Επιλογή sub(s) για άμεση αγορά

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Φαίνεται πολύ αξιόλογη η προσπάθεια στα επινεφρίδια.

Ξέρουμε τι μεγάφωνο χρησιμοποιείται; Ποιας μάρκας;

Το μόνο μειονέκτημα που υπάρχει, είναι η έλλειψη μετρήσεων και προδιαγραφών, μερικά θέματα είναι λίγο φλου, αφημένα στις εντυπώσεις ακρόασης...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Είναι πολύ εύκολο να γίνουν μετρήσεις σε sub.
Το βγάζεις στον κήπο, το σηκώνεις ψηλά και κανεις μετρήσεις σε μια ωριτσα τελείωσες.
Το κάνουν στο databass και Audioholics συνεχώς.
Οπότε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Οπότε (προφανώς) κάτι παίζει.

Τι; Δε ξέρω.

Πάντως μέχρι να δω σχεδιάγραμμα max spl και σχεδιάγραμμα thd, θα συνεχίσω να διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Το pb13 ήταν καλό στη βαβούρα πολύ χαμηλά άλλά για μουσική είναι υπερβολικά αργό. Θέλω κάτι το οπόιο να το μετριάσει αυτό. Ναι μεν θα χάσω λίγο πολύ χαμηλό το οποίο νομίζω τελικά μόνο άσχημα ακούγεται σε αφρόντιστο χώρο και να κερδίσω λίγο σε ατάκα και mid bass.
Μια απορία πάνω στο ανωτέρω σχόλιο...Είχες δοκιμάσει να το βάζεις να παίζει με φραγμένες τις οπές του bass reflex σε αμιγώς μουσικόν πρόγραμμα;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Alberto-ArendalSound
on 07.01.2019 at 18:13 pm Post # 3079

As long as we have no official CEA 2010 readings
Quote Christian_1990 from post # 3075
You also have to be able to interpret measurements correctly. CEA2010 is not perfect, see eg

https: //www.soundand...baseline-bass-page-4

Deviations of more than 3dB in the same subwoofer depending on the "fair expert" are already significant.
As long as we have no official CEA 2010 readings, my and your statements remain unproven opinions.
Quote Christian_1990 from post # 3075
No, my statements above refer to readings from home theater located 0.5m away from the front of the subwoofer. I have completely described the conversion. It is not an opinion or a question of faith. You can understand the context or not, but it's not about an opinion. I would provide at least 3dB inaccuracy for each measurement (see link above). Measurement technology can not be reduced to a bare value.
But now you will say that it would be unfair due to the design. I say: he has to go through smilie
Quote Christian_1990 from post # 3075
No, I'm just saying, CEA2010 needs to be improved to accommodate different designs. But if I have to explain this, it quickly becomes more complex and we already fail in simpler contexts, so the discussion is not worthwhile.
I stick to my opinion because of my experience SB16 Ultra vs Sub2.
Quote Christian_1990 from post # 3075
This is not a fair comparison, the Sub2 is more likely to be compared with the SB13 and then it looks quite different.
A Klipsch RSW 115 with 400 watts and 15 inches Chassie makes free field 99,7db @ 20hz / 2m.
Quote Christian_1990 from post # 3075
See above, different sources of readings -> Calculate with + -3dB accuracy and compare with the PB-2000 (104dB + -3dB).
Conclusion: They are comparable, which confirms my experience.
For my understanding it is impossible that an Arendal Sub1.5 can have more.
Quote Christian_1990 from post # 3075
You have to explain that to me. It's understandable for you on the one hand that a 12 "to 104dB makes but a 15" only reaches 100dB.
At the same time you argue that the Klipsch is 15 "and only 100dB, so the Arendal Sub1.5 can not reach more than 100dB.
I do not want to talk bad at all, because I am more than satisfied with my Arendal Sub2 (so far it has not broken, in that time the SVS was already broken 2 times smilie)
Quote Christian_1990 from post # 3075
And I do not want to talk well or talk bad, I just want to explain that it's not as easy as some people imagine.
But I prefer to do it like Jan and say: order, compare and decide. The numbers are only half the battle (as discussed here).
Post automatically merged:

Ένας τύπος της arendal λέει ότι οι μετρήσεις cea2010 δεν έχουν εξελιχθεί ώστς να μετρήσουν σωστά διαφορετικής φιλοσοφίας sub. Και ότι η αίσθηση και το αποτέλεσμα είναι πέρα από νούμερα
Post automatically merged:

Μια απορία πάνω στο ανωτέρω σχόλιο...Είχες δοκιμάσει να το βάζεις να παίζει με φραγμένες τις οπές του bass reflex σε αμιγώς μουσικόν πρόγραμμα;
Όχι. Αυτό αλλάζει το γεγονός το πόσο γρήγορη είναι η αδράνια και η επανεκίνηση του woofer?

Δε μου αρέσει καθόλου σε μουσική ενώ η αίσθηση του να τρίζει όλο το δωμάτιο σε ταινίες είναι μοναδική. Θέλω κάτι που θα ισορροπήσει αυτά τα 2
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Ένας τύπος της arendal λέει ότι οι μετρήσεις cea2010 δεν έχουν εξελιχθεί ώστς να μετρήσουν σωστά διαφορετικής φιλοσοφίας sub.
Υπάρχει ήδη καινούργια μεθοδολογία που αντικαθιστά εν μέρει την cea 2010, λυπάμαι αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο.
Και τα dual opposed sub σαφώς βγάζουν διαφορετική μετρηση (περιπου 3db) αν τα μετρας απέναντι απο το (ενα απο τα δυο) μεγάφωνο, απο οτι αν τα μετράς κάθετα στα μεγάφωνα. Και αυτό εχει γραφτεί πολλάκις.

Απο αυτο έως τα χαϊεντάδικα κλισέ:
Και ότι η αίσθηση και το αποτέλεσμα είναι πέρα από νούμερα
έχει μεγάλη απόσταση.

Ας δημοσιεύσουν μετρήσεις με την διαδεδομένη μεθοδολογία είτε των στουντιάδων είτε των χομσινεμάδων, και θα συγκριθούν αντιστοίχως με ο,τι εχει μετρηθεί με αυτόν τον τρόπο, με το αντίστοιχο περιθώριο σφάλματος και για τις δυο συσκευές.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και καλύτερη συμπεριφορά να είχε στο χώρο μου ταπομένο έρχεται το ερώτημα.

Γιατί να έχω ένα τόσο ογκώδες sub κομμένο?

Και γιατί να πρέπει να πάρω και δευτερο τόσο μεγάλο αν πρέπει να το κόψω?
Post automatically merged:

Έχω ψηθεί. Εχω βρει κάποιες μετρήσεις που κατεβαίνουν μέχρι 15-16 οπότε πιστεύω θα έχω το αποτέλεσμα που θέλω.

Και αν δε με καλύψουν καλά να είμαστε να πάρουμε άλλα. Η να στακάρουμε άλλα 2 μιας και έχουν το κατάλληλο σχήμα ώστε να είναι και αισθητικά όμορφα
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ο μπουτια θελει να σου πει οτι μπορεις να παρεις κλειστο με προδιαγραφες, ετσι δεν ειναι μπουτια ;
.....απλα βλεπει ενα μεγαφωνο μπροστα, δεν καταλαβαινει την διαφορα σχεδιασης... :lolsign:



ολα ορθα ......και αυτο το spl που εδωσε δειχνει αυτα που λεει

arendal vs svs.jpg


μην ξεχναμε οτι τα πουλαγε τα svs σαν τσιχλες και ξερει αυτα που δεν ξερουμε
Post automatically merged:

βγαζει και νεα subs αποτι ειδα,, ειναι με μικροτερο μεγεθος μεγαφωνου...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.666
Reaction score
5.500
Εγώ πάντως θα σου έλεγα το εξής τρελό σενάριο σαν ιδέα. Φτιάχνεις ένα κουτί στο μέγεθος που είναι το τραπεζάκι μπροστά και βάζεις μπροστά δύο 18" pa μονάδες με μικρή μάζα και μικρή διαδρομή να παίξουν 40-100 και με τα ρέστα φτιάχνεις δύο dayton um18-22 σε 60*60"60 κουτί.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Και ψάχνει για τελικους , να κρύψει καλώδια κλπ κλπ
Αυτό που θέλει είναι γρήγορο στακατο μπάσο .
Λογικά κάτι σαν αυτά του ear .
Μήπως να πάρεις ένα τέτοιο να δοκιμάσεις ;
Εάν δεν σου κάνει λογικά θα το πάρει ο Σαλονικιος ....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Και ψάχνει για τελικους , να κρύψει καλώδια κλπ κλπ
Αυτό που θέλει είναι γρήγορο στακατο μπάσο .
Λογικά κάτι σαν αυτά του ear .
Μήπως να πάρεις ένα τέτοιο να δοκιμάσεις ;
Εάν δεν σου κάνει λογικά θα το πάρει ο Σαλονικιος ....
Ποιο το genelec? Αν δεν ηταν τοσο μεγάλο το ζαχαρωνα όταν το είδα σε αγγελία.
 



Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
γιαυτο που θελει νομιζω οτι ειναι καλα.....ουτε μεγαλα, ουτε μικρα και μπορει να τα βολεψει στον χωρο.....
 






Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ξέρουμε τι μεγάφωνο χρησιμοποιείται; Ποιας μάρκας;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.561
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top