Επιλογή εναλλακτικού παρόχου ηλεκτρικού ρεύματος

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Σε αυτό συμφωνώ κι είναι ένας από τους λόγους που σκέφτομαι σοβαρά - και περιμένω το αντίστοιχο πρόγραμμα επιδοτήσεων στην Κύπρο - να προχωρήσω στην εγκατάστασή τους. Η, ας πούμε, ένστασή μου ήταν στο "κόβεις εντελώς τη ΔΕΗ" και στο ανεξερεύνητο των συνεπειών μιας τέτοιας κίνησης.
Κόβεις τη οποιαδήποτε ΔΕΗ και τα κερατιάτικα που έρχονται πακέτο στο λογαριασμό ρεύματος, π.χ. πληρώνω ΕΡΤ χωρίς να βλέπω τηλέοραση. Γενικά στο λογαριασμό ρεύματος βάζουν διάφορα κατά καιρούς, ακόμα και ο ΕΝΦΙΑ είχε ενσωματωθεί στην αρχή, δε ξέρω αν τον γλύτωσαν όσοι είχαν μη ηλεκτροδοτημένα ακίνητα στο όνομα τους. Επίσης, υποθέτω με μπαταρίες θα έχεις σταθερό και πιο "καθαρό" ρεύμα αν και για να πω την αλήθεια δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στην Αθήνα, στα νησιά όμως είναι το αντίθετο ειδικά στα τουριστικά το καλοκαίρι. Στην Ελλάδα με την ηλιοφάνεια που έχουμε ακόμα και με χαμηλές θερμοκρασίες, τα φωτοβολταικά & ο ηλιακός θερμοσίφωνας θα πρεπε να επιβάλλονται δια νόμου στις νέες οικοδομές ανεξαρτήτου μονοκατοικίας ή πολυκατοικίας.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.801
Δεν υπάρχει λόγος (σε αυτή τη φάση) να ψαχτεί κανείς για αυτόνομο φωτοβολταϊκό.
Ούτε για φωτοβολταϊκό που θα πουλάει το ρεύμα στη ΔΕΗ με συμφωνημένες τιμές κλπ.

Η λύση είναι απλή και λέγεται Net Metering. Εγκαθιστάς ένα Φ/Β που να καλύπτει την κατανάλωσή σου και απλώς δεν πληρώνεις ξανά τίποτα για ρεύμα*. Οπότε δεν σε νοιάζει αν ή kWh έχει 0,05, 0,10 ή 0,50. Εσύ εφόσον το παράγεις, απλώς δεν το πληρώνεις.

Τώρα αν έχεις μια μονοκατοικία με 4 στρέμματα οικόπεδο και θες να βάλεις Φ/Β μεγαλύτερο από την κατανάλωσή σου και να πουλάς το ρεύμα, εκεί ναι. Αλλά για τις περισσότερες κατοικίες με το ζόρι έχεις χώρο να βάλεις για να καλύψεις την κατανάλωση, όχι παραπάνω.

*Δεν πληρώνεις μεν για ρεύμα, πληρώνεις όμως αφενός τις υπόλοιπες χρεώσεις, όπως δημοτικά τέλη. Ναι, αυτά είναι στον λογαριασμό της ΔΕΗ αλλά δεν σημαίνει πως αν βγάλεις τη ΔΕΗ μπορείς απλώς να μην τα πληρώνεις, όπως λέει ο @kostas παραπάνω. Αυτό είναι παράνομο.
Επίσης, θα πληρώνεις ένα μέρος των ρυθμιζόμενων χρεώσεων για όσο ρεύμα δεν καταναλώνεις ταυτόχρονα με αυτό που παράγεις. Αυτό θα μπορούσες να το γλιτώσεις με μπαταρίες, αλλά ακόμα οι τιμές τους είναι αρκετά ψηλά ώστε να έχει νόημα να ασχοληθείς. Σε λίγα χρόνια όμως ναι, σίγουρα θα συμφέρει να βάλεις και μπαταρία.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
...Τώρα αν έχεις μια μονοκατοικία με 4 στρέμματα οικόπεδο και θες να βάλεις Φ/Β μεγαλύτερο από την κατανάλωσή σου και να πουλάς το ρεύμα, εκεί ναι. Αλλά για τις περισσότερες κατοικίες με το ζόρι έχεις χώρο να βάλεις για να καλύψεις την κατανάλωση, όχι παραπάνω...
Δε συμφωνώ, (χωρίς να την έχω γεμίσει όλη) σε σκεπή σπιτιού 70 κάτι τ.μ. έχω βάλει πάνελς για παραγωγή μέχρι 10kW και πώληση στη ΔΕΗ. Βάση νόμου (το 2010) ήταν το μάξιμουμ για οικιακή εγκατάσταση, για πάνω από 10kW έπρεπε να κάνεις χαρτιά για επιχείρηση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.801
Δε συμφωνώ, (χωρίς να την έχω γεμίσει όλη) σε σκεπή σπιτιού 70 κάτι τ.μ. έχω βάλει πάνελς για παραγωγή μέχρι 10kW και πώληση στη ΔΕΗ. Βάση νόμου (το 2010) ήταν το μάξιμουμ για οικιακή εγκατάσταση, για πάνω από 10kW έπρεπε να κάνεις χαρτιά για επιχείρηση.
Ποιός έχει βρε συ 70τ.μ. σκεπή με σωστό προσανατολισμό;

Εμένα είναι διπλοκατοικία και η σκεπή με νότιο προσανατολισμό που μπορούν να μπουν Φ/Β (μείον δηλαδή ηλιακούς, φωταγωγό κλπ.) είναι κάτω από 30τμ, δηλαδή κάτω από 15τμ ανά κατοικία. Οπότε θα το καλύψω όλο και θα βάλω και λίγα στη βορινή για να καλύψω την κατανάλωση της μίας μόνο κατοικίας!

ΟΚ, η βορινή πλευρά είναι μεγαλύτερη, θα μπορούσε δηλαδή το σχέδιο να είναι ανάποδα, αλλά και πάλι για να καλύψουμε και τις δύο κατοικίες, πολύ με το ζόρι.

Ακόμα και με 70τ.μ. που λες και τα 10kW, αν βάλεις μια μεγάλη μονοκατοικία, με αντλία θερμότητας, κλιματισμό και κάνα ηλεκτρικό αυτοκίνητο σιγά σιγά, δεν μένει και τίποτα σοβαρό για να πουλήσεις. Και ανήκεις ήδη στο 1% (max) που έχει τέτοια επιφάνεια σκεπής για την κατοικία του.
 

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.303
Δεν υπάρχει λόγος (σε αυτή τη φάση) να ψαχτεί κανείς για αυτόνομο φωτοβολταϊκό.
Ούτε για φωτοβολταϊκό που θα πουλάει το ρεύμα στη ΔΕΗ με συμφωνημένες τιμές κλπ.
Έχω μια μικρή επιφύλαξη για το αν ισχύει ακόμα αυτό. Νομίζω ότι πλέον το net metering είναι μονόδρομος και απλά επιλέγεις το θέμα των μπαταριών (αν θέλεις). Δηλ δεν έχεις επιλογή για feed-in tariff πια.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.801
Έχω μια μικρή επιφύλαξη για το αν ισχύει ακόμα αυτό. Νομίζω ότι πλέον το net metering είναι μονόδρομος και απλά επιλέγεις το θέμα των μπαταριών (αν θέλεις). Δηλ δεν έχεις επιλογή για feed-in tariff πια.
 

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.303
Δε συμφωνώ, (χωρίς να την έχω γεμίσει όλη) σε σκεπή σπιτιού 70 κάτι τ.μ. έχω βάλει πάνελς για παραγωγή μέχρι 10kW και πώληση στη ΔΕΗ. Βάση νόμου (το 2010) ήταν το μάξιμουμ για οικιακή εγκατάσταση, για πάνω από 10kW έπρεπε να κάνεις χαρτιά για επιχείρηση.
Σωστό μέχρι 10kw και το πουλούσες όλο (feed-in tariff).
Αλλά αν ήθελες μπορούσες να βάλεις ·(ιδιωτικά) στο χωράφι, δίπλα στο σπίτι σου ένα «αυτόνομο» και μπαταριες για ίδιοκατανάλωση.
👍
δεν το ήξερα , είναι καινούριο, αλλά συμφέρει ;
 

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.303
Ποιός έχει βρε συ 70τ.μ. σκεπή με σωστό προσανατολισμό;

Εμένα είναι διπλοκατοικία και η σκεπή με νότιο προσανατολισμό που μπορούν να μπουν Φ/Β (μείον δηλαδή ηλιακούς, φωταγωγό κλπ.) είναι κάτω από 30τμ, δηλαδή κάτω από 15τμ ανά κατοικία. Οπότε θα το καλύψω όλο και θα βάλω και λίγα στη βορινή για να καλύψω την κατανάλωση της μίας μόνο κατοικίας!

ΟΚ, η βορινή πλευρά είναι μεγαλύτερη, θα μπορούσε δηλαδή το σχέδιο να είναι ανάποδα, αλλά και πάλι για να καλύψουμε και τις δύο κατοικίες, πολύ με το ζόρι.

Ακόμα και με 70τ.μ. που λες και τα 10kW, αν βάλεις μια μεγάλη μονοκατοικία, με αντλία θερμότητας, κλιματισμό και κάνα ηλεκτρικό αυτοκίνητο σιγά σιγά, δεν μένει και τίποτα σοβαρό για να πουλήσεις. Και ανήκεις ήδη στο 1% (max) που έχει τέτοια επιφάνεια σκεπής για την κατοικία του.
Δε νομίζω ότι η τοποθέτηση στη βορινή πλευρά αξίζει.
Σε έναν πελάτη που είχε στέγη πάνω σε πλάκα, αποφασίσαμε την τροποποίηση της στέγης , ώστε να έχει νότιο (κυρίως) προσανατολισμό. Αργότερα του κάναμε και την τακτοποίηση στην πολεοδομία (είχε κάποια θέματα :rolleyes:). Τώρα αν η στέγη είναι κεραμίδια σε κεκλιμένη πλάκα μπετόν , αυτό δεν γίνεται. Μόνο σε ξυλόστεγη.
 

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
Ποιός έχει βρε συ 70τ.μ. σκεπή με σωστό προσανατολισμό;

Εμένα είναι διπλοκατοικία και η σκεπή με νότιο προσανατολισμό που μπορούν να μπουν Φ/Β (μείον δηλαδή ηλιακούς, φωταγωγό κλπ.) είναι κάτω από 30τμ, δηλαδή κάτω από 15τμ ανά κατοικία. Οπότε θα το καλύψω όλο και θα βάλω και λίγα στη βορινή για να καλύψω την κατανάλωση της μίας μόνο κατοικίας!

ΟΚ, η βορινή πλευρά είναι μεγαλύτερη, θα μπορούσε δηλαδή το σχέδιο να είναι ανάποδα, αλλά και πάλι για να καλύψουμε και τις δύο κατοικίες, πολύ με το ζόρι.

Ακόμα και με 70τ.μ. που λες και τα 10kW, αν βάλεις μια μεγάλη μονοκατοικία, με αντλία θερμότητας, κλιματισμό και κάνα ηλεκτρικό αυτοκίνητο σιγά σιγά, δεν μένει και τίποτα σοβαρό για να πουλήσεις. Και ανήκεις ήδη στο 1% (max) που έχει τέτοια επιφάνεια σκεπής για την κατοικία του.
Δε μπορώ να απαντήσω σε τίποτα απ' αυτά γιατί δεν ασχολήθηκα με την εγκατάσταση, ήταν πρότζεκτ του πατέρα μου η επικοινωνία με την τεχνική εταιρεία και η τοποθέτηση. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι όλο το σύστημα (πάνελς + μετατροπέας) 12 χρόνια μετά είναι λειτουργικό χωρίς service και παράγουν 10kW/χρόνο. Το μόνο που έχει γίνει είναι καθάρισμα των πάνελς με νερό. Υποθέτω ότι κάποια στιγμή ο μετατροπέας θα αντικατασταθεί, η πρόβλεψη ζωής του από την εταιρεία ήταν για 5ετία.

Ισχύουν αυτά που είπα παραπάνω: Οι τιμές των πάνελς έχουν πέσει πολύ ακόμα όμως πιο πολύ έχουν πέσει τα έσοδα. Άσχημα δεν είναι τα 700€/χρόνο αλλά πολύ λίγα. Καμία σχέση με αυτά που εισπράτω εγώ. Είναι όμως και 6kW αντί για 10kw.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
1ον. Η Ελλάδα δεν έχει αρκετή κατανάλωση ενέργειας για να αγοράσει πυρηνικό. Τα σύγχρονα μικρά πυρηνικά, είναι 3-4 αντιδραστηρων (έτσι λειτουργούν) και παράγουν μίνιμουμ το 4-πλασιο ρεύμα από όσο χρειάζεται η χώρα,
Κάνεις λάθος.

Χρειαζόμαστε περί τα 10-11 γιγαβάτ. Ένας συμβατικός αντιδραστήρας (σαν κι αυτούς που δουλεύουν εδώ και πολλά χρόνια σε Ευρώπη και ΗΠΑ και αλλού) παράγει περί το 1 γιγαβατ, ορισμένοι μπορεί να φτάσουν και το 1.2 ανάλογα πάντα με τις ανάγκες (η εταιρία αποφασίζει βάσει ζήτησης πόσο πρέπει να παράξει σε μια δεδομένη χρονική περίοδο και ρυθμίζει τον αντιδραστήρα ανάλογα). Ένα εργοστάσιο συνήθως έχει 4 τέτοιους. Άρα η συνολική παραγωγή του είναι περίπου το 40% των Ελληνικών αναγκών.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Αυτοί είναι "παλαιάς κοπής" και έχουν πλέον καταργηθεί, δεν παράγονται.

Το πουλάκι πέταξε, πριν από μια 10-ετια θα μπορούσαν να πάρουν τέτοιους.

Παιδιά δεν τίθεται θέμα να "κάνω λάθος", απλώς σας μεταφέρω γνώση μέσα από τη ΔΕΗ, από υπεύθυνους μηχανικούς επί του θέματος. 😎

Έχω μιλήσει με ανθρώπους που οι γνώσεις τους ξεπερνάν κάθε ενδεχόμενο λάθους, γνωρίζουν απ'εξω κι ανακατωτά με κάθε λεπτομέρεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των διαθέσιμων πυρηνικών αντιδραστηρων. Γνωρίζουν τα πάντα όλα, μέχρι τη μάζα ενός ηλεκτρονίου, φαρσί και καλαμάρι λέμε, μη την ψάχνετε.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Να μεταφέρω εν τάχει για τα πυρηνικά, αυτούσια λόγια γνώστη του θέματος....

Τον Μάιο η ζήτηση από μονάδες στο δίκτυο μεταφοράς πέφτει συχνά πυκνά κάτω από τα 4GW. Το βράδυ πάει στα 3GW.

Η μικρότερη αυτή τη στιγμή μονάδα πυρηνικών είναι στα 1.2GWe και για να έχεις τις στοιχειώδεις οικονομίες κλίμακας θέλεις 4 τέτοιες - κοντά 5GWe (γιατί κάπου πρέπει να μαζεύεις το καύσιμο μετά τη χρήση και δεν γίνεται να έχεις μία πισίνα μόνο για έναν αντιδραστήρα).

Με μία μονάδα να κρατά το 50% της ζήτησης το σύστημα δεν στέκεται με τίποτα θα είναι εντελώς ασταθές.

Οπότε είμαστε μικροί για τα πυρηνικά τώρα... Αν το είχαμε κάνει το 70-80 με τις μονάδες των 300MW κάτι θα γινόταν.

Οι 4 μικρές των 300MW στο σύνολο 1,2 θα ήταν βιώσιμη λύση.

Πυρηνικά μόνον σε SMR που να είναι και ευέλικτα.

Όποιος θέλει πυρηνικά να μας πει που θα βρούμε 20 δις € γιατί τόσο θα στοιχίσει μία τέτοια επένδυση αν πάμε στον Ρώσο που πουλά χαμηλά με τους VVER 2.5+ γενιάς γιατί αν πας στους Κινέζους με τους Hualong θα πάει στα 24 και για Ευρωπαίους ας μην ανοίξουμε τη κουβέντα τα 30 θα είναι ακατέβατα.


......

Κλείστε το θέμα πυρηνικά.
Πέθαναν για μας.

Πάμε 100% ΑΠΕ και αποθήκευση.
Με πολύ μικρό κλάσμα του κόστους των πυρηνικών.
Τετελεσμενα.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Οι νέας γενιάς αντιδραστήρες είναι πολυ μικρότεροι σε ισχύ από αυτούς που περιέγραψα, είναι το πολύ 300 μεγαβάτ.

Έχω μιλήσει με ανθρώπους που οι γνώσεις τους ξεπερνάν κάθε ενδεχόμενο λάθους, γνωρίζουν απ'εξω κι ανακατωτά με κάθε λεπτομέρεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των διαθέσιμων πυρηνικών αντιδραστηρων. Γνωρίζουν τα πάντα όλα, μέχρι τη μάζα ενός ηλεκτρονίου, φαρσί και καλαμάρι λέμε, μη την ψάχνετε.
Μωρέ τα ψάχνουμε όλα, μην ανησυχείς. Ξαναρώτα τους , κάτι δεν κατάλαβες καλά.

Από έκθεση του ΑΔΜΗΕ:

1642771108871.png
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Φίλε μου, δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω.
Δες το τελευταίο ποστ επί του θέματος.

Έχω ρωτήσει σε βάθος αυτό το θέμα, έχει συζητηθεί διεξοδικά, έχει λήξει κάθε ενδιαφέρον, με μόνη εξαίρεση τους smr που έδειξες ως "νέας γενιάς". 😎
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Πάλι καλά που δεν αμφισβήτησες και τους SMR.... :biggrin:

Ωστόσο και με τους παλιάς τεχνολογίας δεν υπάρχει ζήτημα, 1.2 γιγαβάτ είναι η ΜΕΓΙΣΤΗ ισχύς τους, τους δουλεύεις στην ισχύ που εσύ θέλεις. Και σε μια περίοδο ελάχιστης ζήτησης μέσα στο έτος, είναι ό,τι πρέπει ευκαιρία για refueling+maintenance, κανένα πρόβλημα, κάθε άλλο....

Όσο για το 70-80, τότε δεν ΥΠΗΡΧΑΝ SMR μοντέλα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Πάλι καλά που δεν αμφισβήτησες και τους SMR.... :biggrin:
Μη χαίρεσαι, έχουν απορριφθεί. 😂😜

Θέλουν άπειρο νερό, πραγματικά άπειρο όμως, και μια περιφραγμενη περιοχή για να τοποθετηθούν με ακτίνα 10km, βασικοί κανόνες τοποθέτησης.

Το λοιπόν, στα 10km ακτίνας κύκλο που θα περιφράξεις και θα φρουρεις γιατί έχει πυρηνικά, αν εγκαταστήσεις φωτοβολταϊκά σύγχρονης τεχνολογίας (22% απόδοση) θα έχεις διπλάσια παραγωγή ρεύματος από τα φωτοβολταϊκά από ότι από το πυρηνικό στη μέση, χωρίς απαιτήσεις σε νερό, χωρίς ραδιενέργεια, χωρίς απόβλητα, και στο μισό κόστος.

Αυτααααα



ΥΓ. Νούμερα


78.5 τετραγωνικά χιλιόμετρα για ένα χώρο που χρειάζεται να κλείσεις
Χ0.75 για δρόμους κ.λπ.
έχεις λοιπόν 58,875,000 W θεωρητική προσπίπτουσα ισχύ
11,775,000 W ή 11.77GW εγκατεστημένη
47,100,000,000 Wh ή 47.1TWh
για έναν ισοδύναμο σταθμό 4.8GWe θέλεις να δουλέψει 9,812.5 ώρες το έτος οπότε ναι υπό αυτές τις συνθήκες τα PV είναι πιο αποδοτικά


Turkish Electricity Trade and Contract Corporation (TETAS) has guaranteed the purchase of 70% power generated from the first two units and 30% from the third and fourth units over a 15-year power purchase agreement. Electricity will be purchased at a price of 12.35 US cents per kW·h and the remaining power will be sold in the open market by the producer.[23] According to energy analysts this price is high.

Το πλέον πρόσφατο που βρίσκω για τα πυρηνικά είναι αυτό

Projected nuclear LCOE costs for plants built 2020-2025, $/MWh
Country At 3% discount rate At 7% discount rate At 10% discount rate
France 45.3 71.1 96.9
Japan 61.2 86.7 112.1
South Korea 39.4 53.3 67.2
Russia 27.4 42.0 56.6
Slovakia 57.6 101.8 146.0
United States 43.9 71.3 98.6
China 49.9 66.0 82.1
India 48.2 66.0 83.9Source: OECD IEA & NEA, Projected Costs of Generating Electricity, 2020 Edition, Table 3.13a, assuming 85% capacity factor


 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Άπειρο νερό θέλουν όλοι οι αντιδραστήρες, και νομίζω πως στην Ελλάδα έχουμε αρκετό.... γύρω-γύρω.... τριγύρω... ολούθε.... :biggrin:

Τώρα για τα Φ/Β, ίσως τα νούμερα είναι όπως τα λές, αρκεί να έχει ηλιοφάνεια 8-)

Προσωπικά δεν βλέπω ως μονόδρομο τους SMR, οι σύγχρονοι συμβατικοί μια χαρά είναι ως προς τα νούμερά τους, ωστόσο υπάρχει το CAPEX και οι σεισμοί που εδώ και δεκαετίες έχουν αναγνωριστεί ως απαγορευτικοί παράγοντες. Και η αριστερά.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
+ 1 δις (μόνο; ) για την αεράμυνα (και γενικά για την προστασία έναντι δολιοφθορών και πολεμικών επιχειρήσεων) της επένδυσης.

μεγάλο παπατζιλίκι πάντως η αποκαρβουνοποίηση στην ενέργεια , το τι μλκς διαβάζουμε κάθε μέρα είναι άλλο πράμμα.
μεθανόλη (έλεος) , βιομεθανόλη (σπορέλεος) , μεθάνιο (ήμαρτον) , αμμωνία (μα για όνομα) ...

ΑΠΕ και πυρηνικά είναι μακράν οι πιο φιλικές στο περιβάλλον περιπτώσεις και τα πυρηνικά παίζει να είναι #1 αυτή τη στιγμή.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.440
Άπειρο νερό θέλουν όλοι οι αντιδραστήρες, και νομίζω πως στην Ελλάδα έχουμε αρκετό.... γύρω-γύρω.... τριγύρω... ολούθε.... :biggrin:
Σκέψου όμως το πρόβλημα.
Πάρε το χάρτη και σχημάτισε κάπου ένα κύκλο ακτίνας 10km πάνω στη θάλασσα, να φας 20km ακτογραμμής, γίνεται; εγώ σου λέω ότι δε γίνεται πουθενά, με μόνη εξαίρεση το άγιο όρος (εξωτερική πλευρά του ποδιού) άμα σου το δώσουν οι παπάδες..


Τώρα για τα Φ/Β, ίσως τα νούμερα είναι όπως τα λές, αρκεί να έχει ηλιοφάνεια 8-)
Με στατιστικά στοιχεία μιλάμε, η ηλιοφάνεια της χώρας είναι ιδανική για φωτοβολταϊκά. Ιδανική.


Προσωπικά δεν βλέπω ως μονόδρομο τους SMR, οι σύγχρονοι συμβατικοί μια χαρά είναι ως προς τα νούμερά τους, ωστόσο υπάρχει το CAPEX και οι σεισμοί που εδώ και δεκαετίες έχουν αναγνωριστεί ως απαγορευτικοί παράγοντες. Και η αριστερά.
Προσωπικά εκτιμώ ότι θα έπρεπε να βάλουμε πυρηνικά χθες, κι αν όχι χθες, σήμερα.
Είμαι φανατικός υπέρμαχος των πυρηνικών, οι "νέοι" που λες έχουν λύσει όλα τα προβλήματα, ούτε έρημο δε χρειάζεται να έχεις για να θάβεις απόβλητα, υπάρχουν λύσεις εύκολες.
Την πρώτη ύλη δεν έχουμε, αλλά θα βρεθεί άμα ξεκινήσουν έρευνες.


Δυστυχώς τα δεδομένα του ελληνικού χώρου είναι ενάντια στα πυρηνικά.

Πολύ δυστυχώς.

Κρίμα που δεν έγιναν τέτοια έργα το 70 80, θα είχαμε σωθεί.

Μακάρι να βρουν κατάλληλη τοποθεσια (έστω το άγιο όρος) υπό τις ευλογίες της αριστεράς, αλλά δε το βλέπω να γίνεται.

Δυστυχώς.
μεγάλο παπατζιλίκι πάντως η αποκαρβουνοποίηση στην ενέργεια
Τεράστιο.

Τερατώδες.

Απλώς θέλει σύγχρονα εργοστάσια, όχι τις μπακατελες που έχουμε, με σωστά φίλτρα.
Ιαπωνία. Τέλος. Τα έχει αποδείξει.

Αλλά που...



Τέλος πάντων, ο κύβος ερρίφθη.

Τώρα το πρόγρμμα της ΔΕΗ είναι:

1. Φ/Β, με μπαταρίες σε δεύτερο χρόνο.

Τέλος.

Συμπληρωματικά:

α) Γεωθερμία, β) Θερμική Αποθήκευση, γ) Υδρογόνο

Τέλος δις.

Εντελως τέλος.

Έκλεισε λέμε. Άντε γειά.
Οποιαδήποτε άλλη κουβέντα, πάει στο βρόντο.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.862
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top