Επιλογή ηχείων?

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078

Μηνύματα
22
Reaction score
4



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
2 subs? Γιατί?
What?o_Oo_O
Δεν έχεις ακούσει για το νέο πολυνομοσχέδιο που μεταξύ άλλων προβλέπει κυρώσεις για όσους έχουν στην κατοχή τους 1 μόνο υπογούφερ?:tongue:

Πέραν της πλάκας τώρα,το δεύτερο θα βοηθήσει να ομαλοποιηθεί η απόκρισή τους στο δωμάτιό σου!
Με λίγα λόγια παίρνεις 2ο για να ακούσεις μπάσο πιο ωραία!
 


Μηνύματα
22
Reaction score
4
Λοιπόν βρήκα λίγο χρόνο και πήγα και άκουσα κάποια ηχεία. Άκουσα και bookshelf και towers! Οι κολώνες ωραίες αλλά είναι πιστεύω too much για το χώρο μου! Επομένως τα bookshelf θα ταιριάξουν καλύτερα στο δωμάτιο κι ας χάσω λίγο ακουστικά...

Άκουσα:
1) q-acoustics 3020i τα οποία δεν με τρέλαναν καθώς ο ήχος τους ήταν ψυχρός! Απλά είναι καλά για το μέγεθος τους!

2) dali spektor 1 / spektor 3, zensor 1/ zensor 3, oberon 1 τα οποία μου φάνηκαν ποιοτικά αλλά κι αυτά αγλυκο ήχο έβγαζαν!

3) kef q150 λίγη περισσότερη λεπτομέρεια στην ποιότητα του ήχου από όλα όσα άκουσα αλλά και πάλι ο ήχος τους μου φάνηκε λίγο άψυχος!

4) polk audio s20e ότι καλύτερο άκουσα μέχρι τώρα...με πλούσιο μπάσο...ζωντανό ήχο...πολύ ωραία στο άκουσμα σε σημείο που τα ξεχώριζες επιτόπου από τα υπόλοιπα! Το μόνο αρνητικό είναι ότι έχουν αρκετό βάθος σαν κατασκευή!

5) magnat tempus 33 αδιάφορος ήχος! λες και έπαιζαν κάτι παλιά ηχεία alwa 15ετιας που έχω στην αποθήκη...

2) monitor audio bronze 1 / bronze 2 κι αυτά καλή κατασκευή αλλά δεν μου άρεσε αυτό που άκουσα! Λες και βαριόντουσαν να παίξουν!

Αυτά έλαβα με τα δικά μου αυτιά τα οποία ακούσματα έχουν κυριως από ηχεία της σειράς...και λιγο από ηχεία συναυλιών!


Θέλω να βρω να ακούσω και τα
elac debut 6.2
Mission qx2
chario syntar 516/520/520r

Όσο για sub.....θα έρθει/έρθουν αργότερα λόγο περιορισμένου budget! ( Δεν είμαστε τώρα να μας έρχεται και η αστυνομία...)

Γνώμες καλοδεχούμενες και όλα προς συζήτηση γιατί μπορεί και να είμαι και λαθος!!!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μαθε απο τωρα τις διαστασεις του κελιου σου για να μην κανεις λαθος με τα bookself που θα διαλεξεις και θα παρεις μαζι σου ... :laugh:
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Μαθε απο τωρα τις διαστασεις του κελιου σου για να μην κανεις λαθος με τα bookself που θα διαλεξεις και θα παρεις μαζι σου ... :laugh:
Το καταλαβαίνω φίλε μου το αστείο...απλά είχα τον αδερφό μου σε αυτές τις παλιοτρυπες για καιρό και δεν μου είναι ότι καλύτερο..

Πάντως θα ήθελα να μου πεις γιατί να μην διαλέξω bookshelf, γιατί κι εγώ άσχετος είμαι και τώρα προσπαθώ κάτι να μάθω και ούτε οι καιροί είναι να πετάμε χρήματα...!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Στα λεφτα που διαθετεις και οχι μονο δηλαδη, συνδιασμος με σαμπ εγγυημενος μονο σε ενεργα στουντιακα κατι που δεν θες-μπορεις λογω ενισχυτη... κατι αλλο εγω δε θα προτεινα ....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Δεν θα μπορέσεις ποτέ να συνδυάσεις σωστά σαμπ με δορυφόρους που θα πάρεις έτσι, διότι αυτή είναι μια διαδικασία απαιτητική σε εξοπλισμό.

Χωρίς σαμπ, θα έχεις σημαντικό έλλειμμα στο χαμηλό, είτε το ξέρεις είτε όχι, είτε θες να το παραδεχτείς είτε όχι, είτε το καταλαβαίνεις όταν ακούς τη μουσική σου, είτε όχι.

Η πιο ασφαλής επιλογή εκ των πραγμάτων, σε χαμηλό κοστολογιο, είναι έτοιμες "συνταγές" σαμπ-δορυφόρων, σε πακέτα 5.1 από γνωστές εταιρείες.

Σταδιακά, μπορεί να επιτευχθεί μόνο με αγορά ήδη καθιερωμένων τέτοιων συνδυασμών, που κατά κόρον υλοποιούνται σε επαγγελματικό επίπεδο, από μικρά στουντιακά μονιτοράκια.

Η λύση (αξιόλογη κατά τα λοιπά) του να πάρεις τώρα ένα ζευγάρι τάδε ηχεία και του χρόνου ένα svs, ή οποιοδήποτε άλλο σαμπ, είναι καταδικασμένη σε κακό αποτέλεσμα, διότι δεν διαθέτεις τα απαραίτητα εργαλεία για σωστό ταίριασμα αυτών των πραγμάτων, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δε πρόκειται να "σου αρέσει" το κακό (αντικειμενικά) αποτέλεσμα, αφού θα βαράει το μπάσο και θα χαίρεσαι.

Κατάλαβες τίποτα;
Post automatically merged:

Τες πα, η επιλογή τώρα ενός ζεύγους ηχείων, δε σημαίνει τίποτα το ιδιαίτερο.

Τα πετάς όλα αργότερα, και παίρνεις κάτι άλλο.

Αν τυχόν θες να προσπαθήσεις να μην τα πετάξεις αργότερα, θέλει κι άλλη σκέψη.

Όμως δεν έγινε και τίποτα, σιγά τα αβγά.
 
Last edited:

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Δεν θα μπορέσεις ποτέ να συνδυάσεις σωστά σαμπ με δορυφόρους που θα πάρεις έτσι, διότι αυτή είναι μια διαδικασία απαιτητική σε εξοπλισμό.

Χωρίς σαμπ, θα έχεις σημαντικό έλλειμμα στο χαμηλό, είτε το ξέρεις είτε όχι, είτε θες να το παραδεχτείς είτε όχι, είτε το καταλαβαίνεις όταν ακούς τη μουσική σου, είτε όχι.

Η πιο ασφαλής επιλογή εκ των πραγμάτων, σε χαμηλό κοστολογιο, είναι έτοιμες "συνταγές" σαμπ-δορυφόρων, σε πακέτα 5.1 από γνωστές εταιρείες.

Σταδιακά, μπορεί να επιτευχθεί μόνο με αγορά ήδη καθιερωμένων τέτοιων συνδυασμών, που κατά κόρον υλοποιούνται σε επαγγελματικό επίπεδο, από μικρά στουντιακά μονιτοράκια.

Η λύση (αξιόλογη κατά τα λοιπά) του να πάρεις τώρα ένα ζευγάρι τάδε ηχεία και του χρόνου ένα svs, ή οποιοδήποτε άλλο σαμπ, είναι καταδικασμένη σε κακό αποτέλεσμα, διότι δεν διαθέτεις τα απαραίτητα εργαλεία για σωστό ταίριασμα αυτών των πραγμάτων, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δε πρόκειται να "σου αρέσει" το κακό (αντικειμενικά) αποτέλεσμα, αφού θα βαράει το μπάσο και θα χαίρεσαι.

Κατάλαβες τίποτα;
Τό καταλαβαίνω φίλε μου αυτό που μου λες.....όπως και ότι αν δεν τα σκάσεις εξαρχής για κάτι ολοκληρωμένο....θα παίζω με μπαλώματα και κακό "αντικειμενικά" αποτέλεσμα! Για να το λέτε είμαι σίγουρος ότι ξέρετε παραπάνω και γι'αυτό απευθύνθηκα στο forum! Ο κύριος σκοπός μου ηταν να ακούω στον ελεύθερο χρόνο μου μουσική της προκοπής σε ένα σύστημα 2.0 ή το minimum όπως μου είπατε 2.2!!! Τώρα για 5.1 ήταν για άμα καθόταν αργότερα! Όταν λες "κατάλληλα εργαλεία" για το ταίριασμα τι εννοείς?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ε, θα μπεις και συ στο τριπακι για mini dsp και μικρόφωνο και καλιμπραρισμα, δεν γίνεται αλλιώς. Πάει μακριά η βαλίτσα.

Για σετ 2.1 έχει ήδη έτοιμες προτάσεις η αγορά, απλώς δεν επεκτείνονται, μικρό το κακό.

Μη σκας. Πάρε 2 ηχεία και τελείωνε, κι άσε μας να λέμε. Όλα θα παίζουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, και κανένα δε θα παίζει καλά αν δε προσέξεις το χώρο, ο χώρος μετράει περισσότερο, και η τοποθέτηση. Μετά η ισοστάθμιση, και τέλος τα ίδια τα ηχεία..
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Ε, θα μπεις και συ στο τριπακι για mini dsp και μικρόφωνο και καλιμπραρισμα, δεν γίνεται αλλιώς. Πάει μακριά η βαλίτσα.

Για σετ 2.1 έχει ήδη έτοιμες προτάσεις η αγορά, απλώς δεν επεκτείνονται, μικρό το κακό.

Μη σκας. Πάρε 2 ηχεία και τελείωνε, κι άσε μας να λέμε. Όλα θα παίζουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, και κανένα δε θα παίζει καλά αν δε προσέξεις το χώρο, ο χώρος μετράει περισσότερο, και η τοποθέτηση. Μετά η ισοστάθμιση, και τέλος τα ίδια τα ηχεία..
Σε κουράζω...αλλά τι εννοείς ότι πρέπει να προσέξω το χώρο? Την τοποθέτηση? Την ισοστάθμιση? Τα ηχεία είχα κατά νου μου να τοποθετηθούν μπροστά μου 1.5μ απόσταση περίπου πάνω σε βάσεις...διαγώνια να κοιτάνε τα αυτια. Λάθος? Τι χρειάζεται?

Edit: για καλιμπραρίσματα κτλ δεν γίνονται ενοικιάσεις εξοπλισμού ώστε να κάνεις τη δουλειά σου με μικρότερο κόστος από το να τα αγοράσεις? Ή επί πληρωμή να το κάνει κάποιο κατάστημα/ειδικός?
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Λοιπόν βρήκα λίγο χρόνο και πήγα και άκουσα κάποια ηχεία. Άκουσα και bookshelf και towers! Οι κολώνες ωραίες αλλά είναι πιστεύω too much για το χώρο μου! Επομένως τα bookshelf θα ταιριάξουν καλύτερα στο δωμάτιο κι ας χάσω λίγο ακουστικά...
Από τη μια λές πως οι κολώνες θα είναι too much κι από την άλλη παραδέχεσαι πως με bookshelf θα χάσεις ηχητικά.

Για μένα τα 17-18τμ σου σηκώνουν ΑΝΕΤΑ κολώνες.

Ένα ηχείο βάσης:
  • κοστίζει, μαζί με τις βάσεις, περίπου όσο ένα αντίστοιχο ηχείο κολώνας
  • καταλαμβάνει τον ίδιο χώρο με την κολώνα
  • δεν έχει την ένταση και το χαμηλό της κολώνας
  • αργά ή γρήγορα θα πέσει από τη βάση
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Από τη μια λές πως οι κολώνες θα είναι too much κι από την άλλη παραδέχεσαι πως με bookshelf θα χάσεις ηχητικά.

Για μένα τα 17-18τμ σου σηκώνουν ΑΝΕΤΑ κολώνες.

Ένα ηχείο βάσης:
  • κοστίζει, μαζί με τις βάσεις, περίπου όσο ένα αντίστοιχο ηχείο κολώνας
  • καταλαμβάνει τον ίδιο χώρο με την κολώνα
  • δεν έχει την ένταση και το χαμηλό της κολώνας
  • αργά ή γρήγορα θα πέσει από τη βάση
Θα συμφωνήσω... κοίτα και κανένα δαπέδου αφού πας για παθητικά... πιο στιβαρά και συνήθως με καλύτερο μπάσο.
Εκτός αν βάλεις 2 sub για βάσεις ;) οπότε αλλάζει το πράμα!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Και βεβαια δεν ερωτηθεις για τις ακουστικες σου προτιιμησεις, καθως αλλο ειναι ν ακους την ψυχρη και Αααλλο ετουτην εδω την μπαμπατσικη
:drinks:

καλως ηρθες, μη φοβασαι !!
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Από τη μια λές πως οι κολώνες θα είναι too much κι από την άλλη παραδέχεσαι πως με bookshelf θα χάσεις ηχητικά.

Για μένα τα 17-18τμ σου σηκώνουν ΑΝΕΤΑ κολώνες.

Ένα ηχείο βάσης:
  • κοστίζει, μαζί με τις βάσεις, περίπου όσο ένα αντίστοιχο ηχείο κολώνας
  • καταλαμβάνει τον ίδιο χώρο με την κολώνα
  • δεν έχει την ένταση και το χαμηλό της κολώνας
  • αργά ή γρήγορα θα πέσει από τη βάση
Βάσεις φίλε μου υπάρχουν...άρα δεν έχω κόστος σε αυτό. Θέλω να πιστεύω ότι κάνουν... Το να πέσει καταλάθος το έχω σκεφτεί κι εγώ...απλά αριστερά και δεξιά του υπολογιστή που θα μπουν δεν υπάρχει λόγος πρόσβασης για κανέναν!

Το δωμάτιο είναι περίπου 18τμ αλλά αν βγάλεις ντουλάπες ( τις ήθελε και τεράστιες-υπερπαραγωγή η μάνα τις ντουλάπες...) μένουν περίπου 12!

Το ξέρω ότι σε σχέση με τις κολώνες με τα bookshelf χάνω ηχητικά! Αλλιώς ποιος ο λόγος ύπαρξης τους... Αλλά μέσα στα 12τμ που μένουν υπάρχει γραφείο...μεγάλο full tower pc...διπλό κρεβάτι...και κάτι ψιλοεπιπλάκια....επομένως δεν είναι και ότι πιο άνετο σε χώρους πια...
Βέβαια επειδή βλέπω ότι επιμένετε για κολωνες άρα κάτι ξέρετε...θα μάθω αναγκαστικά άλμα.....
[/QUOTE]


Θα συμφωνήσω... κοίτα και κανένα δαπέδου αφού πας για παθητικά... πιο στιβαρά και συνήθως με καλύτερο μπάσο.
Εκτός αν βάλεις 2 sub για βάσεις ;) οπότε αλλάζει το πράμα!

..
Αυτό με τα subs για βάσεις δεν το είχα σκεφτεί.

Και βεβαια δεν ερωτηθεις για τις ακουστικες σου προτιιμησεις, καθως αλλο ειναι ν ακους την ψυχρη και Αααλλο ετουτην εδω την μπαμπατσικη
:drinks:

καλως ηρθες, μη φοβασαι !!

Από μουσική κυρίως ακούω electro...house...και λίγο rock
Από μουσική κυρίως ακούω electro...house...και λίγο rock

 
Last edited:




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top