Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.373
Η κάτω είναι απαραίτητη στην αναλογική σύνδεση είσοδος, επάνω δεξιά είναι έξοδοι. Δοκίμασες και τις 2 εξόδους;
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Τι είπες ρε Αντίχριστε; (που είπε ο Βέγγος όταν ταξιδεύοντας ολόκληρη νύχτα για Θεσσαλονίκη έφτασε κάτω από την Ακρόπολη και ρώτησε έναν περαστικό για το που βρίσκεται που βρίσκεται)

Νομίζω ότι με έσωσες!!!
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Τελικά ήταν ανοησία δικιά μου. Δεν είχα συνδέσει την έξοδο του sub από το LG Blue Ray στην είσοδο του ενισχυτή. Από όλα τα δύσκολα ήταν το πιο γελοίο. Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τον χρόνο τους!!! Σας είμαι υπόχρεος !!!
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
παιδιά ερώτηση.
έχω ένα yamaha rxv 3800 του οποιου το LR preout παη σε ένα dsp και μετά σε ενεργά.
μέτρησα το bass management του yamaha και εναι 24db στο sub ενώ στα ηχεία είναι 12db μονο.
επίσης δεν έχει ξεχωριστή ρύθμιση crossover για κάθε ηχείο.
αν δηλώσω τα μπροστινά large και την έξοδο bass out front και συνδέσω τα sub στην έξοδο του dsp μπορώ να μπορώ να διαχειριστώ τα μπροστινά με καλύτερα crossover delay για κάθε sub και επίσης να κροσσαρω τα surround πιο ψηλά καθωτι τα μπροστινά είναι τέρατα αλλα τα υπόλοιπα δε μπορούν να ακολουθήσουν.
θα χάσω κάτι;
το περιεχόμενο του lfa θα πηγαινη μέχρι 80 στα sub και 80-120 στα μπροστά ηχεία;
είναι το μονο που μπορώ να σκεφτώ.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
To LFE ειναι ξεχωριστο καναλι οποτε δεν επηρεαζεται απο οποιο σημειο κρος....εαν μεινει οπως εχει απο τον av και δεν μπλοκαριστει μετα,ετσι ολο στο σαμπ θα πηγαινει...ελπιζω :rolleyes: να μην κανει ταρζανιες ο γιαμαχας αυτος...
Αυτος ειναι ο βασικος λογος που αφηνουμε αφιλτρο το σαμπ...
Εαν το dsp οπως το εχεις βαλει στα μειν σου ειναι οκ, γιατι να σε ενοχλησει στα σαραουντ;
Απλα θα εχεις διπλες μετατροπες απο αναλογικο σε ψηφιακο επιπεδο, ενω θα μπρορουσαν ολα να ειχαν γινει μια φορα...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
βρήκα λύση έβαλα ένα φίλτρο από το dsp 12db και αλλα 12 του yamaha 24db.
τη διπλή μετατροπή δε τη γλυτωνω με τίποτα στο πολυκάναλο αλλα στο στερεο
μπορώ με ένα κουμπί και παιζη από την οπτική του dsp παρακάμπτοντας το yamaha.
παλιότερα το έκανα αλλα τώρα τα ακούω όλα με upmix.το κέρδος είναι μεγαλύτερο από τη μετατροπή
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Το 2005 υπήρχαν αυτόματα συστήματα ισοστάθμισης στους ενισχυτές av, κι αν όχι πότε άρχισαν να εμφανίζονται;...
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Το λέω γιατί έριξα μια ματιά στην αρχή του νήματος και όλοι παλεύουν με χειροκίνητες ρυθμίσεις, μεγάλο χαμαλίκι μιλάμε! :gotcha:
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Και βέβαια υπήρχαν . Καλά δεν είχαν όλα τα μηχανήματα αλλά το σοβαρά είχαν. Δεν θυμάμαι πότε αγόρασα τον DENON AVC-A11XV κάπου στο 2006 νομίζω αλλά είχε το AUDYSSEY XT , και έκανε τα πάντα , απλώς με μειωμένης έκτασης φίλτρα.
Σιγά που καλόμαθες και το θεωρείς χαμαλίκι. Τεμπέλη ! Ε! τεμπέλη. :gotcha:
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Παιδιά καλησπέρα, όταν ακουω μουσικη, δικάναλο (μπροστινά ηχεία small εννοείται) και συνδεω 2 sub στις εξόδους sub1 και sub2 αντίστοιχα του Yamaha rx-a 3030 που έχω, τα sub παιρνουν το ιδιο σημα δηλ συμπεριφέρονται ως να εχω 2 mono? Ή παίρνουν το 1 τις χαμηλές του δεξιου καναλιού και το άλλο του αριστερού?
 



Μηνύματα
504
Reaction score
228
Το manual δεν το αναφερει απο όσο θυμαμαι.

Mono πιστευω και εγω απλά οταν καποια στιγμή άκουγα με τα 2 sub συνδεδεμένα (και επιλογή για 2 sub στις ρυθμίσεις του ενισχυτή) αλλα με το volume του 2ου στο μηδεν αυτό που άκουσα ήταν λιγότερο ή τέλος πάντων διαφορετικό μπάσο από όταν ειχα συνδεδεμένο μονο το 1 sub (και αντιστοιχα επιλογη ότι υπάρχει μονο 1 sub στις ρυθμίσεις του ενισχυτή). Και λέω, μήπως μοιράζει το σημα στα 2 sub?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.373
Αν θυμάμαι σωστά, με L-R επιλέγει χαμηλές συχνότητες L+LS+LSB συν LFE (το ίδιο και για R) και με F-R επιλέγει L+C+R συν LFE για το μπροστινό και όλα τα πίσω +LFE για το πίσω sub.

Αντίστοιχα είναι πολύ πιθανό να διαχωρίζει το μπάσο σε κάποιο stereo mode, Straight ίσως.

Σε κάθε περίπτωση όμως, τα subs πρέπει να τοποθετούνται όπου λειτουργούν κι όχι όπου βολεύει, οπότε επιλέγουμε Monaural x2 (default).
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Ευχαριστώ zizik, εγω τα ειχα L-R, δεν ειχα δει την επιλογη monoraul, οποτε πιθανα εκανε καποιο διαχωρισμο οπως λες. Θα δοκιμασω και το monoraul.
 

Μηνύματα
2.328
Reaction score
182
Παιδιά να ρωτήσω κάτι.
Για μουσική προτιμάται το dynamic eq off η το βάζετε ον;
Και κάτι ακόμα,
Στις ταινίες το έχουμε στο on και πάντα στο 0 ή ανάλογα την ένταση που ακούμε το ρυθμίζουμε ανάλογα; αν πχ ακούω σε - 10 τότε να το βάζω στο 10;

Ευχαριστω παιδια
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
στις ταινιες θελει 0 σε μουσικη μπορεις να το βαλεις και 5 η 10

περι ορεξεως.......

εγω ακουω μονο με dynamic eq on
 

Μηνύματα
2.328
Reaction score
182
Κάτι ακόμα παιδιά. Στη μουσική πιο από τα κάτω πρέπει να επιλέγω;
(ενισχυτή marantz sr5013) Στο χειριστήριο by default οταν πατάω music μου επιλέγει το multichannel stereo ενώ όταν πατάω movies το Dolby audio.

Stereo
Dolby audio-dolby surround
Dts neural x
Virtual x
Multichannel stereo
Virtual
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Κάτι ακόμα παιδιά. Στη μουσική πιο από τα κάτω πρέπει να επιλέγω;
(ενισχυτή marantz sr5013) Στο χειριστήριο by default οταν πατάω music μου επιλέγει το multichannel stereo ενώ όταν πατάω movies το Dolby audio.

Stereo
Dolby audio-dolby surround
Dts neural x
Virtual x
Multichannel stereo
Virtual

Κι εγώ έχω μπερδευτεί με αυτές τις επιλογές. Λογικά βέβαια είναι το dolby audio - Dolby surround αλλά αν κάποιος μας εξηγούσε για τι χρήση είναι η καθεμία θα ήταν καλά.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top