Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.317
Τέλος του μήνα θα κατέβω Αθήνα για μια επιστημονική εκδήλωση.
Ταξίδι αστραπή, κατεβαίνω απόγευμα γυρίζω πρωί την επόμενη μέρα.

Ήρθε η ώρα για το ερώτημα: κατεβαίνω με την CLS ή με το ID3?

Δεδομένα:
  • Με την Mercedes είναι περίπου 120€ ακριβότερα το πάνω κάτω
  • Με το ID3 θα πρέπει να εχω προγραμματισμένες στάσεις (τις βρήκα ήδη), 3 για να εχω και μεσα στην πόλη κατεβαίνοντας- 2 ανεβαίνοντας, και να ελπίζω πως δεν θα πέσω πάνω σε κόσμο. Ειναι και οι εκλογές εκείνες τις μερες (Παρασκευή -Σάββατο)
  • Με το ID3 θα εχω κάποια έξτρα, lane assist και traffic ειδοποιήσεις. Κλάιν.
  • Με το Mercedes μπορώ να παω αρκετά πιο γρήγορα, +10 απο το όριο, ατσαλάκωτος, και με αίσθηση πως πάω σαν σταματημένος, απολύτως χαλαρά. Τουλάχιστον 1 ώρα σε κάθε σκέλος. Και στρίβει σαν τρένο, μιας που γράφαμε τα διάφορα στα Τέσλα δίπλα.
  • Με το ID3 θα σας γραψω review με τις εντυπώσεις μου.
Προβληματίζομαι.
Εννοείται
Με το luxury

(μας ξεβλαχεψε ο Κωστόπουλος αφού ) 🤩
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Τέλος του μήνα θα κατέβω Αθήνα για μια επιστημονική εκδήλωση.
Ταξίδι αστραπή, κατεβαίνω απόγευμα γυρίζω πρωί την επόμενη μέρα.

Ήρθε η ώρα για το ερώτημα: κατεβαίνω με την CLS ή με το ID3?
Εγώ ψηφίζω CLS. Δεν υπάρχει λόγος γι'αυτό το άγχος. Αν θα βρεις διαθέσιμο φορτιστή, αν θα δουλεύει, αν θα περιμένεις σε κάποια ουρά κλπ. Θα πας σαν άνθρωπος, με την ταχύτητα που θέλεις και με τις στάσεις που θέλεις.

Κι εγώ για τον ίδιο λόγο για μεγάλα ταξίδια παίρνω κατευθείαν τη BMW. Αν και εγώ βέβαια έχω πάθει το άλλο.

Τις τελευταίες φορές που το έχω κάνει, αφενός μου φαίνεται τόσο άχρηστο, σπάταλο και αντιοικολογικό να καίω βενζίνη (πετρέλαιο, whatever) που είμαι συνέχεια με το ένα μάτι στην κατανάλωση, αφετέρου μου φαίνεται συγκριτικά τόσο μαούνα και άνευρο το αυτοκίνητο, που καταλήγω να πηγαίνω το ίδιο αργά που θα πήγαινα και με το ηλεκτρικό. Και λέω, ε, άμα είναι να πηγαίνω έτσι, γιατί δεν έπαιρνα το άλλο; :p

Αλλά εσένα δεν είναι η ίδια περίπτωση γιατί η CLS μπροστά στο ID3 σίγουρα δεν είναι ούτε μαούνα (με την έννοια της οδικής συμπεριφοράς, όχι του μεγέθους), ούτε άνευρη.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Αυτό το κάνω και εγώ που χρησιμοποιώ ποδήλατο, δεν είναι κάτι.
Το μόνο είναι καμιά φορά ξεχνιέμαι και πάω να περάσω ανάμεσα από 2 οχήματα που έχουν απόσταση μισό μέτρο , τεσπά με τα πολλά θυμάμαι ότι δεν χωράω και γυρνάω στην λωρίδα μου
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Δεν είναι θέμα άγχους...
Πάρε την CLS να την οδηγήσεις για τελευταία φορά σε ταξίδι, αφού με την έλευση του Tesla προβλέπω να μπαίνει σε αγγελία.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
@Dimifoot "Κατεβαίνεις" Αθήνα με το αεροπλάνο κι "ανεβαίνεις" Θεσσαλονίκη με το Tesla του @costas EAR! Παρθενικό ταξίδι, test drive και review, όλα μαζί, τρία σε ένα! :biggrin:

Ε; Ε; Δεν είναι καταπληκτική η ιδέα μου;:roflmao::dance2:
 

Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Τι την κρατάς ακόμα την CLS, απορώ.

Να κατέβεις με αεροπλάνο, και να ανέβεις με ένα από τα ετοιμοπαράδοτα Tesla που έχει η αντιπροσωπεία.
 





Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Πάρε την CLS να την οδηγήσεις για τελευταία φορά σε ταξίδι, αφού με την έλευση του Tesla προβλέπω να μπαίνει σε αγγελία.
Δεν εχω παραγγείλει Tesla. Ο άλλος ο μαλλιάς περιμένει
Τι την κρατάς ακόμα την CLS, απορώ.
Η τιμή πώλησης στην αγορά ειναι τόσο χαμηλή, που προτιμώ να την έχω παρκαρισμένη να την χαζεύω, και μια φορα τον χρόνο να πηγαίνω Αθήνα.
Αν κάνω κίνηση, με αυτήν την χαμηλή τιμή πώλησης, θα εχω απόσβεση σε 5 χρόνια. Δεν βρίσκω το νόημα να πληρώσω για ενα χειρότερο αυτοκίνητο, μόνο για να είναι της μόδας.
Αν περάσει άκομα ενα 15μηνο, και μπορώ να πάρω ακόμα ενα ηλεκτρικό επαγγελματικό, και ισχύουν τότε παρόμοιες φοροαπαλλαγές, τότε μάλιστα.
 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ψευτοδίλημμα δηλαδή. Κουβέντα να γίνεται.
Εσύ πάνω δεν απάντησες (ρεαλιστικά). Με ποιο απο τα δυο υπάρχοντα θα κατέβαινες;

Εγω πράγματι έχω δίλημμα, κυρίως για να δω πως λειτουργεί η ηλεκτροκίνηση εκτός πόλης σην Ελλάδα.
Παρόλο που ξέρω πως με το ICE θα πάω πιο άνετα. Γιατί ειναι σαφώς καλύτερο αυτοκίνητο για αυτήν την χρήση.
Θες Τέσλα.
Νοίκιασε ένα. 😛
Με 100€ εχει;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
κυρίως για να δω πως λειτουργεί η ηλεκτροκίνηση εκτός πόλης σην Ελλάδα
Έλα, κατέβα με το ηλεκτρικό.

Τουλάχιστον μία φορά, πρέπει να το κάνεις.
Να δεις όντως πως είναι στην πράξη, όχι στα λόγια.

Έχει και καλό καιρό για ev, θα έχεις νορμάλ κατανάλωση.

Με το άλλο, το έχεις κάνει αρκετές, δεν έχει τίποτα νέο να σου δείξει.

ΥΓ. Άσε, ακριβό είναι το Τέσλα για ενοικίαση. Θα στο δώσω εγώ ένα σβκ με κατό ευρώ. 😜
 


Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Εσύ πάνω δεν απάντησες (ρεαλιστικά). Με ποιο απο τα δυο υπάρχοντα θα κατέβαινες;
Από τη στιγμή που τη CLS την έχεις για να την καμαρώνεις, και μόνο τη μια φορά τον χρόνο που κατεβαίνεις Αθήνα δικαιολογεί την ύπαρξή της, προφανώς και η CLS είναι η λογική επιλογή.

Θα τη γευτείς την ηλεκτροκίνηση σε ταξίδι σε κανά δυο χρόνια, με πιο εξελιγμένο δίκτυο και όταν θα έχεις αντικαταστήσει τη CLS με αντίστοιχης άνεσης ηλεκτρικό.

Δεν είναι δα και roadtrip στο εξωτερικό, να πεις ότι θα αποκτήσεις εμπειρίες. Μια βαρετή διαδρομή είναι, που θα γίνει ακόμα πιο βαρετή με τις αναμονές για φόρτιση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
30 χιλιάρικα...

Υποτίθεται ότι θα έβγαινε 17 χιλιάρικα, έτσι θυμάμαι έλεγαν παλιά.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top