Επιλογή εναλλακτικού παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.528
Όσοι ονειρεύεστε πυρηνικά εργοστάσια παραγωγής ρεύματος στην Ελλάδα, αφήστε το όνειρο κι ασχοληθείτε με κάτι άλλο.

1ον. Η Ελλάδα δεν έχει αρκετή κατανάλωση ενέργειας για να αγοράσει πυρηνικό. Τα σύγχρονα μικρά πυρηνικά, είναι 3-4 αντιδραστηρων (έτσι λειτουργούν) και παράγουν μίνιμουμ το 4-πλασιο ρεύμα από όσο χρειάζεται η χώρα, και αν δε μπορείς να φας το πλεόνασμα, υπάρχει πρόβλημα. Ούτε να το πουλήσουμε μπορούμε, δεν υπάρχουν υποδομές και δε θέλει κανένας να αγοράσει από εμάς.

2ον. Το φτηνότερο κοστολογιο για κάνα κινέζικο αντιδραστήρα, είναι κοντά στα 20 δις. Μετά παίζουν ρωσσικοι, και τέλος οι ευρωπαϊκοί, που τα 30 δις τα έχουν για πρωινό.
Δεν υπάρχουν λεφτά, και δε θα αποσβεστει ποτέ. Θα πληρώνουμε ακριβότερα το ρεύμα για να ξεπληρωσουμε τον αντιδραστήρα στους Κινέζους για 3000 χρόνια.

3ον. Είμαστε σεισμογενης περιοχή, και παρά τις ασφάλειες των νέων, κανένα τιμ ειδικών δεν προτείνει εγκατάσταση πυρηνικού εργοστασίου στην Ελλάδα.

4ον. ΑΠΕ. Η λύση υπάρχει ήδη, έχουμε ήλιο και σε συνδυασμό με μπαταρίες και αντλησιοταμιευση για αποθήκευση, λύνεται άμεσα το πρόβλημα του ακριβού ρεύματος της χώρας.

5ον. Η ΔΕΗ ξέρει. Είναι μαζεμένα πολλά μεγάλα κεφάλια στη ΔΕΗ, μεγάλοι μηχανικοί, μεγάλα μυαλά. Δεν ξέρετε περισσότερα από αυτούς. Σας το υπογράφω. Αυτοί λοιπόν, επενδύουν σε ηλεκτρικά αυτοκίνητα τώρα, αυτοί κρύβονται πίσω από τα προγράμματα επιδότησης ev και υποστηρίζουν τους κατόχους με τη ΔΕΗ Blue. Τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, σε συνδυασμό με το έξυπνο δίκτυο που ετοιμάζεται, θα αποτελέσουν μια τεράστια αποθήκη ενέργειας, που θέλει η ΔΕΗ. Δυστυχώς, το νομικό πλαίσιο για να τοποθετηθούν αποθήκες ενέργειας (μπαταρίες) από τους επενδυτές σε ΑΠΕ δεν υπάρχει, και δεν υπάρχει επειδή θα έλυνε προβλήματα. Από πίσω, κρύβεται το φυσικό αέριο. Έχουν μεγάλη δύναμη οι αεριαδες.
Τέρμα τέρμα στο βάθος πίσω, κρύβεται ο πουτιν.
Μόνο η Γερμανία σήκωσε κεφάλι και είπε για το 2030. Οι υπόλοιποι, ακόμα, δε τολμούν.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Παίδες , την γνώμη σας .
Τα δεδομένα .
Τριφασική παροχή ΔΕΗ . & Νυχτερινό .
Το διάστημα - πέρυσι - 28-11-2020 με 28-03- 21 , 4μηνο , 2.800kw κόστος 140e το μήνα περίπου . θέρμανση με σώματα .
Το διάστημα - του καλοκαιριού πέρυσι , 4μηνο , 1.900kw .
Ta άλλα δυό 4μηνα - στα 1.200kw
-
Ερώτηση .
Κάθομαι όπως είμαι με την ΔΕΗ ή έχω καλύτερες επιλογές τώρα που το ρεύμα το περιμένω στο διπλάσιο ;
Αν πάω σε άλλη εταιρία - και ποιά ; - τι λιγότερο σε e θα δώ στην τσέπη μου σε ενα χρόνο ;
Είναι καιρός να πάω σε άλλη εταιρία τώρα ή να περιμένω ;

Ευχαριστώ .
Δες τι χρέωση έχεις.
Νομίζω είσαι στα 0.11€.
Ξεχνάς το θέμα "λογαριασμός ρεύματος" και ασχολείσαι με άλλα πράγματα, ευχάριστα.
η ΔΕΗ δεν του κάνει αύξηση κ ενώ παντού γίνεται της τρελης με τις αυξήσεις ,αυτός συνεχίζει κ το πληρώνει με €0.11 χωρίς ρήτρα
Δικός μου είναι αυτός. :biggrin:
Και εγώ μια από τα ίδια.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Δαγκωτά.

Στείλε κι ευχαριστήριο γράμμα.
Να είσαι καλά "βρε" Κώστη !
δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα. γιατί στα παλιά συμβόλαια ναι μεν πρέπει να έμεινε σταθερή η τιμή του ρεύματος αλλά υπάρχει πλέον ρήτρα αναπροσαρμογής. Μου είχε έρθει ο λογαριασμός του Οκτωβρίου με 0,11€ αλλά με ρήτρα +86€ (985kWh 4μηνο) -26€ την έκπτωση του Κυριάκου.
Ίσως σε Online να είναι καλύτερα αλλά θέλει ψάξιμο (εγώ έκλεισα στο online τον Οκτώβριο χωρίς ρήτρα και με 0,11€/kWh αλλά πλέον έχουν αυξήσει και εκεί την kWh).
υπόψιν είμαι με ΚΟΤ 1 δεν ξέρω τι γίνετε σε άλλα προγράμματα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα. γιατί στα παλιά συμβόλαια ναι μεν πρέπει να έμεινε σταθερή η τιμή του ρεύματος αλλά υπάρχει πλέον ρήτρα αναπροσαρμογής. Μου είχε έρθει ο λογαριασμός του Οκτωβρίου με 0,11€ αλλά με ρήτρα +86€ (985kWh 4μηνο) -26€ την έκπτωση του Κυριάκου.
Ίσως σε Online να είναι καλύτερα αλλά θέλει ψάξιμο (εγώ έκλεισα στο online τον Οκτώβριο χωρίς ρήτρα και με 0,11€/kWh αλλά πλέον έχουν αυξήσει και εκεί την kWh).
υπόψιν είμαι με ΚΟΤ 1 δεν ξέρω τι γίνετε σε άλλα προγράμματα.
Σωστός.

Είδα τώρα άλλο λογαριασμό από άλλο σπίτι ο οποίος μάλιστα είναι και ΚΟΤ, και για 676kWh στο τετράμηνο έχει 46€ ρήτρα αναπροσαρμογής.
Οπότε όπως βλέπω σε όποιον έχει λήξει το συμβόλαιο θα έχει ρήτρα και στη ΔΕΗ;
Η πλάκα εδώ είναι ότι και της μητέρας μου είναι ΚΟΤ, δεν έχει κάνει ποτέ ανανέωση συμβολαίου και ο εκκαθαριστικός δεν είχε ρήτρα.

Η χρέωση Kwh είναι στα 0.11058€.
0.068€/ kWh η ρήτρα.

Οπότε 0.11058+0.068=0.18€
Όση και η νέα χρέωση.

Μέχρι 12/2022 θα τη βγάλω καθαρή.
Μετά βλέπουμε.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Το επιβεβαίωσα και με την αδελφή μου.
Έχει να ανανεώσει από το 2012 και υπάρχει ρήτρα.

Και τα δικά της νούμερα βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα.
Καθαρή χρέωση kWh μαζί με τη ρήτρα 0.18€
 

TGD

Μηνύματα
7.193
Reaction score
7.219
2ον. Το φτηνότερο κοστολογιο για κάνα κινέζικο αντιδραστήρα, είναι κοντά στα 20 δις. Μετά παίζουν ρωσσικοι, και τέλος οι ευρωπαϊκοί, που τα 30 δις τα έχουν για πρωινό.
Και οι τούρκοι που στήνουν 3 ρώσικους έχουν τόσο περισσότερη κατανάλωση; Ή θα μας πουλάνε αυτοί, όπως κάνουν οι Βούλγαροι;
Α, και εκείνοι το ίδιο και χειρότερα σεσμογενείς είναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.528
Και οι τούρκοι που στήνουν 3 ρώσικους έχουν τόσο περισσότερη κατανάλωση; Ή θα μας πουλάνε αυτοί, όπως κάνουν οι Βούλγαροι;
Α, και εκείνοι το ίδιο και χειρότερα σεσμογενείς είναι.
8-πλασιο της Ελλάδας και μεγαλύτερο πληθυσμό από τη Γερμανία έχει η Τουρκία (85 μύρια), τρομερά μεγαλύτερη έκταση, βιομηχανία που ζητάει μεγάλη κατανάλωση, και σταρχιδιατς άμα ρίξουν ραδιενέργεια κάπου, άσε που είναι πολιτικό παιχνίδι με τον πουτιν η αγορά των ρωσικών αντιδραστηρων, και τα ρέστα θα μπορούν να τα στείλουν Ρωσία.

Τες πα, δεν έχει νόημα η κουβέντα. Οι άνθρωποι της ΔΕΗ που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο, μου είπαν ότι πυρηνικός στην Ελλάδα δε μπορεί να δουλέψει, και δώρο να μας τον κάνουν.

Μόνο άμα κλείσουμε συμφωνία πώλησης ρεύματος σε γείτονα χώρα, και εφόσον μοιραστεί το κόστος κατασκευής του δικτύου παροχής, αλλά και πάλι το κόστος των πυρηνικών ποιος θα το πληρώσει;

Πού θα πάει το έλλειμμα; είναι λάθος κίνηση. Με ΑΠΕ και μπαταρίες και ηλεκτρικά αυτοκίνητα, επιτυγχάνεις την πλήρη κάλυψη των αναγκών χωρίς κίνδυνο ραδιενέργειας και σε μικρό κλάσμα του κόστους.

Δεν υπάρχει λόγος συζήτησης..

Πάρτε ηλεκτρικά αυτοκίνητα.

Η αποθήκευση, αργά ή γρήγορα θα έρθει.

 
Last edited:


Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα παιδιά,

Έχετε καμία γνώμη για Volton; Πήρανε σήμερα τηλέφωνο για αλλαγή παρόχου χωρίς Ρήτρα αναπροσαρμογής και χρέωση Στα 0.17. Από ότι μου είπανε στο τηλέφωνο να αναμένω μια μείωση στο λογαριασμό της τάξεως του 20-25%. Έχει κανένας άλλος γνώμη για τη συγκεκριμένη εταιρία;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Καλησπέρα παιδιά,

Έχετε καμία γνώμη για Volton; Πήρανε σήμερα τηλέφωνο για αλλαγή παρόχου χωρίς Ρήτρα αναπροσαρμογής και χρέωση Στα 0.17. Από ότι μου είπανε στο τηλέφωνο να αναμένω μια μείωση στο λογαριασμό της τάξεως του 20-25%. Έχει κανένας άλλος γνώμη για τη συγκεκριμένη εταιρία;
Πώς προκύπτει το 20%-25%;
Αν πούμε ότι έχουμε 1000kwh στο τετράμηνο στα νέα συμβόλαια της ΔΕΗ θα πληρώσουμε 180€ και στην Volton 170€. Αυτό είναι περίπου 6%, όχι 25%.
Επίσης, τη χρέωση έχει στην νυχτερινή κατανάλωση; Πρέπει να είναι φθηνότερη από την 0.13€ της ΔΕΗ για να βγει το 20%. Στα 0.11€. Και ακόμα και αν είναι αυτό μας κάνει περίπου 18% και όχι 25%.

ΠΡΟΣΟΧΗ.
Στους εναλλακτικούς παρόχους με σταθερή χρέωση χωρίς ρήτρα πρέπει να γίνεται έλεγχος για άλλες κρυφές χρεώσεις. Έχω δει για παράδειγμα και προοδευτική αύξηση παγίου ανάλογα την κατανάλωση.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
@Emmanouil 1964
Το σχόλιο μου στην αρχική σου ερώτηση ήταν για χρέωση ΔΕΗ 0.11€/kwh χωρίς ρήτρες.
Είχα δει τον εκκαθαριστικό της μητέρας μου που δεν έχει ανανεώσει ποτέ και δεν είχε ρήτρα. Δεν ξέρω γιατί.
Από άλλους 4 λογαριασμούς με ίδια χαρακτηριστικά προκύπτει ρήτρα τέτοια ώστε η νέα πραγματική χρέωση kWh να είναι ίδια με αυτή των νέων συμβολαίων.

Προσωπικά θα εμένα στη ΔΕΗ.
 


Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Για μένα είναι μονόδρομος για όποιον κατοικεί σε ιδιόκτητη μονοκατοικία. Εκτός των διασυνδεδεμένων με το δίκτυο φωτοβολταικών υπάρχουν και τα αυτόνομα φωτοβολταικά που παράγουν ρεύμα μόνο για σένα, έτσι μπορείς να κόψεις τη παροχή ρεύματος στο ακίνητο σου και να δουλεύεις μόνο με ηλιακή ενέργεια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
αυτόνομα φωτοβολταικά που παράγουν ρεύμα μόνο για σένα, έτσι μπορείς να κόψεις τη παροχή ρεύματος στο ακίνητο σου και να δουλεύεις μόνο με ηλιακή ενέργεια.
Στο σενάριο αυτό, θα χρειαστούν και μπαταρίες αποθήκευσης ενέργειας, διότι τι θα κάνεις τις ημέρες που δεν έχει επαρκή ηλιοφάνεια; Το κόστος των μπαταριών, ποιο είναι, γνωρίζεις;
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Στο σενάριο αυτό, θα χρειαστούν και μπαταρίες αποθήκευσης ενέργειας, διότι τι θα κάνεις τις ημέρες που δεν έχει επαρκή ηλιοφάνεια; Το κόστος των μπαταριών, ποιο είναι, γνωρίζεις;
Όχι, θα το ψάξω πάντως γιατί στα άμεσα σχέδια μου είναι η αγορά μονοκατοικίας. Έπειδή έχω φωτοβολταικά σε "εξοχικό" (παλιό σπίτι σε χωριό) και πουλάω ρεύμα στη ΔΕΗ ξέρω ότι συμφέρουν όπως και να τα χρησιμοποιείς. Το κόστος αγοράς & τοποθέτησης τους έχει πέσει σε σχέση με το 2010 που εγώ έβαλα, έχει όμως πέσει και η τιμή που η ΔΕΗ αγοράζει από σένα. Πάλι κερδισμένος θα είσαι αλλά λιγότερο. Φυσικά αν τα πράγματα πάνε πολύ προς το χειρότερο υποθέτω θα έχουν ψιλά γράμματα που μπορούν να αναθεωρήσουν την όποια τιμή έχει συμφωνηθεί αλλά θεωρώ ότι κέρδος πάντα θα έχεις αλλιώς ποιος ο λόγος να πουλάς ρεύμα?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Το βάζω και εδώ να υπάρχει.

8004004000. Η νέα τηλεφωνική γραμμή του ΔΕΔΔΗΕ για βλάβες. Δωρεάν από σταθερά και κινητά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
κέρδος πάντα θα έχεις αλλιώς ποιος ο λόγος να πουλάς ρεύμα?
Σε αυτό συμφωνώ κι είναι ένας από τους λόγους που σκέφτομαι σοβαρά - και περιμένω το αντίστοιχο πρόγραμμα επιδοτήσεων στην Κύπρο - να προχωρήσω στην εγκατάστασή τους. Η, ας πούμε, ένστασή μου ήταν στο "κόβεις εντελώς τη ΔΕΗ" και στο ανεξερεύνητο των συνεπειών μιας τέτοιας κίνησης.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.482
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top