Επιλογή Air Condition

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.267
Aπό το λίγο που το έψαξα καραβολεύει και θα ήταν και το ιδανικό.
Αυτή προπαντών που είναι και για ζεστό ,να ξεφύγω από τους γείτονες του κτιρίου που δεν πληρώνουν πετρέλαιο και να αποκτήσω επιτέλους αυτονομία.
Δυστυχώς τα ευρόπουλα που αυτή απαιτεί δεν υπάρχουν
Δεν νομίζω πως είναι ακριβά πολύ.

Αυτό

https://www.skroutz.gr/s/28708723/Daikin-FVXM50A-RXM50R-Επαγγελματικό-Κλιματιστικό-Inverter-Δαπέδου-17070-BTU.html

Παραείναι δυνατό για το χώρο σου. Το μικρότερο, στα 1200 ευρώ περίπου, θα σε καλύψει.

Θεωρείται "επαγγελματική σειρά" αυτή η επιδαπεδια, ιδέαν δεν έχω γιατί και τι σημαίνει.

Έχω ένα, είναι αθόρυβο και δυνατό, είμαι πολύ ικανοποιημένος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.267
Βασικά άμα πάρεις το προσπεκτ της νταικιν, μόνο το ururu Sahara ξεπερνά το επιδαπεδιο σε πραγματικούς συντελεστές απόδοσης.

Βεβαίως το Σαχάρα είναι εξωπραγματικο, και από ότι έχω μάθει, είναι το μοναδικό νταικιν που κατασκευάζεται μόνον Ιαπωνία. Το 9-αρι Σαχάρα, ρίχνει στα αυτιά επιδόσεις άλλων 12-αριών, και το 12-αρι είναι ισχυρότερο από πολλά 18-αρια, αλλά με τραγικά χαμηλές καταναλώσεις. Νομίζω το έχουν τερματίσει με το Σαχάρα, μα και οι τιμές του είναι ανάλογες.
 

Μηνύματα
2.225
Reaction score
2.740
Ευχαριστημένος με το Daikin. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Έχω και Toyotomi. Οκ νορμάλ αυτό αλλά δεν πιάνει το Daikin.
Έχω άλλα 3 LG. Αυτά οπότε εχω χρόνο θα τα αντικαταστήσω με Daikin Sahara.
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Βασικά άμα πάρεις το προσπεκτ της νταικιν, μόνο το ururu Sahara ξεπερνά το επιδαπεδιο σε πραγματικούς συντελεστές απόδοσης.

Βεβαίως το Σαχάρα είναι εξωπραγματικο, και από ότι έχω μάθει, είναι το μοναδικό νταικιν που κατασκευάζεται μόνον Ιαπωνία. Το 9-αρι Σαχάρα, ρίχνει στα αυτιά επιδόσεις άλλων 12-αριών, και το 12-αρι είναι ισχυρότερο από πολλά 18-αρια, αλλά με τραγικά χαμηλές καταναλώσεις. Νομίζω το έχουν τερματίσει με το Σαχάρα, μα και οι τιμές του είναι ανάλογες.
Όπως και στα ηχεία άκουσα τις συμβουλές σου ….στο περίπου.
Μετά από ένα χρόνο ,πραγματικό crash test τώρα με τις ζέστες
Αθόρυβο μέσα και έξω , δροσιά , ποιότητα αέρα φανταστική ,σαν να μην υπάρχει ,σε αντίθεση με αυτά που έχω στις κρεβατοκάμαρες και στο γραφείο
Κατανάλωση γελοία σε σχέση με το προηγούμενο 24αρι panasonic διακοπτικό
Emura 18αρι . Ότι πληρώνεις παίρνεις συνήθως
IMG_0042.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.267
Για ζέστη σα της Σαχάρας, πάρε το σαχάρα.👊

Σα το σαχάρα δεν εχ.😁

(Άλεξ, δε χρειάζεται διόρθωσης, όλοι κατάλαβαν τι λέω🤪😁😂)

Ώρες ώρες νομίζω πως δε δουλεύει.

Μέχρι που ανοίγω την εξώπορτα κι έρχεται μια κάψα απ'εξω, σαχαρίσχια. 😂🤪😁

Το Τέσλα των κλιματικών. 😂🤪😁
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
(Άλεξ, δε χρειάζεται διόρθωσης, όλοι κατάλαβαν τι λέω🤪😁😂)
Ururu Sarara 🙂
:p8-):biggrin:

Emura Emura, είναι μια παλιό......... Emura :laugh:

Ρε άσε με με τα Sarara και τα Emura. 2.500 ευρώ το 9άρι Ururu Sarara. :headbang::headbang::headbang:
Έχουν χαζέψει λέμε. Ένα ρδέλο γίνεται. Ότι μπαίνει σε επιδότηση παίρνει την ανηφόρα χωρίς κανένα έλεγχο. Θερμοσίφωνες, κλιματιστικά, φωτοβολταϊκά στο θεό. Το 9άρι Emura που το κοιτούσα πέρσι είχε 1200 ευρώ και τώρα έχει 1650 ευρώ. Το 12άρι Emura πέρσι 1400 ευρώ φέτος 1800 ευρώ. Όσο για τα Ururu Sarara αν έμενα σε πόλη στο κέντρο μπορεί και να τα έβαζα. Στην εξοχή δεν χρειάζεται. Θα αλλάξω τα δικά μου σε Emura μόλις καταλήξουμε κάπου με τα φωτοβολταϊκά και πέσουν και οι τιμές βέβαια. Άσε που δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα βάλω απλά ή multi split.
Με αυτά που έχω τώρα μια χαρά είμαι. Το ένα στο σαλόνι δουλεύει 24/7 εδώ και 2 βδομάδες. Χθες βέβαια την άκουσε κανονικά και έφτασε στα 1300w για να δώσει 25C. Άναψα και το δεύτερο 12άρι στην κουζίνα και σε μια ώρα είχαν πάει και τα δύο στα 400W. Mετά τα είδα να δουλεύουν εναλλάξ. Μια το ένα μια το άλλο και όχι πάνω από 200w. To πρωί το ένα ήταν σβηστό για ώρα και το άλλο είχε πάρει μπροστά στα 110w. Σε γενικές γραμμές και σε θερμοκρασίες μη καύσωνα δουλεύω ένα 24/7 και δεν ξεπερνά τις 5kWh τη μέρα.
Όπως και στα ηχεία άκουσα τις συμβουλές σου ….στο περίπου.
Μετά από ένα χρόνο ,πραγματικό crash test τώρα με τις ζέστες
Αθόρυβο μέσα και έξω , δροσιά , ποιότητα αέρα φανταστική ,σαν να μην υπάρχει ,σε αντίθεση με αυτά που έχω στις κρεβατοκάμαρες και στο γραφείο
Κατανάλωση γελοία σε σχέση με το προηγούμενο 24αρι panasonic διακοπτικό
Emura 18αρι . Ότι πληρώνεις παίρνεις συνήθως
View attachment 298994
Σε πόσα m2 το δουλεύεις; Αυτές οι τρείς μέρες είναι 24/7 ή άναψε - σβήσε;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
:p8-):biggrin:


Σε πόσα m2 το δουλεύεις; Αυτές οι τρείς μέρες είναι 24/7 ή άναψε - σβήσε;
42 τ.μ αλλά έχει αμόνωτη ταράτσα από πάνω.
Δεν ανάβει-σβήνει ποτέ
Χτες από τις 14:00 -24:00 με ζητούμενη θερμοκρασία μέσα 26 βαθμούς , στο economy mode έκαψε 6.5 kw
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Το δικό μου στο σαλόνι 8.9kWh στο 24ώρο. Φαίνεται και η κατρακύλα όταν άναψα και το δεύτερο. Εγώ έχω κεραμοσκεπή και το σπίτι είναι ελεύθερο από κάθε πλευρά. Το δεύτερο 12άρι στην κουζίνα έκαψε 2.6kWh.
Screenshot_20230715_084946_Tapo.jpg
Screenshot_20230715_084836_Tapo.jpg
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.267
2.500 ευρώ το 9άρι Ururu Sarara.
Νομίζω πως 3 χιλιάρικα είχα πάρει το 12-αρι σαραρα, μαζί με την εγκατάσταση, από την Daikin απ'ευθειας.

Είναι με διαφορά ο,τι καλύτερο έχω δει..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Νομίζω πως 3 χιλιάρικα είχα πάρει το 12-αρι σαραρα, μαζί με την εγκατάσταση, από την Daikin απ'ευθειας.

Είναι με διαφορά ο,τι καλύτερο έχω δει..
2900€ έχει το 18άρι μόνο αγορά. Εννοείται πως είναι εξαιρετικά. Για εμάς όμως που μένουμε εξοχή περιττά. Εκτός και αν ζεις κλειδαμπαρωμένος. Άνθρωπος από μεγάλη εταιρεία του χώρου που εμπορεύεται Daikin, Mitsubishi κ.α, έχει μηχανικούς, κάνει μελέτες και εγκαταστάσεις από κατοικίες μέχρι εργοστάσια, μου είπε πως αν ενεργοποιήσεις την λειτουργία Ururu Sarara καίει τον κ........ Όπως κατάλαβα είναι και λογικό. Είναι το μόνο κλιματιστικό που φέρνει αέρα από έξω. Αν λοιπόν έξω έχει 35-40 και εσύ του ζητάς τον φρέσκο αέρα των 40 βαθμών να στον κάνει 25 πριν τον βάλει μέσα στο σπίτι, ε θα κάψει. Πως θα το κάνει; Για πάτα μια να δεις τι κάνει; Και μέτρα στιγμιαία κατανάλωση να μας πεις.
 

gid

Μηνύματα
7.385
Reaction score
8.620
Τα σχόλια των χρηστών στο σκρουτζ για τα εμουρα είναι κι αυτά πολύ.... δροσερά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
2900€ έχει το 18άρι μόνο αγορά. Εννοείται πως είναι εξαιρετικά. Για εμάς όμως που μένουμε εξοχή περιττά. Εκτός και αν ζεις κλειδαμπαρωμένος. Άνθρωπος από μεγάλη εταιρεία του χώρου που εμπορεύεται Daikin, Mitsubishi κ.α, έχει μηχανικούς, κάνει μελέτες και εγκαταστάσεις από κατοικίες μέχρι εργοστάσια, μου είπε πως αν ενεργοποιήσεις την λειτουργία Ururu Sarara καίει τον κ........ Όπως κατάλαβα είναι και λογικό. Είναι το μόνο κλιματιστικό που φέρνει αέρα από έξω. Αν λοιπόν έξω έχει 35-40 και εσύ του ζητάς τον φρέσκο αέρα των 40 βαθμών να στον κάνει 25 πριν τον βάλει μέσα στο σπίτι, ε θα κάψει. Πως θα το κάνει; Για πάτα μια να δεις τι κάνει; Και μέτρα στιγμιαία κατανάλωση να μας πεις.
Τα ururu sarara είναι για αυτούς που μένουν σε καθαρό περιβάλλον ώστε να φέρνει φρέσκο αέρα από έξω αν και εφόσον έχεις θέμα με τον ανακυκλωμένο αέρα του σπιτιού σου και αν δεν ανοίγεις για αερισμό καθόλου για άλλους λόγους τύπου μην τυχον και μπουν μέσα μίνι ελικόπτερα και ντροουνς ξερωγώ.
Αν είσαι στην πόλη για ποιο λόγο να θες να φέρνεις φρέσκο ωραίο καυσαεριομένο αέρα από έξω μέσα δεν το καταλαβαίνω.

Αγόρασα χθες για το σπίτι στο χωριό daikin confora που τα έχω και στο σπίτι στην αθήνα χρόνια τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το μοντέλο με μέγεθος 60 (20αρι σαν να λέμε) στα 1550 ευρώ, μια χαρά.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Δεν αντιλαμβάνομαι την "επένδυση" σε πολύ ακριβό A/C όταν η διαφορά κατανάλωσης και θορύβου απο μεσαίας κατηγορίας μοντέλο της ίδιας (όποιας προτιμά ο καθένας) εταιρείας είναι ελάχιστη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Το Ururu Sarara υποτίθεται πως καθαρίζει τον αέρα πριν τον βάλει μέσα στο χώρο. Για αυτό είπα για πόλη. Στην εξοχή 5' τα παράθυρα ανοιχτά το πρωί είναι αρκετά για όλη τη μέρα. Με σίτες.

Σχετικά με την αλλαγή μονάδων λόγω κατανάλωσης, οι ίδιοι άνθρωποι με τους παραπάνω μου είπαν πως ........ αλλάζεις κλιματιστικό μόνο όταν χαλάσει.
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.644
Δεν αντιλαμβάνομαι την "επένδυση" σε πολύ ακριβό A/C όταν η διαφορά κατανάλωσης και θορύβου απο μεσαίας κατηγορίας μοντέλο της ίδιας (όποιας προτιμά ο καθένας) εταιρείας είναι ελάχιστη.
Δεν είναι
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.876
Reaction score
41.086
Δεν αντιλαμβάνομαι την "επένδυση" σε πολύ ακριβό A/C όταν η διαφορά κατανάλωσης και θορύβου απο μεσαίας κατηγορίας μοντέλο της ίδιας (όποιας προτιμά ο καθένας) εταιρείας είναι ελάχιστη.
Στο θόρυβο έχουν διαφορές τα πολύ φθηνά από τα μεσαίας κατηγορίας και γενικά στην ποιότητα κατασκευής (πλαστικά και τέτοια).
Στην πιο υψηλή κατηγορία τιμής πληρώνεις design και ίσως κάποιες ευκολίες/λειτουργίες που δεν υπάρχουν στα πιο μικρά (οριζόντια κίνηση περσίδων, wifi, κανά φίλτρο ακόμα).
Προφανώς δεν συζητάμε για αλλαγή κατηγορίας ενεργειακής κλάσης.

Το Ururu Sarara υποτίθεται πως καθαρίζει τον αέρα πριν τον βάλει μέσα στο χώρο.
Δεν θυμάμαι τι κάνει και πως και βαριέμαι να ψάχνω τώρα, κάποιο φίλτρο θα έχει σίγουρα το οποίο όμως σε συνθήκες πόλης θα θέλει κάθε μήνα καθάρισμα ή αλλαγή. Είναι αλήθεια προσβάσιμο για καθάρισμα; δεν θυμάμαι.

Δουλεύω τα κλιματιστικά στο σπίτι χειμώνα-καλοκαίρι 24/7 εκτός από κάποιες λίγες βδομάδες άνοιξη-φθινόπωρο που η θερμοκρασία είναι εκεί που δεν ενοχλεί και εφόσον δεν υπάρχει θόρυβος έξω. Χρόνια τώρα. Δεν έχω νιώσει την ανάγκη για ururu sarara, εννοώ δεν μου έχει λείψει ο φρέσκος αέρας ούτε έχω την αίσθηση κλεισούρας. Ολα τα δωμάτια θα αεριστούν καλά μέσα στη μέρα και 2 και 3 φορές. Σε συνθήκες καύσωνα όπως τώρα τα υπνοδωμάτια θα αερριστούν ίσως μόνο 1 φορά και το υπόλοιπο σπίτι ίσως και καθόλου με άνοιγμα παραθύρων και τέτοια, ότι αεριστεί από τη συνήθη λειτουργία του σπιτιού, μπες-βγες από τις πόρτες. Πάλι δεν νιώθω ότι υπάρχει ανάγκη για φρέσκο αέρα. Που στην τελική αν το νιώσει κάποιος ανοίγει την πόρτα και φέρνει μέσα ωραίο φρέσκο καυτό αέρα.
Τη μόνη φορά που έκατσα και έψαξα το ururu sarara να πω την αμαρτία μου ήταν όταν πρωτογεννήθηκε η κόρη μου και ψαχνόμουν τι θα ήταν καλύτερο να βάλω για το μωρό στο δωμάτιο. Δεν το πήρα τότε γιατί μου φάνηκε υπερβολικό, πανάκριβο και γιατί ζω σχεδόν στο κέντρο της πόλης. Μια χαρά μεγάλωσαν τα παιδιά και με τα κανονικά κλιματιστικά 😇
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Τα ururu sarara είναι για αυτούς που μένουν σε καθαρό περιβάλλον ώστε να φέρνει φρέσκο αέρα από έξω αν και εφόσον έχεις θέμα με τον ανακυκλωμένο αέρα του σπιτιού σου και αν δεν ανοίγεις για αερισμό καθόλου για άλλους λόγους τύπου μην τυχον και μπουν μέσα μίνι ελικόπτερα και ντροουνς ξερωγώ.
Αν είσαι στην πόλη για ποιο λόγο να θες να φέρνεις φρέσκο ωραίο καυσαεριομένο αέρα από έξω μέσα δεν το καταλαβαίνω.

Αγόρασα χθες για το σπίτι στο χωριό daikin confora που τα έχω και στο σπίτι στην αθήνα χρόνια τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το μοντέλο με μέγεθος 60 (20αρι σαν να λέμε) στα 1550 ευρώ, μια χαρά.
Και άμα γίνει στο χωριό τίποτα με τα ρεύματα και πάρεις καμία πλακέτα στα χέρια να δούμε πού θα τι βρεις. 9 .12 μέχρι 800ε μετά ειναι μεταξωτές κορδέλες
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.048
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top