Επιλογή ενισχυτή και ηχείων



stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Αυτό που πρότεινε ένα μέλος, δηλαδή να πουλήσω κάποια από τα βινύλια το κάνω ήδη.(https://www.discogs.com/user/SakisL) Αλλά τα χρήματα προτιμώ να τα ξοδέψω σε μεγαλύτερες και πιο σημαντικές ανάγκες της οικογένειας παρά σε μηχανήματα. Δεν γίνετε να μην μπορεί να αποκτήσει κάποιος έναν ενισχυτή και ένα ζεύγος ηχείων με λίγα χρήματα, είναι αδύνατον. Δηλαδή μόνο οικονομικά ευκατάστατοι μπορούν να αποκτήσουν ;;; ή πρέπει να σκάσεις ένα σωρό λεφτά για να μπορείς απλά να ακούς μουσική ;
Αγαπητε μου μη παρεξηγείσαι ουτε να θίγεσαι. Δεν υπαρχει κανενας σκοπος ειρωνείας. Απλα υπαρχει ενας παραλογισμος στην αρχικη σου τοποθετηση. Και θα στο εξηγησω. Καταρχας είναι τουλάχιστον περιεργο καποιος να συγκεντρωνει μερικες χιλιαδες βινυλιων ειδικα όταν δεν ασχολείται με μουσικη. Και λεω δεν ασχολείσαι γιατι δεν είναι η ελλειψη γνωσεων από την οποια λιγο ως πολύ πασχουμε πολλοι αλλα η παντελης ελλειψη εξοπλισμου εφόσον επι χρονια εχεις τοσο υλικο και τωρα κοιτουσες ηχεια των 110 ευρω σημαινει ότι δεν ακουγες πιθανον καθολου μουσικη σπιτι σου για να μην εχεις εστω ένα ζευγαρακι αυτοενισχυομενα των 110 ευρω. Αρα λογικη η δυσπιστια πως καποιος που δεν ασχολείται εχει στην κατοχη του δισκους αξιας ισως 100000 ευρω και ανω…. και γιατι τοσα χρονια δεν ενδιαφερθηκε να τους ακουσει.

Δευτερος παραλογισμος σε συμβουλεψα να πουλήσεις ένα μεγαλο τμημα της δισκοθήκης πραγμα που παραδέχτηκες ότι εχεις αρχισει να το κανεις. Εάν μιλαμε για χιλιαδες βινυλια είναι λογικο να υποθεσω ότι θα συγκεντρώσεις σταδιακα αρκετες χιλιαδες ευρω. Βεβαίως προηγούνται οι ανάγκες της οικογενειας αλλα εφόσον εχεις αποφασισει ότι θα αγορασεις εξοπλισμο γιατι περιορίζεις το προυπολογισμο σου σε 200 η 400 ευρω?

Τριτος παραλογισμος. Ζητας ηχεια βασης να τα βαλεις στο πατωμα….. τωρα πες μου πως θελεις να το εκλαβει αυτό καποιος? Μπορει να ξεκινησει να σκεφτεται προτασεις όταν λες ότι θελεις τα μικρα ηχεια βασης να τα βαλεις στο πατωμα γιατι πιθανον δεν θελεις αισθητικη διαταραχή του επιπλου κατω από το οποιο θα μπουν? Χρειαζεται γνωσεις ιδιαιτερες περι hifi για να αντιληφθεις το ατοπο του θεματος?

Πιστευω ότι δεν ασχολείσαι με μουσικη και απλα ηρθε η ωρα να παρεις το πρωτο φθηνο ηχοσυστημα. Δεν είναι κακο να μην σου περισσευουν χρηματα σημερα η ακομα και να μην θελεις να ξοδεψεις χρηματα σημερα ετσι όπως είναι τα πραγματα. Και θα παρεις εξαιρετικες συμβουλες εδω. Απλα δεν επρεπε να αναφερθείς στα βινυλια γιατι συνειρμικα δημιουργεις μια εικονα ενός ανθρωπου που μαζευε για χρονια χιλιαδες βινυλια χωρις να εχει πικαπ και χωρις να ακουει μουσικη και αυτό ακούγεται καπως psycho και νομιζω ότι καταλαβαίνεις τι λεω και συμφωνεις.

Τωρα για αυτους που ειδαν ειρωνεια ας ξαναδιαβασουν τα ποστ όλα από την αρχη και να μην βιαζονται να πουνε αηδιες . Εκτος κι αν και αυτοι μαζευουν χιλιαδες cd η πολλα ηχεια αλλα δεν ακουν μουσικη. Γυριστε το ποτενσιομετρο νευρων ένα κλικ αριστερα.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
θέλω τον ενισχυτή για να βάλω πάνω και cdιέρα, για να έχει ραδιόφωνο και το bluetooth για κινητό.
Δεν χρειάζεσαι ενισχυτή. Υπάρχει μεγάλη γκάμα ενεργών με όλες τις εισόδους που χρειάζεσαι.
Δες π.χ. αυτά http://www.avmentor.gr/reviews/2019/audioengine_a5_plus_wireless_0.htm
Ραδιόφωνο μπορείς άνετα να ακούς από ίντερνετ με κινητό ή τάμπλετ ή λάπτοπ, ότι σε βολεύει, συνδέεται άνετα με Bluetooth.

Ναι στο πάτωμα. Πάνω απο το ένα θα υπάρχει κενό και απο το άλλο θα υπάρχει έπιπλο τηλεόρασης.

Το σημείο που θέλω να τα βάλω είναι κάπως σαν αυτό. Εγώ θέλω να τα τοποθετήσω κάτω από το κομμάτι πάνω στο οποίο είναι η tv.
Μην το κάνεις αυτό, θα πάνε χαμένα τα λεφτά που θα έχεις δώσει.
 


Μηνύματα
34
Reaction score
26
Αγαπητε μου μη παρεξηγείσαι ουτε να θίγεσαι. Δεν υπαρχει κανενας σκοπος ειρωνείας. Απλα υπαρχει ενας παραλογισμος στην αρχικη σου τοποθετηση. Και θα στο εξηγησω. Καταρχας είναι τουλάχιστον περιεργο καποιος να συγκεντρωνει μερικες χιλιαδες βινυλιων ειδικα όταν δεν ασχολείται με μουσικη. Και λεω δεν ασχολείσαι γιατι δεν είναι η ελλειψη γνωσεων από την οποια λιγο ως πολύ πασχουμε πολλοι αλλα η παντελης ελλειψη εξοπλισμου εφόσον επι χρονια εχεις τοσο υλικο και τωρα κοιτουσες ηχεια των 110 ευρω σημαινει ότι δεν ακουγες πιθανον καθολου μουσικη σπιτι σου για να μην εχεις εστω ένα ζευγαρακι αυτοενισχυομενα των 110 ευρω. Αρα λογικη η δυσπιστια πως καποιος που δεν ασχολείται εχει στην κατοχη του δισκους αξιας ισως 100000 ευρω και ανω…. και γιατι τοσα χρονια δεν ενδιαφερθηκε να τους ακουσει.

Δευτερος παραλογισμος σε συμβουλεψα να πουλήσεις ένα μεγαλο τμημα της δισκοθήκης πραγμα που παραδέχτηκες ότι εχεις αρχισει να το κανεις. Εάν μιλαμε για χιλιαδες βινυλια είναι λογικο να υποθεσω ότι θα συγκεντρώσεις σταδιακα αρκετες χιλιαδες ευρω. Βεβαίως προηγούνται οι ανάγκες της οικογενειας αλλα εφόσον εχεις αποφασισει ότι θα αγορασεις εξοπλισμο γιατι περιορίζεις το προυπολογισμο σου σε 200 η 400 ευρω?

Τριτος παραλογισμος. Ζητας ηχεια βασης να τα βαλεις στο πατωμα….. τωρα πες μου πως θελεις να το εκλαβει αυτό καποιος? Μπορει να ξεκινησει να σκεφτεται προτασεις όταν λες ότι θελεις τα μικρα ηχεια βασης να τα βαλεις στο πατωμα γιατι πιθανον δεν θελεις αισθητικη διαταραχή του επιπλου κατω από το οποιο θα μπουν? Χρειαζεται γνωσεις ιδιαιτερες περι hifi για να αντιληφθεις το ατοπο του θεματος?

Πιστευω ότι δεν ασχολείσαι με μουσικη και απλα ηρθε η ωρα να παρεις το πρωτο φθηνο ηχοσυστημα. Δεν είναι κακο να μην σου περισσευουν χρηματα σημερα η ακομα και να μην θελεις να ξοδεψεις χρηματα σημερα ετσι όπως είναι τα πραγματα. Και θα παρεις εξαιρετικες συμβουλες εδω. Απλα δεν επρεπε να αναφερθείς στα βινυλια γιατι συνειρμικα δημιουργεις μια εικονα ενός ανθρωπου που μαζευε για χρονια χιλιαδες βινυλια χωρις να εχει πικαπ και χωρις να ακουει μουσικη και αυτό ακούγεται καπως psycho και νομιζω ότι καταλαβαίνεις τι λεω και συμφωνεις.

Τωρα για αυτους που ειδαν ειρωνεια ας ξαναδιαβασουν τα ποστ όλα από την αρχη και να μην βιαζονται να πουνε αηδιες . Εκτος κι αν και αυτοι μαζευουν χιλιαδες cd η πολλα ηχεια αλλα δεν ακουν μουσικη. Γυριστε το ποτενσιομετρο νευρων ένα κλικ αριστερα.
Κατανοώ όλα αυτά που λες. Θα σου πω λοιπόν μια ιστορία... Από μικρός ξεκίνησα να κάνω επαγγελματικά ραδιόφωνο. Δεν ασχολήθηκα ποτέ όμως με τα μηχανήματα. Τίποτα. Άρχισα να συνεργάζομαι με δισκογραφικές εταιρείες για την προώθηση των τραγουδιών κλπ και μου έστελναν σωρηδόν cd και κάποια βινύλια. Η αλήθεια είναι ότι τα βινύλια τα φύλαγα στην άκρη, δεν τα άκουγα ούτε στον σταθμό. Με τα χρόνια λοιπόν μαζεύτηκαν -και συνεχίζουν- μερικές χιλιάδες cd και βινύλια. Πολλά πολλά cd και πολλά βινύλια. Και επειδή το έψαχνα πάρα πολύ γιατί μου άρεσε αυτή η συλλογή και συνεχίζει φυσικά να μου αρέσει, συνεργαζόμουν και με εξωτερικό. Και όταν έβρισκα μπροστά μου κάποια ευκαιρία σε αγορά πακέτων με μεταχειρισμένα βινύλια ή cd τα αγόραζα (Για αυτό έχω και πολλά διπλά) Κι ας μην τα άκουγα (τα βινύλια) , για να χτίσω την συλλογή μου. Και κάποιοι φίλοι των γωνιών μου και άλλοι διάφοροι μου έχουν δώσει πολλά βινύλια κατα καιρούς.

Μουσική ακούω, κάθε μέρα όλη μέρα αλλά από pc ή κινητό.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με την αγορά τέτοιων μηχανημάτων. Για να μην τα πολυλογώ με τέτοιους τρόπους μάζεψα την συλλογή μου και συνεχίζω ακόμα και σήμερα.

Σας έλυσα λοιπόν την απορία πως μαζεύτηκαν τα βινύλια και γιατί μέχρι σήμερα δεν χρειάστηκε να έχω κάποιο σύστημα να τα ακούω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Σταμάτα να χλευαζεις και κάνε προτάσεις... :biggrin:
Λόλα να ένα μήλο.

Ολοκληρωμένη πρόταση, χωρίς ρήμα και με όλα τα καλά. Και χωρίς ορθογραφικά λάθη.


Πάρε ηχόμπαρα Σάκη, και βαλτη μαζί με την τηλεόραση. Κούκλα.

Κι άσε τα ηχεία στο πάτωμα, καλύτερα θα παίζει η ηχομπαρα.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Σάκη αν θες βάλε μια φωτογραφία του χώρου ώστε να είναι πιο εφικτό να σου προτείνουμε την πιο vfm λύση (κατά την γνώμη μας).
Πιστεύω κατά 99% η ηχομπαρα θα είναι η πιο λογική λύση τόσο ακουστικά όσο και στο οπτικό αποτέλεσμα μιας και μιλάμε για σαλόνι.
Στην θέση σου και σε αυτό το μπάτζετ θα κοιταγα για έναν ενισχυτή σαν αυτό που έβαλες η κάποιον marantz pm6006 μεταχειρισμένο (γύρω στα 250 πάνε) και από ηχεία μικρά παθητικά με βάση. Αν δεν μπορείς να βάλεις βάση πάρε ηχομπαρα σίγουρα.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
το ξέρω αυτό ρε παιδιά, ότι μπορεί να είναι λάθος η τοποθέτηση. αλλά δεν έχω χώρο. τι να κάνω... το πολύ πολύ να τα βάλω στο πάνω ράφι...
Δύο προτροπές θα σου δώσω:

1. να αναθεωρήσεις στα περί τοποθέτησης, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στην ποιότητα ακρόασης.

2. να κοιτάξεις (λόγω περιορισμένου budget) στα μεταχειρσμένα. Με κάτω από 200Ε θα βρεις ενισχυτές ΠΟΛΥ καλύτερους από αυτόν που κοιτάς (που είναι ό,τι πιο τζούφιο μπορεί να βγάλει η εταιρία). Το ίδιο και σε ηχεία. Το μόνο θέμα που μπορεί να μην έχει ο μεταχειρισμένος είναι το bluetooth, αλλά αυτό λύνεται με άλλα κόλπα.

Η αγορά μτχ. σημαίνει κάποια αναμονή μέχρι να βγεις κάτι καλό, αλλά έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια περιμένεις μαζεύοντας βινύλια και CD χωρίς σύστημα να τα ακούσεις, 2-3 μήνες ακόμη δεν θα κάνουν διαφορά.

Ό,τι κι να αποφασίσεις, καλές αγορές και ακροάσεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ θυμήθηκα μια άλλη ιστορία...Κάποτε ,κάποιος ,εδώ στο αβουσάιτ άνοιξε ένα θρεντ για λογαριασμό ενός φίλου του ,που ο πατέρας του του είχε κάνει δώρο στα γενέθλιά του ένα ζευγάρι B&W 801D. Ο φίλος του δεν είχε τίποτα άλλο από εξοπλισμό ,αλλά ο πατέρας σκέφτηκε ,έτσι για αλλαγή ρε αδερφέ ,να του κάνει δώρο ηχεία κάποιων δεκάδων χιλιάδων ευρώ.. Και ο νηματοθέτης ρώταγε τότε για λογαριασμό του φίλου του ,ποιον ενισχυτή να αγοράσει για να οδηγήσει τα ηχεία....
Τώρα ,πώς θυμήθηκα αυτή την ιστορία ,μη με ρωτάτε. Ανάθεμα και αν ξέρω..
Τες πα...τα μαθηματικά της πρώτης δημοτικού είναι αμείλικτα τα άτιμα! Και μας λένε πως κάποιες χιλιάδες δίσκων ,ακόμα και αν πουληθούν προς 2-3 ευρώ ο ένας ,μας αποφέρουν κάποιες χιλιάδες ευρώ. Κάλυψε λοιπόν πρώτα απ' όλα τις ανάγκες της οικογένειας και αν κάποτε περισσέψει ένα χιλιάρικο ,πάρε δύο τέτοια για αρχή ,κάθησε στα δύο μέτρα και άκου Spotify...πολύ Spotify..μέχρι να σε βαρεθούν και οι ίδιοι οι σποτιφαϊτζήδες!;)
 
Last edited:

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Δύο προτροπές θα σου δώσω:

1. να αναθεωρήσεις στα περί τοποθέτησης, θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στην ποιότητα ακρόασης.

2. να κοιτάξεις (λόγω περιορισμένου budget) στα μεταχειρσμένα. Με κάτω από 200Ε θα βρεις ενισχυτές ΠΟΛΥ καλύτερους από αυτόν που κοιτάς (που είναι ό,τι πιο τζούφιο μπορεί να βγάλει η εταιρία). Το ίδιο και σε ηχεία. Το μόνο θέμα που μπορεί να μην έχει ο μεταχειρισμένος είναι το bluetooth, αλλά αυτό λύνεται με άλλα κόλπα.

Η αγορά μτχ. σημαίνει κάποια αναμονή μέχρι να βγεις κάτι καλό, αλλά έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια περιμένεις μαζεύοντας βινύλια και CD χωρίς σύστημα να τα ακούσεις, 2-3 μήνες ακόμη δεν θα κάνουν διαφορά.

Ό,τι κι να αποφασίσεις, καλές αγορές και ακροάσεις.
Ναι δεν με πειράζει να περιμένω λίγο :)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ρε συ Σάκη ,μια ερώτηση.
Τα 3.281 βινύλια που έχεις στη λίστα σου στο Discogs , αφού δεν έχεις εμπειρία και πικάπ σε λειτουργία για να τα τεστάρεις ,πώς τα χαρακτηρίζεις mint ,near mint ή vg; με το μάτι;
Γιατί βλέπω πως έχεις και πολλές καλές κριτικές ,σε σημείο που η ενασχόλησή σου με τις πωλήσεις δίσκων θα μπορούσε να χαρακτηριστεί έως και "επαγγελματική"! :whistling:
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Ρε συ Σάκη ,μια ερώτηση.
Τα 3.281 βινύλια που έχεις στη λίστα σου στο Discogs , αφού δεν έχεις εμπειρία και πικάπ σε λειτουργία για να τα τεστάρεις ,πώς τα χαρακτηρίζεις mint ,near mint ή vg; με το μάτι;
Γιατί βλέπω πως έχεις και πολλές καλές κριτικές ,σε σημείο που η ενασχόλησή σου με τις πωλήσεις δίσκων θα μπορούσε να χαρακτηριστεί έως και "επαγγελματική"! :whistling:
Πάντα όταν βάζω στην δισκοθήκη ένα βινύλιο, το τεστάρω όπου μπορώ, στον ραδ. σταθμό ή σε ένα δισκοπωλείο στην γειτονιά μου και μετά το φυλάω. Όχι δεν είναι επαγγελματική. Αν ήταν δεν θα ρώταγα τόσα εδώ μέσα, κάτι παραπάνω θα ήξερα απο μηχανήματα :)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
όπου μπορώ, στον ραδ. σταθμό ή σε ένα δισκοπωλείο στην γειτονιά μου και μετά το φυλάω.
Το νησί που διαμένεις ,δεν έχει ένα ηλεκτρομάγαζο που να πουλάει ηχεία ,αλλά διαθέτει δισκοπωλείο και δη με βινύλια?
Μωρέ μπράβο!!
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Κοίτα και σε μεταχειρισμένα.
Καμιά φορά αξίζει
παραδείγματα
και πολλά άλλα .....
 


Μηνύματα
34
Reaction score
26
Το νησί που διαμένεις ,δεν έχει ένα ηλεκτρομάγαζο που να πουλάει ηχεία ,αλλά διαθέτει δισκοπωλείο και δη με βινύλια?
Μωρέ μπράβο!!
Ναι είναι ένα πολύ παλιό δισκοπωλείο. Έχει μαγαζιά με ενισχυτές και ηχεία αλλά όπως είπα επειδή είναι 2 αυτά τα μαγαζιά (που εξειδικεύονται σε αυτα) και επειδή είναι νησί (σαν μονοπώλιο) είναι πολύ πιο ακριβά απ ότι στην Αθήνα πχ.
 

I

iason

Guest
Ναι είναι ένα πολύ παλιό δισκοπωλείο. Έχει μαγαζιά με ενισχυτές και ηχεία αλλά όπως είπα επειδή είναι 2 αυτά τα μαγαζιά (που εξειδικεύονται σε αυτα) και επειδή είναι νησί (σαν μονοπώλιο) είναι πολύ πιο ακριβά απ ότι στην Αθήνα πχ.
Αγαπητέ Σάκη το 2020 όπου και να ζεις έχεις στα πόδια σου το μεγαλύτερο μαγαζί που υπάρχει...ίντερνετ.
Όλα τα άλλα ανήκουν στο παρελθόν, σαν τα βινύλια .....
Όμορφα δε λέω αλλά......
FB_IMG_1578750174580.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Αγαπητέ Σάκη το 2020 όπου και να ζεις έχεις στα πόδια σου το μεγαλύτερο μαγαζί που υπάρχει...ίντερνετ.
Όλα τα άλλα ανήκουν στο παρελθόν, σαν τα βινύλια .....
Όμορφα δε λέω αλλά...... View attachment 150203
:rolleyes:
το πασπατεύει το βινύλιο... :laugh:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top