Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ωραία, ας ξεθάψω και εγώ το θέμα.
Έχω έναν Marantz SR5004 και ήθελα να ρωτήσω το εξής, αν συνδέσω τρία ηχεία (Δεξί/Αριστερό και κεντρικό) και τρέξω την Οδύσσεια του διαστήματος (Odyssey), το Upmix από stereo ή το Downmix από DTS το αναλαμβάνει ο ίδιος ο ενισχυτής ?
 


Μηνύματα
59
Reaction score
7
Καλησπέρα στην παρέα.

Έχοντας αποκτήσει πρόσφατα ένα παλιο SONY STR-DB1070 σύνδεσα όλα τα ηχεία άνοιξα ενισχυτή και ενώ παίζουν όλα τέλεια δεν παίζει καθόλου το sub. Έκανα ένα ρεστάρτ τον ενισχυτή και πάλι τα ίδια . Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Επίσης συνδέοντας και αποσυνδέοντας το RCA από το SUB κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο σκάσιμο δλδ που σημαίνει ότι το SW δουλεύει (ανάβουν λαμπάκια και τα σχετικά).


Κοντεύω να σκάσω ...
Post automatically merged:

Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι στην δοκιμή που κάνω από το Blue Ray LG όλα τα ηχεία παίζουν εκτός το SUB. Έχω ρυθμίσει το μπροστινά JBL ES100 σαν large και όλα τα άλλα small(center surround) και εννοείται το sub large.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλησπέρα στην παρέα.

Έχοντας αποκτήσει πρόσφατα ένα παλιο SONY STR-DB1070 σύνδεσα όλα τα ηχεία άνοιξα ενισχυτή και ενώ παίζουν όλα τέλεια δεν παίζει καθόλου το sub. Έκανα ένα ρεστάρτ τον ενισχυτή και πάλι τα ίδια . Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Επίσης συνδέοντας και αποσυνδέοντας το RCA από το SUB κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο σκάσιμο δλδ που σημαίνει ότι το SW δουλεύει (ανάβουν λαμπάκια και τα σχετικά).


Κοντεύω να σκάσω ...

Post automatically merged:

Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι στην δοκιμή που κάνω από το Blue Ray LG όλα τα ηχεία παίζουν εκτός το SUB. Έχω ρυθμίσει το μπροστινά JBL ES100 σαν large και όλα τα άλλα small(center surround) και εννοείται το sub large.
Δοκιμασε να συνδεσεις τα pre out left - right του πολυκαναλου στο σαμπ . Παιζει?
Εαν υπαρχει επιλογη sub + lfe δοκιμασε να δεις αν παιζει .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έχω ρυθμίσει το μπροστινά JBL ES100 σαν large και όλα τα άλλα small(center surround) και εννοείται το sub large.
Ρύθμισε και τα front σαν small. Πρέπει να υπάρχει επιλογή Subwoofer Yes-No.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Καταρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Έκανα αυτό που έγραψε ο πρώτος φίλος και ως δια θαύματος έπαιξε αμέσως. Ως τώρα το είχα συνδέσει στο subwoofer out στις εξόδους αλλά και στα pre out και δεν έπαιζε. Τώρα το σύνδεσα σε ένα από τα front out και έπαιξε. Γιατί όως δεν έπαιζε στις θύρες που θα έπρεπε να συνδέεται;
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλημερα , τωρα ξερουμε οτι το σαμπ δεν εχει προβλημα .Κανονικα ομως πρεπει να ειναι συνδεμενο στηνεξοδο σαμπ ωστε να μοιραζει τις χαμηλες συχνοτητες στο σαμπ και τις υπολοιπες στα left right .
Κοιτα αυτο που εγραψε το στρουμφακι μας επισης . Σιγουρεψου ουι ειναι στην σωστη εξοδο .
Επισης μηπως χρησιμοποιειται η εξοδος για δευτερο δωματιο στις ρυθμισεις του πολυκαναλου.
Κλεισε τον ενισχυητη και ανοιξε τον παλι για δευτερη δοκιμη .
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Το έκανα reset και πάλι τα ίδια. Άλλαξα το sub όλες τις θύρες και παίζει μόνο στην έξοδο των pre out Front R Front Left ίσως και στα Surround εκτός από την έξοδο sub, καλό ε; σκάει γάιδαρο
 


Μηνύματα
59
Reaction score
7
Ναι έκανα όλα τα front τα surround το centre small και το SW yes kai large. Το σύνδεσα σε όλες τις εξόδους και πάλι παίζει μόνο στο pre out front. Τα ηχεία τα έκανα small και από τον ενισχυτή και από το LG BLUE RAY και πάλι τίποτα
Post automatically merged:

 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πώς συνδέεις τον ενισχυτή με το player; Οπτική, coaxial ή αναλογικά;
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Δεν τον γνωρίζω τον ενισχυτή, φαντάζομαι έχει αυτόματη ισοστάθμιση, όταν κάνεις την αυτόματη ισοστάθμιση το sub δεν βγάζει ηχο ή δεν το βλέπει καθόλου οτι υπαρχει;
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Ο ενισχυτής είναι παλιό μοντέλο . Τον συνδέω αναλογικά με RCA από τις εξόδους FR, FL, C, SR, SL SW του LG BLUE RAY 370 με τις αντίστοιχες αναλογικές του sony.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ο ενισχυτής είναι παλιό μοντέλο . Τον συνδέω αναλογικά με RCA από τις εξόδους FR, FL, C, SR, SL SW του LG BLUE RAY 370 με τις αντίστοιχες αναλογικές του sony.
Κάποιο λάθος έχεις κάνει στις ρυθμίσεις του player.

Γενικά είναι καλύτερο να τα συνδέσεις ψηφιακά.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Κάποιο λάθος έχεις κάνει στις ρυθμίσεις του player.

Γενικά είναι καλύτερο να τα συνδέσεις ψηφιακά.
Αφού δεν έχει ψηφιακές εξόδους, πως να τον συνδέσω ψηφιακά; Δεν έχει HDMI, έχει νομίζω optical. Εάν τον αφήσω έτσι όπως παίζει δηλαδή στην pre out front r, υπάρχει προβλημα;
Post automatically merged:







 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Αφού δεν έχει ψηφιακές εξόδους, πως να τον συνδέσω ψηφιακά;
Ψηφιακές εισόδους έχει ο ενισχυτής. Και το player έχει σίγουρα οπτική ή ομοαξονική.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Ψηφιακές εισόδους έχει ο ενισχυτής. Και το player έχει σίγουρα οπτική ή ομοαξονική.
Το player έχει τα πάντα . Ο ενισχυτής είναι 2001. Έχει οπτική και ομοαξονική
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top