Επιλογή ηχείων?

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Βλέπω ότι ρωτάς και στο insomnia. Κανόνισε να σε διπλαρώσει ο Pleo και να σου πουλήσει ότι έχει εύκαιρο :)
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Βλέπω ότι ρωτάς και στο insomnia. Κανόνισε να σε διπλαρώσει ο Pleo και να σου πουλήσει ότι έχει εύκαιρο :)
Φίλε μου δεν έχει επικοινωνησει κάποιος μαζί μου προσφέροντας το οποιοδήποτε προϊόν! Και ο χρήστης Pleo ούτε που έχει ασχοληθεί με το θέμα που ρωτάω!
 

Μηνύματα
26
Reaction score
35
ειμαι κ γω στην σκεψη να βαλω ενα σετ ηχειων στο pc για να ακουω μουσικη οταν χαζευω εκει ...με αυτα που εχω διαβασει μεσα στο φορουμ και μιας κ υπαρχει κ ενα ζευγαρι edifier στην δουλεια που μας κραταει παρεα πολυ αξιοπρεπως τεινω στα ενεργα κατα πολυ θα ελεγα.
μεγεθος που σε απασχολει σωστο για να τοποθετηθουν οπουδηποτε και κοστος μεσα στο budget σου ,να μη σου πω οτι με σωστο ψαξιμο σου μενουν κ ρεστα για κανενα sub μεταχειρισμενο
πουλα τον ενισχυτη και παρε μια sounbar για tv,playstation κ εισαι κουκλος!
εγω προς τα εκει προσανατολιζομαι παντως
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926

Αν δεν σε παιρνει οικονομικα παιρνεις τα ηχεια πρωτα και μετα το σαμπ. Εξαιρετικη λυση.
Post automatically merged:


Στα ιδια χρηματα
Post automatically merged:

Ακομη πιο φτηνα
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.906
Reaction score
7.002
Υποθέτω ότι σου προτάθηκε το Bose Acoustimass 5 Series V. Το οποίο είναι κοντά στον προϋπολογισμό σου. Όχι πώς είχα τρελαθεί για ένα φεγγάρι με τα Acoustimass 5 σπίτι (αν και ήταν το πρώτα μοντέλο, έχουν περάσει αιώνες από τότε).

Αν σου άρεσαν τα Polk, μπορείς να δεις τις προσφορές στα απερχόμενα μοντέλα:
και
Το δεύτερο έχει μεγαλύτερο γούφερ, αν και το πρώτο είναι πολύ πιο όμορφο!
Τα subwoofer της Polk παίζουν στα 450-550 ευρώ. Οπότε μια αρχή με τα RT1A συν το HTS10 θα έρθουν συνολικά στα 700 σχεδόν. Αργότερα κοτσάρεις άλλα τρία RT1A και άλλο ένα HTS10 για ένα πλήρες 5.2 σύστημα.

Ένα ηχείο δαπέδου θα σε ικανοποιήσει περισσότερο στην αρχή, αλλά αν αποφασίσεις να προχωρήσεις γρήγορα σε subwoofer θα είναι καλύτερο να πάρεις βάσης.

Τα Focal Dome είναι εξαιρετική περίπτωση, αλλά η τιμή θα σε βγάλει αμέσως εκτός προϋπολογισμού!

Τα ηχεία που σου προτείνει ο vastsar είναι πολύ καλά, αλλά είναι ενεργά. Και δεν νομίζω να θέλεις να αλλάξεις κι ενισχυτή τώρα! Αλλά βέβαια μπορείς να δεις τα sub που σου έβαλε σε συνδυασμό με παθητικά ηχεία.
 
Last edited:


Μηνύματα
22
Reaction score
4
Επανέρχομαι στο θέμα!

Λοιπόν πήγα στα πεταχτά και άκουσα ξανά αρκετά από τα πρώτα ηχεία (polk...dali...kef...) αλλά και τα mission qx2, klipsch rp400/500!!! Τα mission qx2 πραγματικά ακούγονται πάρα πολύ καλά! Πολύ καθαρά και με μπάσο τόσο ώστε να μην σε κουράζει στην πολύωρη ακρόαση!!! Τα polk s20e είναι ένα κλικ πιο θολά...πιο μπασάτα...που όμως σε έντονα χαμηλά μπάσα...μπουμάρουν αρκετά που στο τέλος λίγο με κούρασαν! Τα klipsch καλά είναι κι αυτά...είναι έντονα στα ψηλά... δυνατό μπάσο...που όμως θα τα προτιμούσα σε home cinema κατάσταση! Ένα άλλο θετικό για τα mission qx2 είναι η πολύ καλή και στιβαρή κατασκευή τους! 2 φορές σχεδόν πιο βαριά από τα polk s20e με ωραία φινιρίσματα.

Άκουσα και τα chario syntar 516r..520r (τα οποία τα σταμάτησε τα syntar η chario μιας και τώρα θα βγάλει νέα σειρά, γι'αυτό είναι και σε προσφορά τώρα τελευταία κομμάτια)... τα οποία είναι απίστευτη κατασκευή...καμία σχέση με όλα τα υπόλοιπα (αρκετά κοντά τα mission βέβαια)....και πολύ ωραίο άκουσμα έχουν τα άτιμα! Βέβαια είναι 4ωμα όλα και θέλουν ενισχυτές της προκοπής! Ο δικός μου δεν τα αντέχει!

Τώρα θα κλείσω και ραντεβού ώστε όλα να γίνουν με τον δικό μου ενισχυτή αλλά και να πάω να ακούσω και τα elac debut 6.2....

Τα flac αρχεία κάνουν αρκετή διαφορά στην ποιότητα πάντως. Δλδ σε απλά αρχεία MP3...youtube...tidal.... η διαφορά στην καθαρότητα ήταν εμφανής αλλά μικρή! Με flac αρχείο η διαφορά ψιλο-έβγαζε μάτι! Τουλάχιστον στην μουσική που ακούω εγω...



Πάντως δεν είναι να μπαίνεις σε τέτοια μαγαζιά...γιατί: 1ον χαζεύεις... και 2ον σε πιάνει μια μεγαλομανία και αυτό που ήθελες αρχικά να πάρεις το θεωρείς πολύ λίγο και ξεφεύγεις πηγαίνοντας όλο και πιο πάνω...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Έχε υπ'όψιν σου ότι,ότι αγοράσεις,θα ακουστεί εντελώς διαφορετικά στο χώρο σου διότι αυτός "παίζει" εντελώς διαφορετικά από εκείνον στον οποίο άκουσες τα ηχεία που αγόρασες..
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Έχε υπ'όψιν σου ότι,ότι αγοράσεις,θα ακουστεί εντελώς διαφορετικά στο χώρο σου διότι αυτός "παίζει" εντελώς διαφορετικά από εκείνον στον οποίο άκουσες τα ηχεία που αγόρασες..
Ναι φίλε μου το γνωρίζω! Αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα ακούσω στημένα στο χώρο μου! Το καλύτερο που μπορεί να γίνει (και θα γίνει!!!) είναι να πάω με τον ενισχυτή μου εκεί και παίζοντας το είδος της μουσικής που ακούω εγώ!
 



Μηνύματα
22
Reaction score
4
Aφου αποδεχεσαι το οτι δεν θα ακουστουν το ιδιο με το χωρο σου γιατι πας και τα ακους τοτε; :rolleyes:
Ναι αλλά έτσι ποτέ κανείς δεν θα αγόραζε τίποτα! Κανείς δεν φέρνει τίποτα στο σπίτι σου να δεις αν σου κάνει κτλ! Πάντα προσπαθείς εικονικά να τα προσαρμόσεις όλα στις δικές σου ανάγκες! Πολύ θα μου άρεσε και θα με βόλευε να ερχόντουσαν όλα στο χώρο μου να τα δοκιμάσω! Τώρα δοκιμάζω κι εγώ τα περί ήχου! Θα μάθουμε...!!!
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: Ενω δε ψωνιζει στην τυχη τωρα που τα ακουει στο μαγαζι...
Τα βλεπει ομως και αυτο ειναι που μετραει...ή οχι;:o
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
:rolleyes: Ενω δε ψωνιζει στην τυχη τωρα που τα ακουει στο μαγαζι...
Τα βλεπει ομως και αυτο ειναι που μετραει...ή οχι;:o
Τελείως στην τύχη δεν το λες! Μια γεύση έστω και τυπική παίρνεις!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.500
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top