Ερωτήσεις για ξεκίνημα....


Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Σιγά σιγά με το καλύτερο που μπορείς να αγοράσεις αυτή την στιγμή.
[DOUBLEPOST=1564503648][/DOUBLEPOST]Επιλογές υπάρχουν πάρα πολλές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Απόσταση ακρόασης;

Θα'λεγα να σκεφτείς σοβαρά και αυτά.
Τιμή που βλέπεις, είναι ανά ζεύγος.

Ώστε να μη χρειαστεί 2-ετια για ολοκλήρωση του πρότζεκτ.

Κατά την άποψή μου, αξίζει να πας στα scepte s8..
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Οι δυνατότητες που παρέχονται στις πλάτες των ηχείων, είναι σημαντικές και κοστίζουν.

Το φλουϊντ δεν διαθέτει ούτε ρυθμιστικά τονικότητας.

Το πρισονους έχει μέχρι και κρος, και ενσωματωμένο dsp.

Οι αναφερόμενες στάθμες, δεν γνωρίζω αν αφορούν άμεσα συγκρίσιμα μεγέθη, καθώς δεν έχω όλα τα δεδομένα (σχεδιαγράμματα στο φάσμα με κάποια όρια ολικής αρμονικής παραμόρφωσης).

Γνωρίζω όμως τα σχόλια για το πρισονους, που αναφέρουν ότι παίζει πραγματικά σοβαρά δυνατά, με ισχυρό πειστικό και ελεγχόμενο χαμηλό. Σχόλια και από στουντιαδες, στο γκιαρσλατζ.

Τα τανοϊ νομίζω πως σε μια ακρόαση που είχα κάπου κάποτε (μη δίνετε ιδιαίτερη βάση), έγιναν σκληρά σε αυξανόμενες στάθμες, πιθανώς λόγω προοδευτικής αύξησης της παραμόρφωσης. Τα άλλα δεν έτυχε να τα ακούσω. Το μικρότερο μέγεθος του μεγαφώνου του Άνταμ, θα απαιτεί μικρότερη απόσταση ακρόασης, αλλά στα υπόλοιπα είναι άριστο, σύμφωνα με ότι πληροφορίες έχω ως τώρα.
 


Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Τι είναι προτιμότερο?
να ξεκινήσω ένα 5.4.4 σιγά-σιγά με πλάνο 2ετίας με τα presonus scepte s8? ή κατευθείαν απότην αρχή 11 τεμάχια από αυτά
https://www.thomann.de/gr/tannoy_reveal_802.htm και 4 templor 10 ή αυτά
https://www.thomann.de/gr/adam_t7v.htm kai 4 t10s?
AV θα είναι ο nad T758 v2.
Τα sceptre s8 είναι τελείως άλλη κατηγορία και στην τιμή αλλά και στην απόδοση.

Αν είναι για ταινίες και με τα φτηνά μια χαρά θα κάνεις δουλειά σου. Αν είναι για μουσική, το αποτέλεσμα με τα sceptre θα είναι πολύ ανώτερο και νομίζω αξίζει να πας εκεί, γιατι μια φορά θα το φτιάξεις το σύστημα.
Δεν είναι εύκολο μετά να αλλάζεις τόσα ηχεία.
 







Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Η απόσταση ακρόασης μπορεί να είναι μέχρι 2,3μ. Το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για ακρόαση μουσικής και κυρίως κλασσικής. Οι εντάσεις που ακούω τώρα είναι περίπου 80-85db και κορυφες σπάνια στα 105db. Θέλω να ακούω όλα τα φορματ και αλγοριθμους (δλδ και auro3d και dsd). Ολο το σύστημα φυσικά θα καλιμπραριστεί απο ειδικό.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Η απόσταση ακρόασης μπορεί να είναι μέχρι 2,3μ. Το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για ακρόαση μουσικής και κυρίως κλασσικής. Οι εντάσεις που ακούω τώρα είναι περίπου 80-85db και κορυφες σπάνια στα 105db. Θέλω να ακούω όλα τα φορματ και αλγοριθμους (δλδ και auro3d και dsd). Ολο το σύστημα φυσικά θα καλιμπραριστεί απο ειδικό.

Οι απαιτήσεις είναι υψηλές. Δεν υπαρχει περίπτωση να σε καλύψουν οι οικονομικές επιλογες που πρότεινες. Για μένα, κοιτάς από S8 και πάνω, όσων αφορά το κόστος του ηχείου, αλλά και το γούφερ που πρέπει να είναι τουλάχιστον οχτάιντσο.

Ο NAD δεν υποστηρίζει auro 3d. Αν σε ενδιαφέρει πολύ πας σε Anthem, Marantz, Denon.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η απόσταση ακρόασης μπορεί να είναι μέχρι 2,3μ. Το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για ακρόαση μουσικής και κυρίως κλασσικής. Οι εντάσεις που ακούω τώρα είναι περίπου 80-85db και κορυφες σπάνια στα 105db. Θέλω να ακούω όλα τα φορματ και αλγοριθμους (δλδ και auro3d και dsd). Ολο το σύστημα φυσικά θα καλιμπραριστεί απο ειδικό.
Tα nad δεν εχουν auro3d. (To dsd δεν μας ενδιαφέρει, μετατρέπεται σε pcm χωρίς προβλήματα).
Για να εχεις και ποιότητα ήχου και auro3d δυστυχώς πρέπει να πας σε Trinnov/Datasat/Storm.
H anthem δεν υποστηρίζει auro, για Marantz/Denon δεν το συζητώ. Το audyssey είναι προς αποφυγήν.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top