Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

ααααααααααααααα η σημερινη τους απαντηση ηταν ο αισθητηρας map. και υποτιθεται οτι ειναι ειδικοι κιολας.σημερα κι αν μπερδευτηκα
Πουλατο να βρεις την ησυχια σου,δεν υπαρχει πιο σπαστικο πραμα απο να ψαχνεις "φαντασματα".
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Πουλατο να βρεις την ησυχια σου,δεν υπαρχει πιο σπαστικο πραμα απο να ψαχνεις "φαντασματα".
καλημερα, λες να το πουλησω;;;; εχω βολευτει,μ'αρεσει αυτο αυτοκινητο, ασε που ο αντρας ηθελε το ατος.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

καλημερα, λες να το πουλησω;;;; εχω βολευτει,μ'αρεσει αυτο αυτοκινητο, ασε που ο αντρας ηθελε το ατος.
Οταν υπαρχουν προβληματα που με ταλαιπωρουν τα ξεφορτωνομαι με οποιοδηποτε κοστος,πιο πολυ αξιζει πιστευω η δικη σου ηρεμια παρα ενος αψυχου υλικου (αυτοκινητο).
Παντως ακρη με τα συνεργεια-αντιπροσωπους ποτε δεν βρισκεις,ειναι ολη τους........και συναμα οι περισσοτεροι ειναι αμορφωτοι τσοπαναραιοι!!

Υ.Γ.Αλλο αγραμματος και αλλο αμορφωτος,για να παρεξηγηθω.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Οταν υπαρχουν προβληματα που με ταλαιπωρουν τα ξεφορτωνομαι με οποιοδηποτε κοστος,πιο πολυ αξιζει πιστευω η δικη σου ηρεμια παρα ενος αψυχου υλικου (αυτοκινητο).
Παντως ακρη με τα συνεργεια-αντιπροσωπους ποτε δεν βρισκεις,ειναι ολη τους........και συναμα οι περισσοτεροι ειναι αμορφωτοι τσοπαναραιοι!!

Υ.Γ.Αλλο αγραμματος και αλλο αμορφωτος,για να παρεξηγηθω.
Δηλ θα πρεπει να εχει σπουδασει στην NASA οποιος θελει να εχει συνεργειο αυτοκινητων?????
Εσυ εχεις μπλεξει κατα την γνωμη μου με μηχανικους που ακομα ειναι στην εποχη των βουλωμενων ζυγκλερ και των φαγωμενων ντιστριμπιτερ.Αλιως δεν μπορω να καταλαβω τους λογους που σε κανουνε να βαζεις ολους τους επαγγελματιες στο ιδιο τσουβαλι.Εχω ασχοληθει ''λιγακι'' με βελτιωσεις σε αυτοκινητα και μπορω να σου πω οτι η χωρα μας εχει μηχανικους που
κανουνε παπαδες,χωρις να εχεις προβληματα στο αμαξι σου.Οταν πριν απο 6 χρονια ειχα προβλημα στο ιβιζα (το πουλησα εδω και 5 χρονια),γυρισα πανω απο 5 αντιπροσωπειες και καμια 10ρια εξιδικευμενα συνεργεια αλλα τζιφος.Ενας ομως ηλεκτρολογος με πολυ μεγαλα καλαμπαλικια, οχι μονο ανακαλυψε την βλαβη,αλλα και εκανε το αμαξι να πηγαινει σφαιρα μετα.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Δηλ θα πρεπει να εχει σπουδασει στην NASA οποιος θελει να εχει συνεργειο αυτοκινητων?????
Εσυ εχεις μπλεξει κατα την γνωμη μου με μηχανικους που ακομα ειναι στην εποχη των βουλωμενων ζυγκλερ και των φαγωμενων ντιστριμπιτερ.Αλιως δεν μπορω να καταλαβω τους λογους που σε κανουνε να βαζεις ολους τους επαγγελματιες στο ιδιο τσουβαλι.Εχω ασχοληθει ''λιγακι'' με βελτιωσεις σε αυτοκινητα και μπορω να σου πω οτι η χωρα μας εχει μηχανικους που
κανουνε παπαδες,χωρις να εχεις προβληματα στο αμαξι σου.Οταν πριν απο 6 χρονια ειχα προβλημα στο ιβιζα (το πουλησα εδω και 5 χρονια),γυρισα πανω απο 5 αντιπροσωπειες και καμια 10ρια εξιδικευμενα συνεργεια αλλα τζιφος.Ενας ομως ηλεκτρολογος με πολυ μεγαλα καλαμπαλικια, οχι μονο ανακαλυψε την βλαβη,αλλα και εκανε το αμαξι να πηγαινει σφαιρα μετα.
Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα και πως το εγραψα,θα σου ελεγα να τα ξαναδιαβασεις.
Και για να τελειωνω, με αυτα που λες αυτοαναιρεισαι.
Ισα ισα αυτο θελω να αποφυγω,να μπω στο τρυπακι να ψαχνω καλαμπαλικια.Εαν εσυ εχεις τον χρονο και την υπομονη να ψαχνεις καλαμπαλικαδες ειναι θεμα καθαρα δικο σου,αλλα εγω ευχαριστω δεν θα παρω,με κουρασανε οι ηδημονες ασχετοι και "σχετικοι"που βγαζουν ολο τους το "μερακι"επανω στην περιουσια μου.
Δεν σε παρεξηγω ομως γιατι ο καθε ενας αντιμετωπιζει τα θεματα-προβληματα κατα το δοκουν οποτε περι ορεξεως.......
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα και πως το εγραψα,θα σου ελεγα να τα ξαναδιαβασεις.
Και για να τελειωνω, με αυτα που λες αυτοαναιρεισαι.
Ισα ισα αυτο θελω να αποφυγω,να μπω στο τρυπακι να ψαχνω καλαμπαλικια.Εαν εσυ εχεις τον χρονο και την υπομονη να ψαχνεις καλαμπαλικαδες ειναι θεμα καθαρα δικο σου,αλλα εγω ευχαριστω δεν θα παρω,με κουρασανε οι ηδημονες ασχετοι και "σχετικοι"που βγαζουν ολο τους το "μερακι"επανω στην περιουσια μου.
Δεν σε παρεξηγω ομως γιατι ο καθε ενας αντιμετωπιζει τα θεματα-προβληματα κατα το δοκουν οποτε περι ορεξεως.......
Μαλον εσυ δεν με καταλαβες τι θελω να παω.Και μιας και εγω δεν ξερω να γραφω λογια ωραια και με τροπο που μονο οι βουλευτες καταλαβαινουνε τι θελεις να πεις,θα στο πω πιο απλα.Εσυ εισαι ο ατυχος μεχρι τωρα που δεν μπορεσες να βρεις σωστο μαστορα,με αποτελεσμα να χασεις χρονο και χρημα.Οταν εισαι απο εκεινους που την πατησανε απο τους μηχανικους,ρωτας, βρισκεις εναν καλητερο και του λες οτι δεν θα παρει φραγκο αν δεν το φτιαξει.Δεν ειναι ολοι ασχετοι και λαμογια.
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Μαλον εσυ δεν με καταλαβες τι θελω να παω.Και μιας και εγω δεν ξερω να γραφω λογια ωραια και με τροπο που μονο οι βουλευτες καταλαβαινουνε τι θελεις να πεις,θα στο πω πιο απλα.Εσυ εισαι ο ατυχος μεχρι τωρα που δεν μπορεσες να βρεις σωστο μαστορα,με αποτελεσμα να χασεις χρονο και χρημα.Οταν εισαι απο εκεινους που την πατησανε απο τους μηχανικους,ρωτας, βρισκεις εναν καλητερο και του λες οτι δεν θα παρει φραγκο αν δεν το φτιαξει.Δεν ειναι ολοι ασχετοι και λαμογια.
Καλα κρασα...
 



Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

συμφωνω με αυτα που λετε και οι δυο (γιατι τα ιδια πραγματα λετε, αν δεν το καταλαβατε). ελπιζω να βρω 1 καλο μηχανικο για να τελειωνω, ειτε μ' αυτο το αυτοκινητο ειτε με καποιο αλλο καποια στιγμη τον χρειαζεσαι (τον μηχανικο). και θελω να ειναι ξεκαθαρος απεναντι μου, ξερω οτι φταιει αυτο ή δεν ξερω απο τι προερχεται ,πηγαινε αλλου. δεν ειναι κακο να λεμε οτι δεν ξερω, δεν ειναι δυνατον να τα ξερουμε ολα. και ολο και σε καποιον εξυπνο εχουμε πεσει ολοι που θελει να μας αλλαξει και κατι παραπανω για να μας το κανει καλυτερο.επισης εκνευριζομαι απιστευτα οταν μου βαζουν ενα ανταλλακτικο και μου λενε "τοσο κανει και δεν θα σου χρεωσω εργασια" λες και δεν θα μπορεσω να μαθω ποσο εχει το ανταλλακτικο, σου λενε του κοσμου τις μ.....ς απλα και μονο για να σου παρουν τα λεφτα αδιαφοροντας αν θα σε κανουν εναν σταθερο πελατη. αυτη η νοοτροπια δεν ταιριαζει σε κανεναν επαγγελματια.
 

Μηνύματα
15.090
Reaction score
20.914
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

πεζακλα (205 color line του 91)
3 φορες αυτοματος φορτισης δυναμο (την 3 πεταξα το valeo και εβαλα bosch ανακατασκευασμενο και τελος)
μπαταρια αλλαγη στα 9 χρονια (ηταν 29ΑΗ και αυτο ειχε τη σημασια του - βασικα την αλλαξα γιατι την βαρεθηκα!)
φουσκες ημιαξονιων απο 3 φορες στα 140000χλμ
δυο συμπλεκτες
αυτα (το αυτοκινητο ηταν απλο αρα δεν ειχε και πολλα να παρεις στο χερι)

πυραυλος ΙΙ (fiesta 1,6 του 04)
τα πλαστικα διακοσμητικα στις πορτες ( αυτα στις κολωνες) - οσα περνει ο ανεμος (το ενα παραλιγο να το φαει στο τζαμι ενα πολακι )
αυτα.
βεβαια το αυτοκινητο ακομα και σημερα εχει μολις 62000χλμ αρα τα καλυτερα ερχονται (αν και θα αργησουν παααααρα πολυ με τα 4-5000 χλμ το χρονο που κανει πλεον)

αεροπλανακος η μαζνταρα η cx7
στραβες δισκοπλακες (κατα συρροη, ολα εχουν αλλαξει απο 2 φορες στην εγγυηση απλα λεω να την "χαρισω" την 2η αλλαγη μιας και ψαχνω για 6πιστονες κλπ
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Ψάξε για δαγκανοδισκόπλακες Tokico (δύσκολο) ή Tarox (μάλλον ευκολάκι). :403:
 

Μηνύματα
15.090
Reaction score
20.914
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

και XYZ παιζει σε σχετικα καλη τιμη. απ οτι βλεπω βεβαια σε tarox εχει κιτ αξιοποιησης της πισω δαγκανας σε μεγαλυτερο δισκο (που σημαινει δεν μπλεκεις με το χειροφρενο ενω ταυτοχρονα η εφαρμογη σε μεγαλυτερη διαμετρο εξ ορισμου αυξανει την δυναμη πεδησης στους πισω τροχους - καλη φαση)
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Γειά σας φίλοι και απο μένα.Eίμαι καινούργιος στην παρέα σας και έχω ενα Lancer Intence 1800cc εδώ και δυόμιση χρόνια.Το μόνο πρόβλημα μέχρι στιγμής που είχα είναι σχετικά με τις δισκόπλακες.Τό γνωστό στράβωμα δηλαδή.Ευτυχώς τις καλύπτει η εγγύηση, οπότε τορναρίστηκαν και όλα ΟΚ.Μετά απο ψάξιμο μάθαμε ότι αυτό συμβαίνει σε πολλά τελευταίου τύπου ΙΧ και διαφόρων εταιρειών λόγω του ότι έχουν αφαιρέσει απο το κράμα των δισκόπλακων τον αμίαντο, για οικολογικούς λόγους, με αποτέλεσμα αυτές να είναι πιο ευπαθείς σε απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας αφού και η σκληρότητά τους επηρεάστηκε.Κατά τα άλλα το αμάξι είναι "σκύλος" σε όλα του.Αυτά τα λίγα πρός το παρόν και από την μεριά μου.Και πάλι καλώς σας βρήκα,:605:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.252
Reaction score
27.916
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Απ΄ότι ξέρω συνήθως οι δισκόπλακες στραβώνουν αν ενώ είναι πολύ ζεστές λόγω χρήσης περάσουμε π.χ. από νερά και τις κρυώσουν απότομα.
Με λίγη προσοχή από μας γλυτώνουμε μεγάλη ταλαιπωρία.
 

Μηνύματα
423
Reaction score
39
Όταν η 38.000 χλμ 166 μου (εντός εγγύησης) , "έβγαλε " στραβωμένους μπροστινούς δίσκους, απευθύνθηκα στην επίσημη αντιπροσωπεια , η οποία καταπιάστηκε με το να μου εξηγεί πως μπορεί αυτό να συμβεί. Η απάντηση μου ήταν " οκ, στραβωνουν αν περνάς απο νερά και τσακώσεις και φρένα, όμως αν αυτό ειναι αναπόφευκτο τι πρέπει να κάνεις? να πέσεις σε κανενα φραχτη ή σε κανενα άλλο αμάξι για να σταματήσεις? τους δειχνω λοιπον το βιβλιαρακι της εγγύησης που ανεφερε λοιπον πως όλο το συστημα των φρενων καλυπτόταν απο την εγγύηση (πλην τακακια εννοείται) , αλλά η απάντηση ήταν πως "δεν μπορούμε να το καλύψουμε. Μετά από 2 156 και μια 166 από το συγκεκριμένο μαγαζί , φανταστείτε νευρα που ειχα... γιατί εκτος οτι υπηρχε η εγγύηση ήμουν και καλος πελάτης στο μαγαζί (μάλλον). Θυμάμαι είχα γραψει και μια επιστολή στο μεγαλύτερο περιοδικο αυτοκινητων στην Ελλάδα , αλλά δεν ανακοινώθηκε. Ήταν η τελευταια φορά που πήγα στην αντιπροσωπεία...
 

Μηνύματα
15.090
Reaction score
20.914
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

παρα πολλα αυτοκινητα πλεον στραβωνουν δισκους χωρις να περασουν νερα μετα πο φρεναρισμα απο τα 200.
κυριως για κακη ψυξη των δισκων.
πχ η μαζντα αφαιρεσε απο τα cx7 ενα εσωτερικο προστατευτικο το οποιο εκοβε πολυ αερα. οχι οτι εκανε πολλα , απλα τωρα στραβωνουνε πιο αργα.
απλα καποιοι κατασκευαστες - εισαγωγεις εχουν @@ να δεχτουν το σφαλμα τους και καποιοι αλλοι προσπαθουν να μαζεψουν φραγκοδιφραγκα
 

Μηνύματα
1.017
Reaction score
1.190
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

HUNTAI ACCENT του 1996 εως το 2009 και 200.000 χλμ:
1. Βλαβη ηλεκτρικης κεραιας (αυτοματη ανοδος-καθοδος). Δεν επισκευαστηκε ουτε αντικατασταθηκε καθοτι ως ληψη λειτουργουσε. Απλα οποτε ηταν να μπει το αυτοκινητο σε πλυντηριο-βουρτσα, την κατεβαζα με το χερι και μετα την ανεβαζα παλι.
2. Βλαβη βελονας μετρητη χιλιομετρων του κοντερ, με κοστος επισκευης 60 €. Κανενα αλλο προβλημα αξιοπιστιας. Μαλιστα θυμαμαι η πρωτη μαμισια μπαταρια κρατησε 7 χρονια!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Laguna, αγορασμένο του 2001, μόνιμο πρόβλημα με τους πολλαπλασιαστές sagem, έχω πάντα καβάντζα στο αμάξι.
Οι δυο αλλάχθηκαν με άλλης μάρκας, με την πρώτη ευκαιρία θ' αλλαχθούν και οι άλλοι δυο για να ηρεμήσω. Κατα παράδοξο τρόπο, κανένα άλλο πρόβλημα. ΦΤΟΥ-ΦΤΟΥ.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
789
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Για το πρόβλημα με το renault που αναφέρεις, άποψη μου είναι ότι υπάρχει σφάλμα στον προγραμματισμό της ECU και καίει τους πολλαπλασιαστές όταν πιάσει κόφτη.

Δηλαδή όταν ανεβάσεις πολλές στροφές και θέλει η ECU να βάλει κόφτη, αντί να κόψει την τροφοδοσία των πηνίων, την αφήνει ενεργή, με αποτέλεσμα να περνά υπερβολικά μεγάλο ρεύμα από μέσα τους (στο DC παρουσιάζουν μόνο ωμική αντίσταση).

Αν λειτουργούσαν με παλμούς (DWELL), δεν θα πέρναγε ποτέ μεγάλο ρεύμα από μέσα τους.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.783
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top