Επιλογή ενεργών ηχείων

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Σε όλα τα μεγάλα
Τα μικρά?

συχνότητα τουλάχιστον διπλάσια από το συντονισμό του σωλήνα
Αυτήν την συχνότητα συντονισμού τήν αναφέρουν οι κατασκευαστές?
Δεν βλέπω τίποτα σχετικό στα σπεκς τους...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τα μικρά?


Αυτήν την συχνότητα συντονισμού τήν αναφέρουν οι κατασκευαστές?
Δεν βλέπω τίποτα σχετικό στα σπεκς τους...
Έχει εξηγηθεί πώς να τη βρίσκεις στο ΄΄Κατά Απόσβεσιν Ευαγγέλιον΄΄.
Σε γενικές γραμμές,αρκετοί κατασκευαστές ηχείων bass reflex δηλώνουν ως κατώτερο όριον απόκρισης ακριβώς τη συχνότητα συντονισμού στο σωλήνα της διάταξης,Σε άλλες περιπτώσεις λογίζεται ως το σημείο -6dB στη δηλωμένη απόκριση.

Εφόσον υπάρχει διαθέσιμο διάγραμμα εμπέδησης για παθητικά ηχεία,ο συντονισμός θα ταυτίζεται με το ύψος ανάμεσα στις δύο κορυφές συντονισμού για τα επιμέρους στοιχεία,όπου θα ισχύει ελάχιστη τιμή εμπέδησης και μηδενική τιμή φάσης.
 


Μηνύματα
61
Reaction score
48
Γείτονες δεν έχεις ρε παλληκάρι, :whistling: :whistling: :whistling:
Εχω και τους Μισώ!!!!:lol::lol:
Post automatically merged:

Καλησπέρα και καλή βδομάδα,διαβάζω τις συμβουλές σας και όσο αφορά τους δορυφόρους,μάλλον καταλήγω σε δύο υποψήφια το neuman 310 και το adam s3h.Επιλέγοντας το πρώτο,μάλλον είναι ότι πρέπει για την απόσταση ακρόασης μου (2,2μ) με το δεύτερό έχω και την δυνατότητα να είμαι και λίγο πιο ευέλικτος με τις αποστάσεις,σίγουρα πρέπει να βελτιώσω την ηχητική συμπεριφορά του χώρου μου και ο ορθός τρόπος είναι να ξεκινήσω από εκεί,θα προσπαθήσω να χαλιναγωγήσω την ανάγκη για αγορές και κατανάλωση
Post automatically merged:

Και γιατί να μην δει και το ADAM S3V.

Νομίζω ότι είναι κάπως καλύτερο από το Genelec 1032.
Μάλιστα βγαίνουν και πιο φτηνά σαν πακέτο, αν συνυπολογίσεις και τα σαμπ 5000 to genelec 2700 to Adam.
Εξάλλου μπορούν τα τοποθετηθούν και οριζόντια

Can I use my (vertical) speaker in a horizontal setup?

All ADAM Audio studio monitors are specifically designed to be setup in a certain way. If not stated otherwise, the standard is vertical.
Of course you can choose to use your vertical speakers in a horizontal position. If so, please make sure that the setup is mirror symmetrical, i.e. that the tweeters both face either the outsides or the insides. This is crucial for a precise stereo image.
It is not necessary to rotate the ART tweeter when using your vertical monitor in a horizontal position.
Post automatically merged:

Επειδή δεν αναφέρθηκε:



Έχεις την ιδανική απόσταση ακρόασης για το πρώτο στη λίστα...

View attachment 143926

Και η τιμή του το κατατάσσει σε προσιτό κοστολογιο για όμοια ηχεία παντού, ενώ το μέγεθός του είναι βολικό για οποιαδήποτε τοποθέτηση.

Νομίζω πως αρκεί για οτιδήποτε...

Τα ευκόλως εννοούμενα...


Γενικώς μιλώντας, δε ξεκινάς από τους δορυφόρους. Ξεκινάς από το χώρο.

Θεωρώ άκυρη αυτή την προσέγγιση που κάνεις.

Ξεκίνα να φτιάχνεις το χώρο, χωρίς να υπολογίζεις ποιο δορυφόρο θα πάρεις.

Μαζί με το χώρο, θα μπορούσες να ξεκινήσεις με τα σαμπ, τα οποία επίσης είναι ανεξάρτητα των δορυφόρων, θα μπορούσες να δεις πως μπορεί να γίνει εντοιχισμος ίσως, και αναλόγως να πράξεις.

Αφού τελειώσεις με χώρο και σαμπ, μπορείς μετά να μπεις στη διαδικασία επιλογής δορυφόρων, αναλόγως μπάτζετ που έχει απομείνει.

Οκ?
Οk αυτό είναι το ορθότερο και το πιο αποτελεσματικό,επί του πρακτέου καλώ ειδικό να μετρήσει και να προτείνει τις κατάλληλες λύσεις; έχουμε κάποιον υπ'όψη;
Το μπάτζετ είναι ευέλικτο,προκειμένου να μπορώ να αποκτήσω αυτά που θέλω κάνω τις αγορές σταδιακά
 
Last edited:

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Καλησπέρα αν ξεκινήσω από την ακουστική βελτίωση του χώρου εννοούμε κάτι τέτοιο;
και ποιος θα υποδείξει ακριβώς το τι θα χρειαστεί;πού ψάχνω και ποιον καλώ για μελέτη του χώρου;χρειάζεται κάποιος ειδικός εξοπλισμός; ή τον διαθέτει ο ειδικός;
Ξέρω πολλές ερωτήσεις αλλά έχω πελαγώσει λίγο,μου φαίνεται λίγο βουνό και θέλω βοήθεια
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Το τζενελεκ τοποθετείται και οριζόντια και κάθετα, ένα ακόμα πλεονέκτημα.

Είπαμε:




Με 10 χιλιάρικα χτυπάει 5 τέτοια και μετά βουρ για σαμπ.

Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικά... Τζάμπα πράμα.
ψηνομαι λεωωωωωωωωω

5 τετοια ή 5 neumann 310? με το ενα κερδιζεις χαμηλα, με το αλλο εχεις καλυτερα μεσαια?

μετρησεις του 310 ειναι ξυραφι, του genelec δεν εχω δει ....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top