ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Γιατί; Σε χαλάει;
ξηγούμαι
είναι ηχείο αστακός...τα πάντα όλα με απίστευτη απόκριση

όμως για να πιάσουν reference στάθμες θέλουν μισό μέτρο ακρόαση...
υστερούν απίστευτα σε spl συγκριτικά με τον ανταγωνισμό
ακόμα και με τα sub τους

και να πεις ότι δεν έχουν ενισχυτές πάνω τους...πάει στα διάλα...αλλά φοράνε watt όχι αστεία
δεν ξέρω πως το κατάφεραν αυτό
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.139
Reaction score
18.959
Ρε τι ψάχνεστε με τις λεπτομέρειες, τα τεχνικά του διαβόλου και μπουκώνετε?
Διάβασμα επί διαβάσματος και δοκιμές επί δοκιμών.
Αυτά θα παίζνε καλά ?
+

Ε, είμαστε 'νταξ.. 8-)
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Λοιπόν, το ηχείο, καλώς ή κακώς, είναι αναπόσπαστο τμήμα του χώρου ακρόασης, και ο ήχος που θα φτάσει στα αυτιά μας, θα είναι ένα άθροισμα ήχων, που τμήμα τους προέρχεται από τα ηχεία, και άλλο τμήμα τους προέρχεται από το χώρο. Μάλιστα, το δεύτερο είναι ποσοτικά μεγαλύτερο του πρώτου, σε κάθε περίπτωση φαρφιλντ ακρόασης, και στις περισσότερες περιπτώσεις μιντφιλντ.
Να και μια φορα που προσεγγιζεις το θεμα σωστα στην ολοτητα του ευγε χερ ντοκτορ :drinks: :hi:
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα και από μένα στη παρέα 😍
costas EAR καταπληκτικό αυτό το thread που άνοιξες θα διαβάσουμε πιστεύω και γ@μω τα θέματα !!!
Εγώ αυτό που μου έχει μείνει στο μυαλό μου ήταν μια φορά που είχα πάει σε μία έκθεση Εικόνας και Ήχου είχα ακούσει τα Joseph Audio Pulsar2 Graphene και μου έπεσαν τα σαγόνια για ηχείο βάσης απλά για εμένα τέλειο αλλά αν θυμάμαι είχε 7000-8000 ευρώ
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Το αμέσως επόμενο σχόλιό μου, θα είναι επί των φακτς οφ χιουμαν σπίσις.

Σε βάζουν δγιό ηχεία μπροστά σου, ένα kii κι ένα M2.

Τραβάει μια μποτιά και μερικά πχιατίνια από ένα σόλο ντραμς το kii, λες Ω ρε μάγκα τι ηχειαρα είναι αυτή; Από πού σκατά βγήκε τόσο μπάσο; Πωωωω

Μετά παίζεις το ίδιο πράμα από το M2, με κάνα διχιλιαρο ενισχυτή από πίσω του, και σου'ρχεται το ωστικόν το κύμα στο δόξα πατρί, νιώθεις την κρούση της μποτχιας στο σπλήνα, ξεχνάς πως σε λένε, ξεχνάς το kii τελείως όμως, λες με πορδες εγώ δεν ασχολούμαι. Ακούς και τα πχιατίνια να χτυπάνε γερά, τόσο γερά που στιγμιαία βλεφαριζεις ασυνείδητα, και λες μεγάλε αυτό είναι λάιβ, αςταδιάλα τόσα χρόνια παιδευομαστε με κλανιές ηχειακια, ρε ουστ κόπροι. Μ2 και στην κόλαση.

Ωραία.

Είναι όμως έτσι;

Βρε έτσι είναι, αλλά θα είναι συνέχεια έτσι στο σπίτι σου, που θα βάζεις Αρλέτα και Χατζιδάκη να ακούς χαλαρά, και που γενικά θα ακούς άλλα πράγματα μετά τον πρώτο ενθουσιασμό;

Διότι όχι, δε θα ακούς συνέχεια κάτι να σου ξηλώνει το σπλήνα και να σου ξεριζώνει τους σπονδύλους. Θα ακούς μουσικουλα σε νορμάλ στάθμες, ας πούμε σε στάθμες αναφοράς, όπου έχει τη δυνατότητα το ανθρώπινο (χιουμαν σπίσις) αυτί για την μεγαλύτερη δυνατή ανάλυση, για το μεγαλύτερο διαχωρισμό, για την υψηλότερη δυνατή πιστή αναπαραγωγή της ηχογράφησης. Εκεί, υποχρεωτικά το kii θα παίξει καλύτερα, όχι γιατί είναι καλύτερο ηχείο, αλλά γιατί έχει καρδιοειδη λοβό, άρα θα συμμετέχει λιγότερο ο χώρος, άρα θα ακούς χωρίς σκαμπανεβάσματα απόκρισης την ηχογράφηση, άρα χωρίς τονικές αλλοιώσεις, άρα καλύτερες χροιές, ισορροπία στο φάσμα, όπως είπαμε, το προτιμούν όλοι οι ακροατές σε τυφλό τεστ, και όλοι μετά από μακράν συμβίωση, διότι οι τονικές αλλοιώσεις, όσο πετυχημένες κι αν είναι, μακροπρόθεσμα καταντούν κουραστικές, όλο κάτι ενοχλεί.

Οπότε;

Οπότε χιουμαν σπίσις. Μην ενθουσιαζεστε τόσο εύκολα, εκτός κι αν ο μόνος λόγος ύπαρξης του σετάπ, είναι για να ενθουσιάζει περιστασιακούς θαμώνες.

Ετσουξε αυτό; Σόρρυ, ξύδι.

Ωστόσο, ο στιγμιαίος ενθουσιασμός είναι πάντα θεμιτός, εις τον αιώνα των αιώνων αμήν.

Γιεεε μπέιμπι, δυναμικό εύρος, στάθμες, σιναντ στη θέση ακρόασης.

Πόσο όμως μας αρκεί;

Είπαμε, και το kii αρκεί για στάθμες αναφοράς σε νορμάλ απόσταση ακρόασης.

Αλλά θες παραπάνω.

Πόσο παραπάνω; Για να δούμε πόσο θα μας φτάσει...

Πρέπει όμως εδώ να συνειδητοποιήσει ο αγοραστής πως έχουμε ξεπεράσει τις απαιτήσεις της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, δηλαδή τις απαιτήσεις της στάθμης αναφοράς, δηλαδή μιλάμε για καγκουριές.

Ωραίες καγκουριές, αλλά ωστόσο, καγκουριές.

Πόσο καγκουρας είναι ο μέσος σημερινός χόμο χαμπιλις του όντιο;

Χιουμαν σπίσις του μπι κοντίνιουντ.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Το αμέσως επόμενο σχόλιό μου, θα είναι επί των φακτς οφ χιουμαν σπίσις.

Σε βάζουν δγιό ηχεία μπροστά σου, ένα kii κι ένα M2.

Τραβάει μια μποτιά και μερικά πχιατίνια από ένα σόλο ντραμς το kii, λες Ω ρε μάγκα τι ηχειαρα είναι αυτή; Από πού σκατά βγήκε τόσο μπάσο; Πωωωω

Μετά παίζεις το ίδιο πράμα από το M2, με κάνα διχιλιαρο ενισχυτή από πίσω του, και σου'ρχεται το ωστικόν το κύμα στο δόξα πατρί, νιώθεις την κρούση της μποτχιας στο σπλήνα, ξεχνάς πως σε λένε, ξεχνάς το kii τελείως όμως, λες με πορδες εγώ δεν ασχολούμαι. Ακούς και τα πχιατίνια να χτυπάνε γερά, τόσο γερά που στιγμιαία βλεφαριζεις ασυνείδητα, και λες μεγάλε αυτό είναι λάιβ, αςταδιάλα τόσα χρόνια παιδευομαστε με κλανιές ηχειακια, ρε ουστ κόπροι. Μ2 και στην κόλαση.

Ωραία.

Είναι όμως έτσι;

Βρε έτσι είναι, αλλά θα είναι συνέχεια έτσι στο σπίτι σου, που θα βάζεις Αρλέτα και Χατζιδάκη να ακούς χαλαρά, και που γενικά θα ακούς άλλα πράγματα μετά τον πρώτο ενθουσιασμό;

Διότι όχι, δε θα ακούς συνέχεια κάτι να σου ξηλώνει το σπλήνα και να σου ξεριζώνει τους σπονδύλους. Θα ακούς μουσικουλα σε νορμάλ στάθμες, ας πούμε σε στάθμες αναφοράς, όπου έχει τη δυνατότητα το ανθρώπινο (χιουμαν σπίσις) αυτί για την μεγαλύτερη δυνατή ανάλυση, για το μεγαλύτερο διαχωρισμό, για την υψηλότερη δυνατή πιστή αναπαραγωγή της ηχογράφησης. Εκεί, υποχρεωτικά το kii θα παίξει καλύτερα, όχι γιατί είναι καλύτερο ηχείο, αλλά γιατί έχει καρδιοειδη λοβό, άρα θα συμμετέχει λιγότερο ο χώρος, άρα θα ακούς χωρίς σκαμπανεβάσματα απόκρισης την ηχογράφηση, άρα χωρίς τονικές αλλοιώσεις, άρα καλύτερες χροιές, ισορροπία στο φάσμα, όπως είπαμε, το προτιμούν όλοι οι ακροατές σε τυφλό τεστ, και όλοι μετά από μακράν συμβίωση, διότι οι τονικές αλλοιώσεις, όσο πετυχημένες κι αν είναι, μακροπρόθεσμα καταντούν κουραστικές, όλο κάτι ενοχλεί.

Οπότε;

Οπότε χιουμαν σπίσις. Μην ενθουσιαζεστε τόσο εύκολα, εκτός κι αν ο μόνος λόγος ύπαρξης του σετάπ, είναι για να ενθουσιάζει περιστασιακούς θαμώνες.

Ετσουξε αυτό; Σόρρυ, ξύδι.

Ωστόσο, ο στιγμιαίος ενθουσιασμός είναι πάντα θεμιτός, εις τον αιώνα των αιώνων αμήν.

Γιεεε μπέιμπι, δυναμικό εύρος, στάθμες, σιναντ στη θέση ακρόασης.

Πόσο όμως μας αρκεί;

Είπαμε, και το kii αρκεί για στάθμες αναφοράς σε νορμάλ απόσταση ακρόασης.

Αλλά θες παραπάνω.

Πόσο παραπάνω; Για να δούμε πόσο θα μας φτάσει...

Πρέπει όμως εδώ να συνειδητοποιήσει ο αγοραστής πως έχουμε ξεπεράσει τις απαιτήσεις της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, δηλαδή τις απαιτήσεις της στάθμης αναφοράς, δηλαδή μιλάμε για καγκουριές.

Ωραίες καγκουριές, αλλά ωστόσο, καγκουριές.

Πόσο καγκουρας είναι ο μέσος σημερινός χόμο χαμπιλις του όντιο;

Χιουμαν σπίσις του μπι κοντίνιουντ.
Πολύ ωραία τα λες αλλά τότες δεν είναι να πηγαίνεις σε καμία έκθεση η σε μαγαζιά με ηχοσυστήματα γιατί θα σου παίζουν ότι θέλουν αυτοί, η κάθε φορά που σου αρέσει κάτι να αγοράσεις θα το κουβαλάς στο σπίτι σου να δεις αν ταιριάζει με την Αρλέτα και τον Χατζιδάκη που ακούς, η θα παίρνεις cd's που ακούς και τα ξέρεις στον ήχο μαζί σου μήπως βγάλεις μία ακρη !!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Πολύ ωραία τα λες αλλά τότες δεν είναι να πηγαίνεις σε καμία έκθεση η σε μαγαζιά με ηχοσυστήματα γιατί θα σου παίζουν ότι θέλουν αυτοί, η κάθε φορά που σου αρέσει κάτι να αγοράσεις θα το κουβαλάς στο σπίτι σου να δεις αν ταιριάζει με την Αρλέτα και τον Χατζιδάκη που ακούς, η θα παίρνεις cd's που ακούς και τα ξέρεις στον ήχο μαζί σου μήπως βγάλεις μία ακρη !!!
Τίποτα από τα ανωτέρω.

Μαθαίνεις τι θες, και αφού το μάθεις, στήνεις ένα σεταπ που να ικανοποιεί αυτά τα δεδομένα.
Δε χρειάζονται ούτε ακροάσεις εδώ κι εκεί, ούτε δοκιμές, ούτε τίποτα.
Στήνεται το σετάπ με γνώσεις και με σεβασμό στα δεδομένα του όντιο, αλλά και σε αυτά του χιουμαν σπίσις (ψυχοακουστικής το ευαγγέλιο προσχωμεν).

Πώς; Θα βγει άκρη, περίμενε.
Έχει πολύ ψωμί ακόμα αυτό το θρεντ.

Ως τώρα μοιράζω προβληματισμούς και δεδομένα.
Οι λύσεις, στο τέλος. Εκεί έχει η αχλάδα το ζουμί.
 






dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Σγνμ κιόλας, είμαι και στην παραλία και δυσκολεύομαι να ψάξω: Πως στο καλό αυτά τα γουιζντομ μπαίνουν κολλητά σε τοίχο; Η δεν μπαίνουν; Τι γίνεται με την πίσω ακτινοβολία; Αν μπαίνουν, τα θέλω. Είναι ακριβά ε;
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Όσο πιο ακριβό είναι ένα ηχείο τόσο καλύτερο είναι, το λένε όλοι ο Μπάμπης ο σουγιάς ο λελος ο κανελλος ο υποβρύχιος, ο βαν Νταμ και τόσοι αλλοι
Ένα καλό ηχείο πρέπει να είναι όμορφο, στο σαλόνι θα το βάλουμε διαολε.
Όσο λιγότερες μεμβρανες/μεγάφωνα τόσο το καλύτερο, για μουσική το θέλουμε ρε Τομ-άρια όχι για ταινίες, αν θέλουμε μπάσο πεταγομαστε στην ντίσκο απέναντι την μπάρμπαρελα.
Φυσικά θα πρέπει να έχει επίχρυσες μπορνες κάθε καλό ηχείο και μάλιστα 4 για διπλό καλωδίωση.
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Εγω νομιζω θα καταληξεις οτι το καλυτερο ηχειο ειναι αυτο που σχεδιασε ο Toole, δε θυμαμαι ποιο ειναι. Αληθεια το εχει αγορασει κανενας αυτο, να μας πει εντυπωσεις. Εγω ψηφιζω Revel.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.844
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top