Ηλεκτρικό ποδηλατο



Μηνύματα
6.554
Reaction score
5.126
Με οικογένεια, παιδιά και λοιπές υποχρεώσεις πώς τα καταφέρνετε να αφιερώνετε τόσες ώρες στο ποδήλατο;

Εγώ έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανα ποδήλατο χωρίς παιδικό κάθισμα πίσω στη σχάρα!
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Έχει και αυτό τη χάρη του όμως.
Εγώ δεν έχω
Πριν το χειρουργείο είχα ένα 2ωρακι μέσα στο σκ και 1 η 2 φορές από 1.5 ώρα το βράδυ (για αυτό και έχω τα ψυχολογικά μου με τα φώτα)

Δεν περιμένω με αυτές τις προπονήσεις βέβαια να έχω την εξέλιξη του Σάκη (=ίνδαλμα) , αλλά είναι αρκετές για να συμπληρώσω ώρες άσκησης στο καρδιοαναπνευστικό
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Με οικογένεια, παιδιά και λοιπές υποχρεώσεις πώς τα καταφέρνετε να αφιερώνετε τόσες ώρες στο ποδήλατο;

Εγώ έχω ξεχάσει πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανα ποδήλατο χωρίς παιδικό κάθισμα πίσω στη σχάρα!
Ανάλογα τη δουλειά που κάνει κάποιος, τη αγάπη που τρέφει για το άθλημα, τη γυναίκα που παντρεύτηκε (σημαντικό) μπορεί για 2 ώρες τη μέρα να ασχοληθεί με το άθλημα.
Προσωπικά το ποδήλατο το συνδυάζω και με τη δουλειά, πάω το πρωί πεταλώντας και στο σχόλασμα ρίχνω μια δίωρη προπόνηση.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έλαβες επιβεβαίωση αποδοχής και ελέγχου των δικαιολογητικών.

Η "Απόφαση Υπαγωγής", της τελικής ένταξης δηλαδή στο πρόγραμμα επιδότησης, θα έρθει σε επόμενο στάδιο, όταν αποφασιστεί το ποσό που θα μεταφερθεί στην τράπεζα, δηλαδή στη "φάση Ολοκλήρωσης και Καταβολής της Ενίσχυσης".


Οι Ωφελούμενοι/Τελικοί αποδέκτες ενημερώνονται μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος υποβολής για την υπαγωγή της αίτησης από το Φορέα Διαχείρισης. Επισημαίνεται ότι οι Ωφελούμενοι/Τελικοί αποδέκτες θα πρέπει να εξετάσουν προσεκτικά το περιεχόμενο της ηλεκτρονικής επιστολής έγκρισης της αίτησής τους πριν αποδεχθούν ηλεκτρονικά την Απόφαση Υπαγωγής, καθώς ο Φορέας Διαχείρισης, βάσει των δικαιολογητικών που έχουν προσκομισθεί/ αναρτηθεί από τους Ωφελούμενους και θα προσκομισθούν/αναρτηθούν στη φάση Ολοκλήρωσης και Καταβολής της Ενίσχυσης, θα διενεργήσει σε επόμενο στάδιο (και σε κάθε περίπτωση πριν την καταβολή των ωφελημάτων) τους απαραίτητους ελέγχους για τη διαπίστωση της τήρησης του συνόλου των όρων και προϋποθέσεων του Προγράμματος. Σε περίπτωση που κατά την ανωτέρω διαδικασία προκύψει ότι δεν πληρούνται οι όροι και προϋποθέσεις του Προγράμματος για κάποιες αιτήσεις, ο Φορέας Διαχείρισης προβαίνει σε ανάκληση της απόφασης υπαγωγής, σύμφωνα με το άρθρο 18 της Προκήρυξης της Δράσης, κατά το μέρος που αφορά στις εν λόγω αιτήσεις και ενημερώνει μέσω του πληροφοριακού συστήματος ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων τους ενδιαφερόμενους.

Oι Πίνακες Κατάταξης έχουν αυτή τη μορφή:
Δεν εχω λαβει νεοτερο email. Ομως παρατηρησα οτι ενεργοποιηθηκε στην πλατφορμα η δυνατοτητα να ανεβασω τα δικαιολογητικα της φασης Ολοκληρωση. Δηλαδη αποδειξη, ενημεροτητες, τραπεζικο λογαριασμο. Ομως εγω κατα λαθος τα ειχα υποβαλει στην αρχικη φαση ολα αυτα ως λοιπα δικαιολογητικα.

Α. Να μην κανω τιποτα και να περιμενω νεο email;
Β. Να ξανα ανεβασω τα παραπανω εγγραφα της φασης Ολοκληρωση και να πατησω υποβολη;
Γ. Να στειλω email να ρωτησω τι να κανω;
 

Μηνύματα
6.554
Reaction score
5.126
Ανέβασε αυτά που πρέπει στο στάδιο της ολοκλήρωσης.
Άσχετα αν τα ανέβασες ήδη κατά λάθος στο αρχικό στάδιο.
Η υπεύθυνη δήλωση μέσω taxis. Δεν δέχονται πλέον την απλή.
Και όταν τα ανεβάσεις, μην ξεχάσεις να πατήσεις υποβολή.
 

Μηνύματα
6.554
Reaction score
5.126
Έχει πάρει κάποιος μέχρι στιγμής την επιδότηση; Έχει έστω λάβει ένα email ή μια άλλη επιβεβαίωση σχετικά με την τύχη της αίτησης του;
Κάτω δεξιά στη σελίδα, θα πρέπει να λέει "Έλεγχος Ολοκλήρωσης" και από κάτω με bold:
Αποδοχή ΝΑΙ
Από την ημερομηνία που γράφει δεξιά από τον Έλεγχο Ολοκλήρωσης τρεις μήνες μετά ακριβώς μπήκαν σε μένα τα λεφτά στον λογαριασμό μου.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τώρα που καλομαθαμε με τα ηλεκτρικά ποδήλατα, θέλουμε κι άλλο. Φθινόπωρο θα χρειαστώ ένα ηλεκτρικό σπαστό, για ευκολία μεταφοράς και αποθήκευσης.

Αν βρείτε κάποια καλή περίπτωση, ενημερώστε αν θέλετε το νήμα.

Από το λίγο που έψαξα, το xiami qicycle 20inch μου φαίνεται καλό, αλλά δεν πωλείται Ελλάδα.
 




Μηνύματα
6.554
Reaction score
5.126
Από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης μόνο.

Βλ. 39

To Himo Z20 στα 626 τελική από aliexpress το παίρνεις χωρίς ΦΠΑ και χωρίς το κέρδος του μεταπωλητή. Στην ουσία σαν να το αγοράζεις με επιδότηση είναι. Και σου έρχεται από αποθήκη της Πολωνίας χωρίς τελωνείο.

Ας πιάσουμε για παράδειγμα το Xiaomi Mi Smart Folding Bike ελληνικής αντιπροσωπείας, με τιμή πώλησης 900 ευρώ σε επίσημο μεταπωλητή.
900 - 24% = 726
40% επιδότηση στα 726 = 290
900 - 290 = 610.

Στα 610 καταλήγεις με χειρότερο ποδήλατο σε σχέση με το Himo Z20 στα 626 από aliexpress.
Υπόψιν η Himo είναι θυγατρική της Xiaomi.


Για να συμφέρει η επιδότηση, θα πρέπει το μοντέλο να κοστίζει 2000 ευρώ + ΦΠΑ.
Η επιδότηση είναι 40% στην προ φόρων τιμή, δηλαδή στα δύο χιλιάρικα.
2000 x 40% = 800
2000-800 = 1200
1200 + 480 ΦΠΑ (επί του αρχικού ποσού των 2000) = 1680.

Ποδήλατο δηλαδή τελικής αξίας 2480 θα σου βγει 1680.
Τέτοια έκπτωση δύσκολα θα πετύχεις, ακόμη και σε περασμένο μοντέλο/ξεστοκάρισμα.
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Λέγε τέτοια, να χτυπήσω ένα BMW. Τόσο έχει (2500)...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Διαβάζω στο ΦΕΚ της δράσης ότι:

"Κάθε φυσικό πρόσωπο έχει το δικαίωμα αγοράς ή μίσθωσης ενός (1) αμιγώς ηλεκτρικού οχήματος ή δίκυκλου/τρικύκλου."

Δεν έχω ρωτήσει αλλά καταλαβαίνω ότι φυσικό πρόσωπο που επιδοτηθεί για ηλ. ποδήλατο δεν μπορεί να επιδοτηθεί και για ηλ. αυτοκίνητο. Σωστά; Ρωτάω γιατί θυμάμαι ότι στην αρχή της δράσης, τα ρεπορτάζ έλεγαν ότι κάποιος μπορούσε νa επιδοτηθεί για 1 + 1.

Δεύτερη ερώτηση: Αν κάποιο φυσικό πρόσωπο είναι και αυτοαπασχολούμενος / έχει προσωπική εταιρία και επιδοτηθεί για ηλ. ποδήλατο ως φυσικό πρόσωπο, μπορεί άραγε να επιδοτηθεί και για ηλ. αυτοκίνητο ως εταιρία; Αυτό μάλλον θέλει ερώτηση στο helpdesk.
 

Μηνύματα
6.554
Reaction score
5.126
Μία επιδότηση δικαιούται κάθε ΑΦΜ.

Αν πχ πήρες στο ΑΦΜ σου επιδότηση για ποδήλατο, το έκαψες το συγκεκριμένο ΑΦΜ. Δεν μπορείς ούτε για μηχανή ούτε για αυτοκίνητο να αιτηθείς επιδότηση στο ίδιο ΑΦΜ.

Μάλιστα αν κάνει κάποιος αίτηση για ηλεκτρικό ποδήλατο και στο μεσοδιάστημα το μετανιώσει, μόνο για άλλο μοντέλο ποδηλάτου μπορεί να κάνει αλλαγή. Δεν μπορεί να αλλάξει την αίτηση, και αντί για ποδήλατο να αιτηθεί επιδότηση για μοτοσυκλέτα ή αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Χαιρετώ την ομάδα, θέλω να μετατρέψω απλό ποδήλατο σε ηλεκτρικό. Δεν θέλω να πάρω ολοκληρωμενα κιτ διοτι ειναι πανακριβα. Εχει παραγγειλει κανείς απεξω (πχ κινα) να μου πει καποιο αξιοπιστο site που να μην πληρωνεις τελωνειο;; Ειδα στο geek μοτερ 24v στα 350w 67€ με τα μεταφορικα. Αξιζει;;
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Πριν κάποιους μήνες μέλος πουλούσε εξαρτήματα από προτζεκτ που δεν έγινε τελικά ποτέ, αμα θες τσεκαρε αγγελιες κι αμα το βρω σου στελνω λινκ. Υπάρχει καπου κ ζησητηση περι του θεματος με συγκεκριμενες προτασεις στο φορουμ απ οσο θυμαμαι
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Χαιρετώ την ομάδα, θέλω να μετατρέψω απλό ποδήλατο σε ηλεκτρικό. Δεν θέλω να πάρω ολοκληρωμενα κιτ διοτι ειναι πανακριβα. Εχει παραγγειλει κανείς απεξω (πχ κινα) να μου πει καποιο αξιοπιστο site που να μην πληρωνεις τελωνειο;; Ειδα στο geek μοτερ 24v στα 350w 67€ με τα μεταφορικα. Αξιζει;;
καταλαβαινεις πιστευω οτι ενα μοτερ με τιμη 67 ευρω ειναι πεταμενα λεφτα ε?
Με τοσα λιγα χρηματα δεν γινεται να ειναι τιποταα αξιοπιστο,,
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Για οποιαδήποτε αξιοπρεπή προσπάθεια σε mid drive, το κόστος πάει στα 350-400€ για το μοτέρ με τα σχετικά, και κάπου στο 200€ για την μπαταρία. Για αξιοπρεπή προσπάθεια πάντα.

Για μοτέρ τροχού, πέφτει το κόστος αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν υπάρχει η ίδια αξιοπιστία που προσφέρει το mid drive.

Π.χ. Στο δικό μου έβαλα ενα 750w bafang mid drive 48v. Με μπαταρία 14,5Αmh. Μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα με αυτή τη μπαταρία. Στο “eco” άνετα πηγαινα Κόρινθο και γύριζα και είχα και σεβαστά ρέστα. Μιλάμε για mountain πάντα.

Φθηνότερες λύσεις υπάρχουν πάντα. Από γνωστούς που έχουν παίξει αρκετα με αυτές όμως, δεν έχω δει αξιόπιστα αποτελέσματα, πραγματικά δεν… Bafang mid drive absolut minimum για αξιοπιστία. Με ένα service και γρασάκι στο μοτέρ κάθε 1000χιλιομετρα, θα σε βγάλει για πολλά χιλιόμετρα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top