Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Ξεθαβω λόγο το θέμα για μια γρήγορη ερώτηση..
Κάπου κάποιος κάποτε είχε ποσταρει ένα λινκ στο οποίο μπορούσαμε να δούμε μετρήσεις πραγματικης ισχυος πολυκαναλων ενισχυτών όταν οδηγούν ηχεία σε όλες τις εξόδους ταυτόχρονα. Ποιο είναι αυτό;;; Που μπορούμε να ξαναδούμε αυτές τις μετρήσεις; Όσες και οποίες υπάρχουν τέλος πάντων.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
oπως μου ειχε πει ο κυριακακης.......
υπαρχει περιπτωση 7 ηχεια να παιζουν την ιδια πληροφορια με την ιδια σταθμη για την ιδια ωρα......
 



Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά να ρωτήσω κάτι.
Σε ένα πολυκάναλο πχ marant6013.
Αν βάλουμε να ακούσουμε ράδιο... Πιο ωραία ποιότητα ήχου θα έχει αν το βάλουμε να ακούσουμε αφού έχει ρυθμιστεί με auddyssey ή αν το βάλουμε σε pure direct?
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Χωρίς dsp δε πας πουθενά. Ούτε για ραδιόφωνο.... Δοκίμασα χτες μετά από καιρό να ακούσω σε pure direct και πήγα να βάλω φωτιά στα ηχεια.
Όταν λες dsp για εξήγησε τι εστι ακριβωςς
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Χωρίς dsp δε πας πουθενά. Ούτε για ραδιόφωνο.... Δοκίμασα χτες μετά από καιρό να ακούσω σε pure direct και πήγα να βάλω φωτιά στα ηχεια.
Αλέξανδρε γιατί ισχύει αυτό? pure direct είναι δικάναλο χωρίς φίλτρα. Αν είσαι οκ από ηχεία και πηγές και ο ενισχυτής σου σοβαρός ακούς μαμάτα, όχι απλά καλά.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Αλέξανδρε γιατί ισχύει αυτό? pure direct είναι δικάναλο χωρίς φίλτρα. Αν είσαι οκ από ηχεία και πηγές και ο ενισχυτής σου σοβαρός ακούς μαμάτα, όχι απλά καλά.
Στο pure direct παίζει και το sub?
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Στο pure direct παίζει και το sub?
Στον δικό μου όχι και από ότι έχω καταλάβει δεν γίνεται σε αυτή τη μορφή να παίξει σαμπ.
Αν το βάλεις στέρεο 2.1 θα παίξει.
Αλλά να σου πω κάτι. Οκ, χωρίς χαμηλό δεν μπορείς να ακούσεις μουσική.
Μέχρι πριν 3 μέρες με άλλα ηχεία έψαχνα να βρω τρόπο να σετάρω σαμπ στον δικάναλο.
Δύο μέρες τώρα που έχω δύο μικρά pmc δίδρομα με 6,5'' woofer σε 2,3 μ. (ισόπλευρο τρίγωνο) απόσταση ακρόασης - σε χώρο ακρόασης 15-16 τμ σε συνολικό δωμάτιο 45 τμ με τον av μου σε pure direct έχω πάθει κ@λούμπρα με το αποτέλεσμα και όσοι άλλοι επίσης έχουν ακούσει...
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Αλέξανδρε γιατί ισχύει αυτό? pure direct είναι δικάναλο χωρίς φίλτρα. Αν είσαι οκ από ηχεία και πηγές και ο ενισχυτής σου σοβαρός ακούς μαμάτα, όχι απλά καλά.
Ο ενισχυτής και τα ηχεία μπορεί να είναι μαμάτα αλλά μαζί με αυτά παίζει και ο χώρος ;)
Και εγώ πλέον χωρίς το EQ του AV δεν μπορώ να ακούσω πλέον.
Παλιά και για μένα ήταν αξίωμα δικάναλο = pure direct
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ο ενισχυτής και τα ηχεία μπορεί να είναι μαμάτα αλλά μαζί με αυτά παίζει και ο χώρος ;)
Και εγώ πλέον χωρίς το EQ του AV δεν μπορώ να ακούσω πλέον.
Παλιά και για μένα ήταν αξίωμα δικάναλο = pure direct
Αυτό είναι προϋπόθεση για να ακούς ωραία, το λαμβάνουμε υπ όψιν λοιπόν σαν δεδομένο..;)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αλέξανδρε γιατί ισχύει αυτό? pure direct είναι δικάναλο χωρίς φίλτρα. Αν είσαι οκ από ηχεία και πηγές και ο ενισχυτής σου σοβαρός ακούς μαμάτα, όχι απλά καλά.
Αρκετοί λόγοι αλλά ο βασικός είναι ο εξής. Για να παίξει καλά ένα δικαναλο χωρίς dsp πρέπει να ισχύουν τουλάχιστον τα εξής. Πρώτον ο χώρος πρέπει να είναι συμμετρικός ως προς το νοητό άξονα που περνάει ανάμεσα από τα δύο σου μάτια και δεύτερον να είσαι ακριβώς ανάμεσα στα δύο ηχεία σχηματίζοντας ισοπλευρο τρίγωνο. Μετά μπενουν και τεχνικά θέματα αλλά θα υποθέσουμε ότι αυτά είναι λυμένα για ευκαιρία του λόγου.
Οπότε σε ένα υποθετικό σαλόνι που η μία πλαγια πλευρα είναι ανοιχτή και η άλλη μπετον δε μπορεί να παίξει σωστά χωρίς dsp. Αν και οι δύο πλευρές είναι κλειστες αλλα η μία είναι γυψοσανίδα και η άλλη τούβλο πάλι δεν είναι το ίδιο. Το dsp έρχεται και λύνει το πρόβλημα με τον εξής απλό τρόπο. Κάνει το κάθε ηχείο να παίζει λάθος ώστε αυτό που ακούς εσύ στη θέση ακροασης να είναι το σωστό. Αν υποθετικά ο χωρος ήταν εντελώς σωστός τότε το dsp θα τα άφηνε όλα όπως ειναι (η μάλλον καλύτερα θα είχε μικρές αποκλίσεις από το pure). Τέλος και πολύ βασικό είναι ότι τα παραπάνω μας ενδιαφέρουν περισσότερο όταν θέλουμε να ακούμε και σε κάποια μεγάλη ένταση. Αν οι εντάσεις που ακούμε είναι εντάσεις διαμερισματος πολυκατοικίας τότε το πρόβλημα απουσίας dsp γινεται λιγότερο αντιληπτο.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Αρκετοί λόγοι αλλά ο βασικός είναι ο εξής. Για να παίξει καλά ένα δικαναλο χωρίς dsp πρέπει να ισχύουν τουλάχιστον τα εξής. Πρώτον ο χώρος πρέπει να είναι συμμετρικός ως προς το νοητό άξονα που περνάει ανάμεσα από τα δύο σου μάτια και δεύτερον να είσαι ακριβώς ανάμεσα στα δύο ηχεία σχηματίζοντας ισοπλευρο τρίγωνο. Μετά μπενουν και τεχνικά θέματα αλλά θα υποθέσουμε ότι αυτά είναι λυμένα για ευκαιρία του λόγου.
Οπότε σε ένα υποθετικό σαλόνι που η μία πλαγια πλευρα είναι ανοιχτή και η άλλη μπετον δε μπορεί να παίξει σωστά χωρίς dsp. Αν και οι δύο πλευρές είναι κλειστες αλλα η μία είναι γυψοσανίδα και η άλλη τούβλο πάλι δεν είναι το ίδιο. Το dsp έρχεται και λύνει το πρόβλημα με τον εξής απλό τρόπο. Κάνει το κάθε ηχείο να παίζει λάθος ώστε αυτό που ακούς εσύ στη θέση ακροασης να είναι το σωστό. Αν υποθετικά ο χωρος ήταν εντελώς σωστός τότε το dsp θα τα άφηνε όλα όπως ειναι (η μάλλον καλύτερα θα είχε μικρές αποκλίσεις από το pure). Τέλος και πολύ βασικό είναι ότι τα παραπάνω μας ενδιαφέρουν περισσότερο όταν θέλουμε να ακούμε και σε κάποια μεγάλη ένταση. Αν οι εντάσεις που ακούμε είναι εντάσεις διαμερισματος πολυκατοικίας τότε το πρόβλημα απουσίας dsp γινεται λιγότερο αντιληπτο.
Το dspείναι κάποια συσκευή;τι κόστος έχει;
 


Μηνύματα
600
Reaction score
880
Ναι ,και όλα τα άλλα συστήματα αυτόματης και μη ισοστάθμισης και διαχωρισμού του σήματος.
 

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Το dsp ειναι η συσκευη που εχει τον επεξεργαστη,μετατροπεις και οτι αλλο εχει το καθε dsp αναλογα με τον κατασκευαστη,τα audissey,ypao,dirac κλπ ειναι τα software που σε συνδιασμο με ενα μικροφωνο ,μετρανε και προσαρμοζουν τα ηχεια σου στον χωρο σου. Ειναι πολυ βασικο να δοκιμασεις διαφορετικες θεσεις στα μεγαφωνα σου ,ετσι ωστε να συμμετεχει οσο το δυνατον λιγοτερο οποιαδηποτε ενδιαμεση συσκευη,γιατι ολα τα extra κατι αφαιρουν απο τον ηχο.
Στο pure direct το σημα παει απο την πηγη απειραχτο στα ενισχυτικα σταδια και μετα στα ηχεια,οποτε κανονικα δεν πρεπει να παιζει τιποτα αλλο εκτος απο τα left και right.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλησπέρα. Δεν ξέρω εάν βρίσκομαι στο σωστό νήμα, αλλά αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ελαφρώς θα τον ευχαριστούσα.

Για να μη μακρηγορώ, θέλω στο προσεχές μέλλον να αγοράσω ένα σύστημα οικιακού κινηματογράφου. Μέχρι πρότινος ήξερα πως χρειάζομαι μια πηγή, έναν ενισχυτή και ένα σετ ηχείων, αλλά σε συστήματα που βλέπω εδώ, ή σε προτάσεις που αφορούν χρήστες που θέλουν να στήσουν ένα home cinema προτείνεται να αγοράσουν και έναν τελικό (;) ενισχυτή, dac, amp κτλ τα οποία δυστυχώς δε γνωρίζω τι είναι και τι σκοπό εξυπηρετούν. Long story short, είναι απαραίτητη ή σημαντική η αγορά ενός επιπλέον συστήματος πλην του ολοκληρωμένου ενισχυτή ή όχι;
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top