Επιλογή Ηχείων Υψηλής Ευαισθησίας

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.350
Πριν ξεκινήσω το thread κοίταζα τα Klipsch RP600M
Μετρήσεις για τα μπάζα εδώ
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
τι έχουν δλδ?
Oταν αναρτας κατι διαβαζετο κιολας... προτεινει ηχεια που ειναι ακριβως το αντιθετο με οτι λεει ανωτερω. ασε που ειναι κουκουρουκου τα σπεκς ποιο κουκου κια αποτον κουκο , παει να ξεπερασει και την κλιπς :laugh:μην ξαναρωτησεις παλι τι εχουν δηλαδη?:laugh:
Πραγματικα ευαισθητα για τετοιες λαμπες δε χωρανε στα περισσοτερα σπιτια...
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Oταν αναρτας κατι διαβαζετο κιολας... προτεινει ηχεια που ειναι ακριβως το αντιθετο με οτι λεει ανωτερω. ασε που ειναι κουκουρουκου τα σπεκς ποιο κουκου κια αποτον κουκο , παει να ξεπερασει και την κλιπς :laugh:μην ξαναρωτησεις παλι τι εχουν δηλαδη?:laugh:
Πραγματικα ευαισθητα για τετοιες λαμπες δε χωρανε στα περισσοτερα σπιτια...
δεν καταλαβαίνω τιποτα από αυτα που λες
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Επειδή είμαι λίγο newbie θα ήθελα λίγο παραπάνω επεξήγηση γιατί να το αποφύγω. o_O
Θα ήταν καλύτερο να τον βάλω στα Prisma 1 που είναι bookshelf? Όντως στο net αν τα ψάξεις αναφέρουν 91db sensitivity αλλά τα ηχεία από πίσω γράφουν 94db. Τώρα τι ισχύει...

Γενικά παιδιά από την ένταση που παίρνω δεν έχω παράπονο. Δεν ακούω δυνατά μουσική έτσι και αλλιώς. Τον ενισχυτή τον βάζω συνήθως στο παρά 10 για χαλαρό listening και στο και 10 η ένταση είναι πάνω από talking level. Συνεπώς είμαι happy.

Αντιλαμβάνομαι πλήρως ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν είναι για πολλά γκάζια ούτε πάρτι. Απολαμβάνω ωστόσο τον ζεστό ήχο που μου δίνουν οι λάμπες του.

Πριν ξεκινήσω το thread κοίταζα τα Klipsch RP600M και τα R820F. Ποια η γνώμη σας για τα συγκεκριμένα; Θα ήθελα να μείνουμε σε προτάσεις ηχείων και όχι αλλαγής ενισχυτή.
Γιατί οι παράλληλες μονάδες σημαίνει αυτομάτως και χαμηλή αντίσταση, που είναι απαγορευτική για τον ενισχυτή σου.
Παραπάνω σου απάντησαν για τα Klipsch και στην τελική, τι συμβαίνει.
Ούτε την ευαισθησία που δηλώνουν έχουν, ούτε την αντίσταση που δηλώνουν.
Δεν γίνεται να δηλώνεται από την εταιρία ένα ηχείο 8 Ωμ <<συμβατό>> και να είναι 3,2 Ωμ στους 200 hz.

Αν πάλι επιμένεις σε klipsch βρες ένα KG 3.2 ή 4.2. Κάπου υπήρχε κάποιο διαθέσιμο.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ρε παιδιά συγνώμη.
Του λέτε του ανθρώπου να πάρει τα coral?Έχετε δει ότι η μονάδα χαμηλών είναι 12"?
Πως θα την κουνήσει?Με 9W?Θα αναβοσβήνουν οι λάμπες σαν strobo light!
Μετά θα μπαίνει και θα ψάχνει γιατί δεν έχει μπάσο ενώ στον Μανώλη που τα άκουσε ήταν βαθύ και στακάτο!
 

Μηνύματα
16
Reaction score
12
Γιατί οι παράλληλες μονάδες σημαίνει αυτομάτως και χαμηλή αντίσταση, που είναι απαγορευτική για τον ενισχυτή σου.
Αυτό εγκυμονεί κάποιο κίνδυνο; Γιατί εδώ και 6 μήνες παίζουν μια χαρά. Επομένως να προσανατολιστώ σε ηχεία βάσης; I’m confused...
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ρε παιδιά συγνώμη.
Του λέτε του ανθρώπου να πάρει τα coral?Έχετε δει ότι η μονάδα χαμηλών είναι 12"?
Πως θα την κουνήσει?Με 9W?Θα αναβοσβήνουν οι λάμπες σαν strobo light!
Μετά θα μπαίνει και θα ψάχνει γιατί δεν έχει μπάσο ενώ στον Μανώλη που τα άκουσε ήταν βαθύ και στακάτο!
Φαίνεται παράδοξο αλλά μπορεί και να παίξει καλά γιατί μου έτυχε πρόσφατα παρόμοια περίπτωση σε γνωστό μου. Κάτι sansui με 15άρια γούφερ κελαηδούσαν με λαμπάτο 10 - 15 βατ και με τελικό τραντζίστορ 200 βατ έπαιζαν σαν ντενεκεδάκια.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Ρε παιδιά συγνώμη.
Του λέτε του ανθρώπου να πάρει τα coral?Έχετε δει ότι η μονάδα χαμηλών είναι 12"?
Πως θα την κουνήσει?Με 9W?Θα αναβοσβήνουν οι λάμπες σαν strobo light!
Μετά θα μπαίνει και θα ψάχνει γιατί δεν έχει μπάσο ενώ στον Μανώλη που τα άκουσε ήταν βαθύ και στακάτο!
Είναι εύκολο φορτίο το coral. Το woofer είναι 8ωμο και ευαίσθητο.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ρε φίλε εντάξει..Αλλά 9w?
100 λέει η coral.Είναι πολύ πιο ασθενικός απ'οσο πρέπει ρε συ Γιάννη.
Εκτός και αν τα πάρει με σκοπό να αλλάξει και τον ενισχυτή κάποια στιγμή!
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Ναι θα ήθελα να τον κρατήσω γιατί είμαι αρκετά ευχαριστημένος και είναι δώρο από πολύ δικό μου πρόσωπο.


Θα ήταν καλύτερο να τον βάλω στα Prisma 1 που είναι bookshelf? Όντως στο net αν τα ψάξεις αναφέρουν 91db sensitivity αλλά τα ηχεία από πίσω γράφουν 94db. Τώρα τι ισχύει...

Γενικά παιδιά από την ένταση που παίρνω δεν έχω παράπονο. Δεν ακούω δυνατά μουσική έτσι και αλλιώς. Τον ενισχυτή τον βάζω συνήθως στο παρά 10 για χαλαρό listening και στο και 10 η ένταση είναι πάνω από talking level. Συνεπώς είμαι happy.
Όσοι σου πρότειναν αλλαγή ενισχυτή λόγω ισχύος άδικο δεν είχαν. Όσοι πρότειναν sub επίσης ορθώς επιμένουν .Εγώ απο τα παραπάνω που έγραψες καταλαβαίνω οτι πρόκειται για μηχάνημα με συναισθηματική αξία και επίσης σου προσφερει μια ευχαρίστηση οπτική και ηχητική σε χαμηλές στάθμες . Θα σου πρότεινα εάν ειναι δυνατό να το χρησιμοποιήσεις σε άλλο χώρο πχ γραφείο με 2 ηχεία μικρά βιβλιοθήκης και ακρόαση απο κοντινή απόσταση . Στην περίπτωση αυτή και δεν θα τον κουρασεις και δεν θα ξοδέψεις χρήματα για ηχεία που ίσως στο χώρο σου δεν αποδώσουν αυτά που υπόσχονται . Με οτι εξοικονομήσεις μπορείς να αγοράσεις ενα sub και έναν ενισχυτή ,ακομα και μεταχειρισμένο . Θα δεις οτι ιδίως με την προσθήκη του sub θα εμφανιστεί ενα χαμηλό στο χώρο σου που οι ροδιές σου και σε χαμηλή ένταση θα ακουστούν καλύτερα .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Ναι θα ήθελα να τον κρατήσω γιατί είμαι αρκετά ευχαριστημένος και είναι δώρο από πολύ δικό μου πρόσωπο.
Εντάξει. Κράτα τον.

Πάρε όμως ένα ενισχυτή όπως σου είπα, κρύψτον κάτω από κάνα έπιπλο για να παίζει τα ηχεία σου,κι αυτόν που έχεις άστον όπως είναι να φαίνονται αναμένες οι λάμπες του, αλλά ασύνδετος.

Θα φαίνεται ο λάμπας και θα παίζει κάποιος άλλος. Τόσοι και τόσοι το κάνουν αυτό, μη μασάς.

Και πάρε 2 σάμπ επειγόντως.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: Τι σχεση εχει η επιφανεια ενος κωνου με το ωμικο φορτιο;
Eλα σου εχω μοντελακι...και 16ωμο...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ρε παιδιά συγνώμη.
Του λέτε του ανθρώπου να πάρει τα coral?Έχετε δει ότι η μονάδα χαμηλών είναι 12"?
Πως θα την κουνήσει?Με 9W?Θα αναβοσβήνουν οι λάμπες σαν strobo light!
Μετά θα μπαίνει και θα ψάχνει γιατί δεν έχει μπάσο ενώ στον Μανώλη που τα άκουσε ήταν βαθύ και στακάτο!
Τι σχεση εχει η διαμετρος του μεγαφωνου με την ευαισθησια του,ξερεις;Η να στο πω αλλιως,εχεις δει λαμπατους που ως επι το πλειστον παιζουν με 12" και 15"?
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Αυτό εγκυμονεί κάποιο κίνδυνο; Γιατί εδώ και 6 μήνες παίζουν μια χαρά. Επομένως να προσανατολιστώ σε ηχεία βάσης; I’m confused...
Αγαπητε πρωτα πρωτα ο ενισχυτης δεν λεει κατι ιδιαιτερο δεν νομιζω ότι αξιζει να επενδύσεις σε κατι καλο και ακριβο από ηχειο γυρω από αυτόν τον ενισχυτή. Η αληθεια είναι ότι τα prisma tower ηταν μετριοτατο ηχειο, σε πακετο home cinema, που αδυνατεί να αποδωσει ότι ενισχυτή και να του βαλεις (αν εχεις απαιτησεις για ποιοτικο ηχο ετσι). Παντως σε σετ hc είναι μια χαρα και βλεπω στη φωτο ότι εχεις και τα μικρα. Μην τα διωξεις κρατα τα για hc.
Εκεινο που θα εκανα στη θεση σου θα επαιρνα ένα ζευγαρακι Fostex και θα εφτιαχνα καμπινες. Θα σου βγει φθηνο και θα εντυπωσιαστείς από τον ηχο σχεδόν όλα τα driver της fostex φταχνουν ωραια πραγματα.
Εάν θελεις να παρεις ηχειο ετοιμο σου συνιστω τα Elac B6.2 . Ότι καλυτερο σε αυτή την κατηγορια τιμης και αξιζουν κα;ι παρα πολύ καλυτερο ενισχυτή. Δευτερο βημα αλλαζεις ενισχυτή και παιρνεις έναν με εξοδο sub. Τριτο βημα δυο sub αναλογης κατηγοριας τιμης με τα ηχεια και εισαι κομπλε.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.601
Ισως καποια ιδιοκατασκευη με full range μεγαφωνο και φορτιση κορνας,θα ηταν μια λυση,αλλα δεν βλεπω να εχεις χωρο........προσεχε το καπακι του technics,το βλεπω πολυ κοντα στο καλοριφερ.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Αν σε ενδιαφερει να ακους μικρα σχηματα, φωνη, οχι ροκ και νταπαντουπα, τοτε μονο παρε ηχειο full range καλο και ο ενισχυτης σου θα το εκμεταλευτει και θα σου δωσει ποιοτητα. Αν ειναι καλος. Δεν τον ξερω...

Απαγορευτικο δεν ειναι να ακουσεις και ροκ αλλα τα λιγα βατ και το full range δεν προτεινονται για κατι τετοιο.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
12
Νομίζω σε αυτό το σημείο αξίζει να σας πω το full story. Σαν νέο μέλος στο forum θα με γνωρίσετε και καλύτερα έτσι. :)

Είμαι 28 χρόνων και από τα μηχανήματα που έχω δεν έχω αγοράσει σχεδόν τίποτα. Τους τελευταίους μήνες ουσιαστικά έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το σπορ για αυτό και οι γνώσεις μου περιορισμένες.

Πριν χρόοοονια (την εποχή του DVD :roflmao:) ο πατέρας μου αγόρασε σετ 5 ηχείων (ζευγάρι Prisma Tower και Prisma 1 και ένα Prisma Center) και έναν AV Receiver Yamaha RXV630RDS για να κάνουμε στο σπίτι home cinema που είχε γίνει της μόδας. Εκτός από αυτά αγόρασε και το MK2 καθώς του ήταν απωθημένο το οποίο το κότσαρε με ένα phono stage της κακιάς ώρας στον Yamaha. Εγώ φυσικά ήμουν τότε στο δημοτικό και δεν μπορούσα να εκτιμήσω κάτι από αυτά. Τα μηχανήματα αυτά παρέμειναν σχετικά άπαιχτα καθώς ταξίδευε.

Fast forward στο 2019 και με πιάνει μια τρέλα με τα βινύλια. Ο θείος μου, χρόνια audiophile, είχε τον Dared σε ηχεία Spicom Type 4 αλλά επειδή έκανε upgrade σε Τσακιρίδη και είχε και έναν ss της Sugden τον είχε σε αχρηστία και μου τον έδωσε. Εγώ σε πρώτη φάση τον δοκίμασα στα Prisma 1 (τα μικρά) σε near field φάση στο γραφείο και ενθουσιάστηκα!

Τους επόμενους μήνες αγόρασα το CP1 της Cambridge Audio, την Ortofon 2M Red και μετέφερα το setup στο σαλόνι στα Prisma Tower (κακώς μάλλον με βάση όσα μου λέτε - παρόλα αυτά ο ήχος που πήρα ήταν ότι καλύτερο είχα ακούσει στο χώρο μου).

Έφτιαξα έτσι την γωνίτσα μου που βλέπετε. Πήρα και τον DarkVoice να κάνει παρέα στον Dared μαζί με τa Sennheiser HD6XX και here we are. Η λογική μου για την αγορά νέων ηχείων ξεκίνησε επειδή είναι τo φθηνότερο κομμάτι στο setup μου και η χρήση τους προορίζεται για home cinema έτσι και αλλιώς. Επομένως όπως καταλαβαίνετε, ψάχνω τον καλύτερο ήχο αλλά ταυτόχρονα και την αίσθηση ότι πλέον έχω ένα ωραίο και αγνό σύνολο χαλαρής και καθαρής μουσικής απόλαυσης και όχι κάτι το μπασταρδεμένο. Αυτά.:)
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Το darkvoice με τα sennheiser ειναι πολύ καλό σετακι. Αν θέλεις ανάλογης ποιότητας ήχο στο στέρεο σου δεν κάνει ούτε ο ενισχυτής ούτε τα ηχεία. Έχουν περάσει από τα χέρια μου και ο ενισχυτής και τα ηχεία. Τα ηχεία είναι ΟΚ για home cinema. Όχι πολύ καλά αλλά οκ. Ο ενισχυτής θέλει αλλαγή. Μην τον δώσεις για να χρηματοδότησης αγορά, δεν πιάνει αρκετά χρήματα. Άστον να υπάρχει. Η καλύτερη δουλειά είναι να καθορίσεις ένα budget και να πας βήμα βήμα. Ξεκίνα από τα ηχεία που είναι το βασικότερο. Δώσε το βάρος σου εκεί. Πες το budget για ηχεια για να ξεκινήσουν οι προτάσεις. Όταν πάρεις ηχεία μετά είναι εύκολο να βρεις ενισχυτές που να δέσουν ωραία.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Ή αν θες να αρχίσεις από τον ενισχυτή, να πάρεις ενισχυτή που να οδηγεί όλα (ε, σχεδόν όλα) τα ηχεία!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.222
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top