Επιλογή sub... Ποιο;

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Η αρχική σκέψη ήταν για δύο svs pb 2000 αλλά δεν θα έφτανα την απόδοση ενός pb 13 ultra... Άρα ούτε και με τα arendal 1.5 σίγουρα... :(

Μάλλον για pb 4000 με βλέπω... :gamer:
Γιατι δε θα εφταναν? μπορεις να το εξηγησεις ?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Γιατι δε θα εφταναν? μπορεις να το εξηγησεις ?
Κι εγω αυτο πήγα να ρωτήσω. Εκτός κι αν θέλει την ισοστάθμιση και τα XLR, πραγμα που δεν το νομίζω.

Αλλα, κακα τα ψέμματα, θα πρεπει να συνυπολογίσει και το κόστος μιας διαχείρισης μπάσου (minidsp π.χ.) αν δεν έχει ο ενισυχτής του.

Αλλα, επειδη το ερώτημα ειναι αειθαλές (1 μεγάλο ή 2 μικρότερα;) και οδηγει πάντα σε διχασμένες απόψεις, όλα οδηγουν στα 2 μεγαλα για να τελειώνουμε.

Γιατι αν π.χ. πάρει 2 PB2000, θα τον τρώει ο πωπός του, "Πώς θα ήταν με 2 PB16?"
Αντίστοιχα αν πάρει 1χ PB16, θα πει, "Πώς θα ήταν με τα 2x PB2000; Θα είχα πιο ισορροπημένο μπάσο; Μάλλον ναι! Οποτε ας πάρω έαν 2ο PB16!"

Ολοι οι δρόμοι οδηγουν στην Ρώμη, δλδ 2x PB16. Ειτε και τα 2 μαζι αγορα ή με διαφορα ένος 6μήνου
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Κοίτα και αυτό
https://www.powersoundaudio.eu/product-page/v1500-single-15-ported-subwoofer

Είχα το v 1801 σε χώρο υπερδιπλάσιο του δικού σου και το ένιωθα σαν να σείεται ο τόπος.

Οπότε το μικρότερο αδελφάκι του( v1500) θεωρώ ότι θα σε υπερκαλύψει. Μεταφορικά χρεώνει 50 λίρες και έχει και 30 day money back guarantee.
συμφωνω και εγω αλλα με το v1801 . ολα της power sound ειναι πολυ τιμια sub και σιγουρα απο θεμα σταθμων παιρνανε τα svs.
τα Αμερικανακια απο τις ετοιμες λυσεις ειναι η δευτερη προταση τους μετα τα jtr οπου ειναι απαγορευτικα για μας λογω τελωνειου κτλ
[DOUBLEPOST=1524148129][/DOUBLEPOST]
Γιατι δε θα εφταναν? μπορεις να το εξηγησεις ?
πιστευω εννοει δεν θα εφταναν σε εκταση χαμηλου
 

Μηνύματα
320
Reaction score
547
συμφωνω και εγω αλλα με το v1801 . ολα της power sound ειναι πολυ τιμια sub και σιγουρα απο θεμα σταθμων παιρνανε τα svs.
τα Αμερικανακια απο τις ετοιμες λυσεις ειναι η δευτερη προταση τους μετα τα jtr οπου ειναι απαγορευτικα για μας λογω τελωνειου κτλ
[DOUBLEPOST=1524149212][/DOUBLEPOST]Συμφωνώ απόλυτα. Το είχα αναφέρει και σε άλλο thread σχετικά με PSA & SVS, αλλά έπεσαν να με φάνε. Το 1801 δείχνει out of stock, θα πρέπει να μιλήσει με Ricky να δει διαθεσιμότητα. Πάντως το 15άρι, σε τέτοιο χώρο, θεωρώ ότι θα τον καλύψει.[/QUOTE]
 
Last edited:

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
439
Reaction score
1.133
[DOUBLEPOST=1524149212][/DOUBLEPOST]
Συμφωνώ απόλυτα. Το έχω αναφέρει και σε άλλο thread σχετικά με PSA & SVS, αλλά έπεσαν να με φάνε. Το 1801 δείχνει out of stock, θα πρέπει να μιλήσει με Ricky να δει διαθεσιμότητα. Πάντως το 15άρι, σε τέτοιο χώρο, θεωρώ ότι θα τον καλύψει.
Να πάω για ένα v1500 και αργότερα για άλλο ένα; :smg:
[DOUBLEPOST=1524149470][/DOUBLEPOST]
Γιατι δε θα εφταναν? μπορεις να το εξηγησεις ?
Φοβάμαι ότι δεν θα καλύπτουν τόσο καλά τις πολύ χαμηλές συχνότητες...
 

Μηνύματα
320
Reaction score
547
Να πάω για ένα v1500 και αργότερα για άλλο ένα; :smg:
[DOUBLEPOST=1524149470][/DOUBLEPOST]
Φοβάμαι ότι δεν θα καλύπτουν τόσο καλά τις πολύ χαμηλές συχνότητες...
Ειλικρινά πιστεύω ότι το v 1500 θα σε καλύψει. Από εκεί και πέρα, τι να σου πω. Επιλογές είναι. Θες δύο? Πάρε ένα v1500 και ένα δεύτερο αργότερα. Θες ένα, αλλά πιο δυνατό? Πάρε ένα v1801. Ίσως κάποια στιγμή τα κάνεις και αυτά 2.Από προσωπική πάντως εμπειρία, πάρε από τώρα ότι πιο ακριβό μπορείς (μακροπρόθεσμα θα σου βγει πιο φθηνά).
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
[DOUBLEPOST=1524149212][/DOUBLEPOST]
Συμφωνώ απόλυτα. Το είχα αναφέρει και σε άλλο thread σχετικά με PSA & SVS, αλλά έπεσαν να με φάνε.
Δεν το ξέρω πάντως είναι μερικοί που δεν τρώγονται με τίποτα!:lolsign::lol:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Νομίζω ότι το επόμενο βήμα για το σύστημα μου είναι η αγορά sub απλά είμαι λίγο μπερδεμένος και θέλω τη βοήθειά σας. Ο χώρος 20 τμ σαλόνι:

View attachment 94692

Σκέφτομαι να βάλω δύο sub ένα αριστερά αρχικά στη θέση του παλιού και ένα αργότερα δεξιά στο κενό που υπάρχει... Να πάω σε δύο shield ή ported?

Κάποια στιγμή είχα ακούσει στο χώρο του Στάθη to svs pb 13 ultra που είχε και νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα με υπέρ καλύψει από θέμα χαμηλών.

Οι επιλογές θα ήθελα να είναι κάτι από: XTZ, Arendal, SVS ή PSA.

Το budget θα ήθελα συνολικά να μην ξεπεράσει τα 2500 ευρώ για δύο subs αν είναι να πάω για ένα πολύ καλό θα ήθελα κάτι μέχρι τα 2000 ευρώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :hi:
..κοιτα και αυτο: 10 σε....1!:)
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.415
Reaction score
79.693
Τα μεταφορικά αν καταλαβαίνω σωστά είναι flat 100euro. Και μπορείς να κόψεις και ενδοκοινοτικό τιμολόγιο και να γλιτώσεις και 19% ΦΠΑ.
Λέει για κόστος αποστολής στην Ελβετία 100 ευρώ. Για λοιπές χώρες δεν γράφει κάτι...
Και τιμολόγιο...λες να μπορεί γιατρός να δικαιολογήσει subwoofer στα έξοδα;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000

Μηνύματα
4.506
Reaction score
7.811
Λέει για κόστος αποστολής στην Ελβετία 100 ευρώ. Για λοιπές χώρες δεν γράφει κάτι...
Και τιμολόγιο...λες να μπορεί γιατρός να δικαιολογήσει subwoofer στα έξοδα;
Εγώ με κατάστημα πληροφορικής και το pb2000 yamaha rxa830 από lsound τα πέρασα στα έξοδα. και πριν κάνα μήνα τα klipsch από Γερμανία πάλη τα πέρασα.

Το είδα ότι αναφέρετε στην Ελβετία , αλλά δε νομίζω να είναι περισσότερα, θεωρώ ότι είναι ταβάνι τα 100. 130 κιλά ευρωπαλέτα μου κόστισε μέχρι το νησί (Σύρος) 70€. Τότε το 2015 η lsound έστελνε free shipping:neo:
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Εγώ με κατάστημα πληροφορικής και το pb2000 yamaha rxa830 από lsound τα πέρασα στα έξοδα. και πριν κάνα μήνα τα klipsch από Γερμανία πάλη τα πέρασα.

Το είδα ότι αναφέρετε στην Ελβετία , αλλά δε νομίζω να είναι περισσότερα, θεωρώ ότι είναι ταβάνι τα 100. 130 κιλά ευρωπαλέτα μου κόστισε μέχρι το νησί (Σύρος) 70€. Τότε το 2015 η lsound έστελνε free shipping:neo:
Ο ΤΖΑΜΠΑ ΖΕΙ:lolsign::lolsign: και γ αυτό θα μου κάνεις μια καλή εξυπηρέτηση όταν έρθει η ώρα για την απόκτηση του δικού μου sub να τα περάσεις τιμολόγιο σε σένα ... τι τσάμπα η φιλιά τόσα χρονιά :fuckyou:
Υ.Γ. το λογιστή θα τον ρωτήσω εγω μην σε βάζω σε κόπο για το αν σε παίρνει:dance2:
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Εγώ με κατάστημα πληροφορικής και το pb2000 yamaha rxa830 από lsound τα πέρασα στα έξοδα. και πριν κάνα μήνα τα klipsch από Γερμανία πάλη τα πέρασα.

Το είδα ότι αναφέρετε στην Ελβετία , αλλά δε νομίζω να είναι περισσότερα, θεωρώ ότι είναι ταβάνι τα 100. 130 κιλά ευρωπαλέτα μου κόστισε μέχρι το νησί (Σύρος) 70€. Τότε το 2015 η lsound έστελνε free shipping:neo:

Τα μεταφορικά εντός Γερμανίας είναι δωρεάν. Χρησιμοποιείς την υπηρεσία:
http://www.transport-to-greece.gr/gr/parcel-service-2/pakete-aus-eu-festland-2.html
και με 72€ έρχεται Ελλάδα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.113
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top