Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

fiat stilo 1.2 2003.

στα 3 χρονια αλλαγη φυσουνας ημιαξονιου.

στην αντιπροσωπεια ειπαν οτι φταιη το χαμηλωμα

αφου ειναι σαυρα απο την ημερα που το πηρα.

παντως αν ειχαν δικιο θα χαλαγε και στον αλλο τροχο

πραγμα που δεν εγινε.

αλλαγη λαμπες μεσαια σκαλα και στα δυο φωτα με λιγο καιρο

διαφορα η μια με την αλλη.

αλλαγη μπαταρια στα 5 χρονια.

παρολο που το αυτοκινητο ειναι αρκετα

σκληρο τιποτα δεν τριζη.

το αυτοκινητο εχει μονο 40.000 χλμ.

απο παλιοτερα αυτοκινητα μου ημουν πολυ

ευχαριστημενος απο ενα mercedes w123 δυο nissan αρκετα απο δυο renault clio

ενω αυτο που ειχε σπαση τα νευρα ηταν ενα audi 80 (οχι δεν ηταν παλιο πανε πολλα

χρονια).
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Fiat Punto 1994

50000χλμ. Καμία βλάβη έως και τα 80000 που πουλήθηκε.


Alfa Romeo 145 1.6 1997

80000χλμ. Αλλαγή σασμάν

120.000χλμ Αλλαγή στροφάλου


Hyundai Tucson 2002

125000 καμία βλάβη. Μόνο στα περίπου 80000 άλλαξε η ηλεκτρομαγνητική του συνοδηγού που είχε χαλάσει, στα πλαίσια της 5ετούς εγγύησης.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

120.000χλμ Αλλαγή στροφάλου

Από τι το έπαθε; :121:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Πιθανόν από στιγμιαία παύση της αντλίας λαδιού.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.230
Reaction score
27.825
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Alfa Romeo A33 1.4 I.E. L


Η κυρία, δεν με άφησε ποτέ στον δρόμο.
Πληρώνω Hellas Service από τότε και δεν της τηλεφώνησα ποτέ για βλάβη....
Γιάννη κάνε μια δοκιμή.
Κόψε την Hellas Service και να δεις πως θα την χρειαστείς την άλλη μέρα! :142: :142:

Νόμος του Μέρφυ είναι αυτός.
Πάω και στοίχημα ένα βάζο γλυκό κουταλιού νεραντζάκι.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Fiat Punto 1994

50000χλμ. Καμία βλάβη έως και τα 80000 που πουλήθηκε.


Το 50.000χλμ που γράφεις, τι είναι Μιχάλη?
Φαίνεται σα να το πήρες μεταχειρισμένο!
Ενώ το είχες πάρει καινούριο.
Πραγματικό σκυλί το εργαλείο
Τίμιο και εργατικό
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Γιάννη κάνε μια δοκιμή.
Κόψε την Hellas Service και να δεις πως θα την χρειαστείς την άλλη μέρα! :142: :142:

Νόμος του Μέρφυ είναι αυτός.
Πάω και στοίχημα ένα βάζο γλυκό κουταλιού νεραντζάκι.

Και δεν πάω στον κουμπάρο μου να πάρω 3-4 τελάρα νεραντζάκι? :205: :609:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

υπαρχει σοβαρος λογος που δεν λες τι αυτ/το ειναι?????
Εγω που δεν ξερω τι μπορει να ειναι αυτο το αμαξι,γιατι δεν θα πρεπει να μου το πεις?????
Εντάξει σε Mercedes Cabrio (όχι αυτή, πιο μικρή) του ξαδέρφου μου κάηκε η μηχανή μέσα σε 8 μήνες!!!! Και η επίσημη δικαιολογία ήταν ότι πέρασε μέσα από λακκούβα με νερό όταν έβρεχε!!!
Μετά από δικαστικές διαμάχες ετών πέτυχε να αντικατασταθεί το αυτοκίνητο.
Στο νέο που πήρε ήταν βραχυκυκλωμένος ο διακότης των φώτων ομίχλης τα οποία άναβαν πάντα μαζί με τα φώτα πορείας και δεν έσβηναν με τίποτα.
Γερμανική ποιότης και γερμανικό quality control :142:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Nissan Almera 1.4 (δικό μου) και Nissan Micra Challenge (των παιδιών).
Ειδικά το Micra έχει τραβήξει τα χίλια μύρια εδώ και πέντε χρόνια γιατί τα παιδιά έμαθαν πάνω του και κατόπιν το ξεζούμισαν και το ξεζουμίζουν μια και... τα θέλει κι αυτό (Challenge).
100.000 χλμ. το Almera, 135.000 το Micra γιατί ταξιδεύει συνέχεια. Τα σέρβις τους γίνονται σχολαστικά σε καλό και τίμιο μάστορα εκτός αντιπροσωπείας. Βλάβες και αλλαγές εκτός των προγραμματισμένων; Κ Α Μ Ι Α.

Τις ίδιες εμπειρίες αξιοπιστίας είχα και με το Suzuki Jimny (παρά τη βαριά εκτός δρόμου χρήση) και με ένα Nissan Sunny που είχα παλιά. Ακόμα και στο Sunny που ήταν παλιό και χιλιοταλαπωρημένο, οι φυσιολογικές φθορές ήταν τόσο προοδευτικές, που δεν δημιούργησαν ποτέ κανέναν αιφνιδιασμό ούτε πρόβλημα στη χρήση του αυτοκινήτου. Στα 15 του χρόνια απεβίωσε λόγω πρόσκρουσης κάγκουρα ενώ ήταν παρκαρισμένο :141:, αλλιώς θα μπορούσε να είχε πουληθεί και πιστεύω ότι άνετα θα έβγαζε άλλη μια δεκαετία αξιόπιστα και οικονομικά...

Τελικό αποτέλεσμα; Αυτοκίνητα που δεν είναι ιαπωνικά, απλώς τα κοιτάω... δεν τα παίρνω ούτε δανεικά για βόλτα. Κι αν επιβιώσουμε από το μνημό-νιο και δεν γίνει μνημό-συνο, ένα καινούργιο Nissan θα το τσιμπήσω :126:
Mazda 323F του 2001 με 90.000 χλμ. Δεν έχει παρουσιάσει ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ και δεν έχουν αλλαχτεί παρά μόνο τα τακάκια των φρένων στα 75.000 χλμ. και τα μπουζί ιριδίου στα 60.000 χλμ.

Συμπέρασμα αν θέλεις αυτοκίνητο και να μην είσαι συνδρομητής των συνεργείων: Γιαπωνέζικο και τίποτα άλλο.
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Το 50.000χλμ που γράφεις, τι είναι Μιχάλη?
Φαίνεται σα να το πήρες μεταχειρισμένο!
Ενώ το είχες πάρει καινούριο.
Πραγματικό σκυλί το εργαλείο
Τίμιο και εργατικό

Ναι όντως, Εννοούσα μέχρι τα 50000 σε εμένα και τα άλλα 30000 σε άλλα οικογενειακά χέρια.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Σε μένα πάντως το punto 1284cc, 2002 μοντέλο, 90000Km:

εγκέφαλος magneti marelli (450ευρω ανακατασκευασμένος με 1 μήνα χρόνο παράδοσης - είχε μεγάλη ζήτηση:125:)
γρανάζι μίζας (και φθορά στο αντίστοιχο του βολάν) 120 ευρω
καπάκι κινητήρα - 250ευρω
(όλα τα παραπάνω προβλήματα εμφανίστηκαν μετά τα 80000Λμ)

και διάφορα ψιλολόγια:
φούσκα θερμοστάτη ψυγείου - 10ευρω
άξονας(πίρος) πόρτας οδηγού έσπασε - (μπήκε ανοξείδωτη βίδα)
μαγνητικός αισθητήρας πόρτας οδηγού (καθαρισμός επαφών)
πηνίο imobilizer (καθαρισμός επαφων)

δόθηκε με συνοπτικές διαδικασίες πριν χαλάσει και το ηλεκτροτίμονο (1400ευρω)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Ford Mondeo MkIII.

Αγορά 9/2006. Μέχρι στιγμής η μόνη βλάβη που είχα ήταν:

α) Πλαφονιέρα εμπρός (4/2009).
Δεν έκανε καλή επαφή ο διακόπτης για το φως του συνοδηγού. Δεν το κάλυπτε η εγγύηση. Έκανα ένα καθαρισμό των επαφών κι όλα εντάξει.

β) Αυτόματος διακόπτης για τα φώτα της όπισθεν (7/2009).
Κόστος ανταλλακτικού 10€, περαστικά 10€.

Αυτά...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Τα Ford είναι μακράν πολύ πιο αξιόπιστα από τα υπόλοιπα γερμανικά: VW Audi Mercedes Opel BMW
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Θα γράψω μόνο γι' αυτά που έχω όχι για τα παλιότερα που είχα.

Ford Fiesta 1,6 10ος/04, 64.000Km.

Στα 20Κ βλάβη και αλλαγή τρόμπας νερού.
Στα 30Κ φύγαν και οι δύο μικρές φυσούνες από τα χειροκινητα λεβιεδάκια των καθρεπτών.

Πεζώ 307 1,6 8ος/05, 97,000Κm.

Στα 65Κ αλλαγή ρουλεμάν πίσω δεξιού τροχού.
Στα 90Κ αλλαγή ημίμπαρων μπροστινής ανάρτησης λόγω θορύβου.

Τα καρούλια οδηγούνται με ηρεμία και πολύ κάτω των ορίων τους.
Δεν με άφησαν ποτέ στον δρόμο, ακόμα... (φτου-φτου)
 

Μηνύματα
15.031
Reaction score
20.784
Απάντηση: Re: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Θα γράψω μόνο γι' αυτά που έχω όχι για τα παλιότερα που είχα.

Ford Fiesta 1,6 10ος/04, 64.000Km.

Στα 20Κ βλάβη και αλλαγή τρόμπας νερού.
Στα 30Κ φύγαν και οι δύο μικρές φυσούνες από τα χειροκινητα λεβιεδάκια των καθρεπτών.
τελος του 04 και τρομπα??
συνηθως αυτο το προβλημα το εβλεπες σε μοντελα μεχρι το 03. (τωρα θα μου πεις 04 το πηρες , αν ηταν στοκ μπορει να ηταν παραγωγη πολυ νωριτερα)
εγω βρηκα μια ευκαιρια και την αλλαξα προληπτικα στην εγγυηση (βοηθησε και η βελμαρ η αληθεια ειναι )
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

Στο Opel Astra 1,4 6ος '99 που ξεζουμίζω τώρα οι βλάβες περιορίζονται σε:
α) ρουλεμάν μπροστινών τροχών (αισθητήρες abs που χαλάνε και αλλάζουν μαζί με τα ρουλεμάν) 80.000 και 100.000 χλμ περίπου. Και οι δύο λογικά από μια καλή επαφή με πεζοδρόμιο, αν και είναι βλάβη που εμφανίζεται σε αρκετά άλλα της γενιάς.
β). πλακέτα δυναμό (να'ναι καλά το ηχοσύστημα μάλλον) 110.000 χλμ. Άλλαξα όλο το δυναμό με δυνατότερο.
γ). φλάτζα (κλασσική περίπτωση σε αυτή τη γενιά) 120.000 χλμ. Αυτή έτσουξε ιδιαίτερα την τσέπη.
δ). το κλασσικό μοτεράκι στο κλαπέτο ανακύκλωσης αλλάχθηκε στα 10 χρόνια (αφού το είχα επισκευάσει μόνος 2 φορές βέβαια) και ο διακόπτης των alarm που αλλάχθηκε μόνο και μόνο επειδή κάηκε το λαμπάκι του (περιττό, αλλά τότε υπήρχαν λεφτά)

Αυτά...
 

Μηνύματα
798
Reaction score
172
Re: Απάντηση: Re: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

τελος του 04 και τρομπα??
συνηθως αυτο το προβλημα το εβλεπες σε μοντελα μεχρι το 03. (τωρα θα μου πεις 04 το πηρες , αν ηταν στοκ μπορει να ηταν παραγωγη πολυ νωριτερα)
εγω βρηκα μια ευκαιρια και την αλλαξα προληπτικα στην εγγυηση (βοηθησε και η βελμαρ η αληθεια ειναι )
Δεν νομίζω να ήταν στοκ γιατί είχε 2,5 μήνες αναμονή μέχρι να το παραλάβω.
Πάντως αλλάχθηκε στην εγγύηση.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αντε να πω κι εγω τα δικα μου, εξαιρωντας βεβαια τις συνηθεις αλλαγες που δεν ειναι ζημιες :
α)1981 FIAT RITMO η χλιδα της εποχης, 10 χρονια στα χερια μου, ζημιες; ΜΗΔΕΝ! ενδιαμεσα αλλαζω κινητηρα, βαζω 1500αρη με διπλο Βεμπερ καρμπυρατερ, γινεται πυραυλος (για τοτε!), πωλειται στα μισα λεφτα απο οτι το πηρα (αναλογικα)
β) 10 χρονια στα χερια μου FIAT TIPO 1,1 - ζημιες; ΜΗΔΕΝ! (κι απορω με τον τακησκυτη για αυτα που αναφερει).Παραδοθηκε στον μεγαλο υιο με 180.000χλμ, το ξετιναξε στον Εβρο, ζημιες; ΜΗΔΕΝ! Το παραδινει στον μικρο (αφου...παντρευτηκε πρωτα:135:) με 240.000χλμ - εφυγε απο τα χερια του (αντι...900€:135:) στα 280.000χ με ζημιες; ΜΗΔΕΝ. Ετη ζωης 19! Σκουριες; ΜΗΔΕΝ! (ωπ, ψεμματα: λιγη στον ενα μαρσπιε!)
γ) τελος 1989 ALFA ROMEO A146 1,4 ts 103 ιπποι (το ισχυροτερο της εποχης). Φοβερο τιμονι, φοβερα κρατηματα,φοβερα...χαμηλο, φοβερο κροταλισμα κινητηρα (δεν ειχε μεταβλητο χρονισμου :111: , μπηκε κι εγινε λουξ). Ζημιες; πλην του μεταβλητου (που δεν ειναι ζημια) και δυο-τρεις φορες καμενα λαμπακια πισω ΜΗΔΕΝ! Εσωτερικο; σημερα (11+) χρονια μετα, καλυτερο απο πολλα καινουργια! Χρωμα; (μεταλλικο μπορντω) ανεπαφο! Παραδοθηκε στον μικρο υιο, πιο ψειρας αυτος, και ειναι μια χαρα!
δ) 4ος/2009 OPEL INSIGNIA 1.6T 180 ιπποι: Χιλιομετρα σημερα 24000. Φοβερο αυτ/το για...συνταξιουχους με καρδια νεου :)135:), ταξιδιαρικο, ανετο και ευχαριστο εντος, βεβαια οχι Αλφα Ρομεο στην οδηγηση κλπ. Ζημιες; απο λαθος (μαλλον) τοποθετησης αναψε ο συναγερμος (και παρα λιγο το αυτ/το), και αλλαγη (δωρεαν) εμπρος δισκων λογω χαρακιων. Κατα τα αλλα τιποτα (νωρις ειναι βεβαια ακομη) αν και αρκετοι αναφερουν μικροπροβληματα.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Εσείς τί είδους βλάβες παρατηρήσατε στο αυτοκίνητό σας

σεατ ιβιζα 1,4 16v 101ps αγορασμενο καινουργιο στις 27-10-2000.
Απο τα πρωτα με ηλεκτονικο γκαζι και οχι με ντιζα.Το ξεζουμιασα κανονικα,πηραγμενο απο τα 11.500 χλμ με φτιαγμενο καπακι προγραμμα σκουπες φαρασια κτλ.2 μηνες πριν το πουλησω του εβαλα και ενα νιτρακι με μικρο μπεκ για +20 ΑΛΟΓΑ.Το πουλησα με 160.000+ χλμ και δεν εκαψε λαδι.Αλλαξα ενα σασμαν στα 105.000 χλμ γιατι ετυχε να το κοντραρω με αυτοκινητα πολυ πιο δυνατα και μερικες φορες να τα αφηνω μια κολονα πισω:137:.Λογικο ειναι να τα παιξει το σασμανακι.Επισης την ακουσε ο εγκεφαλος που πηρε νερα και καρβουνιαστικε.Το σφαλμα εκει ειναι μισο δικο μου και μισο του τσιπαριστη αφου ο γκασμας τον ανοιξε και μετα δεν εκανε καλη μονωση .Εγω φταιω γιατι το παρκαριζα κατω απο δενδρα με αποτελεσμα ο νεροχυτης να ειναι τιγκα στο φυλλο.Πιανει βροχη,τα νερα δεν μπορουσανε να φυγουνε απο τις τρυπες και παθαμε εγκεφαλικο κανονικο.Αλλες ζημιες το σεατακι ΜΗΔΕΝ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.302
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top