ΗΧΕΙΑ ...τις γνωσεις σας παρακαλω....


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
@greko γίνεται και λίγη πλάκα στις απαντήσεις
Να συνοψίσω, σοβαρά:
  • Τα ηχεία που πήρες είναι εκατό φορές καλύτερα απο αυτά που είχες.
  • Οι ενισχυτές σου, είναι και οι δυο τελείως ανεπαρκείς. Χρειάζεσαι τελικό.
  • Μην σε νοιάζει η διαφορά ευαισθησίας με τα surrounds. Να σε νοιάζει όμως πως είναι διαφορετικής εταιρίας και σειράς. Αυτό δεν ενδείκνυται.
  • Η τοποθέτηση καλό είναι να πλησιάζει το ισόπλευρο τρίγωνο.
Εχει πολύ δρόμο για να τα αξιοποιήσεις, και θα εμφανιστούν και νέα θέματα προς επίλυση στη διαδρομή.
Πάντως ειναι καλά ηχεία.
 


Μηνύματα
90
Reaction score
39
Καταρχήν μην αγχώνεσαι, διότι τα ηχεία που πήρες είναι σίγουρα ανώτερα από τα 303. Το ότι τα παλιά ηχούν καλύτερα στα αυτιά σου δεν σημαίνει τίποτα.

Για να ακούσεις σωστά τα ηχεία σου χρειάζεσαι τελικό ενισχυτή. Ο 730 είναι εντελώς ανίκανος να τα οδηγήσει, αλλά ούτε και ο 2400 θα τα καταφέρει να παίξουν όπως μπορούν.
Η προσθήκη σαμπ που σου πρότειναν τα παιδιά είναι το επόμενο απαραίτητο βήμα.

Αν μπορούσες να ανεβάσεις κάποιες φωτογραφίες του χώρου και να μας έδινες και διαστάσεις θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε ακόμα περισσότερο.
θα σου απαντησω αυριο..σε ευχαριστω
Post automatically merged:

Η πολικότητα είναι σωστή?
ναι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Από τα 75 βαττ στα 120.
Μην περιμένεις και τρελή βελτίωση.
Ναι, αλλά με τετρακαλωδίωση;
Λέανδρεεεεεεεεε
Post automatically merged:

Νομίζω πως η στήριξη των καλωδίων ηχείων σε αποστάτες βελτιώνει το μπάσο.

Όπως και το χοντρό καλώδιο ρεύματος, αλλά όχι το πολύ χοντρό, απλά όχι το ψεύτικο που έχουν μέσα οι συσκευές, το κινέζικο. Υπάρχουν ευκαιρίες, μερικά καλώδια παίζουν πολύ πάνω από τα λεφτά τους, είναι καλή επένδυση.

Για περισσότερες πληροφορίες, πι εμ Λέανδρος.
Post automatically merged:

Η πολικότητα είναι σωστή?
Δοκίμασες ανάποδα;
Που το ξέρεις ότι είναι σωστή;
Όλα τα έχουν δει τα μπιρμπιλωτά ματάκια μας.
 
Last edited:


ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Κάνατε νέα ισοστάθμιση από τον AVR ή παίζει με αυτή των B&W?
 


Μηνύματα
90
Reaction score
39
θα σου απαντησω αυριο..σε ευχαριστω
Post automatically merged:

αυτος ειναι ο χωρος μου. το ολο κολπο στηνετε τωρα , για πρωτη φορα στον χωρο . δεν εχω τον χρονο ακομα για ρυθμισεις και οτι αλλο μπορω. προτερεοτητα ειναι το πως να κρυψω τα καλωδια και γιαυτο δεν μπορω νατο στησω ακομα.
IMG_0103[1].JPG

Post automatically merged:

Κάνατε νέα ισοστάθμιση από τον AVR ή παίζει με αυτή των B&W?
φιλε μου τα επαιξα μονο μουσικη . απο αυτη οι εντυπωσεις
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
39
View attachment 141118
Post automatically merged:


φιλε μου τα επαιξα μονο μουσικη . απο αυτη οι εντυπωσεις
θα ηθελα να κανω μια ενημερωση οσον αφορα τα διληματα μου, και μιας και οπως ειδα ασχοληθηκαν αρκετα μελη μαζι μου . το ολο κολπο στηνεται για πρωτη φορα σε αυτον τον χωρο. τα 303 τα ειχα και οπου και να τα εβαζα επαιζαν. γιαυτο και μου κακοφανηκε η πρωτη εντυπωση με τα νεα. τα εχω ανοικτα τωρα 15 ωρες και νομιζω οτι ισως και να αλαξε λιγο. σαν να καθαρισε !εχω sub για τον φιλο που ερωτησε. χτζ αλλα που νομιζω οτι δεν κνει για μουσικη ! προσπαθησα μονο απο τις ρυθμισεις του να το καλυτερεψω αλλα.... δεν ..! το επομενο μελημα μου ειναι το πως να τρεξω και να κρυψω τα καλωδια. γιαυτο και δεν εχει στηθει ακομα. περιμενω ενα ypao σε κανα δυο μερες. δεν εχω πολυ χρονο και θα παρει καποιες μερες , σας ακουω και προσπαθω να φτιαξω εικονα για το πως γινωνται αυτα. σαν τελευταιο εχω κανονισει να ερθει ενας φιλος με μηχανηματα να το ρυθμισει καλυτερα . θελω ομως μεσα απο εσας και απο το οσο μου κοβει να κανω μια προεργασια !
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
χτζ αλλα που νομιζω οτι δεν κνει για μουσικη ! προσπαθησα μονο απο τις ρυθμισεις του να το καλυτερεψω αλλα.... δεν ..!
Τι ακριβώς σε χάλαγε όταν έπαιζαν τα ηχεία μαζί με το σαμπ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
σαν τελευταιο εχω κανονισει να ερθει ενας φιλος με μηχανηματα να το ρυθμισει καλυτερα . θελω ομως μεσα απο εσας και απο το οσο μου κοβει να κανω μια προεργασια !
Αν δεν είσαι ευχαριστημένος από την ρύθμιση του φίλου, φέρε επαγγελματία.
Σκέψου σοβαρά την αλλαγή ενισχυτή.
 



Μηνύματα
90
Reaction score
39
Τι ακριβώς σε χάλαγε όταν έπαιζαν τα ηχεία μαζί με το σαμπ?
σαν να μου βρωμιζε τον ηχο.... το κλεινω οταν εχω μουσικη
Post automatically merged:

Mαλλον το λαθος ή το ανυπαρκτο κροσαρισμα. :)
δεν ξερω τι ειναι αυτο που λες / κροσαρισμα \
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ευχαριστω ....μπορω να το κοιταξω αυτο
Στο μενού του ενισχυτή σου θα υπάρχει κάποια επιλογή που θα λέγεται speaker set up ή κάπως έτσι. Το νόημα θα είναι αυτό πάντως. Εκεί λοιπόν με κάποιο τρόπο θα σου δίνεται η επιλογή να ορίσεις αν τα main l+r ηχεία, τα καινούρια δηλαδή, είναι large ή small. Όσο και αν σου φαίνεται παράξενο με βάση το ύψος τους, όρισε τα ως small.
Στο ίδιο μενού θα υπάρχει η δυνατότητα να ορίσεις τη συχνότητα αποκοπής, ουσιαστικά δηλαδή από ποια συχνότητα και πάνω θα διοχετευεται σήμα στα ηχεία και από ποια και κάτω στο σαμπ. . Μπορεί η επιλογή στο μενού να λέγεται cut off frequency ή crossover frequency ή κάπως έτσι. Όρισε λοιπόν αυτή τη συχνότητα στα 80Hz.
Στη συνέχεια άκου μουσικουλα με το σαμπ ανοιχτό, ξαναπαιξε λίγο και με τα ρυθμιστικά του σαμπ και πες μας αν σε ενοχλεί το ίδιο ή είναι κάπως καλύτερο.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Η πολικότητα είναι σωστή?
A γεια σου αυτο θα του ελεγα και να μην κοιταξεις μονο πισω απο τον ενισχυτη αλλα και πισω απο τα ηχεια μηπως σε ενα απο τα δυο απο βιασυνη τα κουμπωσες λαθος και τα γουφερ σου παιζουν...προς τα μεσα.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
View attachment 141118
Post automatically merged:


φιλε μου τα επαιξα μονο μουσικη . απο αυτη οι εντυπωσεις
Μια χαρά είναι η διαρύθμιση για σαλόνι. Μπορείς να φτιάξεις καλό ήχο αλλά θέλει αρκετές βελτιώσεις.
Για να μην πελαγώσεις καλό είναι να πάμε βήμα βήμα.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να φτιάξεις σωστό(ισόπλευρο) τρίγωνο ακρόασης.

Το αμέσως επόμενο βήμα είναι ο ενισχυτής.
Αυτοί που έχεις δυστυχώς δεν κάνουν. Δεν είναι ικανοί ούτε ως προς την σωστή οδήγηση των ηχείων σου, αλλά ούτε ως προενισχυτές αφού η τεχνολογία τους είναι ξεπερασμένη.
Ξεκίνα να ψάχνεις για τελικό με το λιγότερο 250 watt ανα κανάλι στα 8ohm. Αυτός θα σου δώσει την πρώτη σημαντική αναβάθμιση. Αν τα οικονομικά σου στο επιτρέπουν κάλο θα ήταν να κοιτούσες και για κάποιον πιο σύγχρονο AV.

Όσο για το sub: Η σωστή ενσωματωσή του στο σύστημα δεν είναι απλή υπόθεση. θέλει γνώσεις, μετρήσεις και τα κατάλληλα μηχανήματα για να επιτευχθεί, ωστέ να παίξει σωστά μουσική. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να συμβουλευτείς τον Καστρουνή.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top