Επιλογή AV με στόχο την όσο το δυνατόν πιο πιστή απόδοση σε Μουσικά Αρχεία.

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Μεγάλη την λες , γιατί τα τελευταία 20 χρόνια , μη σου πω και 30 , ακούω για dacs, διαβάζω για dacs , και στον ειδικό τύπο , και εδώ μέσα , και σε άλλα forums και παντού.
Παίζει να είμαι ένας απο τους λίγους που δεν ασχολήθηκαν με εξωτερικά dacs και τέτοιες ιστορίες.
Το μόνο που είχα κάνει αν θυμάσαι μαζί με τον jargon gr ήταν ένα συγκριτικό του δικού μου denon με το 202 του weiss και αν θυμάσαι τσακωνόμασταν για το αν έχουν διαφορά ή όχι.
Μέχρι εκεί , τέλος Thats it.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τα καλύτερα dac είναι μέχρι 100 άντε 150 ευρώ. Και φυσικά παίζουν κόπια με dac των χιλιάδων ευρώ
και φυσικά είναι κορόϊδα αυτοί που τα σκάνε :biggrin:
Βέβαια από την μία υπάρχουν τα κορόϊδα και από την άλλη οι μυρωδιάδες!!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.114
Reaction score
26.575
Τι μου θυμίζεις παλιόπαιδο...

Συγκινήθηκα πάλι.



Κοίτα, "μεγάλη", δε τη λές, μια μερίδα είναι.

Μεγάλη λες αυτή τη μερίδα που παίζει Μπινκο.

Προφανώς, η πρώτη μερίδα, σε κάποια φάση ενσωματώνεται στη δεύτερη.
Και πολύ της είναι.
Γιατρέ μου ακούω διαφορές :o
Είναι σοβαρό??
 


Μηνύματα
7.218
Reaction score
4.599
Τα καλύτερα dac είναι μέχρι 100 άντε 150 ευρώ. Και φυσικά παίζουν κόπια με dac των χιλιάδων ευρώ
και φυσικά είναι κορόϊδα αυτοί που τα σκάνε :biggrin:
Βέβαια από την μία υπάρχουν τα κορόϊδα και από την άλλη οι μυρωδιάδες!!
Αλήθεια τώρα ?
Το εννοείς ?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
Τα καλύτερα dac είναι μέχρι 100 άντε 150 ευρώ. Και φυσικά παίζουν κόπια με dac των χιλιάδων ευρώ
και φυσικά είναι κορόϊδα αυτοί που τα σκάνε :biggrin:
Βέβαια από την μία υπάρχουν τα κορόϊδα και από την άλλη οι μυρωδιάδες!!
Τι καλά θα ήταν να είναι έτσι!
 

S

Stellart0

Guest
Τα καλύτερα dac είναι μέχρι 100 άντε 150 ευρώ. Και φυσικά παίζουν κόπια με dac των χιλιάδων ευρώ
και φυσικά είναι κορόϊδα αυτοί που τα σκάνε :biggrin:
Βέβαια από την μία υπάρχουν τα κορόϊδα και από την άλλη οι μυρωδιάδες!!
Η καλύτερη συσκευή hi fi, με διαφορά, που έχω είναι το ντακ. Για πολλά έτη είχα βολευτεί με κινεζο κατασκευές των 100 μέχρι 250 ευρώ κ ήμουν χάπυ. Μέχρι που πήρα το rme adi 2 dac και την είδα . Οτι πληρώνεις παίρνεις. Δεν κοροϊδεύουν οι κατασκευαστές, η πλειοψηφία σίγουρα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.881
Reaction score
7.960
Η καλύτερη συσκευή hi fi, με διαφορά, που έχω είναι το ντακ. Για πολλά έτη είχα βολευτεί με κινεζο κατασκευές των 100 μέχρι 250 ευρώ κ ήμουν χάπυ. Μέχρι που πήρα το rme adi 2 dac και την είδα . Οτι πληρώνεις παίρνεις. Δεν κοροϊδεύουν οι κατασκευαστές, η πλειοψηφία σίγουρα.
Εγώ πάλι, έτυχα ακρόασης του παρακάτω! Μπορώ λοιπόν να σε καταλάβω απόλυτα!

!!!!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Τα καλύτερα dac είναι μέχρι 100 άντε 150 ευρώ. Και φυσικά παίζουν κόπια με dac των χιλιάδων ευρώ
και φυσικά είναι κορόϊδα αυτοί που τα σκάνε :biggrin:
Βέβαια από την μία υπάρχουν τα κορόϊδα και από την άλλη οι μυρωδιάδες!!
Διαφωνώ καθέτως.
Υποθετικά και μόνο έστω ότι έχουμε το ίδιο chip υλοποίησης σε μια συσκευή των 150 ευρώ και σε μία των 1500 ευρώ (δε θα αναφερθώ στων 5000-10000 ευρώ γιατί ο μέσος όρος αγοραστικού κοινόυ είναι 150 μέχρι 1500 για DAC).

Το DAC της πλάκας (γιατί μόνο έτσι χαρακτηρίζω υλοποιήσεις που μοιάζουν με κουτί από πακέτο τσιγάρων σε μέγεθος), στερείται διακριτών components και κυρίως σωστού τροφοδοτικού. Ακόμα και Cambridge Audio Dacmagic Plus και Dacmagic 200M που είναι στα 400-500 ευρώ, έρχονται με τροφοδοτικό της πλάκας που είναι ίδιο κι απαράλλαχτο με τροφοδοτικό modem/router του 30άευρου....
Δε θα εμπιστευτώ την ποιότητα του ήχου μου ή την ποιότητα των ρευμάτων μου για ομαλή ζωή των components μου σε κάτι τέτοιο προφανώς.

Ανεβαίνοντας κατηγορία, σαφώς υπάρχουν οι πιασοκωλέ χωρίς λόγο λύσεις, σαφώς όμως υπάρχουν και πάρα πολύ τίμιες υλοποιήσεις για τα παραπάνω χρήματα τα οποία ζητάνε.

Η τεχνολογία των DAC αλλάζει σίγουρα. Μια επένδυση σε ένα εξωφρενικού ποσού DAC δεν είναι επένδυση για αυτόν και μόνο το λόγο. Παρόλα αυτά ένα DAC κοντά στο 1000άρικο, σίγουρα έχει πάρα πολλά να προσφέρει αξιοποιώντας και την τεχνολογία, αλλά και εξαιρετικής ποιότητας components και συστήματος σωστής τροφοδοσίας.

Αυτή είναι η γνώμη μου για τα περι DAC. Ας μή φτάνουμε σε ακρότητες είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.
Διαφορές σαφώς και υπάρχουν και καλό θα είναι να έχουμε την ικανότητα να τις διακρίνουμε και χρηματικά και ηχητικά χωρίς να πιανόμαστε θύματα του marketing στην κάθε περίπτωση.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Διαφωνώ καθέτως.
Υποθετικά και μόνο έστω ότι έχουμε το ίδιο chip υλοποίησης σε μια συσκευή των 150 ευρώ και σε μία των 1500 ευρώ (δε θα αναφερθώ στων 5000-10000 ευρώ γιατί ο μέσος όρος αγοραστικού κοινόυ είναι 150 μέχρι 1500 για DAC).

Το DAC της πλάκας (γιατί μόνο έτσι χαρακτηρίζω υλοποιήσεις που μοιάζουν με κουτί από πακέτο τσιγάρων σε μέγεθος), στερείται διακριτών components και κυρίως σωστού τροφοδοτικού. Ακόμα και Cambridge Audio Dacmagic Plus και Dacmagic 200M που είναι στα 400-500 ευρώ, έρχονται με τροφοδοτικό της πλάκας που είναι ίδιο κι απαράλλαχτο με τροφοδοτικό modem/router του 30άευρου....
Δε θα εμπιστευτώ την ποιότητα του ήχου μου ή την ποιότητα των ρευμάτων μου για ομαλή ζωή των components μου σε κάτι τέτοιο προφανώς.

Ανεβαίνοντας κατηγορία, σαφώς υπάρχουν οι πιασοκωλέ λύσεις, σαφώς όμως υπάρχουν και πάρα πολύ τίμιες υλοποιήσεις για τα παραπάνω χρήματα τα οποία ζητάνε.

Η τεχνολογία των DAC αλλάζει σίγουρα. Μια επένδυση σε ένα εξωφρενικού ποσού DAC δεν είναι επένδυση για αυτόν και μόνο το λόγο. Παρόλα αυτά ένα DAC κοντά στο 1000άρικο, σίγουρα έχει πάρα πολλά να προσφέρει αξιοποιώντας και την τεχνολογία, αλλά και εξαιρετικής ποιότητας components και συστήματος σωστής τροφοδοσίας.

Αυτή είναι η γνώμη μου για τα περι DAC. Ας μή φτάνουμε σε ακρότητες είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.
Διαφορές σαφώς και υπάρχουν και καλό θα είναι να έχουμε την ικανότητα να τις διακρίνουμε και χρηματικά και ηχητικά.
Κάτσε και σκέψου τι ρεύματα τραβάει ένα dac chip και μετά πες μου, τι θα εμπιστευτείς.
Μιλάμε για 5-15vdc και κάτι ma .
Τι να λέμε τώρα.
Η μόνες διαφορές μεταξύ διαφορετικών υλοποιήσεων dacs, εντοπίζονται ,πέραν των anti alliasing filters,στα αναλογικά στάδια. Δλδ τι είδους κύκλωμα χρησιμοποιήται , τι τρανζίστορς ή ποιός τελεστικός ενισχυτής , αν έχει διαφορικό κύκλωμα , τι αναλγικά φίλτρα έχει και κάτι άλλα τέτοια ψιλά.
Κατά τα άλλα , τι κάνετε , χαίρεται , καλά ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Κάτσε και σκέψου τι ρεύματα τραβάει ένα dac chip και μετά πες μου, τι θα εμπιστευτείς.
Μιλάμε για 5-15vdc και κάτι ma .
Τι να λέμε τώρα.
Η μόνες διαφορές μεταξύ διαφορετικών υλοποιήσεων dacs, εντοπίζονται ,πέραν των anti alliasing filters,στα αναλογικά στάδια. Δλδ τι είδους κύκλωμα χρησιμοποιήται , τι τρανζίστορς ή ποιός τελεστικός ενισχυτής , αν έχει διαφορικό κύκλωμα , τι αναλγικά φίλτρα έχει και κάτι άλλα τέτοια ψιλά.
Κατά τα άλλα , τι κάνετε , χαίρεται , καλά ευχαριστώ.
Πέρα από την τροφοδοσία, αναφέρθηκα και στα components παραπάνω όπως θα έχεις (φαντάζομαι) ήδη δει...
Στο δια ταύτα, παραθέτω απλά τη γνώμη μου και την εμπειρία μου χωρίς να θέλω να την επιβάλλω κάπου.

"Τί να λέμε τώρα?" Όχι πολλά γιατί δε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν.
"Κατά τα άλλα , τι κάνετε , χαίρεται , καλά ευχαριστώ. " As above.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η καλύτερη συσκευή hi fi, με διαφορά, που έχω είναι το ντακ. Για πολλά έτη είχα βολευτεί με κινεζο κατασκευές των 100 μέχρι 250 ευρώ κ ήμουν χάπυ. Μέχρι που πήρα το rme adi 2 dac και την είδα . Οτι πληρώνεις παίρνεις. Δεν κοροϊδεύουν οι κατασκευαστές, η πλειοψηφία σίγουρα.
Συμφωνώ απόλυτα. Εξ ου και ο ορισμός "μυρωδιάδες" για τους μη και καλά κοροϊδα ;)
Διαφωνώ καθέτως.
Υποθετικά και μόνο έστω ότι έχουμε το ίδιο chip υλοποίησης σε μια συσκευή των 150 ευρώ και σε μία των 1500 ευρώ (δε θα αναφερθώ στων 5000-10000 ευρώ γιατί ο μέσος όρος αγοραστικού κοινόυ είναι 150 μέχρι 1500 για DAC).

Το DAC της πλάκας (γιατί μόνο έτσι χαρακτηρίζω υλοποιήσεις που μοιάζουν με κουτί από πακέτο τσιγάρων σε μέγεθος), στερείται διακριτών components και κυρίως σωστού τροφοδοτικού. Ακόμα και Cambridge Audio Dacmagic Plus και Dacmagic 200M που είναι στα 400-500 ευρώ, έρχονται με τροφοδοτικό της πλάκας που είναι ίδιο κι απαράλλαχτο με τροφοδοτικό modem/router του 30άευρου....
Δε θα εμπιστευτώ την ποιότητα του ήχου μου ή την ποιότητα των ρευμάτων μου για ομαλή ζωή των components μου σε κάτι τέτοιο προφανώς.

Ανεβαίνοντας κατηγορία, σαφώς υπάρχουν οι πιασοκωλέ χωρίς λόγο λύσεις, σαφώς όμως υπάρχουν και πάρα πολύ τίμιες υλοποιήσεις για τα παραπάνω χρήματα τα οποία ζητάνε.

Η τεχνολογία των DAC αλλάζει σίγουρα. Μια επένδυση σε ένα εξωφρενικού ποσού DAC δεν είναι επένδυση για αυτόν και μόνο το λόγο. Παρόλα αυτά ένα DAC κοντά στο 1000άρικο, σίγουρα έχει πάρα πολλά να προσφέρει αξιοποιώντας και την τεχνολογία, αλλά και εξαιρετικής ποιότητας components και συστήματος σωστής τροφοδοσίας.

Αυτή είναι η γνώμη μου για τα περι DAC. Ας μή φτάνουμε σε ακρότητες είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.
Διαφορές σαφώς και υπάρχουν και καλό θα είναι να έχουμε την ικανότητα να τις διακρίνουμε και χρηματικά και ηχητικά χωρίς να πιανόμαστε θύματα του marketing στην κάθε περίπτωση.
Μάλλον και εσύ δεν κατάλαβες το ύφος της απάντησης μου που ήταν καθαρή τρολιά για τους ισοπεδωτές ξερόλες και πολέμιους των καλών μηχανημάτων:biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Συμφωνώ απόλυτα. Εξ ου και ο ορισμός "μυρωδιάδες" για τους μη και καλά κοροϊδα ;)

Μάλλον και εσύ δεν κατάλαβες το ύφος της απάντησης μου που ήταν καθαρή τρολιά για τους ισοπεδωτές ξερόλες και πολέμιους των καλών μηχανημάτων:biggrin:
Δεκτο, οντως δε το καταλαβα. Πιστευω η αληθεια ειναι καπου στη μεση (και προς τα κατω, οχι ομως στα απολυτα φτηνοτερα). :)
 

S

Stellart0

Guest
Κάτσε και σκέψου τι ρεύματα τραβάει ένα dac chip και μετά πες μου, τι θα εμπιστευτείς.
Μιλάμε για 5-15vdc και κάτι ma .
Τι να λέμε τώρα.
Η μόνες διαφορές μεταξύ διαφορετικών υλοποιήσεων dacs, εντοπίζονται ,πέραν των anti alliasing filters,στα αναλογικά στάδια. Δλδ τι είδους κύκλωμα χρησιμοποιήται , τι τρανζίστορς ή ποιός τελεστικός ενισχυτής , αν έχει διαφορικό κύκλωμα , τι αναλγικά φίλτρα έχει και κάτι άλλα τέτοια ψιλά.
Κατά τα άλλα , τι κάνετε , χαίρεται , καλά ευχαριστώ.
Τι διαφορές να έχουν τα αυτοκίνητα΄? Ολα τα ίδια είναι, έχουν απο ένα σκελετό , 4 ρόδες, καθίσματα, λίγα ηλεκτρονικά και ένα μοτέρ. Με ένα δεκαχίλιαρο παίρνεις το καλύτερο. Αυτό μας λές, ενώ γνωρίζεις ότι δεν ισχύει. Εαν όμως γνωρίζεις τόσο καλά τον σχεδιασμό ντάκ γιατί δεν σχεδιιαζεις ένα δικό σου και φασόν στην Κίνα. Θα πάρω ένα εάν είναι καλόηχο.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Βλέπω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι μερικά βασικά χαρακτηριστικά , αλλά και ούτε θέλεις κιόλας.
Με το να αντιστοιχείς dac components με car components δεν πετυχαίνεις τίποτα περισσότερο από το να τονίζεις την άγνοιά σου. Δικαίωμά σου.
Οσο για dac δικού μου σχεδιασμού , δεν υπάρχει λόγος. Υπάρχουν τόσα πολλά εκεί έξω. Δεν έχω λόγο να ασχοληθώ.
Τα δικά μου (αυτά που κατέχω) μου είναι ήδη υπέρ αρκετά.
 

S

Stellart0

Guest
Βλέπω ότι δεν αντιλαμβάνεσαι μερικά βασικά χαρακτηριστικά , αλλά και ούτε θέλεις κιόλας.
Με το να αντιστοιχείς dac components με car components δεν πετυχαίνεις τίποτα περισσότερο από το να τονίζεις την άγνοιά σου. Δικαίωμά σου.
Οσο για dac δικού μου σχεδιασμού , δεν υπάρχει λόγος. Υπάρχουν τόσα πολλά εκεί έξω. Δεν έχω λόγο να ασχοληθώ.
Τα δικά μου (αυτά που κατέχω) μου είναι ήδη υπέρ αρκετά.
Αγνοια σχεδιασμού έχω σίγουρα. Τα αυτιά μου όμως μου λένε να σε αγνοήσω εντελώς την άποψη σου περί ντακ. Η άρνηση δικαιωμά σου.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Καλά κάνε ότι καταλαβαίνεις δικαίωμά σου γούστο σου και καπέλο σου.
Δεν θα σου κάνω εγώ κουμάντο στο τι ξοδέψεις και πως .
Εγώ απλά έθεσα μερικά δεδομένα επί τάπητος. Μέχρι εκεί.
Οποιος θέλει μπορεί και να πιστεύει ότι τα dac's τα ακριβά και τα χλιδάτα φέρνουν και την δευτέρα παρουσία.
 

S

Stellart0

Guest
Καλά κάνε ότι καταλαβαίνεις δικαίωμά σου γούστο σου και καπέλο σου.
Δεν θα σου κάνω εγώ κουμάντο στο τι ξοδέψεις και πως .
Εγώ απλά έθεσα μερικά δεδομένα επί τάπητος. Μέχρι εκεί.
Οποιος θέλει μπορεί και να πιστεύει ότι τα dac's τα ακριβά και τα χλιδάτα φέρνουν και την δευτέρα παρουσία.
Ενα λάθος κάνεις μόνο. Αυτο με την Ηλιθιότητα είναι του Αϊνσταϊν κ οχι του Ισιμαρου.
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Εσύ κάνεις λάθος , το έχω στην υπογραφή μου.
Toshikuni Ishimaru
είναι το όνομά μου στα Γιαπωνέζικα. :rofl:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.523
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top