Ερώτηση σχετικά με ATMOS


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
για ενισχυτη ηδη ψαχνω στα μεταχειρισμενα. Εχω θέμα με τα ηχεια οροφης. δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν ηχεια εκει γιατι δεν εχω γυψοσανιδα. Τωρα δεν ξερω βεβαια αν υπάρχουν τιποτά wireless ή bluetooth.
Τι σχέση έχει η γυψοσανιδα; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ηχεια με βάση από το ταβάνι όπως έχουμε κάνει όλοι
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Δεν είναι απαραίτητο να έχεις γυψοσανίδα για να τα τοποθετήσεις μπορείς και έτσι π.χ.

da-b-2.jpg
 


Μηνύματα
168
Reaction score
52
Τι σχέση έχει η γυψοσανιδα; Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ηχεια με βάση από το ταβάνι όπως έχουμε κάνει όλοι
Είναι λίγο άσχημο αυτό. Επίσης τα καλώδια?
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Αν είσαι λίγο μάστορας, με ένα σκάψιμο στο σοβά, κλείσιμο και βάψιμο δεν φαίνονται. 2 πόντους δεν είναι συνήθως ο σοβάς; Πιστεύω φθάνουν
 


Μηνύματα
285
Reaction score
110
Αν το βάψιμο είναι παλιό θέλει όλος ο τοίχος πέρασμα. Δεν είναι απλό μερεμέτι.
Οκ πάσο, το ταβάνι όμως που συνήθως είναι άσπρο στα σαλόνια, πιστεύω παλεύεται.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Οκ πάσο, το ταβάνι όμως που συνήθως είναι άσπρο στα σαλόνια, πιστεύω παλεύεται.
Στο ταβάνι συνήθως μπαίνει ακόμα πιο λεπτή στρώση σοβά. Για αυτό και οι ηλεκτρολόγοι περνάνε πλακέ καλώδια για τα φώτα. Και επειδή το 99% των σπιτιών έχει άσπρο ταβάνι θα φαίνεται και η παραμικρή ατέλεια. Οπότε και εδώ βάψιμο.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Δεν είναι θέμα βάλε ή μη βάλεις.
Για να μην φαίνεται τίποτα, επειδή αυτό τον ενδιαφέρει αν κατάλαβα καλά, χρειάζεται δουλειά που αν δεν το έχεις θες μάστορες και χρήματα.
 



Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Είναι λίγο άσχημο αυτό. Επίσης τα καλώδια?
Φίλε geoff όπως σου ανάφερε και ο Μάρκου υπάρχουν κανάλια που κρύβεις τα καλώδια και εγώ έτσι έχω κάνει και ίσως άλλοι από το site, από τη στιγμή που δεν γίνεται χωνευτά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Και όταν πας να τα βγάλεις για Χ λόγους, αυτά τα κανάλια με τα αυτοκόλλητα, σου μένει η μισή ταινία στον τοίχο ή στο πάτωμα. Και τσουπ πάει η μπογιά, γιατί αλλιώς δεν βγαίνει. Για το πάτωμα άσε καλύτερα. Καλή τύχη.

Φώτο από το δικό μου πάτωμα σε φετινές εργασίες.
IMG_20201229_162842.jpg

IMG_20201229_163007.jpg


Και επειδή οποίος παθαίνει μαθαίνει ως συνήθως...

Χύμα καναλάκι χωρίς να το κρατάει τίποτα. Έχει μέσα τα καλώδια από τα surround και του Sub.
IMG_20201229_163100.jpg
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
τα ηχεια στο ταβανι δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ασχημα.
δες τις φωτο απο το σαλονι του κωστα:
 


Μηνύματα
168
Reaction score
52
Είναι λίγο θέμα. Πάνω που είχα πει στην γυναίκα μου ότι θα φύγουν όλα τα ηχεία γιατί θα βάλω ηχομπαρα, να της πω ότι τελικά θα μπουν ΑΛΛΑ δύο στο... ταβάνι;;; ,😆😆😆😆
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.936
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top