Ερωτήσεις για ξεκίνημα....


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τότε, τι ρόλο παίζουν τα L & R?
Ωραίος ο Λαγκαδιανός...Ρίχνει απλό ερώτημα για την απάντηση του οποίου κάθε σοβαρός χομπίστας οφείλει να είναι ενήμερος...Εκείνο που ο ίδιος μπορώ ν'απαντήσω είναι ότι οι ξεχωριστές L & R είσοδοι στη μονάδα sub ωφελούν οπωσδήποτε κατά τις περιπτώσεις όπου ο χρήστης θα σκόπευε να συνδέσει τις αντίστοιχες εξόδους από δικαναλικό προενισχυτικό στάδιο με μονό sub,ούτως ώστε να συμψηφίζεται σε αυτήν τη μονάδα το σήμα από τα επιμέρους κανάλια.

Κανονικά δεδομένη μονάδα sub οφείλει να συμψηφίζει τα επιμέρους σήματα που υποδέχεται στην L & R είσοδο αντιστοίχως - εφόσον θα διέθετε ξεχωριστές τέτοιες .
Πλην όμως,όταν το sub διαθέτει ξεχωριστές εισόδους L&R η μια εξ αυτών συνήθως είναι σεσημασμένη και ως LFE,στοιχείο που σημαίνει ότι το μονοφωνικό σήμα που θα γίνεται δεκτό από τον πολυκαναλικό - συνήθως - επεξεργαστή θα παρακάμπτει τα ενσωματωμένα φίλτρα (βαθυπερατό και υψιπερατό όπου είναι διαθέσιμο το δεύτερο) από το ίδιο το sub.
Και αυτό ούτως ώστε το ήδη φιλτραρισμένο σήμα να μην υποβάλλεται σε νέα επεξεργασία από το ίδιο το sub.

Οπότε εάν θέλαμε να παρεμβάλουμε ζεύγος τέτοιων sub μεταξύ δικαναλικού προ και τελικού ή monoblock ή ενεργών ηχείων με το κροσάρισμα ανατιθέμενο στα ενσωματωμένα φίλτρα των πρώτων,τότε θα οφείλαμε να συνδέουμε το καθένα εξ αυτών στην υποδοχή που δεν θ'ανήκε στο LFE,κατά τρόπον ώστε να διέρχεται αυτούσιο το προενισχυτικό σήμα από τα δικτυώματα του sub.

Διάφορα στουντιακά sub απλοποιούν περαιτέρω τέτοιες απαιτήσεις,παρέχοντας ξεχωριστό διακόπτη που επιλέγει την παράκαμψη των ενσωματωμένων φίλτρων για τη σύνδεση με εξωτερικό επεξεργαστή σήματος.

Όσο καλή και να είναι η θεωρία,μπορεί να επιβεβαιωθεί και στην πράξη.Σε δικό μου δικαναλικό setup,διατηρήθηκαν στο πλαίσιο του πειράματος ενεργοποιημένα μονάχα το ένα sub και ο προενισχυτής.Έγινε αναπαραγωγή αρχείου με μονοφωνικό τόνο κείμενο στην πρώτη οκτάβα.Στην πρώτη περίπτωση χορηγήθηκε σήμα από τα δύο κανάλια και στις δύο εισόδους ,ενώ στη δεύτερη περίπτωση αφαιρέθηκε απλώς το ένα από τα κανάλια αφήνοντας συνδεδεμένο μόνο το σκέλος με τον ακροδέκτη που δεν αντιστοιχούσε στο LFE.

Όπως αναμενόταν,χωρίς διαφοροποίηση σε οποιονδήποτε από τους παρεμβαλλόμενους εξασθενητές σήματος,η στάθμη ηχητικής πίεσης στη δεύτερη περίπτωση ήταν κατώτερη κατά 6 dB σε σύγκριση με την πρώτη.

Η ενσωμάτωση ζεύγους sub σε δικαναλικό setup υπό τέτοια αρχιτεκτονική θα γινόταν όχι με σκοπό ανώτερες στάθμες ηχητικής πίεσης,αλλά για ομαλοποίηση απόκρισης,ευελιξία ισοστάθμισης ανάμεσα σε ανεξάρτητα κανάλια,ανώτερη σκηνική παρουσία ως προς παρεχόμενες χωρικές πληροφορίες κι επίτευξη της αυτής στάθμης υπό κατώτερη καταπόνηση άρα και κατώτερες παραμορφώσεις για την εκάστοτε υποβαθύφωνη μονάδα.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
Έχω χάσει πάρα πολλά επεισόδια, το έχω ξαναπεί. Και η ύλη 38 ετών απέραντη...

Ψυχανεμίζομαι μια κάποιου είδους εμμονή. Μήπως έχουμε συναντηθεί στο παρελθόν?
Ωραίος ο Λαγκαδιανός...Ρίχνει απλό ερώτημα για την απάντηση του οποίου κάθε σοβαρός χομπίστας οφείλει να είναι ενήμερος
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έχω χάσει πάρα πολλά επεισόδια, το έχω ξαναπεί. Και η ύλη 38 ετών απέραντη...

Ψυχανεμίζομαι μια κάποιου είδους εμμονή. Μήπως έχουμε συναντηθεί στο παρελθόν?
Η μόνη εμμονή που διακρίνω ο ίδιος είναι με....την ιδέα ότι τα έχουμε πει δια ζώσης.
Δεν παρεξηγώ όμως,καθότι συμπαθώ τα ανήσυχα πνεύματα.
Και όσα ερωτήματα είναι απλά στην επιφάνεια αλλά έχουν προεκτάσεις.;)

Μιλώντας κιόλας για εμμονές,αναλογίζομαι ο ίδιος τις συνεχόμενες συστάσεις για το Temblor T10,ένα sub που έχει μεν εξαιρετική ευελιξία συνδέσεων και προσιτή τιμή αλλά δεν είναι αρκετά ταχύ στην αποσβεστική του συμπεριφορά.
Και κάτι τέτοιο δεν διορθώνεται με κανέναν προηγμένο επεξεργαστή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.647
αναλογίζομαι ο ίδιος τις συνεχόμενες συστάσεις για το Temblor T10,ένα sub που έχει μεν εξαιρετική ευελιξία συνδέσεων και προσιτή τιμή αλλά δεν είναι αρκετά ταχύ στην αποσβεστική του συμπεριφορά.
Η απόσβεση τους μάρανε... :lol: :lol: :lol:
Εδώ ο κόζμος καίγεται και το μνι χτενιζεται..:gotcha:

Ιδίως με τους χρόνους αντήχησης που έχουν οι περισσότεροι!!!! :gotcha:
Ξεκινώντας από τον αδερφό μου, τον πρώτο που έπεισα να πάρει Τ10, με κανονικό εκο στον τότε χώρο του, όχι αντήχηση, αντίλαλο λέμε, χαχαχαχαχαχαχα:lol::lol::lol::lol:

Πάντως την ευθύνη για τις αμέτρητες συστάσεις για το Τ10 την έχω μάλλον εγώ, κι ευχαρίστως να την ξεφορτωθώ, αν έχεις να προτείνεις κάτι ομοίως ισχυρό και στο ίδιο κοστολογιο, αλλά και με βελτιωμένα χαρακτηριστικά απόσβεσης.

Προφανώς το ιδανικό σενάριο θα ήταν ένα dynaudio 18 στα λεφτά του Τ10, όπως και μια πόρσε καγιέν στα λεφτά του γιαρις. :lol:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η απόσβεση τους μάρανε... :lol: :lol: :lol:
Εδώ ο κόζμος καίγεται και το μνι χτενιζεται..:gotcha:

Ιδίως με τους χρόνους αντήχησης που έχουν οι περισσότεροι!!!! :gotcha:
Ξεκινώντας από τον αδερφό μου, τον πρώτο που έπεισα να πάρει Τ10, με κανονικό εκο στον τότε χώρο του, όχι αντήχηση, αντίλαλο λέμε, χαχαχαχαχαχαχα:lol::lol::lol::lol:

Πάντως την ευθύνη για τις αμέτρητες συστάσεις για το Τ10 την έχω μάλλον εγώ, κι ευχαρίστως να την ξεφορτωθώ, αν έχεις να προτείνεις κάτι ομοίως ισχυρό και στο ίδιο κοστολογιο, αλλά και με βελτιωμένα χαρακτηριστικά απόσβεσης.

Προφανώς το ιδανικό σενάριο θα ήταν ένα dynaudio 18 στα λεφτά του Τ10, όπως και μια πόρσε καγιέν στα λεφτά του γιαρις. :lol:
Είναι πράγματα που έχουν ήδη ειπωθεί,ο ίδιος καταρχάς δεν θ'ασχολούμην με setup αξιώσεων χωρίς να είχα πρώτα τακτοποιήσει τέτοιου είδους ζητήματα σε ικανοποιητικό βαθμό.Γι αυτό υπάρχουν και ακουστικά.

Δεύτερον,ο προβληματικός χώρος έχει δυνατότητα και προοπτική να διορθωθεί,η προβληματική απόσβεση σε δεδομένη υλοποίηση όχι.

Τρίτον,έχω στο πρόσφατο παρελθόν προτείνει ο ίδιος το JBL LSR10S καθότι έχω στήσει μονάδες από εκείνο στο προσωπικό μου desktop σύστημα και θεωρώ ότι ΄΄βαράει΄΄ πιο συμμαζεμένα από το Temblor έχοντας βεβαίως μικρότερη έκταση χαμηλά.
Δεν διαθέτει την ευελιξία συνδέσεων του Presonus,όμως η διάταξη από την ανάκλαση χαμηλών έχει επίσης ευκολότερη φραγή καθώς και ομαλότερη συμπεριφορά ύστερα από αυτήν την πράξη - για όποιον θα ήθελε να το δοκιμάσει.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Τρίτον,έχω στο πρόσφατο παρελθόν προτείνει ο ίδιος το JBL LSR10S καθότι έχω στήσει μονάδες από εκείνο στο προσωπικό μου desktop σύστημα και θεωρώ ότι ΄΄βαράει΄΄ πιο συμμαζεμένα από το Temblor έχοντας βεβαίως μικρότερη έκταση χαμηλά.
Χαίρομαι που το προτίμησα.

όμως η διάταξη από την ανάκλαση χαμηλών έχει επίσης ευκολότερη φραγή καθώς και ομαλότερη συμπεριφορά ύστερα από αυτήν την πράξη - για όποιον θα ήθελε να το δοκιμάσει.
Εννοείς να κλείσουμε την τρύπα του bass reflex; Με σφουγγάρι; Τί θα κερδίσουμε;
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χαίρομαι που το προτίμησα.



Εννοείς να κλείσουμε την τρύπα του bass reflex; Με σφουγγάρι; Τί θα κερδίσουμε;
Πρέπει να πειραματιστείς με σπογγώδη υλικά διαφορετικής πυκνότητας διότι δεν κάνει να γίνεται η έξοδος του σωλήνα ολότελα αεροστεγής.

Εφόσον θα ήταν ικανοποιητικώς τοποθετημένο...
Κερδίζεις οπωσδήποτε σε μεταβατική απόκριση και μικρότερο group delay.
Στο συγκεκριμένο sub χάνεις το μεγαλύτερο μέρος της πρώτης οκτάβας και σε ανώτατες επιτρεπτές στάθμες.
Εξακολουθεί όμως να δίνει αξιόλογη κρουστική αίσθηση στο σώμα εκεί όπου προβλέπεται από δεδομένο πρόγραμμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.647
Η κύρια αποστολή των σαμπ είναι οι στάθμες και η απόκριση, δηλαδή συνολικά να βγουν οι 2 πρώτες οκτάβες σε επαρκείς για το χώρο στάθμες, ώστε να συμπληρώσουν τους εκάστοτε δορυφόρους στο φάσμα που τους λείπει, και κατά συνέπεια να τους αφήσουν να παίζουν πιο χαλαρά, άρα πιο ασυμπιεστα, γραμμικά, με λιγότερες παραμορφώσεις.

Αυτός είναι αρκετά σαφής ως στόχος. Στάθμες, κι απόκριση.

Όλα τα υπόλοιπα, έπονται. Λεφτά να έχεις για σκότωμα, κι όλα γίνονται.

Όμως σαμπ χωρίς στάθμες, είναι σα να μη το έχεις, ανεπάρκεια.
Σαμπ χωρίς επαρκή απόκριση, είναι πάλι σα να μην έχεις σαμπ, ανεπάρκεια.

Αφού τακτοποιηθεί η επάρκεια, μετά κοιτάς όλα τα υπόλοιπα, παραμορφώσεις, κλπ.
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Η κύρια αποστολή των σαμπ είναι οι στάθμες και η απόκριση, δηλαδή συνολικά να βγουν οι 2 πρώτες οκτάβες σε επαρκείς για το χώρο στάθμες, ώστε να συμπληρώσουν τους εκάστοτε δορυφόρους στο φάσμα που τους λείπει, και κατά συνέπεια να και τους αφήσουν να παίζουν πιο χαλαρά, άρα πιο ασυμπιεστα, γραμμικά, με λιγότερες παραμορφώσεις.

Αυτός είναι αρκετά σαφής ως στόχος. Στάθμες, κι απόκριση.

Όλα τα υπόλοιπα, έπονται. Λεφτά να έχεις για σκότωμα, κι όλα γίνονται.

Όμως σαμπ χωρίς στάθμες, είναι σα να μη το έχεις, ανεπάρκεια.
Σαμπ χωρίς επαρκή απόκριση, είναι πάλι σα να μην έχεις σαμπ, ανεπάρκεια.

Αφού τακτοποιηθεί η επάρκεια, μετά κοιτάς όλα τα υπόλοιπα, παραμορφώσεις, κλπ.
Ακριβώς το ανάποδο είναι το σωστό, αυτό που λέει ο bhutia:

"...η προβληματική απόσβεση σε δεδομένη υλοποίηση δεν έχει δυνατότητα και προοπτική να διορθωθεί. " Ούτε καν με τρίνοφ να προσθέσω εγώ.

Συνεπώς, πρώτα μεριμνούμε ώστε να είναι σωστή η απόσβεση του σαμπ και μετά ασχολούμαστε με έκταση/απόκριση και στάθμη (που είναι ζητήματα ...ποσότητας).

:)

:fuckyou:

Καλά, όχι πως δεν το γνωρίζεις αλλά σου αρέσει να τρίβεσαι...

Κλείστε τις τρύπες λέμε!!!! Πετάξτε τις καμπίνες!!!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Η κύρια αποστολή των σαμπ είναι οι στάθμες και η απόκριση, δηλαδή συνολικά να βγουν οι 2 πρώτες οκτάβες σε επαρκείς για το χώρο στάθμες, ώστε να συμπληρώσουν τους εκάστοτε δορυφόρους στο φάσμα που τους λείπει, και κατά συνέπεια να και τους αφήσουν να παίζουν πιο χαλαρά, άρα πιο ασυμπιεστα, γραμμικά, με λιγότερες παραμορφώσεις.

Αυτός είναι αρκετά σαφής ως στόχος. Στάθμες, κι απόκριση.

Όλα τα υπόλοιπα, έπονται. Λεφτά να έχεις για σκότωμα, κι όλα γίνονται.

Όμως σαμπ χωρίς στάθμες, είναι σα να μη το έχεις, ανεπάρκεια.
Σαμπ χωρίς επαρκή απόκριση, είναι πάλι σα να μην έχεις σαμπ, ανεπάρκεια.

Αφού τακτοποιηθεί η επάρκεια, μετά κοιτάς όλα τα υπόλοιπα, παραμορφώσεις, κλπ.
Υπαρχει η γνωστή παροιμία, που εξηγεί με τι δεν βάφονται τα αυγά
Ακόμα εντονότερα στα περιορισμένα βαλάντια είναι που οφείλει καθένας ν'αξιολογεί κρίσιμες προτεραιότητες.

Προτεραιότητα δική μου σε οποιοδήποτε βαλάντιο είναι το sub να μην παραγάγει...δικούς του τόνους στο πρόγραμμα ή να καθυστερεί αισθητά.Διότι η ακουστική μας αντίληψη συμπληρώνει την απόκριση πλάτους αλλά δυσανασχετεί έντονα με την ξεχειλωμένη μεταβατική.

Ας θυμηθούμε τι σχολίαζε περιπαικτικώς ο αείμνηστος RD :

 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πλην όμως,όταν το sub διαθέτει ξεχωριστές εισόδους L&R η μια εξ αυτών συνήθως είναι σεσημασμένη και ως LFE,στοιχείο που σημαίνει ότι το μονοφωνικό σήμα που θα γίνεται δεκτό από τον πολυκαναλικό - συνήθως - επεξεργαστή θα παρακάμπτει τα ενσωματωμένα φίλτρα (βαθυπερατό και υψιπερατό όπου είναι διαθέσιμο το δεύτερο) από το ίδιο το sub.
Και αυτό ούτως ώστε το ήδη φιλτραρισμένο σήμα να μην υποβάλλεται σε νέα επεξεργασία από το ίδιο το sub.
Σε όσα έχω δει, το αν θα παίξει LFE (οπότε θα παρακάμψει το βαθυπερατό φίλτρο - το υψιπερατό δεν έχει καμιά σημασία αφού αυτή η επεξεργασία θα γίνεται στον AV μας και όχι στο sub) δεν ορίζεται απλά συνδέοντας μόνο την είσοδο με την ένδειξη LFE αλλά επιπλέον και με τη χρήση διακόπτη που παρακάμπτει το βαθυπερατό φίλτρο ή με τη ρύθμιση της συχνότητας αποκοπής που δεν θα τερματίζει πλέον στα 120-150 αλλά πολύ παραπάνω (και ίσως να έχει και εκεί ένδειξη LFE στο τέρμα του)

π.χ. :
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.647
Προτεραιότητα δική μου σε οποιοδήποτε βαλάντιο είναι το sub να μην παραγάγει...δικούς του τόνους στο πρόγραμμα ή να καθυστερεί αισθητά.
Οκ, σεβαστή.

Δική μου προτεραιότητα, να μου κουνάει τα σπληνάντερα και την πολυθρόνα.. Τα υπόλοιπα, έπονται.

Αν δε τα κουνάει γερά, δεν έχεις σαμπ. Γουφερ έχεις.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
..η προβληματική απόσβεση σε δεδομένη υλοποίηση δεν έχει δυνατότητα και προοπτική να διορθωθεί. " Ούτε καν με τρίνοφ να προσθέσω εγώ.

Συνεπώς, πρώτα μεριμνούμε ώστε να είναι σωστή η απόσβεση του σαμπ και μετά ασχολούμαστε με έκταση/απόκριση και στάθμη (που είναι ζητήματα ...ποσότητας).
ετσι και οχι γιουβετσι που ειναι πανω απο το 95% των ακροατων
....γεμισαμε sub που δεν παιζουν αλλα εχουμε αποκριση :roflmao:

Ακόμα εντονότερα στα περιορισμένα βαλάντια είναι που οφείλει καθένας ν'αξιολογεί κρίσιμες προτεραιότητες.

Προτεραιότητα δική μου σε οποιοδήποτε βαλάντιο είναι το sub να μην παραγάγει...δικούς του τόνους στο πρόγραμμα ή να καθυστερεί αισθητά.Διότι η ακουστική μας αντίληψη συμπληρώνει την απόκριση πλάτους αλλά δυσανασχετεί έντονα με την ξεχειλωμένη μεταβατική.
ααααα.......ακους δλδ :lolsign:
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Μιλώντας κιόλας για εμμονές,αναλογίζομαι ο ίδιος τις συνεχόμενες συστάσεις για το Temblor T10,ένα sub που έχει μεν εξαιρετική ευελιξία συνδέσεων και προσιτή τιμή αλλά δεν είναι αρκετά ταχύ στην αποσβεστική του συμπεριφορά.
Και κάτι τέτοιο δεν διορθώνεται με κανέναν προηγμένο επεξεργαστή.
Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι η αξιοπιστία γιατί διαβάζω διάφορα στο διαδίκτυο. Βέβαια δεν ξέρω και κανέναν που να το έχει καιρό για να δούμε αν παίζει θέμα όντως και δεν είναι τυχαία γεγονότα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε όσα έχω δει, το αν θα παίξει LFE (οπότε θα παρακάμψει το βαθυπερατό φίλτρο - το υψιπερατό δεν έχει καμιά σημασία αφού αυτή η επεξεργασία θα γίνεται στον AV μας και όχι στο sub) δεν ορίζεται απλά συνδέοντας μόνο την είσοδο με την ένδειξη LFE αλλά επιπλέον και με τη χρήση διακόπτη που παρακάμπτει το βαθυπερατό φίλτρο ή με τη ρύθμιση της συχνότητας αποκοπής που δεν θα τερματίζει πλέον στα 120-150 αλλά πολύ παραπάνω (και ίσως να έχει και εκεί ένδειξη LFE στο τέρμα του)

π.χ. :
Όπως παρατηρούμε,στο SVS η θέση LFE ανταποκρίνεται στο τέρμα του δεξιόστροφης διαδρομής στο ρυθμιστικό του βαθυπερατού φίλτρου.

Διαφορετικά μοντέλα sub μπορεί ν'ακολουθούν διαφορετική διαρρύθμιση.Το ζήτημα είναι καθαρά διαδικαστικό και δεν αλλάζει την έννοια του δικού μου σχολίου.
Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι η αξιοπιστία γιατί διαβάζω διάφορα στο διαδίκτυο. Βέβαια δεν ξέρω και κανέναν που να το έχει καιρό για να δούμε αν παίζει θέμα όντως και δεν είναι τυχαία γεγονότα.
Και γι αυτό δεν θέλησα ο ίδιος να το θίξω.Όπως και πιθανούς παρασιτικούς θορύβους από τη συσκευή...
Θα ήταν όμως ενδιαφέρον να έδινε εντυπώσεις του επ'αυτού το μέλος Gebreselasie... :)
Οκ, σεβαστή.

Δική μου προτεραιότητα, να μου κουνάει τα σπληνάντερα και την πολυθρόνα.. Τα υπόλοιπα, έπονται.

Αν δε τα κουνάει γερά, δεν έχεις σαμπ. Γουφερ έχεις.
Προτιμώ τα δικά μου σωθικά και τύμπανα να μένουν στην ενδεδειγμένη τους θέση σε οποιαδήποτε περίπτωση.Μπορείς να το θεωρήσεις κατάλοιπο της χαϊενδικής παράδοσης.
Όσο και να ταρακουνιούνται όμως οφείλει να γίνεται αυτό στο κατάλληλο χρονικό παράθυρο ανάλογα με το πρόγραμμα.
Αν δεν συμβαίνει αυτό,τότε δεν έχεις sub απόκριση αλλά...τσάμπ'απόκριση - ξέρεις,σαν τη...λάμπα.:p
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Όπως παρατηρούμε,στο SVS η θέση LFE ανταποκρίνεται στο τέρμα του δεξιόστροφης διαδρομής στο ρυθμιστικό του βαθυπερατού φίλτρου.

Διαφορετικά μοντέλα sub μπορεί ν'ακολουθούν διαφορετική διαρρύθμιση.Το ζήτημα είναι καθαρά διαδικαστικό και δεν αλλάζει την έννοια του δικού μου σχολίου.

Και γι αυτό δεν θέλησα ο ίδιος να το θίξω.Όπως και πιθανούς παρασιτικούς θορύβους από τη συσκευή...
Θα ήταν όμως ενδιαφέρον να έδινε εντυπώσεις του επ'αυτού το μέλος Gebreselasie... :)

Προτιμώ τα δικά μου σωθικά και τύμπανα να μένουν στην ενδεδειγμένη τους θέση σε οποιαδήποτε περίπτωση.Μπορείς να το θεωρήσεις κατάλοιπο της χαϊενδικής παράδοσης.
Όσο και να ταρακουνιούνται όμως οφείλει να γίνεται αυτό στο κατάλληλο χρονικό παράθυρο ανάλογα με το πρόγραμμα.
Αν δεν συμβαίνει αυτό,τότε δεν έχεις sub απόκριση αλλά...τσάμπ'απόκριση - ξέρεις,σαν τη...λάμπα.:p
Θα συμφωνήσω ότι το πολύ μπάσο είναι ξένο στο χαιενδ... πιο πολύ χαρακτηριστικό του καγκουρα είναι που θέλει να εντυπωσιάσει :D:biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top