ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΕΩΣ???

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Δεν ανησυχώ σε 1 χρόνο θα γράφουμε σε blue ray και θα πούμε αντίο σιγά σιγά στα dvd's μας.

Ετσι κάναμε με τα CDR μόλις βγηκαν τα DVDR και πέσανε κάτω απο 1 1/2 ευρώ το τεμάχιο και εγιναν ανταγωνιστικά σε κόστος διαδώθηκαν σαν τρελλά.

Πάντως εχω κοντά 500DVD γραμμένα, backups, movies, data, δεν εχω προβλημα αλλά δεν ξέρω οταν λενε lifetime guarantee αν αυτό είναι όντως μαρκετινγκ trick ή ισχύει. Αγόραζα πάντα απο τον Νικο Ναλμπάντη της Diskimpex στην Νεα Σμυρνη και μιας και έφερνε That's (Taiyo Yuden) εχω το 80% σε αυτή την μάρκα. Και τα That's είχαν πάντα lifetime.

Να δούμε..!
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
unforgiven said:
Andrew said:
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
Αχχχχ,θα το πούμε πολλές φορές ακόμη.
Που είσαι  βυνίλιο... :)
Πες τα ρε Δασκαλε!!!!  8)
:lol:
Ναι, πες τα...

Εάν θέλουμε ποιότητα αγοράζουμε βινύλιο.Εάν θέλουμε απλό αντίγραφο και όσο κρατήσει,δανειζόμαστε cd ,το αντιγράφουμε και όσο αντέξει.
Εάν θέλουμε ταινία ,φιλμ 8mm ή και μεγαλύτερο.
Πάντα αναλογικά... :) :lol: :lol:
Πες μας και πώς θα γράψουμε ταινίες στο βυνίλιο!  :lol:
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.237
Reaction score
27.855
Μου έτυχαν πολλά και διάφορα δισκάκια που ενώ όταν τα έγραψα έπαιζαν, μετά 2-3 μήνες τίποτα απολύτως. Ακόμη και τα "καλά" TDK - Maxell - Sony έχουν παρουσιάσει τέτοια φαινόμενα αλλά όχι όλα.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Περιμένετε να δείτε κι αυτά των εφημερίδων. Κι αν παίζουν μετά από 2 χρόνια γράψτε μου!!!
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
DIMITRIS K. said:
Περιμένετε να δείτε κι αυτά των εφημερίδων. Κι αν παίζουν μετά από 2 χρόνια γράψτε μου!!!
Αυτά δεν "πάιζουν" απο την πρώτη ώρα!! Ειδικά του ΘΕΜΑτος!!
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
That's (TY) και TDK. .-

Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν  χρειάζεται να ψάχνεστε σε τίποτε άλλο.
Τα TDK που είναι και τα παλαιότερα που έχω (τετραετία σίγουρα) παίζουν παντού και πάντα.
Την ίδια συμπεριφορά παρουσιάζουν και τα That's.
Κάτι συνομήλικα τους Intenso προσπαθώ πολύ σκληρά να σώσω το περιεχόμενο τους.
Από αυτά κάποια παρέδωσαν ήδη το πνεύμα και το περιεχόμενο και κάποια άλλα ίσα  που παίζουν. (Με προβλήματα)

Sentinel. (Μάρκα που είχε φέρει το Πλαίσιο κάποτε) Μακριά. Έπαιξαν....1-2 μήνες!!!!!!!!!   :shock:
 


Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Το θέμα είναι ότι όσο καλά και να είναι τα δισκάκια, πόσο παραπάνω θ' αντέξουν από τα όχι καλά; Κανείς δεν είναι βέβαιος για πόσον καιρό ακόμα θα παίζουν οι εγγραφές του, που πολλές φορές είναι προσωπικές, δεν ξαναβρίσκονται, και πολύ θα ήθελε να τις έχει και για 40 χρόνια. Μάλλον θα πρέπει να το γυρίσουμε σε αρχείο σκληρών δίσκων, με πολλαπλάσιο κόστος..
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Η στρατηγική backup των πολύτιμων δεδομένων χωράει συζήτηση. Πολλές εταιρείες προσφέρουν μαγνητοοπτικό storage, που έχει διάρκεια χρόνου, αλλά και μεγαλύτερο κόστος. Yπάρχει και ποιοτική οπτική αποθήκευση, σε οπτικούς δίσκους που γράφονται/διαβάζονται με μπλε laser (όχι BR-DVD ή HD-DVD), π.χ. UDO της Plasmon, με 30GB χωρητικότητα, με πλάνο να πάει στα 60GB και στα 120GB στο μέλλον.

Γενικά όμως καλό θα ήταν το backup να αποτελείται από δύο μέρη:

1. Πάντα πρέπει να έχουμε τα πολύτιμα δεδομένα μας σε 2 κόπιες. 2 οπτικές (CD ή DVD), 1 οπτική και 1 μαγνητική (σκληρό δίσκο ή ταινία), ή 2 μαγνητικές. Προτιμώτερο η 1 μαγνητική και η 1 οπτική, πάντα σε καλής ποιότητας media, δηλαδή όχι τα φθηνότερα που βρίσκουμε. Φυσικά το κόστος των media πρέπει να αντισταθμιστεί με το 'κόστος' των δεδομένων μας. Αυτή η μοναδική φωτογραφία του νεογέννητου παιδιού σου, που δεν την έχεις εκτυπώσει, αν χαθεί, πόσο σου 'κοστίζει';

2. Καλό θα ήταν τα backups να βρίσκονται σε 2 διαφορετικά μέρη, π.χ. σε 2 διαφορετικά σπίτια. Έτσι αν συμβεί κάτι σε ένα, δεν έχασες τα πολύτιμα data.

Τέλος, όταν βγει μια νέα τεχνολογία, π.χ. DVD, τότε συμμαζεύεις τα πολλά CDs που έχεις και τα γράφεις σε μερικά DVDs. Έτσι, και ανανεώνεις τα media, και έχεις λιγότερα αριθμητικά δισκάκια. Τώρα που θα βγει το π.χ. HD-DVD, σωστό θα ήταν να μεταφέρουμε τα backup DVDs μας σε μερικά HD-DVDs.
(God knows I am waiting!!)
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Όπως τα λέει ο ak1s είναι. Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι από μας βασιστήκαμε στα CD/DVD περισσότερο απ' όσο έπρεπε, και τώρα σιγά-σιγά αρχίζουν οι εκπλήξεις..
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Γιώργος(MAC)Αναμουρλίδης said:
ΤDK μουσικής όμως,έχω γράψει εδώ και επτά χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Ακόμη παίζουν... :)
Σε CD άριστα αποτελέσματα σε μακροζωία έχουν δείξει μαζί με TDK και τα Mitsui. (Gold)
Δεκαετία τουλάχιστον και αποθήκευση σε α) Χύμα, β) Στο αυτοκίνητο (50+ βαθμοί) , γ) Σε μαλακές θήκες κασετίνας.

Όντως όπως τα λέει ο Ak1s είναι....αλλά ποιος κάθεται να εφαρμόσει backup strategy ....Τράπεζας...στα προσωπικά του data;
Και καλά στα data.
Στη συλλογή με έργα και μουσικές; :shock:

Άπαπα! :wink:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Πάντως αν είμαστε "αμείλικτοι" με το τι είναι σημαντικό για μας και τι όχι, καταλήγουμε να έχουμε λίγα πράγματα που πραγματικά χρειάζονται να τα αποθηκεύσουμε. Συνήθως υπάρχει πολύ σαβούρα μέσα σε αρχεία που αποθηκεύει ο κόσμος, απλά γιατί δεν ασχολείται να τα ξεκαθαρίσει. Πού χρόνος...
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.210
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top