Επιλογή ενισχυτή και ηχείων

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Κουκουρούκου. Ακόμα μια αλεπού που δεν φτάνει τα κρεμαστάρια. Δεν είναι κακό. Ούτε εμείς μπορούμε να τα φτάσουμε. Αλλά δεν τα κάνουμε κρεμαστάρια.
Τρικυμία εν κρανίω.... Και μάλιστα σοβαρή περίπτωση.
Τα δύο παραπάνω quote στην Κούλουρη ισοδυναμούν με τη λέξη : ρουχουμούχου :lolsign:
 
Last edited:

det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
5 x 7 ?? Ο άξων ακρόασης θα είναι στη μικρή ή τη μεγάλη διάσταση; Δηλαδή, από πόσο μακριά θα ακούτε κάθε ηχείο (απόσταση ακρόασης); Ένα πρόχειρο σκαρίφημα της κάτοψης του δωματίου;
Ετσι ακριβώς οπως τα υποθέσατε 5χ7 ! Θα είναι στο μικρό άξονα και σε απόσταση γύρω στα 3μ. Αλλά μην θεωρήσετε οτι επιθυμώ το τέλειο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.476
Καλησπέρα σας,

Προτίθεμαι να χτίσω ένα σύστημα το οποίο θα παίζει μόνο από τη παλιά μου συλλογή CD's (έχω μια συλλογή περίπου 1200 από όλα τα είδη μουσικής Τζαζ, Ελληνικά, Κλασσική και Ροκ τα περισσότερα είναι εξαιρετικές εγγραφές) και θέλω να αποφύγω CD Transport + DAC σαν συσκευές γιατί διαπίστωσα ότι είναι καλύτερα να κάνω streaming είτε από PC είτε μέσω Music Server.
Τα πρώτα χρήματα θα τα διαθέσω για ενισχυτή (προτιμώ integrated) όχι λάμπες και ηχεία.
Ο χώρος μου είναι γύρω στα 35 τ.μ
Το budget μου είναι abt 4000 (για ενισχυτή και ηχεία) και θα δώ τι θα κάνω αργότερα με streaming κλπ .
Ευπρόσδεκτη κάθε πρόταση (ακόμα και για μεταχειρισμένα μέχρι 3 ετών πίσω)
Ευχαριστώ πολύ!
Ασφαλής επιλογή:
Δυο τεμάχια Neumann 310+minidsp SHD.

Υπολογίζω και μερικά χρήματα για την ισοστάθμιση από ειδικό.

Όταν με το καλό μαζευτούν περισσότερα χρήματα προσθέτουμε και σαμπ (2 τεμάχια).
Απόσταση ακρόασης-τρίγωνο έως 2,5 μέτρα, άντε με το σαμπ να πάει λίγο παραπάνω.
 

Μηνύματα
166
Reaction score
61
Κουκουρούκου. Ακόμα μια αλεπού που δεν φτάνει τα κρεμαστάρια. Δεν είναι κακό. Ούτε εμείς μπορούμε να τα φτάσουμε. Αλλά δεν τα κάνουμε κρεμαστάρια.
[/QUOTEΠραγματικά δεν με ενδιαφέρει να φτάσω τίποτα.. αλλα αυτό το gear syndrom που έχουν οι περισσότεροι είναι πρόβλημα...
Φίλε μου αγαπητέ αν θέλεις και επιθυμείς να απαντήσεις στο ερώτημα μου θα με βοηθούσες πολύ . Αν πάλι θέλεις να εκφράσεις τις δικές σου απόψεις για ένα τελείως διαφορετικό θέμα από αυτό που έθεσα κάνε το ποστ σου και θα πάρεις τις ανάλογες απαντήσεις.
σου απάντησα αν κάνεις τον κόπο να το διαβάσεις...
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ασφαλής επιλογή:
Δυο τεμάχια Neumann 310+minidsp SHD.

Υπολογίζω και μερικά χρήματα για την ισοστάθμιση από ειδικό.

Όταν με το καλό μαζευτούν περισσότερα χρήματα προσθέτουμε και σαμπ (2 τεμάχια).
Απόσταση ακρόασης-τρίγωνο έως 2,5 μέτρα, άντε με το σαμπ να πάει λίγο παραπάνω.
Θα μπορούσαμε αντί για ένα ζευγάρι 310 να επιλεγαμε ένα ζευγάρι 120 μαζι με το δεκάρι sub της neumann ; Ίδια λεφτά πάνε
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Θα μπορούσαμε αντί για ένα ζευγάρι 310 να επιλεγαμε ένα ζευγάρι 120 μαζι με το δεκάρι sub της neumann ; Ίδια λεφτά πάνε
Θα αναγκαστεί να ακούει από πολύ κοντά και ο χώρος είναι μεγάλος... Ίσως να είναι καλύτερα με επαρκές ηχείο σαν σωστή βάση και πάει για sub αργότερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.476
Θα αναγκαστεί να ακούει από πολύ κοντά και ο χώρος είναι μεγάλος... Ίσως να είναι καλύτερα με επαρκές ηχείο σαν σωστή βάση και πάει για sub αργότερα.
Like για την πρώτη πρόταση. Μόνο.
 





Μηνύματα
3
Reaction score
3
Καλησπέρα. Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα και μιας και οι απαιτήσεις μου είναι κοντά σ' αυτές του topic starter, θα παραθέσω τον δικό μου προβληματισμό.
Επί της αρχής, αυτό που θέλω να χτίσω είναι ένα σχετικά οικονομικό Dolby Atmos για ταινίες, σειρές κλπ και ένα στερεοφωνικό για μουσική από πικάπ και streaming από internet. Οι επιλογές που σκέφτομαι είναι δύο: είτε το παραπάνω να γίνει συνδιαστικά σε ένα σύστημα (δεν μπορεί να γίνει άμεσα αλλά σιγά σιγά), ή μια Dolby Atmos ηχόμπαρα και ένα σύστημα με δικάναλο-πικαπ-ηχεία. Πιο πολύ κλίνω προς το δεύτερο καθώς είναι και οικονομικότερο.

Να σημειώσω πως υπάρχει ένας ενισχυτής Yamaha AX-590, ο οποίος χρήζει service καθώς παρατηρούνται παράσιτα όταν γυρνάς το volume ή το input switch.

Με το ψάξιμο που έχω κάνει ως τώρα είμαι στις εξής δύο επιλογές:
Επιλογή 1:
1. Dali Spektor 2 (δεν τα έχω ακούσει - καραντίνα γαρ - αλλά δεν έχω διαβάσει και καμία κακή κριτική). Θα το ποθετηθούν σε βάσεις που θα κατασκευάσω.
2. Πικαπ της τάξης των 200 ευρώ. Δεν έχω καταλήξει κάπου - δεν έχω ιδέα...
3. Χρήση του υπάρχοντος Yamaha και μελλοντικά αλλαγή του με Yamaha R-N402D (περίπου 400 ευρώ) ή με κάποιον αντίστοχιο Denon (προυπόθεση το bluetooth)
4. Ηχομπάρα LG SL8Y (περίπου 350 σε προσφορές)
Επιλογή 2:
1. Dali Spektor 2 (δεν τα έχω ακούσει - καραντίνα γαρ - αλλά δεν έχω διαβάσει και καμία κακή κριτική).
2. Πικαπ της τάξης των 200 ευρώ. Δεν έχω καταλήξει κάπου - δεν έχω ιδέα...
3. Χρήση του υπάρχοντος Yamaha και μελλοντικά αλλαγή του με πολυκάναλο Denon AVR-X1600H (περίπου 500 ευρώ
4. Χτίσιμο Dolby Atmos, κρατώντας και τα Dali.

Από τις παραπάνω δύο επιλογές δεν ξέρω αν ο πολυκάναλος μπορεί να ανταποκριθεί όπως ένας δικάναλος σε μουσική και η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να δώσω παραπάνω βάση στην μουσική παρά στο Dolby Atmos κλπ.

Ο χώρος είναι ενιαίος σαλονοκουζίνα (περίπου 40 τ.μ.), ωστόσο τα ηχεία θα "απευθύνονται" σε όσους κάθονται στο σαλόνι στα 3m περίπου.

Προφανώς όλες οι εναλλακτικές σας δεκτές. Σημειώνω και πάλι είμαι σε πολύ πρώιμο στάδιο έρευνας καθώς λόγω καραντίνας δεν μπορώ να βγω έξω και να ψάξω περισσότερο.

p.s. Υπάρχει στην αποθήκη ένα ζευγάρι Audio Spectrum TLS-40. Που μπορώ να ψαχτώ για επισκευή τους; Λυπάμαι να πετάξω τέτοια κατασκευή.

Σας ευχαριστώ
 
Last edited:

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπέρα Αλέξανδρε και καλώς όρισες. Με δεδομένο τον χαμηλό προϋπολογισμό αν κατάλαβα καλά ότι αυτό ισχύει θα συμβούλευα τα εξής :
- service στον yamaha , αυτό που αναφέρεις δεν ακούγεται σαν σοβαρό πρόβλημα οπότε θα είναι πολύ χαμηλό το κόστος και έχει και phono built in.
- Να δεις πρώτα τα ηχεία που έχεις αν επισκευάζονται και αν ναι πόσο στοιχίζει αυτό γιατί είναι ηχεία γραμμής μεταφοράς και από πολλή καλή εταιρία.
- Αν διευθετήσεις τα παραπάνω οικονομικά για πικάπ να ανέβεις περίπου στα 400 με 500 ευρώ είτε για καινούργιο είτε για μεταχειρισμένο. Αν πας σε καινούργιο μία καλή επιλογή είναι κάποιο μοντέλο της dual.
- Για ατμος λόγω του περιορισμένου κοστολογίου η καλύτερη επιλογή θεωρώ ότι είναι η ηχομπάρα .
 

Μηνύματα
12
Reaction score
22
Καλησπέρα και από εμένα. Προκείμενου να μην ανοίγω νέο θέμα και από τη στιγμή που το προκείμενο thread περιλαμβάνει Dolby Atmos, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ποια ηχεία θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως height από τα εξής:
α. Magnat Monitor Supreme 102
β. Magnat Monitor Supreme 202
γ. TagaHarmony TAV-806S
Tο σύστημα που έχω περιλαμβάνει τον denon x2600 και όλη τη σειρά της magnat με 1002 μπροστά, 252 κέντρο και 202 ως surround.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας - βοήθεια!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπέρα και από εμένα. Προκείμενου να μην ανοίγω νέο θέμα και από τη στιγμή που το προκείμενο thread περιλαμβάνει Dolby Atmos, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου ποια ηχεία θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω ως height από τα εξής:
α. Magnat Monitor Supreme 102
β. Magnat Monitor Supreme 202
γ. TagaHarmony TAV-806S
Tο σύστημα που έχω περιλαμβάνει τον denon x2600 και όλη τη σειρά της magnat με 1002 μπροστά, 252 κέντρο και 202 ως surround.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας - βοήθεια!
Η λογική λέει ότι αφού έχεις τα 202 για surround θα βάλεις και τα ίδια για height.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
3
Καλησπέρα Αλέξανδρε και καλώς όρισες. Με δεδομένο τον χαμηλό προϋπολογισμό αν κατάλαβα καλά ότι αυτό ισχύει θα συμβούλευα τα εξής :
- service στον yamaha , αυτό που αναφέρεις δεν ακούγεται σαν σοβαρό πρόβλημα οπότε θα είναι πολύ χαμηλό το κόστος και έχει και phono built in.
- Να δεις πρώτα τα ηχεία που έχεις αν επισκευάζονται και αν ναι πόσο στοιχίζει αυτό γιατί είναι ηχεία γραμμής μεταφοράς και από πολλή καλή εταιρία.
- Αν διευθετήσεις τα παραπάνω οικονομικά για πικάπ να ανέβεις περίπου στα 400 με 500 ευρώ είτε για καινούργιο είτε για μεταχειρισμένο. Αν πας σε καινούργιο μία καλή επιλογή είναι κάποιο μοντέλο της dual.
- Για ατμος λόγω του περιορισμένου κοστολογίου η καλύτερη επιλογή θεωρώ ότι είναι η ηχομπάρα .
Για τον ενισχυτή, όντως δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερο το πρόβλημα που υφίσταται. Έχουμε κάποιον μάστορα που θα μπορούσατε να προτείνετε;
Για τα ηχεία φοβάμαι, δεδομένου πως έχει κλείσει και η εταιρία, δε θα μπορέσω να βρω γνήσια ανταλλακτικά. Θα ψάξω γενικώς τι υπάρχει στο internet από service.

Όσον αφορά το bluetooth για τον υπάρχον ενισχυτή, υπάρχει κάποιο αξιόπιστο bluetooth receiver που να συνδέσω σε κάποια είσοδο του;
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Για τον ενισχυτή, όντως δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερο το πρόβλημα που υφίσταται. Έχουμε κάποιον μάστορα που θα μπορούσατε να προτείνετε;
Για τα ηχεία φοβάμαι, δεδομένου πως έχει κλείσει και η εταιρία, δε θα μπορέσω να βρω γνήσια ανταλλακτικά. Θα ψάξω γενικώς τι υπάρχει στο internet από service.

Όσον αφορά το bluetooth για τον υπάρχον ενισχυτή, υπάρχει κάποιο αξιόπιστο bluetooth receiver που να συνδέσω σε κάποια είσοδο του;
Τον ενισχυτή μπορείς να τον πας στον Πετρόπουλο. Ψάξε στην Google east electronics.
Tα ηχεία έχουν κατεστραμμένες μονάδες; Δες τι χρειάζεσαι από αυτά και ψάξτο λίγο αν αξίζει βέβαια να επισκευαστούν. Για αξιόπιστο bluetooth δυστυχώς δεν έχω ιδέα για να σου προτείνω κάτι.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
22
Η λογική λέει ότι αφού έχεις τα 202 για surround θα βάλεις και τα ίδια για height.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Σε αυτά προσανατολίζομαι και εγώ. Απλώς ήθελα και τη δική σας γνώμη επί του θέματος. Βασικά τα άλλα δύο τα κοίταζα περισσότερο λόγω χαμηλότερων watt διότι δε ξέρω εάν θα πρέπει να πιέσω τον ενισχυτή με δυνατότερα σχετικά ηχεία ως height.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Σε αυτά προσανατολίζομαι και εγώ. Απλώς ήθελα και τη δική σας γνώμη επί του θέματος. Βασικά τα άλλα δύο τα κοίταζα περισσότερο λόγω χαμηλότερων watt διότι δε ξέρω εάν θα πρέπει να πιέσω τον ενισχυτή με δυνατότερα σχετικά ηχεία ως height.
Και εγώ πριν δυό χρόνια περίπου που έστησα το dolby atmos έκανα το ίδιο λάθος και έβαλα στο ταβάνι μία σειρά μικρότερη από τα surround αλλά είναι λάθος αυτή η αντίληψη. Ο ενισχυτής ζορίζεται όταν προσπαθεί να αποδώσει χαμηλές συχνότητες και όχι από τα ηχεία του ταβανιού. Φαντάζομαι να έχεις και κάνα σαμπάκι στο παιχνίδι γιατί αυτό πραγματικά θα ξεκουράσει τον ενισχυτή σου και τα δύο μπροστινά σου ηχεία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top