Επιλογή ενισχυτή και ηχείων

Μηνύματα
12
Reaction score
22
Και εγώ πριν δυό χρόνια περίπου που έστησα το dolby atmos έκανα το ίδιο λάθος και έβαλα στο ταβάνι μία σειρά μικρότερη από τα surround αλλά είναι λάθος αυτή η αντίληψη. Ο ενισχυτής ζορίζεται όταν προσπαθεί να αποδώσει χαμηλές συχνότητες και όχι από τα ηχεία του ταβανιού. Φαντάζομαι να έχεις και κάνα σαμπάκι στο παιχνίδι γιατί αυτό πραγματικά θα ξεκουράσει τον ενισχυτή σου και τα δύο μπροστινά σου ηχεία.
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες απαντήσεις σου! Ναι, όλα τα ηχεία παρόλο που το odyssey τα δήλωσε αυτόματα ως large, τα άλλαξα σε small και με αποκοπή στα 80hz. Για sub έχω επίσης της magnat το 302a.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες απαντήσεις σου! Ναι, όλα τα ηχεία παρόλο που το odyssey τα δήλωσε αυτόματα ως large, τα άλλαξα σε small και με αποκοπή στα 80hz. Για sub έχω επίσης της magnat το 302a.
Μάγκας ;)
 

Μηνύματα
3
Reaction score
3
Καλησπέρα και πάλι...
Εν τέλει, έστησα τα Audio Spectrum με τον Yamaha και όλα δείχνουν άψογα. Κανένα απολύτως θέμα τα ηχεία... το μόνο που χρειάζεται είναι να αντικαταστήσω ένα ηχοδιαπερατό σφουγγάρι που έχουν στο κάτω μέρος.

Θα ήθελα τώρα την βοήθεια σας για τα εξής:
1. Πικάπ περίπου στα 300 ευρώ (δεν έχω καθόλου άποψη)
2. Καλώδια για τα ηχεία καθώς αυτό που έχω είναι για πέταμα (όχι κάτι εξεζητημένο και υπερβολικά ακριβό)
3. Επειδή όπως είχα γράψει θα ήθελα να "προσθέσω" bluetooth + radio στον ενισχυτή, κοίταζα αρχικά για network players αλλά είναι υπερβολικά ακριβά για την χρήση που το θέλω. Είδα λοιπόν αυτό της Yamaha και της Arcam . Ωστόσο θα προτιμούσα της Yamaha πρώτον γτ έχει RCA και δεύτερον γιατί έχει και εφαρμογή για παραμετροποίηση media player κλπ. Την άποψη σας λοιπόν κ γι αυτό.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Φυσικα το yamaha wxad-10,το arcam ειναι μονο bluetooth.Eχει αρκετα καλο ηχο (υπερεπαρκη για net radio,spotify),πολυ καλη application για κινητα ταμπλετες,ειναι και bluetooth (και δεχεται και στελνει σημα).
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλησπέρα και πάλι...
Εν τέλει, έστησα τα Audio Spectrum με τον Yamaha και όλα δείχνουν άψογα. Κανένα απολύτως θέμα τα ηχεία... το μόνο που χρειάζεται είναι να αντικαταστήσω ένα ηχοδιαπερατό σφουγγάρι που έχουν στο κάτω μέρος.

Θα ήθελα τώρα την βοήθεια σας για τα εξής:
1. Πικάπ περίπου στα 300 ευρώ (δεν έχω καθόλου άποψη)
2. Καλώδια για τα ηχεία καθώς αυτό που έχω είναι για πέταμα (όχι κάτι εξεζητημένο και υπερβολικά ακριβό)
3. Επειδή όπως είχα γράψει θα ήθελα να "προσθέσω" bluetooth + radio στον ενισχυτή, κοίταζα αρχικά για network players αλλά είναι υπερβολικά ακριβά για την χρήση που το θέλω. Είδα λοιπόν αυτό της Yamaha και της Arcam . Ωστόσο θα προτιμούσα της Yamaha πρώτον γτ έχει RCA και δεύτερον γιατί έχει και εφαρμογή για παραμετροποίηση media player κλπ. Την άποψη σας λοιπόν κ γι αυτό.

Ευχαριστώ.
Ωραία λοιπόν. Εξοικονόμησες στην ουσία κάποια χρήματα.
1. Για το πικάπ σου έχω απαντήσει σε προηγούμενο ποστ.
2. Καλώδια στο προφίλ που ζητάς θα βρεις εδώ https://www.stnet.gr/
Πάρε αύριο ένα τηλέφωνο και θα σε καθοδηγήσουν σωστά.
3. Αν έχεις κάποιο πισι ή λάπτοπ να το εκμεταλλευτείς. Τα κάνει όλα και αν το έχεις συμφέρει;)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top