Επιλογή ενισχυτή

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.052
Reaction score
20.465
Την τηλεόραση συνδέστε τη στην opt-in είσοδο του WX-C50 με οπτική ίνα, το δε pre-out στην auxiliary είσοδο του 501.

20161003165135_dc6ce3bd.jpeg


Τα Sony δεν μπορείτε να τα συνδυάσετε. Μπορείτε, όμως, να συνδέσετε εκεί την οπτική έξοδο της TV και να τα χρησιμοποιείτε αποκλειστικά για την τηλεόραση, τελείως χωριστά από τα υπόλοιπα ηχητικά.

5de49db891046a39540e91a3.jpg
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Οπότε, αν κατάλαβα καλά, ο WX-C50 συνδέεται με rca στον 501. Την τηλεόραση καλύτερα στον WX-C50 όπου θα επιλέξω από τον διακόπτη πίσω να δουλεύει σαν προενισχυτής.
Τα έκανα θάλασσα ή αυτά μου λέτε;
Τον διακόπτη πίσω θα τον βάλεις στη θέση "player" - όχι στη θέση "preamp"! Από τη στιγμή που έχεις ολοκληρωμένο, δεν χρειάζεσαι τις λειτουργίες προενίσχυσης του wxc, θα το χρησιμοποιείς αποκλειστικά σαν streamer/dac.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Την τηλεόραση συνδέστε τη στην opt-in είσοδο του WX-C50 με οπτική ίνα, το δε pre-out στην auxiliary είσοδο του 501.

View attachment 168393

Τα Sony δεν μπορείτε να τα συνδυάσετε. Μπορείτε, όμως, να συνδέσετε εκεί την οπτική έξοδο της TV και να τα χρησιμοποιείτε αποκλειστικά για την τηλεόραση, τελείως χωριστά από τα υπόλοιπα ηχητικά.

View attachment 168394
Ευχαριστω πολύ κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου!
Οπότε τα σονυ μόνα τους με την τβ και όλα τα υπόλοιπα μαζί.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Αν και πραγματικά δε βλέπω το νόημα, θα μπορούσε η οπτική έξοδος της τηλεόρασης να συνδεθεί στην οπτική είσοδο του 50 και η έξοδος του 50 στην οπτική είσοδο του συστήματος της Sony.
Έτσι θα μπορούσε να έχει τις υπηρεσίες streaming του 50 στο Sony; Έχει νόημα αν η τηλεόραση είναι "έξυπνη" οπότε ήδη υπάρχουν οι υπηρεσίες αυτές;
Διαφορετικά δε νομίζω ότι το Sony θα αποδίδει καλύτερα του συνδυασμού που έχει... :)
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Τον διακόπτη πίσω θα τον βάλεις στη θέση "player" - όχι στη θέση "preamp"! Από τη στιγμή που έχεις ολοκληρωμένο, δεν χρειάζεσαι τις λειτουργίες προενίσχυσης του wxc, θα το χρησιμοποιείς αποκλειστικά σαν streamer/dac.
Τέλεια, κατανοητοτατος!
Ευχαριστω
Αν και πραγματικά δε βλέπω το νόημα, θα μπορούσε η οπτική έξοδος της τηλεόρασης να συνδεθεί στην οπτική είσοδο του 50 και η έξοδος του 50 στην οπτική είσοδο του συστήματος της Sony.
Έτσι θα μπορούσε να έχει τις υπηρεσίες streaming του 50 στο Sony; Έχει νόημα αν η τηλεόραση είναι "έξυπνη" οπότε ήδη υπάρχουν οι υπηρεσίες αυτές;
Διαφορετικά δε νομίζω ότι το Sony θα αποδίδει καλύτερα του συνδυασμού που έχει... :)
Η σκέψη για να ενωθούν ήταν όχι για να εκμεταλλευτώ την τβ αλλα τα σονυ στο υπόλοιπο σύστημα. Το γουφερ και τα μικρά ηχειακια που έχει έτσι ώστε να παίζουν όλα μαζί ( με τα Νταλί) και οταν βλέπω κάποια ταινία αλλά και όταν ακούω μουσική.
Τα σονυ τα χειρίζομαι μέσω της εφαρμογής που έχει και είμαι μέχρι στιγμής αρκετά ευχαριστημένος από αυτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Η σκέψη για να ενωθούν ήταν όχι για να εκμεταλλευτώ την τβ αλλα τα σονυ στο υπόλοιπο σύστημα. Το γουφερ και τα μικρά ηχειακια που έχει έτσι ώστε να παίζουν όλα μαζί ( με τα Νταλί) και οταν βλέπω κάποια ταινία αλλά και όταν ακούω μουσική.
Τα σονυ τα χειρίζομαι μέσω της εφαρμογής που έχει και είμαι μέχρι στιγμής αρκετά ευχαριστημένος από αυτά.
Ακόμα και να ήταν τεχνικά εφικτό, μην το κάνεις.
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Οπότε, αν κατάλαβα καλά, ο WX-C50 συνδέεται με rca στον 501. Την τηλεόραση καλύτερα στον WX-C50 όπου θα επιλέξω από τον διακόπτη πίσω να δουλεύει σαν προενισχυτής.
Τα έκανα θάλασσα ή αυτά μου λέτε;
Σόρυ αλλά αρκετές από τις έννοιες μου ακούγονται ακόμα άγνωστες.

Με τα Sony ht-rt3 έχετε καμία γνώμη τι να κάνω;
Ευχαριστω και πάλι.
Oχι το αντιθετο,δεν θα τον βαλεις να παιξει σαν προενισχυτης αλλα σαν player!!!!



στον διακοπτη διπλα στο preout θα επιλεξεις το player.
Tα sony βαλτα στο υπνοδωματιο με μια αλλη τβ.
Μια αλλη επιλογη,απο την στιγμη που εχει dac o 501 και αρα μπορεις να συνδεσεις εκει την τηλεοραση,ειναι το NP-S303 της εταιρειας. Ισοδυναμο ηχητικα με το wxc-50,δεν ειναι dac ουτε pre,αλλα εχει οθονη που θα σε βολεψει αν θελεις να κανεις πλοηγηση χωρις κινητο-ταμπλετα. Ειναι στα ιδια χρηματα.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Oχι το αντιθετο,δεν θα τον βαλεις να παιξει σαν προενισχυτης αλλα σαν player!!!!



στον διακοπτη διπλα στο preout θα επιλεξεις το player.
Tα sony βαλτα στο υπνοδωματιο με μια αλλη τβ.
Μια αλλη επιλογη,απο την στιγμη που εχει dac o 501 και αρα μπορεις να συνδεσεις εκει την τηλεοραση,ειναι το NP-S303 της εταιρειας. Ισοδυναμο ηχητικα με το wxc-50,δεν ειναι dac ουτε pre,αλλα εχει οθονη που θα σε βολεψει αν θελεις να κανεις πλοηγηση χωρις κινητο-ταμπλετα. Ειναι στα ιδια χρηματα.
Ωραίο και αυτό, Θα το κοιτάξω. 👍
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Καλησπέρα και παλι.
Μια ερώτηση ρε παιδια γιατί μου φαίνεται πως έκανα πατάτα.
Τα dali τα έχω συνδέσει στον 501 με την επιλογή στα 8ω. Έκανα σωστά ή να τα πάω στα 4ω;
Γιατί όταν πάω να ανεβάσω την ένταση μου κάνουν κάτι περίεργα τα ηχεία και χαλάνε πολύ τον ήχο. Την ένταση ακόμα δεν την έχω πάει πάνω από 50%.
Ειναι λογικό ή έκανα λάθος στη σύνδεση;
Ευχαριστω
 






Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Δεν το έχω δοκιμάσει με άλλη πηγή.
Δοκίμασε και με κάποια άλλη πηγή. Ενδέχεται να είναι ακουστική ανάδραση λόγω μη καλής απομόνωσης του πικάπ σου. Πόσο κοντά στο ηχείο το έχεις τοποθετημένο; Παίζεις με κλειστό ή με ανοιχτό καπάκι; Για τι πικάπ μιλάμε;
 

Μηνύματα
55
Reaction score
16
Δοκίμασε και με κάποια άλλη πηγή. Ενδέχεται να είναι ακουστική ανάδραση λόγω μη καλής απομόνωσης του πικάπ σου. Πόσο κοντά στο ηχείο το έχεις τοποθετημένο; Παίζεις με κλειστό ή με ανοιχτό καπάκι; Για τι πικάπ μιλάμε;
Το πικάπ είναι το planar 1 και είναι δίπλα, ανάμεσα στα δύο ηχεία. Το καπάκι το έχω ανοικτό όταν παίζει κάποιος δίσκος. Επίσης κάθεται και πάνω στον ενισχυτή.
Πως μπορώ να κάνω καλή απομόνωση του πικαπ;
Να απομακρύνω τα ηχεία από αυτό;
Άλλη πηγή πρόχειρη δεν έχω, αλλά μπορώ να τους αλλάξω θέση σίγουρα.
 




Μηνύματα
55
Reaction score
16
Υποθέτοντας ότι έχετε κεφαλή MM, πράγμα μάλλον σίγουρο, ψάξτε να βρείτε αυτό, ή κάτι αντίστοιχο.
Τι είναι αυτό ακριβώς;
Αντάπτορας για το phono stage όπου πάνω σε αυτά θα βάλω τα καλώδια του πικαπ;
Βάζω και μια φώτο για να δεις τις συνδέσεις.
Ευχαριστω
IMG_20200622_113022.jpg

Κάνει μπαμ, από τον τρόπο που παίζει το γούφερ. Παίζει υποήχους.
Μάλιστα.
Και τι μπορώ να κάνω για αυτό;
Ευχαριστω
Βγάλε οπωσδήποτε το πικάπ και βάλε το σε μια σταθερή βάση, θα ακούσεις καλύτερο αποτέλεσμα
Θα το κάνω στο άμεσο μέλλον.
Η τοποθέτηση τους έτσι και σε αυτό το σημείο είναι προσωρινή μέχρι να ολοκληρωθεί το σαλόνι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top