξέρω ποιόν θα ρωτήσω μόλις μου βγάλει κάνα θεματάκι η Yamaha που έχω στο βαρκάκι....!!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top