Επιλογή ενισχυτή

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
....
Ο Denon PMA-60 τι λέει;
Επίσης βλέπω και τον Denon PMA-600NE.
Τον rega δεν τον έχω δει πουθενά, θα τον ψάξω.
O PMA-60 δε σου κάνει, δεν έχει είσοδο phono. Ο 600ΝΕ έχει phono είσοδο, υστερεί σε ισχύ συγκρινόμενος με τον 501 και σε... τιμή. Κράτα τη διαφορά χρημάτων για μελλοντική αναβάθμιση των ηχείων.
Η πρόταση του A-S501 είναι μια χαρά, αύριο-μεθ' αύριο θα "σηκώσει" και μεγαλύτερα ηχεία αν σου ανοίξει η όρεξη να πας παραπάνω.
Ο Rega περιμένω να είναι ένα ή δύο "κλικ" παραπάνω από αυτούς ως προς τη συνολική αίσθηση και απόδοση της μουσικής αλλά στερείται ευκολιών, ισχύος και ίσως σε περιορίσει μελλοντικά στην επιλογή ηχείων.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
O PMA-60 δε σου κάνει, δεν έχει είσοδο phono. Ο 600ΝΕ έχει phono είσοδο, υστερεί σε ισχύ συγκρινόμενος με τον 501 και σε... τιμή. Κράτα τη διαφορά χρημάτων για μελλοντική αναβάθμιση των ηχείων.
Η πρόταση του A-S501 είναι μια χαρά, αύριο-μεθ' αύριο θα "σηκώσει" και μεγαλύτερα ηχεία αν σου ανοίξει η όρεξη να πας παραπάνω.
Ο Rega περιμένω να είναι ένα ή δύο "κλικ" παραπάνω από αυτούς ως προς τη συνολική αίσθηση και απόδοση της μουσικής αλλά στερείται ευκολιών, ισχύος και ίσως σε περιορίσει μελλοντικά στην επιλογή ηχείων.
Εχω εξωτερικό phono της project οπότε δεν με απασχολεί αυτή η είσοδος.
Να πω την αλήθεια γλυκοκοιτάζω τον Yamaha R-N602 κυρίως λόγο των πάρα πολλών επιλογών συνδέσεων που έχει.
Φαντάζομαι σε ισχύ θα είναι και καλύτερος από τον 501, έτσι;
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Ο R-N602 δείχνει να βρίσκεται, σε τεχνικές προδιαγραφές, μεταξύ των 501 και (λιγότερο) 701. Κάτι καλύτερο στο phono από τον 501, κάααααατι καλύτερο σε line επίπεδο από τον 501, ελαφρά μικρότερη ισχύ από τον 501, ίδιος διαχωρισμός, περισσότερες ευκολίες, μικρότερο βάρος... Ίσως σε συνολική αίσθηση και απόδοση να είναι ελαφρά καλύτερος ο 501, με μία διαφορά η οποία δε θα είναι εύκολα αντιληπτή με τα συγκεκριμένα ηχεία και χωρίς άμεση σύγκριση των δύο ενισχυτών δίπλα δίπλα (έστω και με άλλα ηχεία).
Από την άλλη, οι παρεχόμενες ευκολίες του 602 θα κάνουν άνετη τη ζωή του χρήστη και τον κρατούν στο έπιπλο παραπάνω χρονικό διάστημα.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι προσωπικά.
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Αφου η κυρια πηγη θα ειναι το πικαπ,Cambridge audio AXA-35 ή NAD C316BEEv2,λιγο πανω απο το οριο που εχεις βαλει.Δεν εχουν την ισχυ του 501,αλλα θα παρεις καλυτερο ηχο,αν δεν τους ζορισεις πολυ. Βεβαια με ενα ηχειο ιδιου μεγεθους αλλα ανωτερης κατηγοριας (400-500 ευρω),θα τους αξιοποιουσες πληρως.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Αφου η κυρια πηγη θα ειναι το πικαπ,Cambridge audio AXA-35 ή NAD C316BEEv2,λιγο πανω απο το οριο που εχεις βαλει.Δεν εχουν την ισχυ του 501,αλλα θα παρεις καλυτερο ηχο,αν δεν τους ζορισεις πολυ. Βεβαια με ενα ηχειο ιδιου μεγεθους αλλα ανωτερης κατηγοριας (400-500 ευρω),θα τους αξιοποιουσες πληρως.
Μ'αρεσουν οι επιλογές που μου δίνετε!
Το καλό είναι ότι έχω χρόνο, περίπου ένα μήνα, μέχρι να αποφασίσω για την αγορά του.
Αυτη τη στιγμή βολεύομαι με έναν akai am-u33.
Τον Nad το είχα δει και ποιο πολύ τον C326BEE.
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Αφου η κυρια πηγη θα ειναι το πικαπ,Cambridge audio AXA-35 ή NAD C316BEEv2,λιγο πανω απο το οριο που εχεις βαλει.Δεν εχουν την ισχυ του 501,αλλα θα παρεις καλυτερο ηχο,αν δεν τους ζορισεις πολυ. Βεβαια με ενα ηχειο ιδιου μεγεθους αλλα ανωτερης κατηγοριας (400-500 ευρω),θα τους αξιοποιουσες πληρως.
Να σου πω την αλήθεια, μου λείπει η ισχύς, η δυνατότητα για μεγαλύτερα ηχεία μελλοντικά. Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, γιατί να σε περιορίζουν οι δυνατότητες οδήγησης των ενισχυτών;

Ένας δέκτης FM δεν είναι κακό να υπάρχει.

Cambridge Αudio AXR 85.
Έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στη Cambridge Audio για τις "επιδόσεις" της, μου λείπουν οι ψηφιακές ευκολίες (εκτός του ΒΤ).
Αυτό ισχύει αν κοιτάξω το "δέντρο" και χάσω το "δάσος" που λέγεται συνολική αίσθηση και απόδοση του ενισχυτή και όχι ένας ενισχυτής για τα "πάντα-όλα".
 


Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Να σου πω την αλήθεια, μου λείπει η ισχύς, η δυνατότητα για μεγαλύτερα ηχεία μελλοντικά. Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη, γιατί να σε περιορίζουν οι δυνατότητες οδήγησης των ενισχυτών;
το σύστημα μας το στήνουμε με βάση τον χώρο ακρόασης, τις εντάσεις που ακούμε (ή έστω οριακά θα ακούσουμε κάποιες λίγες φόρες), τα δεδομένα ηχεία και φυσικά το καλύτερο ηχητικά αποτέλεσμα. Το να επιλέξουμε έναν ενισχυτή πιο ισχυρό, γιατί μπορεί απλά στο μέλλον να πάμε σε πιο μεγάλο χώρο ή να αλλάξουμε ηχεία (τα οποία, γιατί θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε πιο δύσκολα στην οδήγηση???), είναι λάθος λογική. Άλλωστε αυτό το κάποτε στο μέλλον, μπορεί να είναι μετά από 5-6 χρόνια. Οι συγκεκριμένες πάντως προτάσεις έγιναν γιατί και οι δυο ενισχυτές έχουν αρκετά κάλο phono stage (για την τιμή τους πάντα).
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλημέρα στην παρέα.
Είμαι στη φάση της δημιουργίας ενος οικιακού σεταπ για τις, λίγες πλέον αλλά απαραίτητες, στιγμές χαλάρωσης με αγαπημένες μουσικές στον χώρο του σαλονιού.
Μέχρι στιγμής υπάρχουν ένα rega planar 1 με εξωτερικό phono της Pro ject και ηχεία dali spektor 2.
Θελω λοιπόν ενισχυτή!
Οικονομικά δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια με ταβάνι πολύ βαριά τα 350.
Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για όσο το δυνατόν καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα.
Ευχαριστω πολύ
Χρηστος
350 ευρώ..η γνώμη μου είναι να ψάξεις στις αγγελίες. Η εμπειρία του φόρουμ είναι ότι μπορείς να τις εμπιστευτείς!
π.χ από μια γρήγορη αναζήτηση
https://www.avsite.gr/forum/threads/Πωλειται-primare-a20-mk2-intergrated.178286/
https://www.avsite.gr/forum/threads/arcam-a29-ολοκληρωμένο-ενισχυτης.178012/
https://www.avsite.gr/forum/threads/nad-c326bee-black.177299/
https://www.avsite.gr/forum/threads/Προς-πώληση-rega-mira-1.177759/
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
το σύστημα μας το στήνουμε με βάση τον χώρο ακρόασης, τις εντάσεις που ακούμε (ή έστω οριακά θα ακούσουμε κάποιες λίγες φόρες), τα δεδομένα ηχεία και φυσικά το καλύτερο ηχητικά αποτέλεσμα. Το να επιλέξουμε έναν ενισχυτή πιο ισχυρό, γιατί μπορεί απλά στο μέλλον να πάμε σε πιο μεγάλο χώρο ή να αλλάξουμε ηχεία (τα οποία, γιατί θα πρέπει να είναι οπωσδήποτε πιο δύσκολα στην οδήγηση???), είναι λάθος λογική. Άλλωστε αυτό το κάποτε στο μέλλον, μπορεί να είναι μετά από 5-6 χρόνια. Οι συγκεκριμένες πάντως προτάσεις έγιναν γιατί και οι δυο ενισχυτές έχουν αρκετά κάλο phono stage (για την τιμή τους πάντα).
Δέχομαι αυτά που λες... όμως:
Ο χώρος είναι δεδομένος, προς το παρόν, τα ηχεία επίσης και το ¨μεγάλο" μπορεί να γίνει "μικρό", έχεις χαμηλότερα το ποτενσιόμετρο (συν όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα σε χαμηλές εντάσεις), το "μικρό" όμως δε "μεγαλώνει" ;)
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Δέχομαι αυτά που λες... όμως:
Ο χώρος είναι δεδομένος, προς το παρόν, τα ηχεία επίσης και το ¨μεγάλο" μπορεί να γίνει "μικρό", έχεις χαμηλότερα το ποτενσιόμετρο (συν όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα σε χαμηλές εντάσεις), το "μικρό" όμως δε "μεγαλώνει" ;)
Αυτό για το ποτενσιόμετρο μην το παίρνεις δεδομένο. Η θέση του ρυθμιστικού έντασης δεν είναι απαραίτητα ενδεικτική της δύναμης του ενισχυτή. Στη θέση σου θα αναζητούσα τον ενισχυτή που με ικανοποιεί με τις χροιές του στις εντάσεις που θα τον χρησιμοποιώ και μετά θα κοίταζα την ισχύ, ειδικά από τη στιγμή που, όπως λες, ο χώρος είναι δεδομένος. Αν, για παράδειγμα, ακούσεις τον NAD που σου προτάθηκε, πιστεύω ότι δεν θα σου λείψει τίποτα από δύναμη, ακόμα κι αν στα χαρτιά δείχνει υποδεέστερος από τους yamaha. Είναι μάλιστα τέτοιο το voicing των συγκεκριμένων ενισχυτών που ικανοποιούν ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις.
 


Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Δέχομαι αυτά που λες... όμως:
Ο χώρος είναι δεδομένος, προς το παρόν, τα ηχεία επίσης και το ¨μεγάλο" μπορεί να γίνει "μικρό", έχεις χαμηλότερα το ποτενσιόμετρο (συν όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα σε χαμηλές εντάσεις), το "μικρό" όμως δε "μεγαλώνει" ;)
Αυτό με το ποτενσιόμετρο "πονεμένη" ιστορία. Πίστεψε με πάντως ο yamaha (αυτής της κατηγορίας πάντα) σε χαμηλές εντάσεις, δεν "παίζει" με τίποτα, ένας 316 βγάζει πιο γεμάτο ήχο στην ίδια ένταση (άσχετα με το που είναι το ποτενσιομερο)..... από προσωπική εμπειρία.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Αυτό για το ποτενσιόμετρο μην το παίρνεις δεδομένο. Η θέση του ρυθμιστικού έντασης δεν είναι απαραίτητα ενδεικτική της δύναμης του ενισχυτή. Στη θέση σου θα αναζητούσα τον ενισχυτή που με ικανοποιεί με τις χροιές του στις εντάσεις που θα τον χρησιμοποιώ και μετά θα κοίταζα την ισχύ, ειδικά από τη στιγμή που, όπως λες, ο χώρος είναι δεδομένος. Αν, για παράδειγμα, ακούσεις τον NAD που σου προτάθηκε, πιστεύω ότι δεν θα σου λείψει τίποτα από δύναμη, ακόμα κι αν στα χαρτιά δείχνει υποδεέστερος από τους yamaha. Είναι μάλιστα τέτοιο το voicing των συγκεκριμένων ενισχυτών που ικανοποιούν ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις.
Αυτό με το ποτενσιόμετρο "πονεμένη" ιστορία. Πίστεψε με πάντως ο yamaha (αυτής της κατηγορίας πάντα) σε χαμηλές εντάσεις, δεν "παίζει" με τίποτα, ένας 316 βγάζει πιο γεμάτο ήχο στην ίδια ένταση (άσχετα με το που είναι το ποτενσιομερο)..... από προσωπική εμπειρία.
Παιδιά, μη μπερδευόμαστε, "χαμηλά το ποτενσιόμετρο" δε σημαίνει τίποτα για τον κάθε κατασκευαστή.
"Χαμηλά" κάποιος θεωρεί το "11", κάποιος το "9". Εξαρτάται από το κέρδος που έχει υπολογίσει ο κάθε κατασκευαστής.
Το θέμα είναι να υπάρχει ισορροπία, ανεξάρτητα έντασης.
Όπως και να το υπολογίσουμε, τα "85" των Cambridge και Yamaha (οδηγούμενα και τα 2 κανάλια, 20-20kHz, χαμηλή παραμόρφωση) είναι αδιαμφισβήτητα περισσότερα ή και διπλάσια των "35" και "45" αντίστοιχα των άλλων, έστω και αν διπλασιάζουν στα 4Ω και οι πρώτοι 2 έχουν "αύξηση" μόλις 15% στα 4Ω.

Οπότε, άσχημα τα ψέματα, η διέγερση του συγκεκριμένου ηχείου, με τα διπλάσια ισχύ στην ονομαστική του αντίσταση θα είναι εξίσου καλή με τη διέγερση των, περισσότερο, High Fidelity προτάσεων.
Το αναφέρω και παραπάνω, προτιμώ το Cambridge από τον Yamaha αλλά αυτόν που προτείνει ο Nick Arvanitakis ;)
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Καλημέρα!
Τελικά κατέληξα και πήρα τον 501!
Ωραίος φαίνεται από πρώτης όψεως.
Τώρα όμως μπαίνουμε σε άλλο τριπακι. Λέω να πάρω και τον Yamaha WX-C50 τον οποίο θέλω να συνδέσω πάνω στον 501.
Φανταζομαι με rca σε κάποια line in θύρα του ενισχυτή.
Τα λέω καλά μέχρι εδώ;;
Και οι υπόλοιπες απορίες..
1. Αν θέλω να συνδέσω και την τηλεόραση στο σύστημα, να την βάλω στον προενισχυτη ή απευθείας πάνω στον 501;
2. Έχω σαν home cinema τα ηχεία της Sony ht-rt3. Μπορώ να συνδέσω και αυτα με κάποιον τρόπο στον ενισχυτή ή δεν έχει νόημα όλο αυτό;
Ευχαριστω πολύ
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Καλημέρα!
Τελικά κατέληξα και πήρα τον 501!
Ωραίος φαίνεται από πρώτης όψεως.
Τώρα όμως μπαίνουμε σε άλλο τριπακι. Λέω να πάρω και τον Yamaha WX-C50 τον οποίο θέλω να συνδέσω πάνω στον 501.
Φανταζομαι με rca σε κάποια line in θύρα του ενισχυτή.
Τα λέω καλά μέχρι εδώ;;
Και οι υπόλοιπες απορίες..
1. Αν θέλω να συνδέσω και την τηλεόραση στο σύστημα, να την βάλω στον προενισχυτη ή απευθείας πάνω στον 501;
Καταρχάς καλοριζικος και καλές ακροασεις! Το wxc μπορεις να το συνδέσεις είτε με rca είτε με οπτική στον 501 (αν δεν κάνω λάθος, έχει ενσωματωμένο dac ο συγκεκριμένος). Αν συνδεθεί με rca, την αποκωδικοποίηση θα την κάνει ο wxc, ενώ αν τον συνδέσεις με οπτική το σήμα σου θα περνάει από το dac του 501. Δεν γνωρίζω τις τεχνικές διαφορες μεταξύ των δυο dac, για να σου προτείνω τι να επιλέξεις. Από τη στιγμή όμως που θες να στείλεις και σήμα τηλεόρασης στον 501, η λογική λέει να δεσμεύσεις την οπτική του 501 για την τηλεόραση και να στείλεις το σήμα του wxc μέσω rca σε κάποια aux είσοδο του ενισχυτη. Σε κάθε περίπτωση, για καλύτερα αποτελέσματα, θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την προενισχυση του wxc, και να τον χρησιμοποιείς σαν player, ώστε το σήμα σου να μην περνάει από δυο volume controls.
 

Μηνύματα
13.613
Reaction score
6.571
Σύνδεση του wxc-50 με τον 501 αναλογικά, όχι ψηφιακά. Το dac του wxc-50 είναι καλύτερο, ενώ η ψηφιακή έξοδος δεν βγάζει σήμα από dsd αρχεία. Το ίδιο και για οποία άλλη πηγή θέλεις να συνδέσεις ψηφιακά, πρώτα στην οπτική του wxc-50 και αν θέλεις και δεύτερη τότε στον ενισχυτή. Μπορείς να στείλεις σήμα από την τηλεόραση και με bluetooth στο wxc-50. Στη πίσω πλευρά του wxc-50 θα δεις έναν διακόπτη με τον οποίον επιλεγείς αν θα δουλέψει σαν προενισχυτής ή σαν player με σταθερή στάθμη σήματος, αυτήν θα επιλέξεις.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Προσωπικά θα προτιμούσα την αναλογική σύνδεση. Σύμφωνα με τα εγχειρίδια χρήσης και τα τεχνικά χαρακτηριστικά το WXC-50 είναι ανώτερο του 501. Χρησιμοποιώντας το με τις αναλογικές θα οδηγήσει στα "όρια" τα χαρακτηριστικά του 501. Ταυτόχρονα θα μπορείς να εκμεταλλευτείς το εύρος αναλύσεων σε ψηφιακά αρχεία που είναι περισσότερες από τον 501.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Οπότε, αν κατάλαβα καλά, ο WX-C50 συνδέεται με rca στον 501. Την τηλεόραση καλύτερα στον WX-C50 όπου θα επιλέξω από τον διακόπτη πίσω να δουλεύει σαν προενισχυτής.
Τα έκανα θάλασσα ή αυτά μου λέτε;
Σόρυ αλλά αρκετές από τις έννοιες μου ακούγονται ακόμα άγνωστες.

Με τα Sony ht-rt3 έχετε καμία γνώμη τι να κάνω;
Ευχαριστω και πάλι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top