ΗΧΕΙΑ: Τα όρια του hi fidelity, γούστα φρουφρού κι αρώματα

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Μρε ντοχτορα, τι χωριτικοτητες και αυτεπαγωγες και κλπ μου λες
Αυτα τα ξερω εδω και 40 χρονια 😛 οταν εσυ ησουνα μικρο παιδακι:drinks:
Να πω το λοιπον την 40χρονη εμπειρια μου;)
Τα μονοκλωνα καλωδια ηχειων κατα την γνωμη μου παντα πεζνε διαφορετικα απ τα πολυκλωνα
Σε ολο το φασμα και ιδιεταιρα στα χαμηλα, πως πεζνε ιδιεταιρα; αυτο ειναι στ αυτια του καθενος:)
Αλλα τα δικα μου αυτια και αλλα τα δικα σου πολυ ανωτερα υμων:p
Η προσλαμβανουσες μουσικες παραστασεις πεζνε τεραστιο ρολο μα τεραστιο
Να μη το αναπτυξω περαιτερω, και μου την πεσουν οι ταλιμπαν δεν το αντεχω;)
Αλλα και τα αυτια του κυριου Μαρκου που ακουει τα 18000 χερζ σε ποια ενταση δεν μας ειπε:gamer:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.302
Βεβαίως η απάντηση στο ερώτημα του τι χρειάζεται η υψηλή στάθμη για να είναι "αρεστή", είναι πολύ απλή:

Τονική ισορροπία κυρίως, και κατά δεύτερο λόγο χαμηλές παραμορφώσεις.

Η τονική ισορροπία σε όλο το ακουστό φάσμα είναι το κερασάκι στην τούρτα της υψηλής στάθμης, για τον απαράμιλλης ευχαρίστησης ήχο.

Οι μεγαλύτερες μελέτες ψυχοακουστικής, αυτό ακριβώς το συμπέρασμα έχουνε βγάλει.

Αυτό που "αρέσει" είναι η τονική ισορροπία, κι αρέσει σε όλους, σε κάθε τεστ που έγινε, χωρίς εξαιρέσεις.

Οι παραμορφώσεις είναι ένα παιχνίδι με τα είδη της, καθώς και με το φάσμα που μετρήθηκαν, και λίγες οι σοβαρές μελέτες επί του θέματος της ακουστοτητας των παραμορφώσεων, ωστόσο υπάρχουν μελέτες που λεν πως το αφτί δε μπορεί να τις καταλάβει.

Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν περιορισμένα συγκριτικά τεστ όπου οι χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις ακόμα και στις πρώτες οκτάβες ήταν προτιμότερες και με διαφορά κιόλας.

Κανείς όμως δε διαφωνεί επί της ουσίας στην αναγκαιότητα της τονικης ισορροπίας σε όλο το ακουστό φάσμα, και εννοούμε 20 κύκλους με 20 χιλιοκυκλους.

Εφόσον γνωρίζουμε πως η μουσική που ακούμε έχει την περισσότερη ενέργεια στα μπάσα, και κυρίως στη δεύτερη και τρίτη οκταβα, είναι εύκολο να συμπεράνουμε πως η δυνατότητα υψηλής στάθμης σε αυτές τις οκτάβες, είναι το ζητούμενο για να έχουμε το χορταστικό δυναμικό εύρος, το holy grail του ήχου.
 

Μηνύματα
1.839
Reaction score
3.432
-
Το κεντρικό ειναι γιά τους διαλόγους , αν δεν κάνω λάθος .
Που ξέρουμε εγώ και εσυ και εμείς , τι ηχειάκια πονηρά του εχει βάλει μέσα ο Κ...... ;
Κάποιοι δεν χρειάζονται τέτοιο ηχείο , σαν το εικονιζόμενο , γιά τους διαλόγους , ......να με συμπαθάς Κώστα μου , αλλα εγώ δεν θα γέλαγα .
-
View attachment 180914

-
Δυστηχως η πληροφορία που περιέχει πλέον το κεντρικό ηχείο σε κάποιες ταινίες πλέον μπορεί να ξεπερνάει ακόμα και τις προδιαγραφές ενός main ηχείου.
Δεν είναι μόνο διάλογοι δυστηχως.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μρε ντοχτορα, τι χωριτικοτητες και αυτεπαγωγες και κλπ μου λες
Αυτα τα ξερω εδω και 40 χρονια 😛 οταν εσυ ησουνα μικρο παιδακι:drinks:
Να πω το λοιπον την 40χρονη εμπειρια μου;)
Τα μονοκλωνα καλωδια ηχειων κατα την γνωμη μου παντα πεζνε διαφορετικα απ τα πολυκλωνα
Σε ολο το φασμα και ιδιεταιρα στα χαμηλα, πως πεζνε ιδιεταιρα; αυτο ειναι στ αυτια του καθενος:)
Αλλα τα δικα μου αυτια και αλλα τα δικα σου πολυ ανωτερα υμων:p
Η προσλαμβανουσες μουσικες παραστασεις πεζνε τεραστιο ρολο μα τεραστιο
Να μη το αναπτυξω περαιτερω, και μου την πεσουν οι ταλιμπαν δεν το αντεχω;)
Αλλα και τα αυτια του κυριου Μαρκου που ακουει τα 18000 χερζ σε ποια ενταση δεν μας ειπε:gamer:
Σε ένταση...όπλου υπερήχων. :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.397
στην αναγκαιότητα της τονικης ισορροπίας σε όλο το ακουστό φάσμα, και εννοούμε 20 κύκλους με 20 χιλιοκυκλους.
Και μάλιστα σε όλες τις στάθμες. Όχι να αλλάζει η ισορροπία όταν ανεβαίνει η στάθμη ;)
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Αν και η κουβέντα αφορά για άλλη μια φορά 10- 20 μέλη (όχι ότι με ενδοιαφερει ή βγάζω κάποια ξυνιλα) απλά οι υπόλοιποι ίσως δυσκολευόμαστε να εκφραστουμε και να πούμε τη γνώμη μας για το λόγο ότι έχουμε υποδιεστερα συστήματα ή απειρία και γενικότερα προβλήματα έκφρασης....
(Ίσως και βαρεμάρα)

Να διευκρινίσω ότι γνώσεις δεν έχω αρκετές για να καταλάβω τι λείπει ή τι περισσεύει από ένα σύστημα...... ίσως όμως να μπορώ να καταλάβω όταν ένα σύστημα έχει τοποθετηθεί και ρυθμιστεί σωστά, έχουν γίνει οι προβλεπόμενες μετρήσεις κλπ
οτι φέρνει στο αυτί ένα ωραίο αποτέλεσμα με ικανοποιητική ένταση....

Έτσι λοιπόν θυμάμαι λίγο πριν το 2000 στο κατάστημα του κυρίου Καπερωνη είχαν στήσει κάτι που το προόριζαν για εκθεσιακό χώρο τις επόμενες ημέρες...

Θυμάμαι δύο θυρια τής adam με Conrad Johnson προ και τελικό.....από πηγές είχε νομίζω ένα player της Denon και ένα πικ απ dual......νομίζω το κόστος αυτών ήταν κάπου στα 10 μύρια.... περίπου 2 μύρια είχαν τα ηχεία....

Ο χώρος σίγουρα ήταν προσεγμένος οπότε το αποτέλεσμα μου φάνηκε καταπληκτικό και ίσως να είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι σήμερα....από τα λίγα συστήματα που έχω που έχω ακούσει περίπου 20 στο συνολο

Δεν έχω να πω σχόλια και λεπτομέρειες....
Μόνο ότι μου άρεσε..... συγκριτικά με τα δικά μου μηχανήματα του τότε.....jamo ηχεία και sony ενισχυτή που έμοιαζαν κουδούνιστρες

Όσο για τον κύριο Κώστα που φωνάζει ωρυεται.....

Πρέπει να απευθύνεστε πάλι σε 5-10 ανθρώπους που προφανώς έχετε την ίδια περίπου αντίληψη και σίγουρα budget.....
Όσο για γνώσεις κάποιες φορές φαίνονται μεγάλες ακόμα και μεταξύ σας....
Δεν νομίζω να απευθύνεστε στους κοινούς θνητούς σαν εμένα που κατάφεραν με 2-3 χιλιάδες γιουρο σε μεταχειρισμένα (πριν από δέκα χρόνια ίσως να άξιζαν πάνω από 10 χιλιάδες) κατάφεραν να ακούν αξιοπρεπώς πιστεύω μουσική στο σαλόνι τους χωρίς πολλά πολλά από φροντίδα χώρου....

Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ ο ήχος μου...
Όσο για τους διάφορους που με επισκέπτονται και δεν έχουν σπίτι τους ούτε κόμπακτ Aiwa εικοσαετίας φαντάζει καταπληκτικό.....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.117
Reaction score
18.855
Και μάλιστα σε όλες τις στάθμες. Όχι να αλλάζει η ισορροπία όταν ανεβαίνει η στάθμη ;)
Αυτή είναι η μεγαλύτερη δυσκολία.
Αυτή... :headbang:
Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ ο ήχος μου...
Όσο για τους διάφορους που με επισκέπτονται και δεν έχουν σπίτι τους ούτε κόμπακτ Aiwa εικοσαετίας φαντάζει καταπληκτικό.....
:thumbsup:
Αυτό είναι, πρέπει να προσέχεις τις παρέες σου...
Μια χαρά (νόμιζα) πως άκουγα κι εγώ ώσπου έμπλεξα εδώ με τους ξινούς :biggrin: και μου έχουν καταστρέψει την ψυχολογία..
Οι φίλοι και γνωστοί σούπερ το βρίσκουν το συστηματάκι μου.. :rolleyes:
Πάντως μαθαίνουμε πράγματα και από τότε που εφάρμοσα (όσα μπορούσα) από αυτά που διαβάζω εδώ έχω αισθητά μεγάλη βελτίωση, αλλά κυρίως είναι καλό διότι γνωρίζω το γιατί..
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.302
Πάντως μαθαίνουμε πράγματα και από τότε που εφάρμοσα (όσα μπορούσα) από αυτά που διαβάζω εδώ έχω αισθητά μεγάλη βελτίωση, αλλά κυρίως είναι καλό διότι γνωρίζω το γιατί.
Παιδιά, ΙΜΗΟ, αυτός είναι ο μόνος στόχος ενός υγιούς AV φόρουμ.

Βελτίωση προσωπική (γνώση) και δευτερευόντως βελτίωση των AV σεταπ μας, αναλόγως των εκάστοτε συνθηκών.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος του νήματος σε:

"ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ: Τα όρια του hi fidelity, τζάμπα ξοδεύτετε τα λεφτά σας σε στέρεα"

"The dynamic range of recorded music across genres based on an audio corpus of 1,000 songs was found to be smaller than the dynamic range of monologue speech in quiet."


Screenshot 2020-09-28 at 1.11.24 PM.png


:fuckyou:
 


Μηνύματα
12.383
Reaction score
14.584
Εμένα με κουράζει το πλέξιμο. (Ιδίως εγκώμιων).

Προτιμώ το θάψιμο, ως γνήσιος χαϊεντάς.

Άσε που κανείς δε καταλαβαίνει πόσο αισιόδοξος είμαι, πράγμα περίεργο, αφού συνέχεια ασκώ δριμύτατη κριτική.

Τελικά θα απαντήσει κανείς στο ερώτημα που έθεσα; Γιατί δεν μας αρέσει σκέτη η στάθμη, αλλά μόνο πακέτο με άλλες χάρες; Ποιες είναι αυτές;

Κοιμηθήκατε μωρέ; Κοιμούνται μωρέ τα παλικάρια;
Να ειναι οι σταθμες ισορροπημενες σε ολες τις συχνοτητες.
Να ειναι οι σταθμες ισορροπημενες σε ολες τις συχνοτητες.
Ω , σορρυ. Εχει απαντηθει απο το νηματοθετη. Μα γιατι μου εβγαλε οτι ειχαν γραφτει Α αριθμο μονο σελιδες και μετα οταν ποσταρα τις εβγαλε ολες ?
 
Last edited:




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.302
Να εδω, στο αγαπημενο κρυφο συστημα με τον αγαπημενο Κυριακο

View attachment 180960
Και γ@μω τα παιδιά είναι ο Κυριάκος.

Φιλικούς χαιρετισμούς! :party:

ΥΓ. Να δούμε πότε θα ολοκληρώσει σωστό πολυκάναλο σεταπ, νομίζω πως κάτι πάει να κάνει..
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
ΥΓ. Να δούμε πότε θα ολοκληρώσει σωστό πολυκάναλο σεταπ, νομίζω πως κάτι πάει να κάνει..
θεωρώ ότι είναι από ότι πιο δύσκολο έως αδύνατο....
τι να σταθεί δίπλα σε αυτά τα τέρατα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.352
Reaction score
125.302
Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος του νήματος σε:

"ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ: Τα όρια του hi fidelity, τζάμπα ξοδεύτετε τα λεφτά σας σε στέρεα"

"The dynamic range of recorded music across genres based on an audio corpus of 1,000 songs was found to be smaller than the dynamic range of monologue speech in quiet."


View attachment 180950

:fuckyou:
Πιο ωραίο είναι το παρακάτω σχεδιάγραμμα από το λινκ σου:

1601298189689.png


Το οποίο δείχνει το φόρτωμα στις 3 πρώτες οκτάβες στα μουσικά είδη.

Βεβαίως οι συνθήκες του εν λόγω paper:

Each loudspeaker pair consisted of a mid- to high-range speaker (Meyer Sound MM-4-XP) and an aligned subwoofer (Meyer Sound MM-10-XP). The output level of each music segment was normalized to 65 dB SPL to ensure realistic and comparable listening levels

Δεν είναι συνθήκες υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, δεν ήταν αυτός ο στόχος τους όμως.
Βεβαίως η φωνή, με πλούσιο όγκο στην περιοχή αυξημένης ευαισθησίας ακουστοτητας, ήταν λογικό και επόμενο να αναγνωρίζεται έτσι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.416
Μαθαινω, και διορθωστε με αν κανω λαθος, οτι κατι εγραψε ο κατοχος του συστηματος στην ανω φωτο, με οσο το δυνατον ευγενεστερο τροπο, για το πως ακουστηκε το σετ απ, σε στερεο αναπαραγωγη, ενος επιστημονα με ενεργη συμμετοχη στο σάιτ, και εκτοτε, ενας αλλος επιστημων, ο οποιος αρνηθηκε, για πολλοστη φορα την επισκεψη-ακροαση στο χωρο του, (γιατι ηταν ακομα στο σταδιο της κατασκευης, λογικο), προσφωνει μια συγκεκριμενη ομαδα χομπιστων, καραγκιοζηδες!
Μηπως τωρα που ολοκληρωσε το προτζεκτ ο δευτερος επιστημων να τους καλεσει για να τους δειξει ποσο δικιο εχει?
Οχι μονο στη θεωρια, αλλα και στην πραξη!
Φιλικα παντα
τέρμα τα κουτσομπολιά και οι proxy ανακατωσούρες στην κατηγορία audio
άνοιξε νέο νήμα σε κατηγορία εκτός audio

φιλικά
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.413
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top