Επαγγελματίες, αγγελίες, trolling, συστηματικές παραβιάσεις κανονισμού

TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Και πότε βγαίνει το "Επαγγελματίας"; Όταν περάσει ένας χρόνος; Ή όπως θα ήταν αναλογικό, είναι κυλιόμενο (δηλαδή κάθε μέρα μετράμε τις αγγελίες έναν χρόνο πίσω);
Γιατί στην β' περίπτωση ο Emmanouil 1964 μου φαίνεται ότι έχει δίκιο, μόλις έπεσε κάτω από το όριο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Είναι να μη σου βγει το όνομα.
Άμα σου κολλήσει μια ταμπέλα είναι για μια ζωή.
Σα την κολτσίδα, σα τις μνόψειρες.
Και στον τάφο θα σε κυνηγάει.

334215_680761b91e0228b6f27ad6cf16063027.png
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Και πότε βγαίνει το "Επαγγελματίας"; Όταν περάσει ένας χρόνος; Ή όπως θα ήταν αναλογικό, είναι κυλιόμενο (δηλαδή κάθε μέρα μετράμε τις αγγελίες έναν χρόνο πίσω);
Γιατί στην β' περίπτωση ο Emmanouil 1964 μου φαίνεται ότι έχει δίκιο, μόλις έπεσε κάτω από το όριο.
Είναι συνδυασμός νέων και ανοιχτών αγγελιών. Ο τίτλος αφαιρείται όταν έρθει η ώρα η κατάλληλη (και το προσέξω).
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Πήραν φωτιά τα μπατζάκια σας, ένα διαχειριστή ανα θέμα επι 24αώρου θα χρειαστεί το σάιτ εάν βγεί στο ψάξιμο για τρολλιές, προσβολές κ ξερόλες. Το πιο σοβαρό είναι οι προσβολές, αυτό απαιτεί άμεση διαγραφή του μηνύματος. Οι 'επαγγελματίες΄ έχουν την σωστή αντιμετώπιση των διαχειριστών.
 



Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Ομολογώ ότι δεν γνώριζα (μέχρι που είδα το θέμα εδώ), ότι υπήρχε συγκεκριμένος αριθμός αγγελιών, πέρα του οποίου, ένα μέλος χαρακτηρίζεται σαν "επαγγελματίας". Είναι αλήθεια ότι κάποιοι, χωρίς να είναι κανονικοί επαγγελματίες, το έκαναν συστηματικά, με συσκευές (ήχου κυρίως), που αγόραζαν οι ίδιοι από άλλες ιστοσελίδες και στη συνέχεια τις πουλουσαν εδώ, με ένα ποσοστό κέρδους (μικρό είναι αλήθεια), συνοδευόμενες από την συνήθη γαρνιτούρα "έχει ελεγχθεί από τεχνικό", "έχει αντικατασταθεί αυτό ,το ένα το άλλο"(πράγματα που ο μέσος χομπιστας, προφανώς δεν μπορεί να επαληθεύσει). Υπάρχουν όμως και αυτοί, που βάζουν αρκετές αγγελίες, γιατί απλά αλλάζουν συχνά μηχανήματα (ένα πάρε δώσε από μεταχειρισμένα κυρίως, μέχρι να τους κάτσει ο ήχος που θέλουν). Άλλοι που είναι απλά γκατζετακηδες και αγοράζουν συσκευές που κοστίζουν λίγο, από απλή περιέργεια, μέχρι να ανακαλύψουν ότι τελικά δεν χρειάζονται αυτό που αγόρασαν. Άλλοι που απλά είναι "ο σχετικός της παρέας" και βάζει τους φίλους του να αγοράζουν συσκευές και στη συνέχεια αναλαμβάνει να πουλήσει εδώ (με την εγγύηση ,ότι είναι παλιό μέλος......άρα όχι αρπακτικό) τις παλιές συσκευές. Και άλλες περιπτώσεις που δεν έχει νόημα να αναφέρω. Η μπάλα όμως τους παίρνει όλους και κακά τα ψέμματα, όταν κάποιος δει αγγελία από επαγγελματία, την βλέπει αν όχι τελείως αρνητικά, σίγουρα πολύ διαφορετικά από μια αγγελία μέλους, χωρίς αυτόν τον "τίτλο".
Το πως θα γίνει ο διαχωρισμός (και αν θα γίνει), είναι κάτι που άλλοι θα το αποφασίσουν, απλά και εγώ πλέον θα είμαι πολύ προσεκτικός για να μην ξεπεράσω αυτό το όριο. Άρα κομμένες οι αγγελίες για λογαριασμό φίλων ή για τον πεθερό μου (πρόσφατη αγγελία που έβαλα χωρίς να γνωρίζω το όριο) που λόγω ηλικίας, αποφάσισε να πουλήσει τα 2 από τα 3 συστήματα, που είχε σχεδόν 45 χρόνια (ξεκινήσαμε με το φτηνό και θα ακολουθούσαν μηχανηματάρες)....
Σίγουρα οι αγγελίες θα μειωθούν, σίγουρα θα χαθούν ακόμα και ευκαιρίες, από συσκευές που μπορεί να έχουν ακόμα και συλλεκτική άξια ή ευκαιρίες για συσκευές που είναι πρακτικά καινούργιες, αλλά πωλούνται σχεδόν στην μισή τιμή, απλά για να φύγουν. Ίσως αν υπήρχε η υποχρέωση καταβολής ενός ποσού για να μπει μια αγγελία να ήταν καλύτερα τα πράγματα και να μην είχαμε τον περιορισμό και τον "τίτλο".
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Άλλοι που είναι απλά γκατζετακηδες και αγοράζουν συσκευές που κοστίζουν λίγο, από απλή περιέργεια, μέχρι να ανακαλύψουν ότι τελικά δεν χρειάζονται αυτό που αγόρασαν.
Σ' αυτό, νομίζω πως πρέπει να προσθέσω και τα απωθημένα δεκαετιών. Είναι χαρακτηριστική η περίπτωση πολλών ατόμων, των οποίων σήμερα η ηλικία κυμαίνεται μεταξύ 50 και 65 ετών περίπου, που αγοράζουν και πωλούν συσκευές συγκεκριμένης ηλικίας, αυτές που επωλούντο στην αγορά κατά την περίοδο 1970-1985, και έχουν συγκεκριμένη αισθητική, τότε που αυτοί οι άνθρωποι ήσαν νέοι.

Κατά τη γνώμη μου, αυτός είναι ο βασικός λόγος ύπαρξης αυτής της κινητικότητας συγκεκριμένων ατόμων στις αγγελίες, καθώς αγοράζουν όσο περισσότερες από τις συσκευές των νεανικών τους απωθημένων μπορούν, και μετά τις πουλάνε στον επόμενο, ανακυκλώνοντας έτσι το χρήμα τους. Προσωπικά δεν το βρίσκω καθόλου κακό, άλλωστε κι εγώ το έχω ζήσει αυτό το φαινόμενο, ενώ εξακολουθεί να με γοητεύει η αισθητική των Yamaha των 70's, καθώς και τα υπέροχα ξύλινα φινιρίσματα της Micro Seiki.

Βέβαια, αυτό έχει και παρενέργειες, καθώς, αν κοιτάς γοητευμένος πίσω, το παρελθόν σε προκαταλαμβάνει, ενώ το παρόν περνάει από μπροστά σου χωρίς να μπορείς να χαρείς αυτά που έχει να σου δώσει τώρα που συμβαίνει. Ακόμη και σήμερα, μετά από πάνω από 20 χρόνια, θυμάμαι τον εαυτό μου να κοιτάει μια το DAT και μια το B77 και να αναρωτιέται, "τί έγινε ρε μαλάκα"...
 

Μηνύματα
29.081
Reaction score
23.110
Είναι χαρακτηριστική η περίπτωση πολλών ατόμων, των οποίων σήμερα η ηλικία κυμαίνεται μεταξύ 50 και 65 ετών περίπου, που αγοράζουν και πωλούν συσκευές συγκεκριμένης ηλικίας, αυτές που επωλούντο στην αγορά κατά την περίοδο 1970-1985, και έχουν συγκεκριμένη αισθητική, τότε που αυτοί οι άνθρωποι ήσαν νέοι.

ΕΤΣΙ.... :party:











ΥΓ.ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΑΝ ΧΑΡΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑ

ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΓΓΕΛΙΑ.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
ΥΓ.ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΑΝ ΧΑΡΙΖΕΙ ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΜΑ

ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΓΓΕΛΙΑ.
Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό αγγελιών.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ολοι έχετε αβαταρ, ψηφιακές υπογραφές κ.α. Κοιταω πως να τις αλλάξω ;)
έλα καλέ τώρα.....τα σιάχνεις και μετά αυτά....
τώρα είσαι....λίγο αργότερα δεν είσαι... :biggrin:
YOLO

άνοιξε ένα νήμα...
πες μας για σένα....πως μας βρήκες
 


nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Καλησπέρα σας,

Μήπως για τον χαρακτηρισμό κάποιου ως "επαγγελματία" να προσμετρώνται όχι μόνο οι πωλήσεις αλλά και οι αγορές του? (εκτός φυσικά κι από τη συμμετοχή του γενικότερα). Ο "επαγγελματίας¨ με την έννοια που αναφέρεται εδώ κυρίως πουλάει, δεν αγοράζει. Ακόμα κι αν αγοράζει με σκοπό των επαναπώληση με κέρδος, δεν βολεύει να το κάνει εδώ, καθώς οι αγγελίες είναι ορατές από όλους κι όλο και κάποιος θα τον αναφέρει. Θα πρέπει βέβαια να φαίνεται τι αγοράζει κάποιος, το οποίο είναι στη διακριτική του ευχέρεια να το δηλώνει στο σχετικό post πριν κλειδωθεί.

Προσωπικά αρέσκομαι όποτε μπορώ να αλλάζω κάποια από τα μηχανήματα μου, με σκοπό να δοκιμάσω όσο περισσότερα μπορώ, αλλά και λόγω της αέναης αναζήτησης της αναβάθμισης. Στο πλαίσιο αυτό, πουλάω και αγοράζω συχνά.

Είναι οκ σύμφωνα με τα παραπάνω να θεωρηθώ κάποια στιγμή "επαγγελματίας" γιατί έβαλα αγγελία παραπάνω από 15 αντικείμενα σε ένα χρόνο? Ειδικά όταν κάποια από αυτά είναι μικρής σχετικής αξίας?

Επίσης από αυτά που δίνω (που τα προσέχω όλα σαν τα μάτια μου και προσπαθώ να τα δίνω σε σωστές τιμές) κάποιοι αντίστοιχα θα ωφεληθούν, όπως κι εγώ ωφελούμαι αγοράζοντας από τις εδώ αγγελίες διάφορα σωστά πράγματα και σε σωστές τιμές, καθώς πολλοί από τους πωλητές είναι απόλυτα σχετικοί με το είδος με αποτέλεσμα να έχουν καλά και προσεγμένα πράγματα. Και συνήθως πρέπει να πουλάμε για να μπορούμε να αγοράζουμε.

Γιατί να μην μπορώ να το κάνω αυτό παραπάνω από 15 φορές σε 1 χρόνο, αν τύχει?

Μεταφέρω απλά κάποιες απόψεις μου, σαν τροφή για σκέψη.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας,

Νικόλας.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μα δεν
Γιατί να μην μπορώ να το κάνω αυτό παραπάνω από 15 φορές σε 1 χρόνο, αν τύχει?
Καλησπέρα, μπορείς να αγοράσεις και να πουλήσεις όσες φορές θες σε ένα χρόνο δεν το απαγορεύει κανείς. Ο τίτλος επαγγελματίας δεν συνοδεύεται από κάποια ποινή από όσο ξέρω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Γιατί να μην μπορώ να το κάνω αυτό παραπάνω από 15 φορές σε 1 χρόνο, αν τύχει?
Νικόλα παρεξήγησες...

κανονικά μπορείς να βάλεις και πάνω από 15 αγγελίες τον χρόνο όπως τα λέει ο Αλέξανδρος....
απλά το 15 είναι το όριο για να αναγραφεί κάτω από το νικ το ''επαγγελματίας''
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Όχι δεν συνοδεύεται από κάποια ποινή, διάβασα πολύ καλά τους κανονισμούς.

Είμαι πολύ σοβαρός επαγγελματίας, όμως δεν είμαι "επαγγελματίας" (σε εισαγωγικά) των μικρών αγγελιών.
Κάποιους μπορεί να μην τους ενδιαφέρει ή πειράζει, εμένα με ενοχλεί κι απλά το δηλώνω.

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να αναγράφεται η λέξη Επαγγελματίας κάτω από το avatar μου ή το όνομα μου, αρκεί να είναι χωρίς εισαγωγικά και να υποδηλώνει αυτό που πραγματικά σημαίνει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Όχι δεν συνοδεύεται από κάποια ποινή, διάβασα πολύ καλά τους κανονισμούς.

Είμαι πολύ σοβαρός επαγγελματίας, όμως δεν είμαι "επαγγελματίας" (σε εισαγωγικά) των μικρών αγγελιών.
το ''επαγγελματίας'' δεν σημαίνει κάτι κακό....απλά είναι ένα κόουντ νέιμ ας πούμε για να γνωρίζουμε τα μέλη-ιδιώτες που δραστηριοποιούνται αρκετά στην κατηγορία των αγγελιών...ίσα ίσα για καλό θεωρώ είναι γιατί προβάλλει και κάποια αξιοπιστία

το επαγγελματίας χωρίς '' '' αναφερόμαστε στους επίσημους αντιπροσώπους εταιριών κλπ
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
το ''επαγγελματίας'' δεν σημαίνει κάτι κακό....απλά είναι ένα κόουντ νέιμ ας πούμε για να γνωρίζουμε τα μέλη-ιδιώτες που δραστηριοποιούνται αρκετά στην κατηγορία των αγγελιών...ίσα ίσα για καλό θεωρώ είναι γιατί προβάλλει και κάποια αξιοπιστία
Επειδή διάβασα πάρα πολλά post αυτού του thread, υπάρχουν κάποιοι που τους αποτρέπει αυτό το "στίγμα".

Είναι σαν να πουλά κάποιος με σκοπό το κέρδος κι όχι στο πλαίσιο του χόμπι του (και μάλιστα με μεγάλη χασούρα), υπάρχουν κάποιοι που τους δημιουργεί ανησυχία αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top