Επιλογή ενεργών ηχείων

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας για την μετάβαση σε ενεργά ηχεία, ξεκινώντας με 5.1 και με προοπτική προσθήκης επιπλέον ηχείων και σαμπς στο μέλλον.Το τρέχον σύστημα αποτελείτε από τα ΜΑ RX6 RX CENTRE KAI RX FX, καθώς και το psa v1510 sub,AV MARANTZ 7012,oppo 83se και nvidia sield το υπόλοιπο σύστημα.Η απόσταση των ηχείων από την θέση ακρόασης είναι περίπου 2,2μ και το σύνολο των τ.μ 48 ενιαία σαλονοκουζίνα.
Έως τώρα έχω καταλήξει σε αυτά https://www.thomann.de/gb/adam_a8x.htm,
θέτοντας ως όριο τα 1000 ευρώ το τεμάχιο,κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι τα γνωστά απο την αγγελία εδώ genelec 6040 αλλά φοβάμαι μήπως είναι ''λίγα'' για τον χώρο μου,ειδάλλως τα παίρνω και χθές.
Τέλος έχω σκοπό να μεταβώ σε prossesor με dirac καθώς και να φροντίσω τον χώρο μου με την βοήθεια ειδικού,ανεβάζω και μια φώτο του χώρου
Ευχαριστώ
 

Attachments



Μηνύματα
61
Reaction score
48
Να φυλάξεις και λίγα χρήματα να βάλεις κάτι στους γυμνούς τοίχους.
Σκοπεύω να βάλω πόρτα στο χολ και γενικότερα οτιδήποτε θα βελτιώσει τον ήχο,δικό μου σπίτι,μόνος μένω δεν δίνω λογαριασμό σε κανένα :):) άρα ότι χρειαστεί σιγά σιγά σκοπεύω να το κάνω
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Κράτα λεφτά για σαμπ...

Τα α77 έχουν τα περισσότερα γκάζια, νομίζω πως θα το προτιμήσεις.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Αυτή (τα α77) μου φαίνεται και μένα η ποιο ολ αράουντ επιλογή,για τα genelec τι λέτε; θα μου περισσέψουν και για περισσότερα σαμπζ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Μικρά για το χώρο σου, προτίμησε με πιο πολλά spl.

Σάμπ θα χρειαστείς πολλλλλά. Σε βλέπω για αρενταλ και σένα.. τα 2 διπλά δύσκολα να σε φτάσουν...
Τα σαμπ της Άνταμ τσούζουν, άμα πας στα 12' θες μίνιμουμ 4, ενώ στα 15" να ελπίζεις να σου φτάσουν τα 2.. χλωμό.. όπως τα αρενταλ.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Μικρά για το χώρο σου, προτίμησε με πιο πολλά spl.

Σάμπ θα χρειαστείς πολλλλλά. Σε βλέπω για αρενταλ και σένα.. τα 2 διπλά δύσκολα να σε φτάσουν...
Τα σαμπ της Άνταμ τσούζουν, άμα πας στα 12' θες μίνιμουμ 4, ενώ στα 15" να ελπίζεις να σου φτάσουν τα 2.. χλωμό.. όπως τα αρενταλ.
H αρχική μου σκέψη αν πάω σε ADAM είναι 4 15'' ή δύο 20" καλά τα σκέφτομαι;επίσης υπάρχει και στο μυαλό μου αυτή η επιλογή για δορυφόρους https://www.thomann.de/gb/adam_s3v.htm η κάτι σε αυτό το μπατζετ απλά θα μου πάρει περισσότερο χρόνο
Post automatically merged:

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Είναι πολύ ανώτερος αφρός ο s3v.

Κεντρικό, λόγω οθόνης, πάει το s3h.

Αν αντέχεις το οικονομικό, ορμάς.

Στα λεφτά τους, δε βλέπω αντίπαλο...

Πολύ καλά τα λες στα σαμπ, συμφωνούμε 100%.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Έχεις βάλει στις επιλογές σου ηχεία με μεγάλο εύρος τιμής, από 700 έως 2200 ευρώ το τεμάχιο....
Πόσο τελικά είναι το budget σου;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Βαλε και ενα σχεδιάγραμμα του χώρου μήπως πέσει καμία ιδέα, τώρα που δεν υπάρχει παντόφλα
 

Μηνύματα
13.596
Reaction score
6.545
Γιατι θελεις να πας σε ενεργα? Εχεις αξιολογα μηχανημαα,μηπως πρωτα να κοιταξεις τον χωρο σου ,γιατι ειναι οντως τελειως ...."γυμνος" και αν δεν σε καλυψει το αποτελεσμα το ξανασκεφτεσαι. Ισως η προσθηκη ενος τελικου ενισχυτη και μεγαλυτερων ηχειων για μπροστα να βοηθουσε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Λίγο πιο φτηνό έρχεται αυτό:


Που ομοίως το παίρνεις με κλειστά μάτια.

Τα sales ranks στα midfield είναι αυτά:

Screenshot_20191115_172949_com.android.chrome.jpg


Το 10" του τζενελεκ και η τιμή του, το καθιστούν αυτή την περίοδο την πιο λογική επιλογή στα 2000€.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύομαι αν θα κινηθώ κοντά στα 1000 το τεμάχιο ή αν κάνω την υπέρβαση στις παρυφές του διχίλιαρου,το S3V το είχε στόκ στα 2000 και μου έκανε κλίκ πλέον δεν υπάρχει και το neumann 310 φαίνεται εξαιρετικό,το άγχος μου είναι αν θα καταλάβω διαφορά στον όχι ιδανικό χώρο μου
Post automatically merged:


Post automatically merged:

Γιατι θελεις να πας σε ενεργα? Εχεις αξιολογα μηχανημαα,μηπως πρωτα να κοιταξεις τον χωρο σου ,γιατι ειναι οντως τελειως ...."γυμνος" και αν δεν σε καλυψει το αποτελεσμα το ξανασκεφτεσαι. Ισως η προσθηκη ενος τελικου ενισχυτη και μεγαλυτερων ηχειων για μπροστα να βοηθουσε.
Δεν έχω παράπονο από τα ΜΑ κάθε άλλο,απλά θεωρώ ότι με τα ενεργά θα έχω την πιο value for money αναβάθμιση.
Η φροντίδα του χώρου θα γίνει σε κάθε περίπτωση
Post automatically merged:

 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.225
Reaction score
1.599
Άλλο 1000 ευρω το τεμαχιο άλλο 2000+ όταν μιλαμε για 5 ηχεια τουλάχιστον.... Πρεπει να καταληξεις σε budget. Επισης εάν θα κρατησεις αυτόν τον ενισχυτή η θα παρεις αλλον. Επισης εάν στο budget περιλαμβάνεται προβολεας με οθονη η απλα η TV που φαινεται. Και τελος ενας προυπολογισμος για ηχητικη περιποιηση του χωρου,. Για να σου δωσουν τα παιδια σωστες συμβουλες πρεπει πρωτα να ξεκαθαρίσεις αυτά τα θεματα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λίγο πιο φτηνό έρχεται αυτό:


Που ομοίως το παίρνεις με κλειστά μάτια.

Τα sales ranks στα midfield είναι αυτά:

View attachment 143740

Το 10" του τζενελεκ και η τιμή του, το καθιστούν αυτή την περίοδο την πιο λογική επιλογή στα 2000€.
Δεν του είπες ένα εξίσου σημαντικό στοιχείο.Ότι με μικρή έξτρα χρέωση αποκτά και το hardware συν μικρόφωνο του λογισμικού GLM κι έτσι θα έχει στη διάθεσή του τον δικό τους ενσωματωμένο επεξεργαστή,χωρίς πολλή συνοδευτική μελέτη και διατυπώσεις.Διόλου ευκαταφρόνητον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Το τζενελεκ τοποθετείται και οριζόντια και κάθετα, ένα ακόμα πλεονέκτημα.

Είπαμε:


το καθιστούν αυτή την περίοδο την πιο λογική επιλογή στα 2000€.
Με 10 χιλιάρικα χτυπάει 5 τέτοια και μετά βουρ για σαμπ.

Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικά... Τζάμπα πράμα.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Άλλο 1000 ευρω το τεμαχιο άλλο 2000+ όταν μιλαμε για 5 ηχεια τουλάχιστον.... Πρεπει να καταληξεις σε budget. Επισης εάν θα κρατησεις αυτόν τον ενισχυτή η θα παρεις αλλον. Επισης εάν στο budget περιλαμβάνεται προβολεας με οθονη η απλα η TV που φαινεται. Και τελος ενας προυπολογισμος για ηχητικη περιποιηση του χωρου,. Για να σου δωσουν τα παιδια σωστες συμβουλες πρεπει πρωτα να ξεκαθαρίσεις αυτά τα θεματα.
Προφανώς και δεν μιλάμε για μικρή διαφορά,η αλήθεια είναι πως ακόμα το σκέφτομαι,δεν υπάρχει προβολέας ,θα πάρω κάποιον επεξεργαστή.Το μπατζετ για ηχητική περιποίηση έχει σχέση με το τι κατηγορίας τιμής ηχεία θα πάρω; έλεγα πρώτα να τελειώσω με τα ηχεία και μετά να προχωρήσω σε ολα τα άλλα, ένα ένα βήματα
Post automatically merged:

Δεν του είπες ένα εξίσου σημαντικό στοιχείο.Ότι με μικρή έξτρα χρέωση αποκτά και το hardware συν μικρόφωνο του λογισμικού GLM κι έτσι θα έχει στη διάθεσή του τον δικό τους ενσωματωμένο επεξεργαστή,χωρίς πολλή συνοδευτική μελέτη και διατυπώσεις.Διόλου ευκαταφρόνητον.
Από την στιγμή που θα προχωρήσω σε αγορά επεξεργαστή με ενδιαφέρει αυτό;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
261 να τα αφήσω;
Να το αφήσεις.
Ένα μικρό σχολείο είναι αυτό το ηχείο.

Κοίτα:
Max. peak ≥138 dB
Crossover frequencies 65 / 800 / 3100 Hz

Δηλαδή τα ενσωματωμένα 15"- ιντσα είναι σαμπ κροσαρισμενα στα 65.
Οκ;

Πάμε στο δια ταύτα:

2 τεμάχια 9" έχει για το εύρος 65-800 κύκλους. Για τέτοιες στάθμες.

Το ένα τεμάχιο, πες τις μισές στάθμες (-10 ντεσιμπελ) κι είσαι άρχοντας.

Δηλαδή, ένα 9"- αρι είναι μια χαρά. S3V.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.516
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top