Ηλεκτρικό ποδηλατο

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Στην υλοποίηση το θέμα κόστος τοποθετήθηκε σε δεύτερη μοίρα, μετά την ασφάλεια και την αξιοπιστία.
Πόσο σου βγήκε δηλαδή το συνολικό κόστος, τα πάντα όλα μέσα, μαζί με το αρχικό ποδήλατο και τις βελτιώσεις του;


Το κακό με το DIY είναι πρέπει να πιάνουν τα χέρια σου, αλλιώς το ρισκάρεις.
Tι πρέπει να προσέξει δηλαδή ο υποψήφιος αγοραστής κιτ;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.104
Reaction score
30.054
Εάν δεν σφάλω, νόμιμο θεωρείται το ηλεκτρικό ποδήλατο με max 250w ισχύ και μέγιστη ταχύτητα τα 25 km/h.
Τα kit, απ’ όσα έμαθα όταν το έψαχνα, ξεκινούν από 250w και ανεβαίνουν έως και πάνω από 1000w - 1500w.

Δεν σφάλλεις. Άρθρο 2 § 1 ΚΟΚ, όπως ισχύει ήδη από το 2007:

"Ποδήλατο: Το όχημα δύο τουλάχιστον τροχών το οποίο κινείται με τη μυϊκή δύναμη εκείνων που επιβαίνουν και μπορεί να υποβοηθείται με βοηθητικό ηλεκτροκινητήρα μέγιστης συνεχούς ονομαστικής ισχύος 0,25 KW και η ισχύς του οποίου μειώνεται σταδιακά και τελικά μηδενίζεται όταν η ταχύτητα του οχήματος φθάσει τα 25 χλμ/ώρα ή νωρίτερα, εάν σταματήσει η ποδηλάτηση."


Είναι και το τμήμα με μπολντ θέμα, δεν είναι μόνο η ισχύς του κινητήρα.
Όλα τα υπόλοιπα θεωρούνται μοτοποδήλατα και θέλουν πινακίδες και άδεια.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Δεν σφάλλεις. Άρθρο 2 § 1 ΚΟΚ, όπως ισχύει ήδη από το 2007:

"Ποδήλατο: Το όχημα δύο τουλάχιστον τροχών το οποίο κινείται με τη μυϊκή δύναμη εκείνων που επιβαίνουν και μπορεί να υποβοηθείται με βοηθητικό ηλεκτροκινητήρα μέγιστης συνεχούς ονομαστικής ισχύος 0,25 KW και η ισχύς του οποίου μειώνεται σταδιακά και τελικά μηδενίζεται όταν η ταχύτητα του οχήματος φθάσει τα 25 χλμ/ώρα ή νωρίτερα, εάν σταματήσει η ποδηλάτηση."


Είναι και το τμήμα με μπολντ θέμα, δεν είναι μόνο η ισχύς του κινητήρα.
Όλα τα υπόλοιπα θεωρούνται μοτοποδήλατα και θέλουν πινακίδες και άδεια.
Το τμήμα με τα bold μαζί με το επόμενο, κατά την γνώμη μου μεταφράζεται ως :

Η υποβοήθηση λειτουργεί μόνο για όσο κάνεις πετάλια και μέχρι τα 25 km/h.


Το μεν πρώτο επιτυγχάνεται με την αναγκαστική ποδηλάτηση (*) , το δε δεύτερο με την ύπαρξη του «κόφτη» ταχύτητας.

Όσο για το όριο της ισχύος των 250w, κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό αποτελεί το ισοδύναμο της μυϊκής δύναμης ενός μέσου ανθρώπου.


(*) Για τα μεσαίας τριβής που ασχολήθηκα και ειδικότερα για την «σχολή» που επέλεξα αυτό είναι προαπαιτούμενο. Για την άλλη «σχολή» δεν υπήρχε τέτοιος περιορισμός και μπορούσαν να λειτουργούν με το γκάζι και μόνο. Βέβαια οι πιο σοβαρές εταιρείες που χρησιμοποιούσαν την «σχολή» αυτή, σε ανάγκαζαν στο λεγόμενο ghost pedaling, δηλαδή στο να κάνεις «κούφια» πετάλια μόνο και μόνο για να συνεχίζει η υποβοήθηση.
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Πόσο σου βγήκε δηλαδή το συνολικό κόστος, τα πάντα όλα μέσα, μαζί με το αρχικό ποδήλατο και τις βελτιώσεις του;




Tι πρέπει να προσέξει δηλαδή ο υποψήφιος αγοραστής κιτ;
Τον σκελετό μόλις είπα τι θέλω να τον κάνω - μου τον χάρισαν !

(και τελικά είναι και σπάνιος…)


Τα υπόλοιπα ήταν θέμα επιλογών - βάση των ιδιαίτερων αναγκών μου.
π.χ.
Εγώ ήθελα εσωτερικές ταχύτητες στο hub. Κάποιος άλλος μπορεί όχι.

Εγώ ήθελα ταμπούρα. Κάποιος άλλος μπορεί όχι.

Εγώ ήθελα ζάντες ανθεκτικές (δίνονται για 140 kg load), κάποιος άλλος μπορεί όχι.

Εγώ ήθελα λάστιχα για ηλεκτρικό (max speed 50km/h) κάποιος άλλος μπορεί όχι.

Κ.λ.π.

Σημείωσε ότι άλλαξα σχεδόν τα πάντα όλα, από πεντάλ μέχρι σέλλα, πάντα σύμφωνα με τις δικές μου ανάγκες.

Πολλά απ’ όσα αγόρασα τα βρήκα σε δημοπρασίες στο ebay, γιατί λόγω του covid μου προέκυψε άφθονος χρόνος για την εύρεση τους.

Οπότε καταλαβαίνεις ότι είναι δύσκολο να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης.

Το κιτ πάντως καθαυτό μου κόστισε 300€ για το μοτέρ με τα παρελκόμενα του, με δωρεάν μεταφορικά από Γερμανία και η μπαταρία που επέλεξα (με στοιχεία LG), 350€ με δωρεάν μεταφορικά, πάλι από Γερμανία.

Σχετικά με την τοποθέτηση του κιτ - εάν τηρούνται οι προδιαγραφές του ποδηλάτου που αναφέρει ο κατασκευαστής – δεν υπάρχει καμία δυσκολία.

Το κιτ είναι φτειαγμένο για την standard μεσαία τριβή που έχουν τα περισσότερα ποδήλατα στην Ευρώπη, με διάμετρο 34mm.

Στην δικιά μου περίπτωση όμως η μεσαία τριβή όντως «αμερικάνικη», είναι φτιαγμένη για άξονα τύπου Ζ και η διάμετρος της είναι 46mm.

Το να ψάξεις, να βρεις ή και να φτειάξεις έναν αντάπτορα από τα 46 στα 34 - και μάλιστα έκκεντρο για να χωρά να «φορεθεί» το μοτέρ – εμπίπτει στο καθαρό DIY και μπορεί να είναι αποτρεπτικό για κάποιον που «δεν πιάνουν τα χέρια του».
 
Last edited:


sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Έχεις εύκαιρο link για το κιτ και την μπαταρία;
Μπορείς να ψάξεις στο eBay / location Europe για «TSDZ2»

Είχα προτιμήσει τον pswpower με αποθήκη στην Γερμανία, αλλά εχει περάσει αρκετός καιρός.
Ίσως τώρα να υπάρχουν και καλύτεροι πωλητές.

Νομίζω επίσης ότι το Aliexpress πουλά από αποθήκη στην Ισπανία.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Εάν δεν σφάλω, νόμιμο θεωρείται το ηλεκτρικό ποδήλατο με max 250w ισχύ και μέγιστη ταχύτητα τα 25 km/h.
Τα kit, απ’ όσα έμαθα όταν το έψαχνα, ξεκινούν από 250w και ανεβαίνουν έως και πάνω από 1000w - 1500w.

Μπορεί κάποιος να βάλει μεγαλύτερο μοτέρ για ένα π.χ. cargo bike και να μην υπερβαίνει τα 25 km/h και κάποιος άλλος να παρακάμψει τον περιορισμό των χιλιομέτρων, χωρίς να αυξήσει την ισχύ.

Τυπικά είναι και οι δυο παράνομοι.

Το πως θα «αξιοποιούν» αυτή την παρανομία τους, πιστεύω ότι υπόκεινται στην παιδεία τους.


Αναφορικά με την δική μου DIY κατασκευή:

Στην αρχή έψαχνα να αγοράσω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο, έχοντας στο μυαλό μου να καλύψω συγκεκριμένες ανάγκες.

Μέχρι που «έπεσα» από τύχη μπροστά στον συγκεκριμένο σκελετό.

Από κει και πέρα έψαχνα το πως θα κάνω αυτόν τον συγκεκριμένο σκελετό ηλεκτρικό ποδήλατο, καλύπτοντας παράλληλα τις ανάγκες μου.

Στην υλοποίηση το θέμα κόστος τοποθετήθηκε σε δεύτερη μοίρα, μετά την ασφάλεια και την αξιοπιστία.

Έτσι τοποθέτησα ταμπούρα μπρος – πίσω σε καινούργιες ζάντες/λάστιχα και «εσωτερικές» ταχύτητες γιατί ήθελα να μπορούν να αλλάξουν και εν στάση.

Τι έμαθα ψάχνοντας :

Υπάρχουν τρία είδη / τύποι μοτέρ:
Μπροστινού τροχού – (αισθάνεσαι να σε «τραβούν»)​
Πίσω τροχού – (αισθάνεσαι να σε «σπρώχνουν»)​
Μεσαίας τριβής​

Τα της μεσαίας τριβής πάλι, χωρίζονται σε δυο «σχολές»

Αυτά που ενεργοποιούνται από την κίνηση (περιστροφή) των πεταλιών και αυτά που ενεργοποιούνται από την πίεση (ροπή) που ασκείται στα πετάλια.

Στα μεν πρώτα χρειάζεται να κάνεις minimum 1 – 1,5 περιστροφή των πεταλιών για να ξεκινήσει η υποβοήθηση, ενώ στα δεύτερα απλώς ασκώντας πίεση στα πετάλια για να ξεκινήσεις, ενεργοποιείται.

Αντίστοιχα στα πρώτα για να σταματήσεις πρέπει κάπως να σηματοδοτήσεις το σταμάτημα (συνήθως με τα φρένα που διαθέτουν διακόπτη) ενώ στα δεύτερα απλώς σταματάς να κάνεις πετάλι.

Επέλεξα τον δεύτερο τύπο και το πιο διαδεδομένο μοτέρ από αυτά – το TSDZ2 – θεωρώντας ότι θα μου διατηρήσει την «αίσθηση ποδηλάτου» και απέφυγα συνειδητά να εγκαταστήσω γκάζι.

Εκ του αποτελέσματος δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος με τις επιλογές μου.

Η αίσθηση που έχω από την υποβοήθηση είναι φυσιολογική – αισθάνομαι απλώς σαν να απέκτησα δυνατότερα πόδια.

Προσοχή όμως – αυτό που εγώ (ένας περιστασιακός μέτριος ποδηλάτης) θέλησα να καλύψω, πιθανόν να μην αφορά την πλειοψηφία των ποδηλατών.

Και ένα αναλυτικό review για το μοτέρ :https://www.electricbike.com/tsdz2-750w-mid-drive-torque-sensing/
Ευχαριστώ θερμά για την αναλυτική παρουσίαση! Έχω φέρει εδώ και πολλά χρόνια ένα καλό ποδήλατο από την Αυστρία, όπου έμενα, και σκέφτηκα κάποια στιγμή το ενδεχόμενο να το μετατρέψω σε ηλεκτρικό. Οπότε οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύτιμη. Θα προτιμούσα βεβαίως να το αναθέσω σε κάποιον τεχνίτη.
 

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Κ@ύλα το ηλεκτρικό, αλλά μετά από μια ώρα ποδήλατο πρέπει να κάνω άλλη μια ώρα διάδρομο για να ιδρώσω και να πω ότι γυμνάστηκα λιγάκι. :)
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Εδω και κανα 2μηνο ειχα μπει στην πριζα για emtb full suspension. Eχω μια αδυναμια στα cube τα οποια ειναι τρομερο vfm σε σχεση με οτι αλλο κυκλοφορει. Ξεκινησα εχοντας στο μυαλο μου την τρομερη ελλειψη που υπαρχει λογω οτι η παραγωγη γενικα ηλεκτρικων ποδηλατων ειναι πολυ μικρη σε σχεση με τη ζητηση. Το ποσα τηλ ειχα κανει δεν λεγεται. Δεν εβρισκα τιποτα ουτε κατα διανοια για ετοιμοπαραδοτο.Ολοι οι εμποροι μου λεγανε αν παραγγειλεις τωρα θα παραλαβεις στην καλυτερη τον οκτωβριο αλλα μαλλον πας για 2022. Φυσικα ειχα σκασει.Αλλα οταν το συμπαν συνομωτει για σενα παντα κατι γινεται. Ο κολητος μου που μενει αθηνα πριν μια βδομαδα εκει που στεκεται με τη μηχανη του σε ενα φαναρι βλεπει σε ενα καταστημα στη βιτρινα 2 ηλεκτρικα cube full suspension και τα βγαζει φωτο και μου τη στελνει. Αμεσως τηλ στο μαγαζι εγω αν και πιστευα οτι ειναι πουλημενα. Για καλη μου τυχη μου λεει ο εμπορος προχτες τα εφερα δεν ειναι πουλημενα...μεγεθος large ειναι μου λεει. Συμφωνα με υο σαιτ ειμαι μεταξυ medium kai large στη cube.
Δωσε μου του λεω λογαριασμο να σου βαλω προκαταβολη του λεω και κατεβαινω αυριο αθηνα και αν μου κανει το μεγεθος το παιρνω. Μην ανησυχεις θα στο κρατησω 2 μερες μου λεει.Να μην πολυλογω δεν πιστευα στην τυχη μου. Κατεβηκα με μετρησαν υψος,μηκος καβαλου και μηκος χεριου το δοκιμασα και φυσικα......το εκλεισα.

Cube stereo hybrid 160 sl

20210402_192031.JPG
20210406_112029.JPG
20210402_191850.JPG
20210402_191812.JPG
20210402_154456.JPG
 

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Τέλειο μοντέλο και φοβερό χρώμα, καλές βόλτες!

Πόσο κόστισε;
 



Μηνύματα
227
Reaction score
274
Σας ευχαριστω για τις ευχες ολους....Σκοπευω να το λιωσω
Τέλειο μοντέλο και φοβερό χρώμα, καλές βόλτες!

Πόσο κόστισε;
λιγο περισσοτερο απο το kathmandou που περιμενεις
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Καμία βδομάδα που έχω αυτό, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος!

Ευτυχώς το μέγεθος και η γεωμετρία του μου έκατσαν άψογα (το βασικό πρόβλημα που είχα στο παρελθόν με ideal), η υποβοήθηση δουλεύει ρολόι.

Για τουριστική χρήση, η μπαταρία (500Wh)και ροπή (60Nm) είναι υπεραρκετή. Μου έφτανε και 300Wh με 30Nm. Τες πα. Στην θέση eco, κουράζεσαι και λίγο, ίσα-ίσα δηλαδή, όχι να ιδρώσεις.

Στα μείον: το βάρος το καταλαβαίνεις με τη μία. Ειδικά στο πίσω μέρος. Και...τα φρένα. Νομίζω ότι τα ηλεκτρικά των 20 φεύγα κιλών χρειάζονται πολύ καλύτερα φρένα από τα τυπικά "ποδηλατικά".

1617809150108.jpg


Άντε να δούμε πότε και αν θα πάρουμε την επιδότηση.

 
Last edited:



Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Εδω και κανα 2μηνο ειχα μπει στην πριζα για emtb full suspension. Eχω μια αδυναμια στα cube τα οποια ειναι τρομερο vfm σε σχεση με οτι αλλο κυκλοφορει. Ξεκινησα εχοντας στο μυαλο μου την τρομερη ελλειψη που υπαρχει λογω οτι η παραγωγη γενικα ηλεκτρικων ποδηλατων ειναι πολυ μικρη σε σχεση με τη ζητηση. Το ποσα τηλ ειχα κανει δεν λεγεται. Δεν εβρισκα τιποτα ουτε κατα διανοια για ετοιμοπαραδοτο.Ολοι οι εμποροι μου λεγανε αν παραγγειλεις τωρα θα παραλαβεις στην καλυτερη τον οκτωβριο αλλα μαλλον πας για 2022. Φυσικα ειχα σκασει.Αλλα οταν το συμπαν συνομωτει για σενα παντα κατι γινεται. Ο κολητος μου που μενει αθηνα πριν μια βδομαδα εκει που στεκεται με τη μηχανη του σε ενα φαναρι βλεπει σε ενα καταστημα στη βιτρινα 2 ηλεκτρικα cube full suspension και τα βγαζει φωτο και μου τη στελνει. Αμεσως τηλ στο μαγαζι εγω αν και πιστευα οτι ειναι πουλημενα. Για καλη μου τυχη μου λεει ο εμπορος προχτες τα εφερα δεν ειναι πουλημενα...μεγεθος large ειναι μου λεει. Συμφωνα με υο σαιτ ειμαι μεταξυ medium kai large στη cube.
Δωσε μου του λεω λογαριασμο να σου βαλω προκαταβολη του λεω και κατεβαινω αυριο αθηνα και αν μου κανει το μεγεθος το παιρνω. Μην ανησυχεις θα στο κρατησω 2 μερες μου λεει.Να μην πολυλογω δεν πιστευα στην τυχη μου. Κατεβηκα με μετρησαν υψος,μηκος καβαλου και μηκος χεριου το δοκιμασα και φυσικα......το εκλεισα.

Cube stereo hybrid 160 sl

View attachment 208013 View attachment 208012 View attachment 208014 View attachment 208015 View attachment 208016
αγαπάμε wheelmania!
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Τελευταία καβαλάω αυτό που είχα βρει ετοιμοπαράδοτο αρχές Αυγούστου:
Πολύ αποδοτικός ο κινητήρας 6100 της Shimano, και αθόρυβος.
Μέσω app δήλωσα χώρα Αμερική και το όριο ταχύτητας πήγε στα πολύ βολικά 32χλμ/ώρα.
Το όριο των 25 είναι πολύ εκνευριστικό. Μόνιμα στον κόφτη είσαι.

Παρήγγειλα τώρα κι αυτό για δεύτερο:
Να δούμε αν τελικά θα έρθει στα χέρια μου.
Γίνεται χαμός με τις παραγγελίες πανευρωπαϊκά και η Cube ακυρώνει παραγγελίες.
Καλησπέρα !!! μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το app ; πιο είναι; πόσο κοστίζει ; είσαι ικανοποιημένος; ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
ST Unlocker

30 ευρώ (+ ΦΠΑ).
(Χρησιμοποιώντας αμερικανικό VPN κατά την πληρωμή: 33 δολάρια)
Κάθε άδεια ισχύει για ένα ποδήλατο (διαβάζει το serial number).

Επικοινωνεί το app μέσω bluetooth, και σου επιτρέπει να δηλώσεις ως χώρα την Αμερική, κι έτσι χωρίς καμία μετατροπή το όριο πλέον είναι το αμερικανικό στα 32χλμ/ώρα αντί του ευρωπαϊκού 25χλμ/ώρα.

Αν θες παραπάνω, μπορεί να ανέβει στα 42χλμ/ώρα με ένα εύκολο τρικ δηλώνοντας στο πεδίο Circumference (περιφέρεια τροχού) τη χαμηλότερη δυνατή τιμή (1300mm).

Για να έχεις σωστή ένδειξη ταχύτητας, μπορείς να μη δηλώσεις τη χαμηλότερη τιμή στο πεδίο circumference, αλλά να την υπολογίσεις πολλαπλασιάζοντας την αληθινή περιφέρεια που εμφανίζει το app με 0,621371 (καθώς 100χλμ = 62,1371 μίλια).
Π.χ. 2260mm x 0,621371 = 1404mm. Ορίζοντας 1404mm στο circumference η ταχύτητα θα είναι η σωστή αυτή που θα αναγράφεται στο οδόμετρο, μόνο που εσύ θα ξέρεις ότι εννοεί μίλια την ώρα αντί χλμ/ώρα. Και οι αποστάσεις αντίστοιχα θα λέει χιλιόμετρα, αλλά θα είναι μίλια.

Τo app είναι αξιόπιστο, και ο ρώσος δημιουργός του απαντάει άμεσα. Καμία απολύτως ανησυχία.

Αν το ποδήλατο είναι έκδοση 2021, θα φορά νέο firmware, στο οποίο η Shimano έκλεισε το παράθυρο για τροποποιήσεις μέσω λογισμικού.

Και γι' αυτό υπάρχει λύση όμως, κάνοντας υποβίβαση σε προγενέστερο firmware.
Είναι εύκολη διαδικασία.

Προφανώς ακυρώνεται η εγγύηση του ποδηλάτου κάνοντας οποιαδήποτε μεταβολή στο software.
Επίσης με μεταβολή του ορίου ταχύτητας, το ποδήλατο δεν είναι πλέον νόμιμο για κυκλοφορία ως ποδήλατο σε δημόσιο δρόμο/ποδηλατόδρομο/πεζοδρόμιο. Ιδιαίτερη προσοχή να μην εμπλακείς σε ατύχημα. Κανονικά πρέπει να δηλωθεί ως μοτοποδήλατο με άδεια/πινακίδα/ασφάλεια και να κυκλοφορεί ως τέτοιο.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έχει πάρει κάποιος μέχρι στιγμής την επιδότηση; Έχει έστω λάβει ένα email ή μια άλλη επιβεβαίωση σχετικά με την τύχη της αίτησης του;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top