Επιλογή sub(s) για άμεση αγορά

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν μπορούν να μπουν πάνω από 2 εκτώς και αν μιλάμε για το ένα πάνω στο άλλο.
Double bass array γίνεται απευθείας με το Adam, δες καλά το μανιουαλ.

Ευνοϊκός λοβός σχηματίζεται έτσι για οποιονδήποτε χώρο.

115 ντεσιμπέλ λέει το Άνταμ.

Για Άνταμ σε κόβω, τουλάχιστον ανάμεσα στις 2 επιλογές των στουντιακων που πρότεινα.

Το "μειονέκτημα" της επιλογής του Άνταμ, είναι η απόκριση κάτω από 20 κύκλους, που δεν θα έχεις, αν αυτό θες. Μέχρι 20.

Δες τα Μαξ εσπιελ από τις άλλες φίρμες που σκέφτεσαι, και διάλεξε ότι θες.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μια άλλη ιδέα που είναι εντός προϋπολογισμού.

Αν αγόραζα 4 τέτοια. Sub 1


Και έβαζα 2 σε κάθε γωνία μπροστά το ένα πάνω στο άλλο?
Post automatically merged:

Και το arendal βλέπω έχει direct out xlr
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ναι, ωραία κι αυτή η ιδέα σου.

Το "πρόβλημα" με την επινεφρίδια, είναι η έλλειψη μετρήσεων.
Δεν έχει προδιαγραφές πλήρεις, δεν έχουν μετρήσεις πλήρεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πιο είναι το βασικό πλεονέκτημα στο στακάρισμα? Σίγουρα κέρδος σε spl.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Και κάποιος άλλος είχε δώσει το 13αρι και το ξαναπήρε!:wink::whistling:
Τέλος πάντων θα έβαζες και αυτό κομμένο ψηλά συν το svs και τα ρέστα πουτ@νες!
JBL-SRX828SP-2-x-18-2000W
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Και κάποιος άλλος είχε δώσει το 13αρι και το ξαναπήρε!:wink::whistling:
Τέλος πάντων θα έβαζες και αυτό κομμένο ψηλά συν το svs και τα ρέστα πουτ@νες!
JBL-SRX828SP-2-x-18-2000W
Ωραίος!!! και που θα έβαζα ενάμιση μέτρο sub?

Στη θέση του καναπέ :o :roflmao:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
πάρε 2 κλειστά 18-άρια από psa για να 'χεις τα καλούδια και από τους 2 κόσμους. Αλλιώς αυτά τα arendal που λες μια χαρά μου φαίνονται. Αν πας σε στουντιακά μάλλον θα σου λείψει το πολύ χαμηλό για τις ταινίες.....
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν υπήρχε καλύτερη ας το πώ οργάνωση στη psa μπορεί και να αγόραζα. Αλλά είναι μπάχαλο. Στην ευρώπη δεν το έχουν βρει ακόμη με τις πωλήσεις και τη διαθεσιμότητα. Τα arendal έχουν 2 14αρια υπάρχει αρκετή επιφάνεια να σπρώξει πολυ αέρα.

Νομίζω καταλήγω σε αυτά.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Απορία: Εάν ακούμε ένα σαμπ σε ένα χώρο αφρόντιστο και μας δίνει την εντύπωση ότι το μπασο ειναι αργό/πλαδαρό/μπουμαριστό, σε ένα μεγάλο ποσοστό δεν φταίει ο χώρος; Πόση βελτίωση μπορεί να υπάρξει με αλλαγή sub, ειδικά στην περίπτωση που το sub δεν είναι και κάνα φθηνό/μάπα (όπως στην προκειμένη περίπτωση).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν υπήρχε καλύτερη ας το πώ οργάνωση στη psa μπορεί και να αγόραζα. Αλλά είναι μπάχαλο. Στην ευρώπη δεν το έχουν βρει ακόμη με τις πωλήσεις και τη διαθεσιμότητα. Τα arendal έχουν 2 14αρια υπάρχει αρκετή επιφάνεια να σπρώξει πολυ αέρα.

Νομίζω καταλήγω σε αυτά.
αντε να μας πεις και τις διαφορες με τα 2 ;)

κοιτα μονο να τα βολεψεις ομορφα
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απορία: Εάν ακούμε ένα σαμπ σε ένα χώρο αφρόντιστο και μας δίνει την εντύπωση ότι το μπασο ειναι αργό/πλαδαρό/μπουμαριστό, σε ένα μεγάλο ποσοστό δεν φταίει ο χώρος; Πόση βελτίωση μπορεί να υπάρξει με αλλαγή sub, ειδικά στην περίπτωση που το sub δεν είναι και κάνα φθηνό/μάπα (όπως στην προκειμένη περίπτωση).
Απλα και μονο η αλλαγη σαμπ μπορει να φερει τυχαιο αποτέλεσμα, δηλαδή ακομη και να χειροτερεψει την κατασταση. Τα περισσοτερα σαμπ βοηθάνε αλλα ακομη κι εδώ περα από το κοστος υπαρχει πιθανοτητα το οφελος να είναι μικρο.

Οταν ο χωρος ειναι αφροντιστος τοτε θα προτεινα την συμβουλη ειδικου (ετσι προχειρα Καστρουνης, Ζαπαντης). Γιατι ενα καλο σαμπ κοστιζει. Ενας καλος ηχος ειναι το επιθυμητο. Οποτε γιατι να κανεις πειραματα?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Μου αρέσει που η απορία σου είναι που θα βάλεις τα σαμπζ και όχι που θα βρεις και τι θα κάνεις με τις πουτάνες. :roflmao:
χαχαχαχ. Γιατί ρίχνει καμιά κλεφτή ματιά η γυναίκα ;) :roflmao:
Post automatically merged:

Οταν ο χωρος ειναι αφροντιστος τοτε θα προτεινα την συμβουλη ειδικου (ετσι προχειρα Καστρουνης, Ζαπαντης). Γιατι ενα καλο σαμπ κοστιζει. Ενας καλος ηχος ειναι το επιθυμητο. Οποτε γιατι να κανεις πειραματα?
Σίγουρα ένας ιδικός είναι το καλύτερο. Αλλά σε αφρόντιστο χώρο που στο άμεσο μέλλον δε μπορεί να γίνει κάποια αλλαγή τι να σου κάνουν και αυτοί. Θα πάρω το umik και θα αρχίζω τις βόλτες στο δωμάτιο να δω που θα κάτσουν καλύτερα και μέχρι εκεί. Όταν μπορέσω να κάνω κάτι όσον αφορά το χώρο τότε θα φωνάξω πρώτα κάποιον για να μου πει τι είναι αυτά που πρέπει να προσέξω - αλλάξω - προσθέσω....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Απορία: Εάν ακούμε ένα σαμπ σε ένα χώρο αφρόντιστο και μας δίνει την εντύπωση ότι το μπασο ειναι αργό/πλαδαρό/μπουμαριστό, σε ένα μεγάλο ποσοστό δεν φταίει ο χώρος;
Στο 100%, όχι απλά "μεγάλο ποσοστό".
Τον προβληματικό χώρο ακούς.
Πόση βελτίωση μπορεί να υπάρξει με αλλαγή sub,
Καμία.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Απορία: Εάν ακούμε ένα σαμπ σε ένα χώρο αφρόντιστο και μας δίνει την εντύπωση ότι το μπασο ειναι αργό/πλαδαρό/μπουμαριστό, σε ένα μεγάλο ποσοστό δεν φταίει ο χώρος; Πόση βελτίωση μπορεί να υπάρξει με αλλαγή sub, ειδικά στην περίπτωση που το sub δεν είναι και κάνα φθηνό/μάπα (όπως στην προκειμένη περίπτωση).
Βλέπω γενικά διαγράμματα από μετρήσεις σε pb ανά το κόσμο μέσα από forum και fb και όπου αλλού κάτσει. Την κοιλιά που κάνει σε εμένα στους 30 το κάνει στο μεγαλύτερο ποσοστό από αυτά. ίσως εμένα η διαστάσεις του δωματίου το κάνουν ακόμη χειρότερο. Οπότε πάω να δοκιμάσω εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας sub. Μπορεί να είναι χειρότερο μπορεί να έχω καλύτερη απόκριση εκεί και χειρότερη κάπου αλλού. θα δείξει.

Γενικά νομίζω ότι το να κατεβαίνει κάποιο πολύ χαμηλά δε βοηθάει ο αφρόντιστος χώρος.
Σίγουρα με βελτίωση το μπάσο θα σφίξει αλλά σε κάθε περίπτωση τα svs είναι για πολύ βαθύ μπάσο, όπου και να έχω διαβάσει σύγκριση αυτό είναι το γενικό συμπέρασμα.
Post automatically merged:

Καμία.
Πιστεύω ότι λόγο διαφορετικής φιλοσοφίας κλειστής καμπίνας και το κυριότερο ότι μιλάμε για 2 κομμάτια τα οποία λόγο μικρότερου όγκου θα μπορέσω να βρω 2-3 άλλες θέσεις να παίξω θα δω αποτέλεσμα.
Post automatically merged:

αντε να μας πεις και τις διαφορες με τα 2 ;)

κοιτα μονο να τα βολεψεις ομορφα
με το μικρότερο μέγεθός τους αυτομάτως υπάρχουν 4 διαφορετικές θέσεις στις οποίες μπορώ να δοκιμάσω.

το καλό με τα Arendal είναι ότι είναι ψηλά σε σχέση με τα svs που είναι μακρυά.

Το ψηλό δε μας ενοχλεί οι 80-85 πόντοι μάκρος του svs κάνουν δύσκολα τα πράγματα.
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Γιατί δε μπαίνει στο παιχνίδι και ένα minidsp να ρυθμίσει τα σαμπ να παίζουν το ένα χαμηλότερα συχνοτικα και το άλλο υψηλότερα έτσι ώστε να υπάρχει και το μπάσο αλλά και η γροθιά στο στομαχι που από ότι αντιλαμβάνομαι λείπει περισσότερο
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Aporia νο 2; Για το μπάσο, χρειαζόμαστε συνηχητές όπως έχει γραφτεί πολλάκις. Επιφάνεια η οποία πάλλεται και απο πίσω απορρόφηση. Δεν θα μπορούσαμε στον έναν τοίχο (πχ στον πίσω) να βάζαμε πετροβάμβακα/αριθερμ/κάτι_άλλο και μετά γυψοσανίδα? Να καλυφθεί ολόκληρος ο τοίχος. Κάτω κάτω βάζουμε και σοβαντεπί, βάφουμε κανονικά, κρεμάμε κάνα κάδρο κι έτσι έχουμε έναν τοίχο ο οποίος θα βοηθήσει στις χαμηλές συχνότητες και δεν έχουμε χαλάσει την αισθητική, απλά χάσαμε δέκα, δώδεκα πόντους από την διάσταση του δωματίου.

Στέκει ή δεν αξίζει τον κόπο;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε το ένα τι θα κάνει στην ίδια θέση!!

Σίγουρα με τα 2 θα είναι καλύτερα.
Όλα τα κλειστά βολεύονται πιο εύκολα σε χώρους κοινοχρηστους.

Πιστεύω ναχεις κρατήσει τα πριν για να δούμε....

Και αφού δεν έχεις πρόβλημα με το ύψος, κοτσάρεις και άλλα 2 από πάνω τους :tongue:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Aporia νο 2; Για το μπάσο, χρειαζόμαστε συνηχητές όπως έχει γραφτεί πολλάκις. Επιφάνεια η οποία πάλλεται και απο πίσω απορρόφηση. Δεν θα μπορούσαμε στον έναν τοίχο (πχ στον πίσω) να βάζαμε πετροβάμβακα/αριθερμ/κάτι_άλλο και μετά γυψοσανίδα? Να καλυφθεί ολόκληρος ο τοίχος. Κάτω κάτω βάζουμε και σοβαντεπί, βάφουμε κανονικά, κρεμάμε κάνα κάδρο κι έτσι έχουμε έναν τοίχο ο οποίος θα βοηθήσει στις χαμηλές συχνότητες και δεν έχουμε χαλάσει την αισθητική, απλά χάσαμε δέκα, δώδεκα πόντους από την διάσταση του δωματίου.

Στέκει ή δεν αξίζει τον κόπο;
Αυτό που μπορώ να κάνω στη περίπτωσή μου είναι το ταβάνι αυτό που περιγράφεις.
Post automatically merged:

Γιατί δε μπαίνει στο παιχνίδι και ένα minidsp να ρυθμίσει τα σαμπ να παίζουν το ένα χαμηλότερα συχνοτικα και το άλλο υψηλότερα έτσι ώστε να υπάρχει και το μπάσο αλλά και η γροθιά στο στομαχι που από ότι αντιλαμβάνομαι λείπει περισσότερο
έχω αναφέρει στο παρελθόν αγορά κάποιου pa sub αλλά οι ιδικοί είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να ταιριάξουν.
Post automatically merged:

Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε το ένα τι θα κάνει στην ίδια θέση!!

Σίγουρα με τα 2 θα είναι καλύτερα.
Όλα τα κλειστά βολεύονται πιο εύκολα σε χώρους κοινοχρηστους.

Πιστεύω ναχεις κρατήσει τα πριν για να δούμε....

Και αφού δεν έχεις πρόβλημα με το ύψος, κοτσάρεις και άλλα 2 από πάνω τους :tongue:
να έχω όλες τις τελευταίες μετρήσεις
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Καν' το, βάλε και διαχύτες (γενικά αρέσουν οι διαχύτες στις γυναίκες, τουλάχιστον όσες ρώτησα) να γουστάρς! Θα μειωθεί και ο όγκος του δωματίου, θα έχεις και λιγοτερες ανάγκες θέρμανσης!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top