Επιλογή ενισχυτή και ηχείων

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Ειπες
Οκ. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Λάθος μου να μπω στην διαδικασια να ζητήσω βοήθεια εδώ. Το αν εχω βινύλια κ πόσα είναι δικό μου θέμα. Κ πάλι ευχαριστώ.
Ειπες απαγορευμενες λεξεις "δεν εχεις πολλα χρηματα να διαθεσεις" γι αυτο εγινε πανηγυρι το θεμα σου, εδω υπαρχει πλαφον για ν ασχοληθουν σοβαρα. Θελουν βαθια τσεπη τα ενεργα και το ντιρακ.
Δε λες παλι καλα που δεν μεταφερθηκε στο " Εδω γελαμε;"
Τραγικο. Τι πρωτοτυπο...
 
Last edited:



P

PMC

Guest
Σκαλωσατε όλοι με το πως απέκτησε ο άνθρωπος τους δίσκους του......τι σας νοιάζει ?
Όπως και να τους απέκτησε έκανε σαφές ότι ψάχνει Ηχεια και ενισχυτή .(οικονομικά γιατί λεφτά τώρα δεν υπάρχουν .....) Γιατί τέτοια αντιμετώπιση ?
Αν δεν θέλετε να ασχοληθείτε με κάποιο θέμα μην το κάνετε . Δεν είναι υποχρεωτικό να γραφετε όλοι παντού.
Ας ξεκεινησει μια συζήτηση που θα μπορούσε να βοηθήσει αυτόν που ρωτάει χωρίς ειρωνίες και χλευασμό....
Μπορείτε να το κάνετε ? Αν δεν μπορείτε πηγαίνετε στο επόμενο θέμα.....
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Μιας και μονο με μενα θ ασχοληθουν πλεον οι περισσοτεροι (ηδη ξεκινησε η διαδικασια) αντι να βγουν παντελονατα να ζητησουν συγγνωμη θα ζητησω εγω εκ μερους ολων ταπεινα συγγνωμη γι αυτο που εγινε. Η ασεβεια κι η ελλειψη πολιτισμου σε ολο της το μεγαλειο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ειπες

Ειπες απαγορευμενες λεξεις "δεν εχεις πολλα χρηματα να διαθεσεις" γι αυτο εγινε πανηγυρι το θεμα σου, εδω υπαρχει πλαφον για ν ασχοληθουν σοβαρα. Θελουν βαθια τσεπη τα ενεργα και το ντιρακ.
Δε λες παλι καλα που δεν μεταφερθηκε στο " Εδω γελαμε;"
Τραγικο. Τι πρωτοτυπο...
Σκαλωσατε όλοι με το πως απέκτησε ο άνθρωπος τους δίσκους του......τι σας νοιάζει ?
Όπως και να τους απέκτησε έκανε σαφές ότι ψάχνει Ηχεια και ενισχυτή .(οικονομικά γιατί λεφτά τώρα δεν υπάρχουν .....) Γιατί τέτοια αντιμετώπιση ?
Αν δεν θέλετε να ασχοληθείτε με κάποιο θέμα μην το κάνετε . Δεν είναι υποχρεωτικό να γραφετε όλοι παντού.
Ας ξεκεινησει μια συζήτηση που θα μπορούσε να βοηθήσει αυτόν που ρωτάει χωρίς ειρωνίες και χλευασμό....
Μπορείτε να το κάνετε ? Αν δεν μπορείτε πηγαίνετε στο επόμενο θέμα.....
Αντί να ασχολείστε με νουθεσιες προς τα μέλη που "χλευαζουν", γιατί δεν ξεκινάτε με τις δικές σας προτάσεις προς τον φίλο για ενισχυτή και ηχεία?
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Οφειλετε ακομα και στον ζητιανο που θα διαθεσει δεκα ευρω να του απαντησετε οπως θα θελατε εσεις να σας απαντησουν, ακομα και μια απαντηση του τυπου "φιλε μου δυστυχως το μπατζετ σου δεν αρκει για κατι εστω κι απλα αποδεκτο" κι οχι να γελοιοποιειτε ο,τι βρεθει στο διαβα σας. Δ2ν εχετε κανενα δικαιωμα, ειδαλλως βαλτε ενα πλαφον τι ποσο πρεπει να διαθετει κανεις για να μπει στον κοπο να σας κανει την τιμη να σας επισκεφτει και να ζητησει τη συμβουλη σας.
 

P

PMC

Guest
Αντί να ασχολείστε με νουθεσιες προς τα μέλη που "χλευαζουν", γιατί δεν ξεκινάτε με τις δικές σας προτάσεις προς τον φίλο για ενισχυτή και ηχεία?
Θίγω αυτό που με πειράζει( με ενοχλεί ) σαν μέλος του σάιτ.
Με ειρωνίες δεν βοηθάμε κανέναν ....
Οικονομικές προτάσεις μην περιμένεις από εμένα . Όμως σίγουρα υπάρχουν.
Την καλημέρα μου Χάρη .....:)
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Αντί να ασχολείστε με νουθεσιες προς τα μέλη που "χλευαζουν", γιατί δεν ξεκινάτε με τις δικές σας προτάσεις προς τον φίλο για ενισχυτή και ηχεία?
Θα προτιμησω ν απαντησω οτι αυτα που ο ιδιος προτεινει θα κανουν δουλια ή δεν θ απαντησω καθολου αν δεν γνωριζω, τουλαχοστον δεν κανω τσιρκο το θεμα του, εσυ προτιμας το τελευταιο δηλαδη;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα προτιμησω ν απαντησω οτι αυτα που ο ιδιος προτεινει θα κανουν δουλια ή δεν θ απαντησω καθολου αν δεν γνωριζω, τουλαχοστον δεν κανω τσιρκο το θεμα του, εσυ προτιμας το τελευταιο δηλαδη;
Δεν είδα κάποιο τσίρκο για να είμαι ειλικρινής. Εύλογες απορίες είδα για το πώς συγκεντρωθηκαν κάποιες χιλιάδες βινυλίων χωρίς να υπάρχει όλα αυτά τα χρόνια ο ανάλογος εξοπλισμός. Διάβασα επίσης μια πολύ ρεαλιστική πρόταση, να πουληθεί ένα μέρος από αυτά, τα λιγότερο ενδιαφέροντα για τον κάτοχο, προκειμένου να συγκεντρωθεί ένα ποσό που θα αυξήσει το μπάτζετ για την αγορά των νέων συσκευών. Και βέβαια διάβασα για το πόσο λάθος θα ήταν η αγορά ηχείου βάσης που θα τοποθετηθεί στο πάτωμα. Σε ποια από αυτά διαφωνείς?
Σε κάθε περίπτωση, θα παρακαλούσα τα μέλη που αδυνατούν να ακολουθήσουν το σκεπτικό του φίλου με τα χιλιάδες βινύλια, να σταματήσουν να γράφουν και τα μέλη που θέλουν να βοηθήσουν, να αρχίσουν να καταθέτουν τις προτάσεις τους για ηχεία βάσης που θα αποδώσουν τα μέγιστα στο πάτωμα......
 
Last edited:

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Δεν είδα κάποιο τσίρκο για να είμαι ειλικρινής. Εύλογες απορίες είδα για το πώς συγκεντρωθηκαν κάποιες χιλιάδες βινυλίων χωρίς να υπάρχει όλα αυτά τα χρόνια ο ανάλογος εξοπλισμός. Διάβασα επίσης μια πολύ ρεαλιστική πρόταση, να πουληθεί ένα μέρος από αυτά, τα λιγότερο ενδιαφέροντα για τον κάτοχο, προκειμένου να συγκεντρωθεί ένα ποσό που θα αυξήσει το μπάτζετ για την αγορά των νέων συσκευών. Και βέβαια διάβασα για το πόσο λάθος θα ήταν η αγορά ηχείου βάσης που θα τοποθετηθεί στο πάτωμα. Σε ποια από αυτά διαφωνείς?
Ελα τωρα μιλας σοβαρα; Θα με βγαλεις και τρελλο; Η απαντηση του νηματοθετη δλδ. τι γευση σου αφηνει; Κι ο αλλος που συμφωνει κι αυτος τρελλος; Και δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο εδω μεσα, κατι σου διαφευγει μαλλον.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οικονομικές προτάσεις μην περιμένεις από εμένα . Όμως σίγουρα υπάρχουν.
Την καλημέρα μου Χάρη .....:)
Καλημέρα Τζιο!
Δηλαδή υπάρχουν μέλη κατάλληλα να δίνουν συμβουλές για "μεγάλα" συστήματα και μέλη κατάλληλα για "μικρομεσαία"?
Ελα τωρα μιλας σοβαρα; Θα με βγαλεις και τρελλο; Η απαντηση του νηματοθετη δλδ. τι γευση σου αφηνει; Κι ο αλλος που συμφωνει κι αυτος τρελλος; Και δεν ειναι η πρωτη φορα που γινεται αυτο εδω μεσα, κατι σου διαφευγει μαλλον.
Σίγουρα μου διαφεύγει η πρόταση σου προς τον νηματοθετη. Την έκανες κάπου και δεν την είδα?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Αυτό που πρότεινε ένα μέλος, δηλαδή να πουλήσω κάποια από τα βινύλια το κάνω ήδη.(https://www.discogs.com/user/SakisL) Αλλά τα χρήματα προτιμώ να τα ξοδέψω σε μεγαλύτερες και πιο σημαντικές ανάγκες της οικογένειας παρά σε μηχανήματα. Δεν γίνετε να μην μπορεί να αποκτήσει κάποιος έναν ενισχυτή και ένα ζεύγος ηχείων με λίγα χρήματα, είναι αδύνατον. Δηλαδή μόνο οικονομικά ευκατάστατοι μπορούν να αποκτήσουν ;;; ή πρέπει να σκάσεις ένα σωρό λεφτά για να μπορείς απλά να ακούς μουσική ;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.904
Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι απλό και το μπάτζετ σου είναι πάνω κάτω 350-400 ευρώ. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια κονσόλα ψηφιακή να συνδέσω το πικάπ και ένα ζεύγος ενεργών ηχείων για να έχω και εντάσεις και ρυθμίσεις.
Π.χ. κάτι τέτοιο...
Η τιμή είναι ανά τεμάχιο...

Αλλά φτιάξε μόνος δύο βάσεις ξύλινες αν πιάνουν τα χέρια σου (απλό είναι) να τους δώσεις ύψος.
Είναι κρίμα να τα βάλεις κάτω.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Αν κατάλαβα καλά θέλεις κάτι απλό και το μπάτζετ σου είναι πάνω κάτω 350-400 ευρώ. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μια κονσόλα ψηφιακή να συνδέσω το πικάπ και ένα ζεύγος ενεργών ηχείων για να έχω και εντάσεις και ρυθμίσεις.
Π.χ. κάτι τέτοιο...
Η τιμή είναι ανά τεμάχιο...

Αλλά φτιάξε μόνος δύο βάσεις ξύλινες αν πιάνουν τα χέρια σου (απλό είναι) να τους δώσεις ύψος.
Είναι κρίμα να τα βάλεις κάτω.
Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Αυτά είναι αυτοενισχυόμενα σωστά ;
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή ενισχυτή και ηχείων.

Πρόσφατα απέκτησα το πικαπ Dual DT 250 USB. Μέχρι τώρα παρ όλο που έχω μερικές χιλιάδες βινύλια, δεν είχα πικαπ άρα δεν είχα και μεγάλη εμπειρία από μηχανήματα κλπ.

Τώρα λοιπόν πρέπει να πάρω ηχεία και ενισχυτή.

Αρχικά σκέφτηκα να πάρω αυτά τα ηχεία τα οποία είναι αυτοενισχυόμενα άρα δεν χρειάζομαι και ενισχυτή. Θέλω όμως να βάλω ενισχυτή για καλύτερη απόδοση, για ραδιόφωνο κλπ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω να ταιριάζω ηχεία με ενισχυτή. (Χαζός)

Θα ήθελα ο ενισχυτής να είναι οικονομικός και να υποστηρίζει σύνδεση κινητού με bluetooth.

Τα ηχεία θα ήθελα να είναι επίσης οικονομικά, κατά προτίμηση σε λευκό χρώμα και να μπορούν να ακουμπήσουν στο δάπεδο. (όχι κολόνες)



Για παράδειγμα έχω δει:

Ενισχυτής:
YAMAHA R-S202D
Sony STR-DH 190

Εάν μπορώ να βρω πιο οικονομικούς δεν με χαλάει =)

Ηχεία: Τώρα για ηχεία, όπως σας είπα δεν ξέρω. Ιδανικά θα ήθελα σαν αυτά που αναφέρω πιο πάνω.

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν κούρασα.
Καλημερα αγαπητέ.
Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να κάνεις δύο τρία πραγματάκια πρώτα....
Με λίγο ψαχουλεμα και διάβασμα στο φόρουμ ή γενικά στο νετ, να καταλαβεις τι είναι ενεργά ηχεία, τι ει αι τα παθητικά και τι τα αυτόενισχυωμενα.
Επίσης διάβασε ποια είναι τα ηχεια βάσης και ποια τα δαπέδου....
Τι είναι τρίγωνο ακρόασης, απόσταση ακρόασης και τι ρόλο παίζει ο χώρος που παίζει μουσική το σύστημα.... Γενικές γνώσεις, μην μπερδευτείς με λεπτομέρειες..... Έτσι θα καταλαβαίνεις τι σου λένε τα μέλη εδώ.
Για να "πάει" το θέμα από την αρχή πρέπει να δώσεις ένα μπάτζετ που διαθέτεις και αυτό να είναι το ταβάνι σου... Ούτε ευρω παραπάνω.... Θα πρέπει να δώσεις και μια μικρή "εικόνα" για τον χώρο σου, διαστάσεις κτλ.....
Όλη αυτή η κουβέντα εκτός από λύση στο πρόβλημα σου θα σου φανεί και χρήσιμη διότι θα μάθεις πραγματάκια πολύ πολύ ενδιαφέροντα....:hi:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.127
Reaction score
18.904
Last edited:

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
@SakisL Καλημερα. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα μηχανακι (προενισχυτης, μικτης, κατι τελος παντων να ελεγχεις την ενταση) και δυο ενεργα ηχεια, σαν τα παραπανω. Πες τι ποσο διαθετεις, λυσεις υπαρχουν.
 

Μηνύματα
1.402
Reaction score
2.813
Καλημέρα Τζιο!
Δηλαδή υπάρχουν μέλη κατάλληλα να δίνουν συμβουλές για "μεγάλα" συστήματα και μέλη κατάλληλα για "μικρομεσαία"?

Σίγουρα μου διαφεύγει η πρόταση σου προς τον νηματοθετη. Την έκανες κάπου και δεν την είδα?
Ειπα πιο πανω, αν δε γνωριζω δεν θ απαντησω, ειναι πιο τιμιο απ το να χλευασω, διαφωνεις σ αυτο;
 

Μηνύματα
34
Reaction score
26
Καλημερα αγαπητέ.
Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να κάνεις δύο τρία πραγματάκια πρώτα....
Με λίγο ψαχουλεμα και διάβασμα στο φόρουμ ή γενικά στο νετ, να καταλαβεις τι είναι ενεργά ηχεία, τι ει αι τα παθητικά και τι τα αυτόενισχυωμενα.
Επίσης διάβασε ποια είναι τα ηχεια βάσης και ποια τα δαπέδου....
Τι είναι τρίγωνο ακρόασης, απόσταση ακρόασης και τι ρόλο παίζει ο χώρος που παίζει μουσική το σύστημα.... Γενικές γνώσεις, μην μπερδευτείς με λεπτομέρειες..... Έτσι θα καταλαβαίνεις τι σου λένε τα μέλη εδώ.
Για να "πάει" το θέμα από την αρχή πρέπει να δώσεις ένα μπάτζετ που διαθέτεις και αυτό να είναι το ταβάνι σου... Ούτε ευρω παραπάνω.... Θα πρέπει να δώσεις και μια μικρή "εικόνα" για τον χώρο σου, διαστάσεις κτλ.....
Όλη αυτή η κουβέντα εκτός από λύση στο πρόβλημα σου θα σου φανεί και χρήσιμη διότι θα μάθεις πραγματάκια πολύ πολύ ενδιαφέροντα....:hi:
Εγώ σκέφτομαι να πάρω αυτόν τον ενισχυτή Yamaha R-S202D (S) και απλά θέλω ένα ζεύγος ηχείων που να του ταιριάζουν, για να μην πάρω κάποια που δεν κάνουν και τα κάψω με το πρώτο play. Αυτό, τίποτα άλλο. Απλά θέλω τα ηχεία να είναι λίγο μικρά σε μέγεθος. Με το ψάξιμο που έκανα απ ότι κατάλαβα τα χαρακτηρίζουν σαν ηχεία "βιβλιοθήκης" ή κάτι τέτοιο.

Σαν αυτά αλλά παθητικά (? αυτό νομίζω είχα διαβάσει)), όχι αυτοενισχυόμενα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.638
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top