Επιλογή ενισχυτή και ηχείων

P

PMC

Guest
Καλημέρα Τζιο!
Δηλαδή υπάρχουν μέλη κατάλληλα να δίνουν συμβουλές για "μεγάλα" συστήματα και μέλη κατάλληλα για "μικρομεσαία"?
Ο κάθε ένας μας μπορεί να ζητήσει συμβουλές από αυτούς που ξέρουν καλύτερα .
Ο ίδιος θα καθορίσει τις ανάγκες του.
Εγώ έχω πάρει συμβουλές από αρκετά μέλη και έχω βοηθηθεί παρά πολύ.
Όμως καταλαβαίνω πως σημαντικός σκοπός ενός τέτοιου ιντερνετικου τόπου είναι η αποφυγη δαπανων χωρίς λόγο .γιαυτο και κατανοώ όσους ζητάνε οικονομικές λύσεις.
Οικονομική λύση ζήτησε ο φίλος μας και πήρε ειρωνίες και ας μην θες να το παραδεχτείς.....δεν πειράζει.
Εγώ θα σε αγαπώ ....




Απορία , τα βινύλια πως σου ήρθε και τα μάζεψες και μάλιστα χιλιάδες; Τρεντυ φάση κα ετσι ;
Να υποθεσω τα κληρονομησες γιατι δεν μπορει να τα μαζεψες…...
Πες το max budget για πικάπ
γιατί δεν παίρνεις ακουστικά ?
αρκεί να προσέχεις με την σφουγγαρίστρα.... :biggrin:

Έχεις μερικές χιλιάδες βινύλια..... Δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτό το πράγμα ειδικά για άνθρωπο που δεν είχε πικάπ καθώς είδα ότι πριν 5 χρόνια άνοιξες θέμα αγοράς πικάπ.... Δηλ μεσολάβησαν 5 χρόνια που μαζεψες ακόμα μερικές χιλιάδες δίσκους χωρίς να έχεις πάρει ένα πικάπ..


Γιατί το πικάπ που πήρες είναι παιχνίδι, τα ηχεία που κοιτάς είναι αστεία και το να βάλεις τα ηχεία βάσης στο πάτωμα θυμίζει Λανθιμο.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον ενισχυτή Yamaha R-S202D (S) και απλά θέλω ένα ζεύγος ηχείων που να του ταιριάζουν, για να μην πάρω κάποια που δεν κάνουν και τα κάψω με το πρώτο play. Αυτό, τίποτα άλλο. Απλά θέλω τα ηχεία να είναι λίγο μικρά σε μέγεθος. Με το ψάξιμο που έκανα απ ότι κατάλαβα τα χαρακτηρίζουν σαν ηχεία "βιβλιοθήκης" ή κάτι τέτοιο.

Σαν αυτά αλλά παθητικά (? αυτό νομίζω είχα διαβάσει)), όχι αυτοενισχυόμενα.
Ωραία..... Δεν έχω καταλάβει όμως για ποιο λόγο έχεις απορρίψει τα ενεργά.....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.117
Reaction score
18.855
Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον ενισχυτή Yamaha R-S202D (S) και απλά θέλω ένα ζεύγος ηχείων που να του ταιριάζουν, για να μην πάρω κάποια που δεν κάνουν και τα κάψω με το πρώτο play. Αυτό, τίποτα άλλο. Απλά θέλω τα ηχεία να είναι λίγο μικρά σε μέγεθος. Με το ψάξιμο που έκανα απ ότι κατάλαβα τα χαρακτηρίζουν σαν ηχεία "βιβλιοθήκης" ή κάτι τέτοιο.

Σαν αυτά αλλά παθητικά (? αυτό νομίζω είχα διαβάσει)), όχι αυτοενισχυόμενα.
Θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα και εντάσεις με τα ενεργά νομίζω αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις ενισχυτή ρίξε μια ματιά σε αυτά...


 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Ωραία..... Δεν έχω καταλάβει όμως για ποιο λόγο έχεις απορρίψει τα ενεργά.....
Δεν τα έχω απορρίψει. Απλά σε μια συζήτηση μου είχαν πει εαν θυμάμαι καλά κάτι για παθητικά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα και εντάσεις με τα ενεργά νομίζω αλλά αν θέλεις οπωσδήποτε να πάρεις ενισχυτή ρίξε μια ματιά σε αυτά...


Ναι θέλω τον ενισχυτή για να βάλω πάνω και cdιέρα, για να έχει ραδιόφωνο και το bluetooth για κινητό.

Από αυτά που προτείνεις το ζεύγος Dali μου αρέσει πολύ. Και η τιμή του μου φαίνεται πολύ καλή. Με τον ενισχυτή που είπα είμαι οκ ;
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Δεν τα έχω απορρίψει. Απλά σε μια συζήτηση μου είχαν πει εαν θυμάμαι καλά κάτι για παθητικά.
Πρέπει να βρεις χρόνο και να πας σε ένα κατάστημα ήχου και να δεις την λειτουργία των ενεργώ ηχείων..... Αυτά έχουν τους ενισχυτες τους στο εσωτερικό τους..... Την λειτουργία τους όμως όχι το αν παίζουν καλά ή όχι..... Κατά την γνώμη μου εκεί πρέπει να δώσεις τα λεφτακια.....
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον ενισχυτή Yamaha R-S202D (S) και απλά θέλω ένα ζεύγος ηχείων που να του ταιριάζουν, για να μην πάρω κάποια που δεν κάνουν και τα κάψω με το πρώτο play. Αυτό, τίποτα άλλο. Απλά θέλω τα ηχεία να είναι λίγο μικρά σε μέγεθος. Με το ψάξιμο που έκανα απ ότι κατάλαβα τα χαρακτηρίζουν σαν ηχεία "βιβλιοθήκης" ή κάτι τέτοιο.

Σαν αυτά αλλά παθητικά (? αυτό νομίζω είχα διαβάσει)), όχι αυτοενισχυόμενα.
Τα ηχεία συνήθως καίγονται απο τον μικρό ενισχυτή, επειδή δεν μπορεί να τα οδηγήσει επαρκώς, "ψαλιδίζει", δίνει μεγάλο μέρος της ισχύος στα tweeters και τα καίει. Πάντως, όπως σου προτείνουν και οι υπόλοιποι, θα προτιμούσα ενεργά. Αφού το πικάπ βγάζει line out ( αν και να ξέρεις, δεν είναι και ό,τι καλύτερο σαν εξοπλισμός, αλλά αφού στο έκαναν δώρο, πάσο προς το παρόν ), χρειάζεσαι μια προενίσχυση που θα οδηγεί τα ενεργά ηχεία και θα είσαι άρχοντας. Ούτε πολλά καλώδια, ούτε να μπλέκεις με το τί θα κάνει ο ενισχυτής. Τα συνδέεις και ξεμπερδεύεις.

Τολμώ να ρωτήσω... Μήπως ένας minidsp μικρός μπορούσε να παίξει το ρόλο του προενισχυτή; Φτηνό μηχανάκι, με αναλογική είσοδο για το πικάπ, με usb για να λειτουργήσει και με υπολογιστή συν την ισοστάθμιση που θα μπορούσε να έκανε μετά αν ήθελε;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.117
Reaction score
18.855
Ναι θέλω τον ενισχυτή για να βάλω πάνω και cdιέρα, για να έχει ραδιόφωνο και το bluetooth για κινητό.

Από αυτά που προτείνεις το ζεύγος Dali μου αρέσει πολύ. Και η τιμή του μου φαίνεται πολύ καλή. Με τον ενισχυτή που είπα είμαι οκ ;
Νομίζω πως ναι... (και για τα τρία).
Ας πει και κάποιος πιο έμπειρος από εμένα αν υπάρχει κάποια αστοχία αλλά νομίζω θα είσαι οκ.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Πρέπει να βρεις χρόνο και να πας σε ένα κατάστημα ήχου και να δεις την λειτουργία των ενεργώ ηχείων..... Αυτά έχουν τους ενισχυτες τους στο εσωτερικό τους..... Την λειτουργία τους όμως όχι το αν παίζουν καλά ή όχι..... Κατά την γνώμη μου εκεί πρέπει να δώσεις τα λεφτακια.....
Δυστυχώς βρίσκομαι σε νησί και δεν έχουμε τόσες πολλές επιλογές σε καταστήματα ήχου. Κι αυτά π είναι εδώ είναι όχι απλά πανάκριβα... βάλε κι άλλο.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ο κάθε ένας μας μπορεί να ζητήσει συμβουλές από αυτούς που ξέρουν καλύτερα .
Ο ίδιος θα καθορίσει τις ανάγκες του.
Εγώ έχω πάρει συμβουλές από αρκετά μέλη και έχω βοηθηθεί παρά πολύ.
Όμως καταλαβαίνω πως σημαντικός σκοπός ενός τέτοιου ιντερνετικου τόπου είναι η αποφυγη δαπανων χωρίς λόγο .γιαυτο και κατανοώ όσους ζητάνε οικονομικές λύσεις.
Οικονομική λύση ζήτησε ο φίλος μας και πήρε ειρωνίες και ας μην θες να το παραδεχτείς.....δεν πειράζει.
Εγώ θα σε αγαπώ ....
Συγνώμη αλλα στην περίπτωση μου και μη έχοντας διαβάσει όλες τις απαντήσεις των υπολοίπων όποτε και δεν θα σχολιάσω , κανεις λάθος , απορία εξέφρασα οχι ειρωνία και ειμαι απόλυτα ειλικρινής
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ναι θέλω τον ενισχυτή για να βάλω πάνω και cdιέρα, για να έχει ραδιόφωνο και το bluetooth για κινητό.
Κοίτα λίγο καλύτερα τις προτεραιότητές σου. το cd είναι ξεπερασμένο σαν μέσο, μπορείς είτε να έχεις συνδρομητική υπηρεσία και να ακούς online, είτε να μετατρέψεις τα cd's σου σε ψηφιακό αρχείο και να ακούς απο υπολογιστή. Το ραδιόφωνο επίσης αρκετά ξεπερασμένο, μπορείς να ακούς απο υπολογιστή online ( και σιγά την απώλεια που θα έχεις σε ποιότητα σε σχέση με ένα τυπικό tuner ). Το bluetooth είναι ένα θέμα, αλλά και πάλι μπορείς να συνδέεις το κινητό με καλώδιο στον υπολογιστή. Απο την άλλη, αν διαθέσεις "έξυπνα" το budget σου, μπορείς να πάρεις ένα αρκετά καλύτερο ήχο.
Συμπέρασμα: μη βιαστείς να ψωνίσεις.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Κοίτα λίγο καλύτερα τις προτεραιότητές σου. το cd είναι ξεπερασμένο σαν μέσο, μπορείς είτε να έχεις συνδρομητική υπηρεσία και να ακούς online, είτε να μετατρέψεις τα cd's σου σε ψηφιακό αρχείο και να ακούς απο υπολογιστή. Το ραδιόφωνο επίσης αρκετά ξεπερασμένο, μπορείς να ακούς απο υπολογιστή online ( και σιγά την απώλεια που θα έχεις σε ποιότητα ). Το bluetooth είναι ένα θέμα, αλλά και πάλι μπορείς να συνδέεις το κινητό με καλώδιο στον υπολογιστή. Απο την άλλη, αν διαθέσεις "έξυπνα" το budget σου, μπορείς να πάρεις ένα αρκετά καλύτερο ήχο.
Συμπέρασμα: μη βιαστείς να ψωνίσεις.
Ναι συμφωνώ σε αυτά που λες. Αλλά έχω μια "φέτα" cd που κάθετε και είναι κρίμα να μην την χρησιμοποιώ. Το σύστημα θέλω να το στήσω στο σαλόνι, όπου δεν υπάρχει pc. Όπως είπα στην αρχή του θέματος, αλλά άρχισε να πέφτει δούλεμα, θέλω έναν ενισχυτή και 2 ηχεία. Απλά πράγματα. :)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σάκη λες ότι τα ηχεια βάσης θα τα βάλεις στο πάτωμα - πάνω από αυτά τι θα υπαρχει, κενο; Αν ναι τοτε ή βαλε βασεις (συνολικου υψους ηχειο+βαση=90+εκ) ή μικρο δαπεδου. Με ηχειο μικρο στο πατωμα ...τζιφος.
Πρώτα πάρε ηχεια και μετα ενισχυτή - υπάρχουν πολλά καλα και οικονομικά, δες και αγγελίες εδώ μεσα. Αν θέλεις το ψάχνουμε. Για αυτοενισχυομενα υπαρχουν πιο ειδικοι..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Ο κάθε ένας μας μπορεί να ζητήσει συμβουλές από αυτούς που ξέρουν καλύτερα .
Ο ίδιος θα καθορίσει τις ανάγκες του.
Εγώ έχω πάρει συμβουλές από αρκετά μέλη και έχω βοηθηθεί παρά πολύ.
Όμως καταλαβαίνω πως σημαντικός σκοπός ενός τέτοιου ιντερνετικου τόπου είναι η αποφυγη δαπανων χωρίς λόγο .γιαυτο και κατανοώ όσους ζητάνε οικονομικές λύσεις.
Οικονομική λύση ζήτησε ο φίλος μας και πήρε ειρωνίες και ας μην θες να το παραδεχτείς.....δεν πειράζει.
Εγώ θα σε αγαπώ ....
really τώρα?

την ειρωνεία που την βρήκες σε αυτά που γράφω?
όταν σου λέει κάποιος ότι το όποιο ηχείο ραφιού που θα πάρει θα το βάλει στο πάτωμα...η ερώτηση για πιθανή αγορά ακουστικών θεωρείται ειρωνεία?

το σφουγγάρισμα δε που το συμπλήρωσες στην σουπίτσα-κατηγορώ σου.....με ξεπερνά....γιατί από τη μία είναι ρεαλιστικό από την άλλη είναι χιούμορ

και τουλάχιστον το ύφος μου στον τρόπο που τοποθετούμαι αν μη τι άλλο τόσα χρόνια θα έπρεπε να γίνεται αντιληπτό
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ναι συμφωνώ σε αυτά που λες. Αλλά έχω μια "φέτα" cd που κάθετε και είναι κρίμα να μην την χρησιμοποιώ. Το σύστημα θέλω να το στήσω στο σαλόνι, όπου δεν υπάρχει pc. Όπως είπα στην αρχή του θέματος, αλλά άρχισε να πέφτει δούλεμα, θέλω έναν ενισχυτή και 2 ηχεία. Απλά πράγματα. :)
Καλά, εσύ το έχεις κάνει σαφές. Θέλεις ενισχυτή και ηχεία. Εμείς όμως οφείλουμε να σε τσιγκλήσουμε για να δεις τί καλύτερο μπορείς να πάρεις με τα χρήματα που διαθέτεις.
α) Το ότι υπάρχει ένα cd, δεν λέει και πολλά. Έχω ένα cd και ένα cd transport που τα έχω και κοιμούνται. Το cd όμως, σε περιορίζει ως προς τη τελική σου επιλογή. Δηλαδή, πας να χτίσεις ένα σύστημα με χ ποσό γύρω απο το cd στη πραγματικότητα, ενώ με το ίδιο ποσό μπορείς να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα ( ηχητικά ).
β) υπάρχουν και μικρού μεγέθους υπολογιστές. Στην αρχή μπορείς να έχεις ένα μεγάλο ( άσχημο και ίσως θορυβώδες, το ξέρω ), αλλά σε επόμενο χρόνο να διαθέσεις ένα μικρό σχετικά ποσό και να πάρεις ένα αρκετά δυνατό και αισθητά μικρό σε μέγεθος pc που θα κάνει τη δουλειά. Ψάξε για παράδειγμα για intel nuc στο insomnia.gr. Κατά καιρούς βγαίνουν μηχανάκια με i3 ή ακόμα και i5 επεξεργαστές.

Στον αντίποδα όμως, θα έχεις ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία, με ενισχυτές υπολογισμένους ακριβώς γι'αυτά, χωρίς να μπλέκεσαι με καλώδια και λοιπές μπούρδες, αρχικά τα τοποθετείς, τα συνδέεις και ακούς. So simple. Άντε, να φας χρόνο για να μετατρέψεις τα cd's σου σε αρχεία που θα διαβάζει ο υπολογιστής. Αν μετά θέλεις να ασχοληθείς παραπάνω, θα χτίσεις πάνω σε μια καλή βάση.

Just a thought.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Σάκη λες ότι τα ηχεια βάσης θα τα βάλεις στο πάτωμα - πάνω από αυτά τι θα υπαρχει, κενο; Αν ναι τοτε ή βαλε βασεις (συνολικου υψους ηχειο+βαση=90+εκ) ή μικρο δαπεδου. Με ηχειο μικρο στο πατωμα ...τζιφος.
Πρώτα πάρε ηχεια και μετα ενισχυτή - υπάρχουν πολλά καλα και οικονομικά, δες και αγγελίες εδώ μεσα. Αν θέλεις το ψάχνουμε. Για αυτοενισχυομενα υπαρχουν πιο ειδικοι..
Ναι στο πάτωμα. Πάνω απο το ένα θα υπάρχει κενό και απο το άλλο θα υπάρχει έπιπλο τηλεόρασης.

Το σημείο που θέλω να τα βάλω είναι κάπως σαν αυτό. Εγώ θέλω να τα τοποθετήσω κάτω από το κομμάτι πάνω στο οποίο είναι η tv.
 

Attachments



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Ναι στο πάτωμα. Πάνω απο το ένα θα υπάρχει κενό και απο το άλλο θα υπάρχει έπιπλο τηλεόρασης.

Το σημείο που θέλω να τα βάλω είναι κάπως σαν αυτό. Εγώ θέλω να τα τοποθετήσω κάτω από το κομμάτι πάνω στο οποίο είναι η tv.
Ειναι τελείως λάθος η τοποθέτηση. Ο,τι και να πάρεις θα παίζει απαράδεκτα.
Ξανασκέψου το
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.431
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top