Επιλογή AV με στόχο την όσο το δυνατόν πιο πιστή απόδοση σε Μουσικά Αρχεία.

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Οκ, πας καλα! Περα απ τα βατ, προσωπικα μ εχουν εντυπωσιασει απ την ποιοτητα. Ωραιο και το δεσιμο με το κεντρικο.

Απαντησε μου αν θελεις και σ αυτο που εγραψα πιο πανω. Ο χωρος ειναι μονο για home η σαλονι?
Εχεις εντοπισει καποιο προβλημα απ τον χωρο σου (ειδικα στις χαμηλες συχνοτητες)
Ο χώρος είναι σαλόνι Αλλά συμπεριφέρεται κατά την άποψή μου πάρα πολύ καλά και παίζει σημαντικό ρόλο το τι είναι ορθογώνιο παραλληλόγραμμο δεν έχει ανοίγματα περίεργα όπως οι σάλο κουζίνες.
Εννοείται όπως έγραψα και πιο πάνω χρειάζεται φροντίδα αλλά θα γίνει στο τέλος
από κάποιον ειδικό αφού κάνουμε μετρήσεις πρώτα
Τον έχω φωνάξει να το δει και ο άνθρωπος ο ίδιος είπε ότι σε γενικές γραμμές παίζει πάρα πολύ καλά Και στα χαμηλά μου είπε θα βάλουμε κάποια ηχοαπορροφητικά στις γωνίες και στο ταβάνι αλλά θα είναι για σαλόνι όχι για στούντιο δηλαδή θα τα προσέξουμε ώστε να γίνουνε όμορφο
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οκ, οπως και ναχει στο σαλονι παντα θα εχεις καποιους περιορισμους. Οντως με εξυπνες κινησεις σιγουρα θα παρεις καποιο αποτελεσμα (κοστιζουν βεβαια). Να φανταστω οτι ειναι διαμερισμα?

Δεν ξερω αν ακουσες το ηχειο σου. Αλλα ειμαι πολυ ενθουσιασμενος απ την ποιοτητα του. Θεωρω οτι ειναι απ τις εταιριες που για τις μοναδες που διαθετουν πουλανε πολυ φθηνα. Με το καλο λοιπον να σου ερθουν και περιμενουμε εντυπωσεις.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια δεν είμαι σε διαμέρισμα
Σαν μονοκατοικία είναι,διόροφο πάνω μένει ο αδερφός μου
Παίζω όπως θέλω δεν έχω πρόβλημα έντασης
Όλο το σπίτι την οροφή την έχω κάνει γυψοσανίδα και 10 πόντους πετροβάμβακα και τα 100 τετραγωνικά που είναι όλο το σπίτι
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μπραβο. Αφου δεν θαχεις ουτε προβλημα με τις εντασεις εισαι λιγο πολυ κομπλε.
Απ οτι βλεπω γενικα ξερεις τι πρεπει να κανεις. Οποτε υπομονετικα θα ερθει στο τελος ενα πολυ καλο αποτελεσμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μονολεκτικά εγώ
2 χ18s
Καταρχήν να χαίρεσαι το σύστημα που στήνεις, να πατάς Play ▶ και να γουστάρεις. Αυτό είναι το βασικότερο και το μόνο που μετράει.

Το σύστημα σου δεν έχει καμία σχέση με ότι λέω. Τα subs σου έχουν 2800€ και τα βασικά ηχεία σου που είναι τα LCR έχουν σχεδόν 9000€, όχι 1500€. Τώρα τι υπάρχει για surround και Atmos δεν έχει σημασία καθώς αποτελούν κανάλια εντυπωσιασμού. Ο ηχητικός όγκος στις ταινίες είναι μπροστά και στα subs.

Δεν αναφέρομαι στη πολυκάναλη μουσική.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Καταρχήν να χαίρεσαι το σύστημα που στήνεις, να πατάς Play ▶ και να γουστάρεις. Αυτό είναι το βασικότερο και το μόνο που μετράει.

Το σύστημα σου δεν έχει καμία σχέση με ότι λέω. Τα subs σου έχουν 2800€ και τα βασικά ηχεία σου που είναι τα LCR έχουν σχεδόν 9000€, όχι 1500€. Τώρα τι υπάρχει για surround και Atmos δεν έχει σημασία καθώς αποτελούν κανάλια εντυπωσιασμού. Ο ηχητικός όγκος στις ταινίες είναι μπροστά και στα subs.

Δεν αναφέρομαι στη πολυκάναλη μουσική.
Δεκτό εγώ απλά κατάλαβα για τα surround και Atmos
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δεκτό εγώ απλά κατάλαβα για τα surround και Atmos
No worries. Ότι λέω αφορά καθαρά το οικονομικό κομμάτι και προφανώς όταν ένα σύστημα φιλοξενεί ζεύγος ηχείων σχεδόν 7000€ τα 2 Dynaudio 18s ή ένας Pro 4000€ δεν είναι πρόβλημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
362
Reaction score
387
No worries. Ότι λέω αφορά καθαρά το οικονομικό κομμάτι και προφανώς όταν ένα σύστημα φιλοξενεί ζεύγος ηχείων σχεδόν 7000€ προφανώς τα 2 Dynaudio 18s ή ένας Pro 4000€ δεν είναι πρόβλημα.
Κοίταξε να δεις με δεξιά αριστερό ηχείο φτηνό σχετικά το 1100 € klipcsh to 260f θα αγόραζα 4x 18s το είχα αποφασίσει ήτανε σίγουρο
Όλα τα ηχεία μαζί τα 11 στο σύνολο είχανε περίπου 4000 με 4500€ περίπου και τα τέσσερα σαμπ
Θα είχανε 5600€
Αλλά τελευταία στιγμή έγινε η αλλαγή με τα goldenear και έτσι γίναν 2 τα σαμπ
Γιατί αυτά έχουνε ενεργά δικά τους σαμπ
 


Μηνύματα
62
Reaction score
42
Μιας κ εχουν πεσει πολλοι avrs στο τραπεζι , εχει καποιος εικονα απο συγκριση Dirac (NAD T778) VS Arc Genesis (Anthem MRX740)?
 

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Σαν οπαδός και κάτοχος Klipsch επί πολλά χρόνια (αλλά και πολλών άλλων), επιτρέψτε μου απλά να αναφέρω την προσωπική μου άποψη. Ειδικά για χρήση home cinema, ένα σετ ηχείων της σειράς RP (με ή χωρίς subwoofers), με κατάλληλη επιλογή μεγεθών ανάλογα του χώρου και πάνω από όλα με κάλα ρεύματα από άποψη ενίσχυσης, μπορεί να καλύψει κάθε απαίτηση. Κατά τη γνώμη μου, το ίδιο ισχύει και για μουσικές ακροάσεις, αλλά αυτός ο τομέας είναι εντελώς υποκειμενικός κι εξαρτώμενος κι από πολλά άλλα πράγματα.
Όσον αφορά το αρχικό θέμα του τίτλου, κατά την ταπεινή μου άποψη, κανένας σύγχρονος AV ενισχυτής, ανεξαρτήτως κατηγορίας τιμής, δεν μπορεί να αποδώσει σε μουσικές ακροάσεις, αντίστοιχα με αντίστοιχης αξίας ολοκληρωμένους ή τελικούς. Οι όποιες τέτοιες πιθανότητες τελείωσαν γύρω στο 1990, όταν οι καθόλα άξιοι Ιάπωνες κατάλαβαν ότι ο ανταγωνισμός για το καλύτερο AV τέρας είχε ξεφύγει εντελώς κοστολογικά.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Συμφωνώ....εν μέρει.
Τα τελικά στάδια των av, λογικό είναι να υπολείπονται. Ευτυχώς εδώ υπάρχει φυσικά λύση.

Ως προς το προ ενισχυτικό όμως κομμάτι, τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα για το πια είναι η καλύτερη επιλογή...Μάλλον εδω ένας καλός πολυκάναλος είναι προτιμότερος. Για πολλούς λόγους. Λόγω δλδ των συστημάτων του σε θέματα επεξεργασίας στον ήχο, την προσπάθεια διόρθωσης των προβλημάτων του χώρου, την καλύτερη συνεργασία με τα subs κλπ.

Το θέμα είναι ...ποιόν, και σε τι κόστος.

Εγώ πχ διόρθωσα, ή μάλλον βελτιώσα τον μάραντζ μου (7009, αρκετά παλιός), με την προσθήκη εξωτερικού ντακ . Ετσι απαλλάχτηκα απο την σύνδεση του πσ μεσω hdmi (εννοείται για ήχο) για ακρόαση μουσικής. Με αυτήν την κίνηση, πραγματικά δεν βλέπω διαφορά από τον δικάναλο προ, ή για να είμαι ακριβής , δυσκολεύομαι πολύ στο να βρώ.

Παρ όλα αυτά, πάμε για καλύτερα... Σε αυτό κομμάτι η τεχνολογία προχωρεί με τεράστια βήματα.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Η δε σειρά rp της klipsch είναι πράγματι άριστη αγορά για την κατηγορία τιμής στην οποία κινείται.
Μέχρι εκεί όμως! Μην τρελαθούμε.....

Ως προς την συμμετοχή σαμπ ή μη, μόνο αν έχομε όλα τα ηχεία μας RP-8000F και τέλειο χώρο ίσως δεν μας χρειάζονται, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις...απαραίτητα.
 
Last edited:

nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Συμφωνώ....εν μέρει.
Τα τελικά στάδια των av, λογικό είναι να υπολείπονται. Ευτυχώς εδώ υπάρχει φυσικά λύση.

Ως προς το προ ενισχυτικό όμως κομμάτι, τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα για το πια είναι η καλύτερη επιλογή...Μάλλον εδω ένας καλός πολυκάναλος είναι προτιμότερος. Για πολλούς λόγους. Λόγω δλδ των συστημάτων του σε θέματα επεξεργασίας στον ήχο, την προσπάθεια διόρθωσης των προβλημάτων του χώρου, την καλύτερη συνεργασία με τα subs κλπ.

Το θέμα είναι ...ποιόν, και σε τι κόστος.

Εγώ πχ διόρθωσα, ή μάλλον βελτιώσα τον μάραντζ μου (7009, αρκετά παλιός), με την προσθήκη εξωτερικού ντακ . Ετσι απαλλάχτηκα απο την σύνδεση του πσ μεσω hdmi (εννοείται για ήχο) για ακρόαση μουσικής. Με αυτήν την κίνηση, πραγματικά δεν βλέπω διαφορά από τον δικάναλο προ, ή για να είμαι ακριβής , δυσκολεύομαι πολύ στο να βρώ.

Παρ όλα αυτά, πάμε για καλύτερα... Σε αυτό κομμάτι η τεχνολογία προχωρεί με τεράστια βήματα.
Κι εγώ με καλό dac παίζω, οπότε εδώ συμφωνούμε!
Η δε σειρά rp της klipsch είναι πράγματι άριστη αγορά για την κατηγορία τιμής στην οποία κινείται.
Μέχρι εκεί όμως! Μην τρελαθούμε.....

Ως προς την συμμετοχή σαμπ ή μη, μόνο αν έχομε όλα τα ηχεία μας RP-8000F και τέλειο χώρο ίσως δεν μας χρειάζονται, σε όλες τις άλλες περιπτώσεις...απαραίτητα.
Φυσικά για την κατηγορία τιμής τους! (άντε ίσως και λίγο παραπάνω..). Όσο για τα χαμηλά, έχω ταπεινή άποψη σε 40 τμ 2Χ8000F και 4Χ600M, μαζί με sub Klipsch 12". Πίστεψε με, είναι υπερβολή, πλην κάποιων πολύ χαμηλών εφέ σε ταινίες.
Επαναλαμβάνω πάντως, όλα αυτά είναι σχετικά και πάνω από όλα υποκειμενικά. Από κάθε διαφορετική γνώμη, μαθαίνουμε κάτι καινούργιο!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ως προς την συμμετοχή σαμπ ή μη, μόνο αν έχομε όλα τα ηχεία μας RP-8000F και τέλειο χώρο ίσως δεν μας
χρειάζονται
Η δικιά μου άποψη στο θέμα σαμπ και Klipsch είναι ότι ακόμα και αν παίζουν χαμηλά τα ηχεία μας αν θα βάλουμε το κατάλληλο σαμπ θα ακούσουμε τη διαφορά π.χ. ίσως το 10ιντσο να μην ταιριάζει στο 8000f αλλά ένα 12 η 15 ιντσο να κουμπώνει ηχητικά στις χαμηλές συχνότητες.
Άρα η χρήση σαμπ είναι σίγουρα απαραίτητη ακόμα και σε δικάναλη ακρόαση.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Συμφωνώ....εν μέρει.
Τα τελικά στάδια των av, λογικό είναι να υπολείπονται. Ευτυχώς εδώ υπάρχει φυσικά λύση.

Ως προς το προ ενισχυτικό όμως κομμάτι, τα πράγματα δεν είναι ξεκάθαρα για το πια είναι η καλύτερη επιλογή...Μάλλον εδω ένας καλός πολυκάναλος είναι προτιμότερος. Για πολλούς λόγους. Λόγω δλδ των συστημάτων του σε θέματα επεξεργασίας στον ήχο, την προσπάθεια διόρθωσης των προβλημάτων του χώρου, την καλύτερη συνεργασία με τα subs κλπ.

Το θέμα είναι ...ποιόν, και σε τι κόστος.

Εγώ πχ διόρθωσα, ή μάλλον βελτιώσα τον μάραντζ μου (7009, αρκετά παλιός), με την προσθήκη εξωτερικού ντακ . Ετσι απαλλάχτηκα απο την σύνδεση του πσ μεσω hdmi (εννοείται για ήχο) για ακρόαση μουσικής. Με αυτήν την κίνηση, πραγματικά δεν βλέπω διαφορά από τον δικάναλο προ, ή για να είμαι ακριβής , δυσκολεύομαι πολύ στο να βρώ.

Παρ όλα αυτά, πάμε για καλύτερα... Σε αυτό κομμάτι η τεχνολογία προχωρεί με τεράστια βήματα.
Καλησπερα Ιακωβε, ποιο dac εβαλες? Σκεφτομαι την αγορα dac και κοιταω για επιλογες.
Κι εγώ με καλό dac παίζω, οπότε εδώ συμφωνούμε!

Φυσικά για την κατηγορία τιμής τους! (άντε ίσως και λίγο παραπάνω..). Όσο για τα χαμηλά, έχω ταπεινή άποψη σε 40 τμ 2Χ8000F και 4Χ600M, μαζί με sub Klipsch 12". Πίστεψε με, είναι υπερβολή, πλην κάποιων πολύ χαμηλών εφέ σε ταινίες.
Επαναλαμβάνω πάντως, όλα αυτά είναι σχετικά και πάνω από όλα υποκειμενικά. Από κάθε διαφορετική γνώμη, μαθαίνουμε κάτι καινούργιο!
Καλησπερα nikforever, ποιο με ποιο dac συνοδευεις τα klipsch?
 



nikforever

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
527
Reaction score
517
Καλησπερα Ιακωβε, ποιο dac εβαλες? Σκεφτομαι την αγορα dac και κοιταω για επιλογες.

Καλησπερα nikforever, ποιο με ποιο dac συνοδευεις τα klipsch?
Καλησπέρα Jolaz
Καλησπερα Ιακωβε, ποιο dac εβαλες? Σκεφτομαι την αγορα dac και κοιταω για επιλογες.

Καλησπερα nikforever, ποιο με ποιο dac συνοδευεις τα klipsch?
Καλησπέρα Jolaz, το ταίριασμα dac με ενισχυτή είναι περίπλοκη απόφαση κι εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους. Αυτό που έχω επιλέξει εγώ (με βάση και το budget μου) για να βελτιώσω την ηχητική απόδοση των ενισχυτών μου είναι το Gustard X16.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top