Επιλογή Air Condition

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Ναι, αν το βαράει όλη μέρα. Σε εμένα σκιάζεται από τον δίπλα που είνια 10 μέτρα πιο ψηλός από μένα μετά τις 11 περίπου οπότε κλάϊν (για αυτό και δεν μπορώ να ρίξω φωτοβολταικά πάνω :frown: ). Και στα χιόνια του έριξα από πάνω πρόχειρα ένα κοντρα πλακέ θαλάσσης πιασμένο με καλώδιο και ένα κομμάτι μάρμαρο για βάρος (μιλάμε κατάσταση για το τόπικ με τις πατέντες αλλά δεν το έβαλα από ντροπή :roflmao:) για λίγες μέρες για να μην το πνίξουν τα χιόνια. Και έγινε η δουλίτσα. Δεν το έχω φάτσα βοριά, για την ακρίβεια από πίσω του που είναι ο βοριάς είναι η πολυκατοικία του γείτονα και προστατεύεται για τα καλά.

Αν δεν είχε σκίαση θα του έκανα ένα σκίαστρο. Δεν είναι τίποτα τρομερό. Επίσης δεν το βάζουμε έτσι ώστε να βλέπει ο επικρατούν αέρας κατάφατσα την είσοδο ή την έξοδο του ανεμιστήρα. Ολα αυτά προδιαγράφονται στις οδηγίες εγκατάστασης, δεν είναι τίποτα τρομερό λίγο ψάξιμο θέλει.
Εμένα από τα 4 τα 3 δεν τα βλέπει ο ήλιος ποτέ, και το τέταρτο για 2-3 το απόγευμα. Από βροχή θα είναι μόνο ένα και μόνο αν ταυτόχρονα φυσάει βοριάς.
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Παρηγγειλα κι εγω ενα φουτζιτσου 18ρι. Θα το βαλω σε μακροστενο διαδρομο περιπου 4χ1 τετραγωνικα και δεξια και αριστερα εχω 3 δωματια που θελω να ψυχονται. Λετε να δουλεψει και να στελνει την ψυξη μεσα στα δωματια ?
Η αλλη λυση ηταν να βαλω 3 μικροτερα, απο ενα στο καθε δωματιο, αλλα πολλες τρυπες και πολλες εξωτερικες μοναδες.
Τα δωματια ειναι απο 15 τετραγωνικα το καθε ενα.
Nα πω κι εγω τι συνεβη τελικα, μεχρι τωρα...

Το εβαλα Τριτη μεσημερι και μεχρι σημερα δουλευει συνεχως 24/7 στην πιο χαμηλη σκαλα ανεμιστηρα και βαθμους απο 26 το μεσημερι μεχρι 28 το απογευμα και μετα.
Το σαλονι που ειναι πισω απο το κλιματιστικο και χωριζει με πορτα, εχει εως και 38 βαθμους συνεχως, ειτε ανοιγω μπαλκονοπορτες το βραδυ ειτε οχι.

Τα δωματια τωρα, τρια τον αριθμο δεξια και αριστερα στον διαδρομο, εχουν 29-30 βαθμους.
Ο διαδρομος ειτε 26 ειτε 28 αναλογα το θερμοστατη.
Η ατμοσφαιρα αλλαξε στο χωρο που κινουμαστε και τη λες ικανοποιητικη.... δηλαδη κινεισαι και δεν ιδρωνεις και κοιμασαι ανετα σχετικα το βραδυ.
Υποθετω οτι αν βαλω πχ τον ανεμιστηρα στη μεσαια σκαλα και τους βαθμους στους 23-24 θα εχω καλυτερη ατμοσφαιρα, αλλα επειδη ο παππους κινειται συχνα πυκνα στο διαδρομο (κανει τις βολτες του εκει), θα ειχε θεμα υποθετω.

Το κλιματιστικο κανει θορυβο... το εχω στο quiet (εχει αλλες 3 σκαλες) και ειναι υποφερτος, αλλα ακομα και αυτη η θεση, για κρεβατοκαμαρα, το βουητο θα ενοχλουσε υποθετω, ποσο μαλλον στις υπολοιπες.

Δεν ξερω τα inverter πως ακριβως λειτουργουν, αλλα στο συγκεκριμενο, πεντε μερες τωρα, δεν σταματησα ποτε να ακουω τον ανεμιστηρα να λειτουργει... δεν ξερω τι επρεπε να αναβοσβυνει και τι οχι.... και εχω μια ανησυχια για το λογαριασμο του ηλεκτρικου...
Ισως η θεση του στο διαδρομο και οι ανοιχτες πορτες στα τρια δωματια δεν το αφηνουν να πιασει τη θερμοκρασια που πρεπει για να σταματησει τη λειτουργια ? Δεν ξερω....

Θα το δοκιμασω καποια στιγμη και σε πιο δυνατη σκαλα και χαμηλοτερη θερμοκρασια να δω αν καταφερνει να κρυωσει τα δωματια.
Οταν ο αερας διαχεεται προς τα κατω, δροσιζει πιο πολυ τα δωματια.

Νομιζω ηταν καλυτερη λυση τελικα για την περιπτωση μου απο το να εβαζα 2 η 3 9ρια σε καθε δωματιο... καθε δωματιο ειναι περιπου 15 μετρα και μαλλον θα κρυωναν υπερβολικα με συνεχη χρηση των κλιματιστικων ακομα και σε υψηλους βαθμους, 28-29.

Γενικως, δεν ξερω αν ηταν η καλυτερη λυση, αλλα ειμαστε πλεον υποφερτα...
 

Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.759
Αναμενόμενα όλα.
Είτε inverter είτε όχι ο εσωτερικός ανεμιστήρας δεν πρέπει να σταματήσει ποτέ.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.914
Reaction score
12.566
Η ψύξη του καλοκαιριού
(ανέκδοτο απόσπασμα από την ποιητική συλλογή με τίτλο Φτηνές ξαπλώστρες - φευ)


Με καύσωνα καιγόμαστε ωσάν τους φουκαράδες
για κλιματιστικά θα μοιραστώ λίγες δικές μου αράδες
όσα κι αν βγάζουν μπι-τι-γιού, μετράμε σε χιλιάδες
μα και σε ευρώ είναι το αυτό, αν έχεις τους παράδες

Εγκλωβισμένοι όλοι εντός, στου κάθε την οικία
για διακοπές ρευστό ουδέν, θέλει σασμάν το ΚΙΑ
στο σπίτι θα τη βγάλουμε, που νιώθουμε οικεία
τ'ανεμιστήρι πάλι γιοκ, βαριά η αδικία

Η θερμοκρασία ψηλή, γκρινιάζει η συμβία
πάγο να βρεις θα σου ζητά, σε διώχνει με τη βία
τέτοια ζαβά δε ζήσαμε ούτε καν στη θητεία
γι'αυτό πάρε ένα έι-σι, να λήξει η αγωνία

Πάρε το MITSUBISHI σήμερα κι η κάψα σου θα σβήσει
κρύο στο σαλόνι σου απ'την ανατολή ως τη δύση
με τα κλειστά παράθυρα παίξε ό,τι σου καπνίσει
τον Εμινέμ, την Turandot, μέχρι και Άννα Βίσση

Αν θες ακόμα πιο καλό διάλεξε τα EMURA
είναι πολύ αθόρυβα, δεν έχουνε βαβούρα
τα βάζεις όπου θες και τέλος η πρεμούρα
πια θα δροσίζεσαι και θα φωνάζεις ΟΥΡΑ, ΟΥΡΑ

Απ'άλλες μάρκες ακριβές υπάρχουν τα FUJITSU
μόνο μη φέρεις για εγκατάσταση τον "ξάδερφο του Μήτσου"
θέλουνε τεχνικό σωστό, να ξέρει ζίου-ζίτσου
αλλιώς θα νιώθεις σα να ζεις σε ποίημα του Ρίτσου

Όλες τις μάρκες τις φτηνές απόφυγε τελείως
θα σκάσεις τα λεφτάκια σου και θα φανείς γελοίος
όταν συ ψάχνεις τη δροσιά θα σταματά αιφνιδίως
και θα ζητά μισό ΑΕΠ σε ρεύμα ετησίως

Στη Λάρσα αν είσ' ου άμοιρος, πρεπ'να παρς μουλτ σπλιτ
δε θα 'νι πιου φτηνά, θα ιδείς, μα δε σ'γεμίζ'του σπιτ
Μι τον καιρό που καν' ικεί όμως δε γλυτώνς μπιτ για μπιτ
Αθήνα ειν'καλά κι ας είσι κατ'απ'ελλενίτ!

Λεφτά αν έχεις κάμποσα πάρε μου DAIKiN
και θα περάσουμε καλά 😍, μη τρέχεις δω και κει
μπορείς να έρχεσαι σε με να σου διαβάζω αρλεκίν
θα δροσιστείς 😘, κι αν ζοριστείς 😜, εγώ θα κάνω τουμπεκί

Αν όλα αυτά που έγραψα σου φαίνονται φαιδρά,
κι αισθάνεσαι πως για δροσιά πρέπει πλερώ αδρά
πάρε βεντάλια, κούνα τη γρήγορα ή αργά
τηγάνισε και στο μπαλκόνι σου δυο ή και τρία αβγά

Αλλά η θερμοπληξία, πρόσεξε, πάντα καραδοκεί
θα σ'έβρει να ιδρώνεις, μια εδώ και μια εκεί
βάλε παντού τουλάχιστον μια αντιηλιακή
και πρόσεχε μη πέσεις πουθενά σα το σακί

Σ'ευχαριστώ θερμά* που διάβασες τη ρήση μου αυτή
μα κλείσε λάπτοπ, κινητό, το τάμπλετ, την τιβί
πάρε πετσέτα, το μαγιό και βουρ για ωραία αχτή
κι ο καύσωνας ο φετινός να πάει να πηδηχτεί!

*pun intended
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Δεν ξερω τα inverter πως ακριβως λειτουργουν, αλλα στο συγκεκριμενο, πεντε μερες τωρα, δεν σταματησα ποτε να ακουω τον ανεμιστηρα να λειτουργει... δεν ξερω τι επρεπε να αναβοσβυνει και τι οχι.... και εχω μια ανησυχια για το λογαριασμο του ηλεκτρικου...
Η κατανάλωση έρχεται από τον συμπιεστή στην εξωτερική μονάδα, όχι από το φαν.

Τα ινβέρτερ ρεγουλάρουν την ένταση του συμπιεστή ανάλογα με το φορτίο, δεν είναι δηλαδή off/on, αλλά δουλεύουν σε μικρή ή μέτρια ή μεγάλη ένταση ανάλογα με την ανάγκη του χώρου. Βάλε μετρητή κατανάλωσης και θα δεις λεπτομέρειες, είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο για πολλές συσκευές.


Νομιζω ηταν καλυτερη λυση τελικα για την περιπτωση μου απο το να εβαζα 2 η 3 9ρια σε καθε δωματιο... καθε δωματιο ειναι περιπου 15 μετρα και μαλλον θα κρυωναν υπερβολικα με συνεχη χρηση των κλιματιστικων ακομα και σε υψηλους βαθμους, 28-29.
Όχι σε καμία περίπτωση δε θα κρύωνες υπερβολικά. Ούτε να το σκέφτεσαι. Θα έβαζες το θερμοστάτη στους 28 βαθμούς και θα ήσουν μια χαρά. Και φυσικά ΔΕΝ θα δούλευε συνεχώς το μηχάνημα. Τα κλιματιστικά δουλεύουν διαρκώς μόνο εφόσον δεν μπορούν να πιάσουν τη θερμοκρασία στόχου.

Κάτι τελευταίο: αν το σαλόνι σου φτάνει 38, έχεις σοβαρότατο πρόβλημα μόνωσης.
 


Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.810
Reaction score
2.225
Εξακολουθείς μα είσαι ευχαριστημένος με τα Daikin?
Γιατί έκαψε πλακέτα, όντας καινούργιο ?

Ψάχνω για καινούργιο 24 στο σαλόνι, επιτοίχιο.
Μεταξύ κορυφαίων σειρών Fujitsu, Daikin, Panasonic , Mitsubishi.

Έχω 18 χρόνια τώρα Fujitsu, χωρίς κανένα πρόβλημα, αλλά θα γίνει αλλαγή άμεσα. Και το Fujitsu θα πάει σε άλλο χώρο.


Το ururu salata είναι το 3ο daikin στο σπίτι, τα υπόλοιπα δύο είναι μεσαιοϋψηλής κατηγορίας daikin, αλλά όχι ururu salata.

Το δεύτερο είναι επιδαπέδιο daikin, σειρά τότε professional, με υψηλοτατους δείκτες sar και τελοσπαντων ψύξης θέρμανσης, μόνο το salata το ξεπερνάει.

Το τρίτο είναι στον πάνω όροφο, στο υπνοδωμάτιό μου, ήθελα αυτό με τα απολύτως χαμηλότερα decibel. Νομίζω λέει 16 dB.

Το μόνο που μετάνιωσα, είναι που δεν είναι όλα ururu salata.

Το salata είναι σαφώς πιο αθόρυβο από όλα, με μεγάλη διαφορά κιόλας, τόσο η εσωτερική όσο κι η εξωτερική μονάδα (απίστευτα ήσυχη η εξωτερική, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράμα), είναι αυτοκαθαριζόμενο (δεν καθαρίζω ποτέ φίλτρα, τα άλλα θέλουν κάθε μήνα), βγάζει το πιο δυνατό κρύο μέσα στον καύσωνα και την πιο καυτή ζέστη μέσα στο χειμώνα, και στάνταρ δεν κολλάει, πχ σε διακοπές ρεύματος (έχω πολλές εδώ πέρα) είναι το μόνο που στάνταρ θα ξαναξεκινήσει, το επιδαπέδιο μια στις 5-6 φορές (δε τις μέτρησα κιόλας) θα μείνει κλειστό, και αυτό του υπνοδωματίου μια στις τόσες κολλάει με λαμπάκι σφάλματος, θέλει να κατεβάσω το αυτοματάκι από τον πίνακα και μετά δουλεύει κανονικά. Μια φορά έκαψε και πλακέτα, ευτυχώς δεν ήταν ιδιαίτερα ακριβή (200€ περίπου).

Δυστυχώς, ήμουν πιο σπάγκος τότε, και δεν πήρα salata τα πρώτα δύο.
Άμα ξαναπάρω κλιματιστικό, δεν πρόκειται να κοιτάξω τίποτε άλλο. Μόνο salata. Καρφί όμως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top