Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Δεν το γνωρίζω, όμως όσα renault παρουσίασαν το συγκεκριμένο πρόβλημα η αντιπροσωπεία τους άλλαζε με denso και έλυναν το πρόβλημα. Τους δυο που άλλαξα εγώ έβαλα της bosch λόγω έλλειψης denso.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

BMW 318 IS E36 (το κουπε) μοντ 1995.Στα 160.000 χλμ μου εκανε κατι τρελα κολπα,δηλ,ποτε εκοβε αρκετη δυναμη το μοτερ και πηγαινε σαν 1.000ρακι,αλοτε δεν ανεβαζε πανω απο 4.000 στρ,καποτε στο τερμα γκαζι εκανε μπερδεματα κ.α.Γυρισα ισα με 10 ατοπροσωπεις και αλλα τοσα συνεργεια με μεγαλο σημα απο εξω οτι ειναι οι κορυφαιοι μαστορες σε bmw.Αποτελεσμα μηδεν.Κανενας δεν μπορουσε να βρει την βλαβη.Τελικα ενας αποστρατος μηχανικος,καπου στα 70 χρονων,μου λεει να αλλαξω τον μετριτη αερα που ειναι πισω ακριβως απο το φιλτροκουτι.Ε..... ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ.με 80 ευρω εβαλα εναν μεταχηρισμενο μετριτη αερα και τερμα τα βασανα.Καινουργιος εχει καπου στα 450 ευρω.

Το πρωτο μου αμαξι ενα fiat tipo 1.400cc,μου εβγαλε το λαδι.Καθε 50.000 χλμ επρεπε να τα σκαω για ψαλιδια κρεμαργιερες και φλατζες που ξεραθηκανε και βγαζανε λαδι.
 

Agg

Μηνύματα
444
Reaction score
0
Toyota Avensis 2010.
Δεν λειτουργουσε το χειρηστηριο τον καθρεπτων. Το παω αντιπροσωπεια και ο "τεχνικος..." σε αυτοκινητο 4 μηνων αντι να αντικαταστησει το χειρηστηριο το προβλημα ηταν κακη επαφη με τη φυσσα, το μπαλωσε με μονοτικη ταινια. Δεν μου ειπε τιποτα και το αντιληφθηκα τυχαια οταν αρχισαν οι καθρεπτες τα τρελα τους και πηγα σε αλλη αντιπροσωπεια.
Εχω στηλει 2 mail στην Τoyota Hellas αλλα τειρουν σιγη ιχθυος.
Νλεπεις οταν οι πωλησεις δεν πανε καλα απολυουν προσωπικο και παρακαλανε την κυβερνηση για αποσυρσεις αντι να κοιτανε να μην κανουν...του κεφαλιου τους οι υφισταμενοι τους.

Να χ@σω τα 6 χρονια εγγυηση που δινουν οταν ο καθε ενας κανει το μακρη του και το κοντο του.

Οταν μου εγκατεστησαν το συνεγερμο δεν παγιδευσαν πορτ παγκαζ και καπο μηχανης (παρολο που το τεχνικο εγχειρηδιο το προβλεπει) γιατι ετσι το κανουν αυτοι (απαντηση του υπευθυνου της αντιπροσωπειας καθως επισεις και τους αισθητηρες παρκαρισματος ψιλοτερα απο εκει που το τεχνικο εγχειριδιο οριζει με αποτελεσμα να μην λειτουργουν σωστα.

Επισεις τριζουν τα πλαστικα της κονσολας (απαραδεκτο για τα λεφτα του).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.909
Άντε να πω κι εγώ τα δικά μου
BMW 316 αγορασμένη 5/2000 έχει κάνει 135000 χλμ.:
2 φορές αλλαγή του αισθητήρα στροφών (έχανε το ρελαντί και έσβηνε ή δεν έπαιρνε μπροστά).
Κρεμαγιέρα
Αλλαγή ανάρτησης εμπρός
Αλλαγή δίσκου πλατώ
2 αλλαγές ψυγείου (!!!!)
Πολλές αλλαγές στα πίσω λαμπάκια φρένων και πορείας (ευτυχώς έχει ένδειξη ποιό κάηκε και δεν ψάχνεις)
Αλλαγή λάστιχου στο εμπρός παρμπρίζ, τριβόταν και με το χέρι!! (το αυτοκίνητο φυλάσσεται σε κλειστό γκαράζ, χωρίς να επηρρεάζεται από ήλιο, χιόνι, κρύο...)
Αλλαγές μπράτσων ηλ. παραθύρων: 2 οδηγού, 1 συνοδηγού, 2 πίσω αριστερά (από τί σκ@τ@ τα φτάχνουν??)

Και το αποκορύφωμα: χθες το πρωί στην Κηφισίας κολλημένος στην κίνηση σπάει για 3η φορά το μπράτσο του παράθυρου του οδηγού και μετά από 2 λεπτά τρυπάει για 3η φορά το ψυγείο!!! Περίμενα τον γερανό 95 λεπτά

Το μόνο που δεν έχω αλλάξει ακόμα είναι μπαταρία μετά από 10,5 χρόνια!!! (Μην το γρουσουζεύω κιόλας). Ά, και δεν τρίζει τίποτα!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

:111::111:


Και μετά κατηγορούν κάποιοι (όχι από το AVSite) την Χιουντάι!
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Να πω και εγω τα δικα μου .

Toyota yaris verso 125000 χλμ το μονο που αλλαξα στα 120000χλμ αμορτισερ γιατι ειχε σκασει το ενα κατα τα αλλα ουτε καμμενη λαμπα .

Skoda fabia 1400 16v
Απο την πρωτη μερα εκαιγε λαδια σαν τρελλο .Αναγκαστηκα στα 65000χλμ να κανω επισκευη στην μηχανη γιατι το αμαξι κοντευε να μεινει απο λαδια καθε 3000χλμ .Ενα μηνα μετα εκαψε βαλβιδα και ανοιξα ξανα το καπακι .Φυσικα τα παραθυρα εχουν αλλαχθει απο 1 φορα και παλι η αντιπροσωπεια εβαλε τους ιδιους ηλιθιους πλαστικους μηχανισμους.
Επισης μια βαλβιδα ρυθμισης καυσαεριων.Πριν απο 2 μηνες εφυγε απο το καπακι της μηχανης το πλαστικο που γραφει 16v και το βρηκα σφηνωμενο αφου πρωτα το ειχε μασησει ο ιμαντας χρονισμου .Απο λαμπακια βλαβων συνεχεια κατι θα αναψει .

Mercedes c180
Το αυτοκινητο αυτο δεν μπορω να περιγραψω ποσο ζημιαρικο ηταν γιατι δεν φτανει ολο το AVsite .Το μονο που εχω να πω ειναι οτι τετοια σαβουρα ουτε στον εχθρο μου .
Το μεγαλο του προτερημα ηταν η συμπεριφορα του στον δρομο αλλα τι να το κανεις αμα
δεν ξερεις αν θα φτασεις στον προορισμο σου .

Εγω παντως ξανα γερμανικο αυτοκινητο δεν αγοραζω ουτε για πλακα .
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Να πω και εγω τα δικα μου .

Toyota yaris verso 125000 χλμ το μονο που αλλαξα στα 120000χλμ αμορτισερ γιατι ειχε σκασει το ενα κατα τα αλλα ουτε καμμενη λαμπα .

Skoda fabia 1400 16v
Απο την πρωτη μερα εκαιγε λαδια σαν τρελλο .Αναγκαστηκα στα 65000χλμ να κανω επισκευη στην μηχανη γιατι το αμαξι κοντευε να μεινει απο λαδια καθε 3000χλμ .Ενα μηνα μετα εκαψε βαλβιδα και ανοιξα ξανα το καπακι .Φυσικα τα παραθυρα εχουν αλλαχθει απο 1 φορα και παλι η αντιπροσωπεια εβαλε τους ιδιους ηλιθιους πλαστικους μηχανισμους.
Επισης μια βαλβιδα ρυθμισης καυσαεριων.Πριν απο 2 μηνες εφυγε απο το καπακι της μηχανης το πλαστικο που γραφει 16v και το βρηκα σφηνωμενο αφου πρωτα το ειχε μασησει ο ιμαντας χρονισμου .Απο λαμπακια βλαβων συνεχεια κατι θα αναψει .

Mercedes c180
Το αυτοκινητο αυτο δεν μπορω να περιγραψω ποσο ζημιαρικο ηταν γιατι δεν φτανει ολο το AVsite .Το μονο που εχω να πω ειναι οτι τετοια σαβουρα ουτε στον εχθρο μου .
Το μεγαλο του προτερημα ηταν η συμπεριφορα του στον δρομο αλλα τι να το κανεις αμα
δεν ξερεις αν θα φτασεις στον προορισμο σου .

Εγω παντως ξανα γερμανικο αυτοκινητο δεν αγοραζω ουτε για πλακα .
Japan φίλε μου και το κεφάλι σου ήσυχο.Και εγώ παθών από Ευρωπαίκά εδώ και 25 χρονάκια.Να μην μπώ σε λεπτομέρειες γιατί θα πρέπει να γράψω εγκυκλοπαίδεια.Πήρα το Lancer πριν από δυόμιση χρόνια και ηρέμησα.:114:
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
εχουμε ενα φορτηγακι fiorino fiat στην εταιρια .... τοσο παλιο που δεν ειναι καν καταλυτικο... καιει ακομα σουπερ

τον τελευταιο καιρο εχουμε ενα πολυ σοβαρο προβλημα ο θερμοστατης του βεντιλατερ επρεπε να ανοιγει στους 85 βαθμους και ανοιγει δυστυχως στους 84,7 .... δυστυχως ειναι μια πολυ δυσκολη περιπτωση και δεν ξερω τι να κανω με αυτη και με δυσκολευει μια και δεν εχω καποιο αλλο προβλημα μαζι του :136::136::136:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.909
Άντε να πω κι εγώ τα δικά μου
BMW 316
Το μόνο που δεν έχω αλλάξει ακόμα είναι μπαταρία μετά από 10,5 χρόνια!!! (Μην το γρουσουζεύω κιόλας). Ά, και δεν τρίζει τίποτα!!

Δεν δάγκωνα τη γλώσσα μου καλύτερα? Μαζί με τα άλλα (ψυγείο - μπράτσο) χρειάστηκε και αλλαγή μπαταρίας

€ 665,71 η ζημιά.

Το σχόλιο του γιού μου: άχρηστος είσαι μπαμπά. Δεν πλήρωνες ακόμα 29 λεπτά να φτάσεις τα... 666?!!
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Εγώ έχω Punto 2004 και όταν ήταν καινούριο έκανα τα προβλεπόμενα σέρβις άλλαζα λάδια κάθε 10.000χμ και μου χάλασε μία φορά το καντράν με στροφόμετρο-κοντέρ κτλ και διαφορα άλλα μικρά (δεν θυμάμαι τι όμως) και τώρα έχω να το κάνω σέρβις πολλούς μήνες και δεν έχει βγάλει τίποτα.Μόνο λάδια άλλαξα.Αλλά έπρεπε να το είχα κάνει ήδη 2-3 σέρβις.Α!Και οι ζώνες δεν μαζεύουν με δύναμη όπως παλιά..

Εκτός αν μου τα βγάλει μαζεμένα..:116:
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Nissan Almera 1.4 (δικό μου) και Nissan Micra Challenge (των παιδιών).
Ειδικά το Micra έχει τραβήξει τα χίλια μύρια εδώ και πέντε χρόνια γιατί τα παιδιά έμαθαν πάνω του και κατόπιν το ξεζούμισαν και το ξεζουμίζουν μια και... τα θέλει κι αυτό (Challenge).
100.000 χλμ. το Almera, 135.000 το Micra γιατί ταξιδεύει συνέχεια. Τα σέρβις τους γίνονται σχολαστικά σε καλό και τίμιο μάστορα εκτός αντιπροσωπείας. Βλάβες και αλλαγές εκτός των προγραμματισμένων; Κ Α Μ Ι Α.

Τις ίδιες εμπειρίες αξιοπιστίας είχα και με το Suzuki Jimny (παρά τη βαριά εκτός δρόμου χρήση) και με ένα Nissan Sunny που είχα παλιά. Ακόμα και στο Sunny που ήταν παλιό και χιλιοταλαπωρημένο, οι φυσιολογικές φθορές ήταν τόσο προοδευτικές, που δεν δημιούργησαν ποτέ κανέναν αιφνιδιασμό ούτε πρόβλημα στη χρήση του αυτοκινήτου. Στα 15 του χρόνια απεβίωσε λόγω πρόσκρουσης κάγκουρα ενώ ήταν παρκαρισμένο :141:, αλλιώς θα μπορούσε να είχε πουληθεί και πιστεύω ότι άνετα θα έβγαζε άλλη μια δεκαετία αξιόπιστα και οικονομικά...

Τελικό αποτέλεσμα; Αυτοκίνητα που δεν είναι ιαπωνικά, απλώς τα κοιτάω... δεν τα παίρνω ούτε δανεικά για βόλτα. Κι αν επιβιώσουμε από το μνημό-νιο και δεν γίνει μνημό-συνο, ένα καινούργιο Nissan θα το τσιμπήσω :126:
 

Μηνύματα
1.133
Reaction score
5
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Τελικό αποτέλεσμα; Αυτοκίνητα που δεν είναι ιαπωνικά, απλώς τα κοιτάω... δεν τα παίρνω ούτε δανεικά για βόλτα. Κι αν επιβιώσουμε από το μνημό-νιο και δεν γίνει μνημό-συνο, ένα καινούργιο Nissan θα το τσιμπήσω :126:
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά είναι σχεδόν απίθανο το ''νέο'' σου Nissan να είναι και ιαπωνικό...
Εκτός αν λέγεται 370Ζ ή GT-R...
 

Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Honda HRV του 2000 με 230,000 χλμ



Μπαταρία άλλαξα στα 6,5 χρόνια
Δίσκο/πλατώ στις 218,000χλμ
και το καλύτερο...τακάκια...1 μόνο φορά στις 75,000χλμ

Βλάβες ? τι σημαίνει αυτό ?
 


Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Honda HRV του 2000 με 230,000 χλμ



Μπαταρία άλλαξα στα 6,5 χρόνια
Δίσκο/πλατώ στις 218,000χλμ
και το καλύτερο...τακάκια...1 μόνο φορά στις 75,000χλμ

Βλάβες ? τι σημαίνει αυτό ?
αμαξαρα απο τις λιγες.
τρομερο μηχανημα και εξαιρετικη εκμεταλευση ογκου.
πολυ το γουσταρα.

ααα θυμηθηκα
στο 205 προσθεστε 4 ψαλιδια καθοτι την ακουγε το σινεμπλοκ το οποιο φυσικα ηταν βουλκανισμενο στο ψαλιδι και δεν πουλιοταν ξεχωριστα.
 

Μηνύματα
1.133
Reaction score
5
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Γιατί βρε αglήτη ξύνεις πληγές? :116:
Για να είμαι στο ύφος του τίτλου του thread...:138:
Δέκα σελίδες περιμένω να δω τις δικές σου βλάβες...
Τι έγινε fratello ?
Den teleiwnei ayto to sentoni ???:143:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Για να είμαι στο ύφος του τίτλου του thread...:138:
Δέκα σελίδες περιμένω να δω τις δικές σου βλάβες...
Τι έγινε fratello ?
Den teleiwnei ayto to sentoni ???:143:

Πρέπει τα μέλη να έχουν συνδρομή στο rapidshare για να κατεβάσουν το (βαρύ) excel :143: :138:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Alfa Romeo A33 1.4 I.E. L

(με τον ψεκασμό της Magneti Marelli όχι Bosch)

Αγορασμένη καινούρια τον Αύγουστο του 1992.
Έχει κάνει 170.000km.
Είναι σωστά συντηρημένη, φυλάσσεται σε γκαράζ

Πάνω της πέρασα τα φοιτητικά μου χρόνια και αποκλείεται να χαρακτήριζα την οδήγησή μου ως...οικονομική.

Η κυρία, δεν με άφησε ποτέ στον δρόμο.
Πληρώνω Hellas Service από τότε και δεν της τηλεφώνησα ποτέ για βλάβη....

Αυτά που άλλαξα εκτός προγράμματος:
  • 85.000km: αμορτισέρ + ελατήρια +ζαμφόρ (Koni κίτρινα και Eibach) για προσωπική ευχαρίστηση
  • 85.000km: ζάντες αλουμινίου και λάστιχα (από 165/70R13 σε 195/50R15)
  • 90.000km: Δίσκος, πλατό, ρουλεμάν
  • 3 φορές (δεν θυμάμαι χιλιόμετρα) θερμοστάτη.
  • 168.000km: τρόμπα νερού
  • 120.000km: μπροστινές δισκόπλακες (μπήκαν και δαγκάνες+αεριζόμενες δισκόπλακες από 16V)
  • Αν θυμάμαι καλά έχω αλλάξει και ένα σετ ρουλεμάν εμπρός αριστερού τροχού λόγω γούβας......
Υπενθυμίζω πως είμαι αρκετά ψείρας αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα να μην τρέξω.....
Το αυτοκίνητο είναι σκληρό (λόγω αναρτήσεων και ελαστικών χαμηλού προφίλ) αλλά δεν έχει χαλάσει τίποτα σε ηλεκτρικά (παράθυρα, ηλεκτρομαγνητικές, διακόπτες, φώτα κλπ)

Η μόνη «σοβαρή» βλάβη μέχρι σήμερα είναι που πριν από 20 μέρες κόπηκε το κεραμικό στον καταλύτη (αν και είναι ΟΚ ακόμα από καυσαέρια) και θα χρειαστεί κάποια στιγμή να τον αλλάξω.....
Και πιθανότατα αυτό να έγινε γιατί κάθε μέρα μπαίνει στο γκαράζ και γλύφει ο καταλύτης στην ράμπα.....

Αυτά....

Θα συνεχίσω άλλη στιγμή με την άλλη μου αγάπη.
Την Α156 μου :107:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Η κυρία για την οποία μιλούσα (το χρώμα είναι «μαμά», 18 χρόνια τώρα και ναι, χρειάζεται μια καλή γυαλιστική)


 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top