Επιλογή ενισχυτή και ηχείων

Μηνύματα
33
Reaction score
26
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ενισχυτή και ηχείων.

Πρόσφατα απέκτησα το πικαπ Dual DT 250 USB. Μέχρι τώρα παρ όλο που έχω μερικές χιλιάδες βινύλια, δεν είχα πικαπ άρα δεν είχα και μεγάλη εμπειρία από μηχανήματα κλπ.

Τώρα λοιπόν πρέπει να πάρω ηχεία και ενισχυτή.

Αρχικά σκέφτηκα να πάρω αυτά τα ηχεία τα οποία είναι αυτοενισχυόμενα άρα δεν χρειάζομαι και ενισχυτή. Θέλω όμως να βάλω ενισχυτή για καλύτερη απόδοση, για ραδιόφωνο κλπ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω να ταιριάζω ηχεία με ενισχυτή. (Χαζός)

Θα ήθελα ο ενισχυτής να είναι οικονομικός και να υποστηρίζει σύνδεση κινητού με bluetooth.

Τα ηχεία θα ήθελα να είναι επίσης οικονομικά, κατά προτίμηση σε λευκό χρώμα και να μπορούν να ακουμπήσουν στο δάπεδο. (όχι κολόνες)



Για παράδειγμα έχω δει:

Ενισχυτής:
YAMAHA R-S202D
Sony STR-DH 190

Εάν μπορώ να βρω πιο οικονομικούς δεν με χαλάει =)

Ηχεία: Τώρα για ηχεία, όπως σας είπα δεν ξέρω. Ιδανικά θα ήθελα σαν αυτά που αναφέρω πιο πάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν κούρασα.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Απορία , τα βινύλια πως σου ήρθε και τα μάζεψες και μάλιστα χιλιάδες; Τρεντυ φάση κα ετσι ;
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Οταν λες μερικες χιλιαδες τι εννοεις? Τα μετρησες ποσα είναι?

Να υποθεσω τα κληρονομησες γιατι δεν μπορει να τα μαζεψες…...δεν κληρονομησες και κανα πικαπ? Οχι χιλιαδες αλλα και απλα εκατονταδες βινυλια να εχεις δεν πρεπει να κοιτας ενα πικαπ των 150 ευρω και ενα ζευγαρι ηχεια ενεργα των 110 ευρω το ζευγαρι....
 

Μηνύματα
33
Reaction score
26
Ναι τα βινύλια είναι πάρα πολλά. Πιο πολλά όμως έχω cd. Λόγω δουλειάς (δημοσιογράφος) τα μάζευα και συνεχίζω να τα μαζεύω.. Το πικαπ είναι δώρο. Προτάσεις ομως δεν βλέπω...
Οταν λες μερικες χιλιαδες τι εννοεις? Τα μετρησες ποσα είναι?

Να υποθεσω τα κληρονομησες γιατι δεν μπορει να τα μαζεψες…...δεν κληρονομησες και κανα πικαπ? Οχι χιλιαδες αλλα και απλα εκατονταδες βινυλια να εχεις δεν πρεπει να κοιτας ενα πικαπ των 150 ευρω και ενα ζευγαρι ηχεια ενεργα των 110 ευρω το ζευγαρι....
Το πικαπ είναι δώρο... Δεν με ενδιαφέρει να επενδύσω πολλά λεφτά (δεν περισσεύουν κι αυτην τη στιγμή). Απλά θέλω να τα απολαμβάνω στο σπίτι. Τπτ παραπάνω.
 
  • Like
Reactions: PMC


gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Πες το max budget για πικάπ και το αντίστοιχο για ηχεια
Ο φίλος μας λέει πως έχει "μερικές χιλιάδες βινύλια" αλλά δεν είχε ως τώρα πικάπ, εσύ ζητάς να σου πει budget για πικάπ ενώ έχει γράψει δύο φορές πως πικάπ ήδη έχει...

Αυτό το θέμα δεν έχει ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς.... :D
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
εμένα με μπερδεύεις μ' αυτό:

Τα ηχεία θα ήθελα να είναι επίσης οικονομικά, κατά προτίμηση σε λευκό χρώμα και να μπορούν να ακουμπήσουν στο δάπεδο. (όχι κολόνες)
-να ακουμπούν στο δάπεδο... (δηλαδή χωρίς βάσεις)
-να μην είναι "κολώνες" ....

αυτό πως μπορεί να συμβεί;;;

Για να σιγουρευτούμε πως χρησιμοποιούμε τις ίδιες λέξεις για τα ίδια πράγματα:
Ηχείο βάσης + βάση:
1111.jpg

Ηχείο δαπέδου:
2222.jpg

Εσύ ποιο θέλεις;;;

εκτός αν θέλεις ηχείο βάσης να το αφήσεις στο πάτωμα.... τότε θα πρέπει να ξερεις πως αυτό δεν είναι καλό (για τον ήχο), θα πρέπει το τουίτερ (το μικρό μεγαφωνάκι) να είναι περίπου στο ύψος των αυτιών...
 

Μηνύματα
33
Reaction score
26
εμένα με μπερδεύεις μ' αυτό:



-να ακουμπούν στο δάπεδο... (δηλαδή χωρίς βάσεις)
-να μην είναι "κολώνες" ....

αυτό πως μπορεί να συμβεί;;;

Για να σιγουρευτούμε πως χρησιμοποιούμε τις ίδιες λέξεις για τα ίδια πράγματα:
Ηχείο βάσης + βάση:
View attachment 150169

Ηχείο δαπέδου:
View attachment 150170

Εσύ ποιο θέλεις;;;

εκτός αν θέλεις ηχείο βάσης να το αφήσεις στο πάτωμα.... τότε θα πρέπει να ξερεις πως αυτό δεν είναι καλό (για τον ήχο), θα πρέπει το τουίτερ (το μικρό μεγαφωνάκι) να είναι περίπου στο ύψος των αυτιών...
Αυτο που λες. Ηχείο βάσεις να το βάλω στο πάτωμα. Εντάξει κ να χάνει λίγο ο ήχος λόγω της τοποθέτησεις δεν με πειράζει. Δυστυχώς δεν έχω μπορώ να βάλω ηχεία δαπέδου (έτσι που είναι η διαρυθμιση δεν έχω χώρο) ούτε με βάσεις στον τοίχο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Αυτο που λες. Ηχείο βάσεις να το βάλω στο πάτωμα. Εντάξει κ να χάνει λίγο ο ήχος λόγω της τοποθέτησεις δεν με πειράζει.
μπα μη σκας....δεν πειράζει αυτό....
αρκεί να προσέχεις με την σφουγγαρίστρα.... :biggrin:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αυτο που λες. Ηχείο βάσεις να το βάλω στο πάτωμα. Εντάξει κ να χάνει λίγο ο ήχος λόγω της τοποθέτησεις δεν με πειράζει. Δυστυχώς δεν έχω μπορώ να βάλω ηχεία δαπέδου (έτσι που είναι η διαρυθμιση δεν έχω χώρο) ούτε με βάσεις στον τοίχο.
Δε συμφωνούμε με την τοποθέτηση των ηχείων... (ο πληθυντικός γιατί σίγουρα δεν είμαι ο μόνος...) αλλά οκ, εσύ ξέρεις το χώρο σου και τα προβλήματα του (σου).... αφού είσαι διατεθειμένος να μην ακούς σωστά και να είναι στο πάτωμα εγώ δε θα σου πω να μην ακούς μουσική έστω κι έτσι...

Οπότε πες μας αν θες και τι ποσό διαθέτεις και όλο και κάποιος θα σου προτείνει κάτι...

Προσωπικά αφού έχεις θέματα χώρου θα σου προτείνω κάτι τέτοιο:



θες να το βάλεις στο πάτωμα, στο κρεββάτι, στη βεράντα;;; όπου γουστάρεις...
bluetooth έχει, καλά παίζει, όπου θες το βάζεις
 





Μηνύματα
33
Reaction score
26
Τωρα που είδα ξανά κάποια σημεία, σαν αυτα που δεν έχουν μεγάλο πλάτος μπορώ να τα τοποθετησω.

Οπως πχ
Fenton 1
Fenton 2
Taga Harmony

Ο ενισχυτής που σας λέω είναι οκ ?
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Αγαπητέ επειδή αρχίζει να γίνεται σουρεαλιστικο το θέμα πριν μπλεχτουμε....
Έχεις μερικές χιλιάδες βινύλια..... Δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτό το πράγμα ειδικά για άνθρωπο που δεν είχε πικάπ καθώς είδα ότι πριν 5 χρόνια άνοιξες θέμα αγοράς πικάπ.... Δηλ μεσολάβησαν 5 χρόνια που μαζεψες ακόμα μερικές χιλιάδες δίσκους χωρίς να έχεις πάρει ένα πικάπ...
Αλλά για χάρη κουβέντας ας πούμε ότι στα χέρια ενός ανθρώπου που δεν έχει πικάπ συγκεντρωνονται με μαγικό τρόπο μερικές χιλιάδες βινύλια που δεν έχει ούτε ο τσαουσοπουλος, προφανώς αφού για χρόνια δεν τα ακούει δεν τον ενδιαφέρουν. Εάν τώρα υπάρχει ένας μικρουλης πόθος να ακούσει κάποια από αυτά θα του πρότεινα να πουλήσει την συντριπτική πλειοψηφία από αυτά, να κρατήσει όσα αξίζουν, και με τα χρήματα να πάρει ένα αξιόλογο σύστημα και να περσεψουν και μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρώ αφού μιλάμε για μερικές χιλιάδες βινύλια... Γιατί το πικάπ που πήρες είναι παιχνίδι, τα ηχεία που κοιτάς είναι αστεία και το να βάλεις τα ηχεία βάσης στο πάτωμα θυμίζει Λανθιμο.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
26
Οκ. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Λάθος μου να μπω στην διαδικασια να ζητήσω βοήθεια εδώ. Το αν εχω βινύλια κ πόσα είναι δικό μου θέμα. Κ πάλι ευχαριστώ.
 

I

iason

Guest
Οκ. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Μ@λ@κι@ μου να μπω στην διαδικασια να ζητήσω βοήθεια εδώ.
Αλλά θα μου πεις όπου και να πήγαινα τα ιδια θα μου λέγανε .
Εντάξει δεν εχω βινύλια αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα.


Fixed :hi:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top