Επιλογή AV με στόχο την όσο το δυνατόν πιο πιστή απόδοση σε Μουσικά Αρχεία.

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Την στιγμή αυτή, η συνδεσμολογία είναι: Φεύγει rca από τον pro και πάει στο sub. Από το sub φεύγει rca (αναγκαστικά) και μετατρέπεται σε xlr για τον τελικό, αφού η rca είσοδος δεσμεύεται από τον marantz.
Ποιο sub έχεις?
Αν δε είχα λίγο καλύτερη .... συνεργασία των ηχείων μου με το sub στο δικάναλο, θα ήμουν υπέροχα ευχαριστημένος.
Υπάρχουν λύσεις για να επιτευχθεί αυτό.
Άλλη λύση είναι να αλλάξω τα ηχεία μου chario cygnus με κάτι που να μην έχει ανάγκη sub, αλλά και αυτή δεν ξέρω αν είναι σωστή (απόφαση).
Δεν γίνεται αυτό!
Πιο λογική επιλογή από ηχομπαρα, δεν υπάρχει. Θα συμφωνήσει και η γυναίκα σας. Παίζει μια χαρά και μουσική και ταινίες. Πλέον έχω προσωπική εμπειρία,
Για πες..
 

Μηνύματα
7.218
Reaction score
4.599
παλι τα ιδια βρε !!!

αφου δεν ακους πανω απο 75db peak.. γιατι θελεις αλλαγες ?
......αν θες αλλαγη παρε marantz 7706 και εναν 5καναλο + τον δικαναλο που εχεις για 5.2.2
θα μαζευτεις και θα εισαι κουκλος....

το audyssey camay :dance2:.....δεν εχουν επαφη ο οχτροι του audyssey....:lolsign:
....οπως εσυ δεν μπορεις να το δουλεψεις, ετσι και οι υπολοιποι....
η δεν ξερουν πως να το δουλεψουν η τους λειπει το συστημα διορθωσης καμπυλης ;)
....το πιο πιθανον και τα δυο :biggrin:
κοιτα μην παρεις κατι αλλο και μουρθεις σα κλαμμενο μετα :lolsign:
Ερώτηση και όχι παγίδα .
Έχεις δουλέψει ενισχυτή με dirac ?
Ανθεμ ?
Δεν σε παραξενευει που τόσα άτομα δεν ξσναπερνουν οντισι και ειδικά marantz ?
 



Μηνύματα
7.218
Reaction score
4.599
εχεις δουλεψει εσυ ;

τα τοσα ατομα ποια ειναι ; :lolsign:
Εγώ εσένα ρώτησα και απαντάς με ερώτηση ..
Μετά φταίω εγώ αν σε τρολαρουν .

Δυστυχώς 2 μαραντζ ήταν άθλιοι στο χώρο μου
Όταν αλλάξεις και εσύ θα το καταλάβεις
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
Άσε μας ρε Μάκη...

Μαρεσει που κάνεις ερωτήσεις και δεν έχεις επαφή με το αντικείμενο.... :lolsign:
 


Μηνύματα
1.324
Reaction score
648
Πάντως 10-15μ καλώδιο ηχείων για τα πάνω ηχεία ή τα σαράουντ δεν νομίζω ότι αφήνουν ανεπηρέαστα τα χαρακτηριστικά του κρος στα παθητικά ηχεία. Αλλά και τον θόρυβο που μαζεύουν στην μακρά διαδρομή τους. Αντίθετα τα xlr σε γλυτώνουν από αυτά τα προβλήματα και είναι σημαντικό.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Τα καλώδια παθητικών περνάνε ήδη ενισχυμένο σήμα , δεν τσιμπάνε θόρυβο .
Και βέβαια δεν επηρεάζουν καμία παράμετρο κροςς.
Τώρα εαν το μεγάλο μήκος καλωδίου επιδρά σε κάποιες από τις επιδόσεις του ενισχυτή αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Μηνύματα
4.455
Reaction score
7.719
Δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο αλλά θα παραθέσω ένα μικρό απόσπασμα από την δοκιμή ενός προενισχυτη μαραντζ που νομίζω απαντά απλά σε όλα τα ερωτήματα που τεθηκαν. Δεν καταλαβαίνω πάντως το κυνηγητό που τρώνε μηχανάκια σαν τον μαραντζ :biggrin: παρακαλώ συνεχίστε :lolsign:

In the discussion about the optimal AV central unit, there are many arguments against receivers and in favor of preamplifier / power amplifier combinations - and vice versa. The higher price and the additional space required speak against separate components. The sound advantages speak for this in any case: the separate power supply units, significantly better flexibility, symmetrical cabling and sustainability, i.e. when new decoders and HDMI standards become necessary. If you dampen the discussion in the current market situation, the “small” Marantz AV7706 preamplifier is almost always the ideal compromise between price versus features versus sound potential. It is therefore overdue to take a closer look at the good piece ...

ενώ παρακατω αναφέρει.
In our room there are ideal conditions for such a pre-stage: A 7.1.4-channel setup, fully equipped with professional active speakers, completely symmetrically wired. The speaker arrangement allows all DTS: X, Dolby Atmos and Auro-3D variants to be tested
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Τώρα εαν το μεγάλο μήκος καλωδίου επιδρά σε κάποιες από τις επιδόσεις του ενισχυτή αυτό είναι άλλο θέμα.
Ναι, αλλά πέραν της δυνατότητας απόρριψης θορύβου απο πλευράς των xlr ( αφού το έχουμε σαν δυνατότητα, γιατί να αφήσουμε ανεκμετάλλευτο ), δεν θα πρέπει να μας απασχολεί και το ζήτημα της απόδοσης του ενισχυτή που σαφώς και θα επηρεαστεί απο το μεγάλο μήκος των καλωδίων ηχείων;
Εγώ πάντως, μετά απο τη σύντομη μελέτη που έκανα, πλέον πίνω νερό στο όνομα της XLR και θα ήθελα είτε ενεργά ηχεία, είτε τελικό κοντά στα παθητικά ηχεία αφήνοντας τη βρωμοδουλειά να γίνει σε line level.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Δυστυχώς 2 μαραντζ ήταν άθλιοι στο χώρο μου
Δεν είσαι ο μόνος, σύλλογο έχουν κάνει οι πρώην μαραντζάκηδες.. :lol:

Όποιος έφυγε από μαραντζ και όντισι, και πήγε σε οτιδήποτε άλλο, δε ξαναγυρνα με τίποτα σε κείνο το πράμα.

Απλώς είναι φτηνότερα μηχανήματα, και προφανώς θα παραμείνουν οι μόνες επιλογές για όσους έχουν περιορισμένο μπάτζετ.

Σε οποιαδήποτε διαθέσιμη συγκριτική δοκιμή συστημάτων ισοστάθμισης, οι μαραντζ (και λοιποί) με όντισι, σταθερά πιάνουν τον πάτο.
Όλα τα υπόλοιπα, είναι καλύτερα.
Κι άσε τον κεφάλα να λέει, μη του δίνεις σημασία.. Τρολαρει από πάντα.
 

Μηνύματα
7.218
Reaction score
4.599
Δεν είσαι ο μόνος, σύλλογο έχουν κάνει οι πρώην μαραντζάκηδες.. :lol:

Όποιος έφυγε από μαραντζ και όντισι, και πήγε σε οτιδήποτε άλλο, δε ξαναγυρνα με τίποτα σε κείνο το πράμα.

Απλώς είναι φτηνότερα μηχανήματα, και προφανώς θα παραμείνουν οι μόνες επιλογές για όσους έχουν περιορισμένο μπάτζετ.

Σε οποιαδήποτε διαθέσιμη συγκριτική δοκιμή συστημάτων ισοστάθμισης, οι μαραντζ (και λοιποί) με όντισι, σταθερά πιάνουν τον πάτο.
Όλα τα υπόλοιπα, είναι καλύτερα.
Κι άσε τον κεφάλα να λέει, μη του δίνεις σημασία.. Τρολαρει από πάντα.
Περί Κεφαλα έχω βαρεθεί δεν ασχολούμαι.

Ακόμα και ο γιαμαχα που είναι χειρότερο σύστημα ισοστάθμισης παίζει καλύτερα .
Εάν οι Ναντ λύσουν τα θέματα κλειδώματος και switch ούτε στα φθηνά μηχανήματα θα υπάρχει δικαιολογία για επιλογή οντισι ...
Εάν δεν μπορείς να πας οικονομικα σε ανθεμ δηλαδή, αλλιώς ....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
Μιας και μιλάμε για τους μαραντζ.

Όπως προανέφερα, στον χώρο μου έχει μικρή απόκλιση προς το χειρότερο από αυτή του pro. Δεν απογοητεύει λοιπόν.
Απλώς θα ήθελα αυτό το κάτι παραπάνω για να πω ότι απαλλάσσομαι από τον pro.

Όμως μιας και αναφέρουμε προβλήματα, εδώ και αρκετό καιρό, μετά από κάθε αρχικοποίηση και νέα εγκατάσταση, μου κάνει κάποιες τρελίτσες με τις φάσεις των ηχείων. Επιμένει ότι έχουν πρόβλημα τα δύο κύρια ηχεία. Όλες οι συνδέσεις είναι σωστές φυσικά, δεν έχω αρχίσει ακόμη να τα χάνω, και επί πλέον τις έχω ελέγξει σχολαστικά. Τόσο με απασχόλησε το θέμα που έλεγα μήπως φταίει ο τελικός, όμως όχι φυσικά, ακόμη και με τον evo κάνει ακριβώς τα ίδια, όπως επίσης και με έναν άλλης Εταιρείας τελικό που δοκίμασα. Αν δε επιμείνω και ξανά ζητήσω έλεγχο, αρχίζει να μπερδεύει και τα πίσω ηχεία!
Υποπτεύομαι ότι μπορεί να φταίει το ότι η τοιχοποιία (πίσω από τα ηχεία) η οποία δεν είναι συνεχόμενη (η πίσω από το αριστερό είναι πιο μακριά από αυτό κατά 12 cm περίπου). Όμως και έτσι να είναι γιατί πριν ένα χρόνο δεν είχε το ίδιο πρόβλημα!

Στο φίλου μου του Κώστα (Κεφάλα) ο μάραντζ σε συνδυασμό με τον χώρο του, τα ηχεία του κλπ είχε άριστη απόδοση και στην μουσική & στα υπόλοιπα! (Μιας και αναφέρετε κάποια θεματάκια) . Μπορεί να φταίει ο χώρος μου τελικά και ότι και να κάνω να έχω τα μικροπαράπονα που αναφέρω, μπορεί να φταίω και ό ίδιος, βέβαια .....
Ποιο sub έχεις?

Υπάρχουν λύσεις για να επιτευχθεί αυτό.

Δεν γίνεται αυτό!

Για πες..
Sub: svs 1000 το κλειστό!

Ποιά λύση προτείνεις για την συνεργασία ηχείων - sub?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Τη γνωστή!
Άλλο ένα sub κλειστό και minidsp.
Μετά καλείς έναν καλιμπράτορα να στα ενσωματώσει στο σύστημα.
 

Μηνύματα
7.218
Reaction score
4.599
Φίλε μου ο ήχος της μαραντζ έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά .
Παρόλο που έχει τα ίδια σχεδόν υλικά με τον μαραντζ παίζει διαφορετικά από τον denon πχ
" Γλυκιζει " περίπου και μοιάζει σαν να έχει ένα πέπλο .
Το ίδιο ισχύει για πολλές εταιρείες
Πχ ο γιαμαχα είναι πιο μουσικός μιας και η εταιρεία ξεκίνησε από τα μουσικά όργανα οπότε κάτι ξέρει παραπάνω .
Δεν εμπιστεύομαι κανένα αυτόματο σύστημα ισοστάθμισης .
Αλλά έχω να σου προτείνω κάτι άλλο .
Μιας και δεν υπάρχει τέλος στο χόμπι μην μπλέξεις με αναβαθμίσεις .
Απόλαυσε αυτό που έχεις και σταματα να κυνηγάς την ουρα σου.
Τώρα που είναι νωρίς .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Μιας και δεν υπάρχει τέλος στο χόμπι μην μπλέξεις με αναβαθμίσεις .
Απόλαυσε αυτό που έχεις και σταματα να κυνηγάς την ουρα σου.
Τώρα που είναι νωρίς .
+1 :thumbsup:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
Εντάξει, συμφωνώ σε γενικές γραμμές, με τις προτάσεις σας. :drinks: .


Αυτό με το mini dsp μου το έχουν προτείνει και άλλα παιδιά του site. Ίσως εκεί να κινηθώ. Δεν είναι και πολύ ακριβό το σπόρ, επίσης επειδή θα είμαι άσχετος με το θέμα, πράγματι, είναι σωστή η πρόταση να το δει κατόπιν καλιμπράτορας.
(αν κινηθώ στο θέμα, επαναλαμβάνω).
 

Μηνύματα
1.824
Reaction score
3.400
Εγώ θα έλεγα να το δει πριν στην κατάσταση που είναι τώρα ένας καλιμπρειτορ και να σε κατευθύνει κατάλληλα.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα sub ακόμα και να ρωτήσεις έναν καλιμπράτορα πιο minidsp να αγοράσεις για να έρθει να στα ρυθμίσει όλα και να ακούς από ένα πρώτης τάξεως 2.2 σύστημα τις μουσικές σου να γουστάρεις.
Τα ηχεία μπορεί να είναι μουσικότατα αλλά δεν έχουν punch που θα σε καθηλώσει.Δε μπορούν χαμηλά. Βοήθησέ τα.Βάλτους από ένα sub να παίζουν τις χαμηλές.

Και πού ξέρεις...

μπορεί να μην σου χρειάζεται ο προ πια. :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top