Ηλεκτρονικό τσιγάρο

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.959
Εδώ είναι το θέμα μας μάγκες.

Πείτε ό,τι θέλετε.

Ας ξεκινήσω με μια ευχάριστη είδηση:

Η Ε.Ε. «απελευθέρωσε» το ηλεκτρονικό τσιγάρο!

Η Ευρωπαϊκή Ένωση νομοθέτησε και αποφάσισε ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι καταναλωτικό και όχι ιατρικό προϊόν, όπως ήθελαν αρχικά ορισμένες κυβερνήσεις, αλλά και όπως επιθυμούσαν φαρμακευτικές εταιρείες.

«Η απόφαση αυτή, μας δικαιώνει απόλυτα και αποδεικνύει το μη νόμιμο της προσπάθειας όσων ήθελαν να απαγορεύσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο με πρόσχημα την κατάταξή του στα φαρμακευτικά προϊόντα», τονίζει σε δηλώσεις του ο Πρόεδρος του Συνδέσμου Ελληνικών Επιχειρήσεων Ηλεκτρονικού Τσιγάρου (ΣΕΕΗΤ), κ. Δημήτρης Πετρόπουλος.

Το νέο ρυθμιστικό πλαίσιο που αποφασίστηκε από την Ε.Ε., επιβεβαιώνει ότι το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι σημαντικά λιγότερο επιβλαβές από το συμβατικό και συγχρόνως, καθιερώνει κανόνες που θα το καταστήσουν ακόμα πιο ασφαλές για τους καπνιστές.

Αξίζει να σημειωθεί πως το καινούριο τοπίο που διαμορφώνεται, είναι βέβαιο πως θα επιτρέψει ακόμα μεγαλύτερη εξωστρέφεια από τις εταιρείες του κλάδου, ενώ σύμφωνα με έγκυρους αναλυτές, την επόμενη δεκαετία το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα ξεπεράσει σε τζίρο εκείνον του συμβατικού που ανέρχεται ετησίως στα 700 δισ. ευρώ ετησίως.

www.zougla.gr/kosmos/article/i-ee-apelef8erose-to-ilektroniko-tsigaro-950735

Ατμιστές:
Γιάννος
Jargon
Pseiras

abcd
Rose
Zizik
Κυριακού
gstriftos
zakman
profi
kogni
MH
Kefalas
dinomos
optostyle
jimmy4376
chrisAudio
daharis5260

Μπι;
arvac
Μάνος 58

 
Last edited:

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Πέρασα κι εγώ από τη φάση του ηλεκτρονικού, τελικά ξαναγύρισα στον καπνό.
Έλεγα να ξανακάνω την προσπάθεια αυτές τις μέρες, με σκοπό το οριστικό κόψιμο κάποια στιγμή.

Η είδηση είναι ευχάριστη, αλλά νομίζω και πάλι θα καταπολεμηθεί πολύ το ηλ.τσιγάρο, τα συμφέροντα είναι μεγάλα.
Ίδομεν.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.959
Εγώ καπνίζω, συγνώμη ατμίζω:rolleyes: μερικούς μήνες.

Το βρωμοτσίγαρο το έκοψα απ' την πρώτη μέρα που ξεκίνησα το ηλεκτρονικό. :wink:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με τις ''γκουμούτσες'' που κυκλοφορούν οι περισσότεροι, ασε που έχουν και φόρουμ οι ατμιστές, με πρώτη μούρη τον πρώην χαιεντά pseira.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με τις ''γκουμούτσες'' που κυκλοφορούν οι περισσότεροι, ασε που έχουν και φόρουμ οι ατμιστές, με πρώτη μούρη τον πρώην χαιεντά pseira.
Οι γκουμούτσες είναι όμως που κάνουν πραγματική δουλειά... τα μοντάκια δλδ...
Το παραπάνω δεν είναι ικανό να σε τραβήξει από το τσιγάρο.
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Οι γκουμούτσες είναι όμως που κάνουν πραγματική δουλειά... τα μοντάκια δλδ...
Το παραπάνω δεν είναι ικανό να σε τραβήξει από το τσιγάρο.
Ορθόν. Με provari είμαι 2 χρόνια κι ένα μήνα μακριά από 3 πακέτα prince την ημέρα!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ρε παιδιά δεν δίνετε καμμιά πληροφορία για αδαείς?

Μέχρι στιγμής δεν το παιρνα σοβαρά,κυρίως λόγω χωρών κατασκευής...
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Ειναι 1 χρονος που καταφερα να σταματησω το καπνισμα,χαριν στο ηλ. τσιγαρο.
Ειχα δοκιμασει αυτοκολλητα,τσιχλες ,τιποτα.
Για μενα ο λογος που πετυχε ειναι οτι βαζεις οση νικοτινη θελεις,(με σκοπο ελλατωνοντας την σιγα -σιγα να το κοψεις τελειως) και το οτι αντικαθιστα και την κινηση (νευρικοτητα) των χεριων.
Τωρα τα οφελη ειναι πολλα
1)Απο θεμα υγειας ειναι σιγουρα καλυτερο,παρολο που δεν υπαρχουν ερευνες η τωρα δειλα δειλα αρχιζουν
2)Γλυτωσα απο 250 ευρω μηνιαιως.Συνολικα εχω ξοδεψει σε 1 χρονο 300 ευρω για εξοπλισμο 5 ηλ. τσιγαρα+7 ατμοποιητες,τα υγρα -αρωματα,τα φτιαχνω μονος μου
3)Δεν λαχανιαζω,δεν κουραζομαι, δεν εχω πονοκεφαλο οπως πριν.
4) Ατμιζω ελευθερα οπουδηποτε!,σταματησε και η γκρινια της γυναικας μου(επιτελους ζεσταθηκαμε, γιατι ειχε τα παραθυρα συνεχεια ανοιχτα)
Τα αρνητικα
Παχαινεις και πεινας πιο πολυ.( πηρα 5-6 κιλα!)
Θελει λιγο υπομονη,ειδικα στην αρχη,με τις αντιστασεις, μπαταριες,μεχρι να εξοικειωθει καποιος.
Οτι θελετε ευχαριστως με που μου.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Άτμιζα για μήνες με ψευτομοντάκι (το έκοψα γιατί βλακωδώς φοβήθηκα από άσχετο γεγονός που το απέδωσα στο άτμισμα)...
Αυτό που εγώ συνηδειτοποίησα καθώς σταδιακά έφτασα να ατμίζω μηδενική νικοτίνη (μέντα --> μαμάει!!!) είναι πως όσο μείωνα νικοτίνη τόσο πιο τούμπανο μοντάκι ήθελα.
Αντικαθιστούσα δλδ το "μπαμ" που έσκαγε η νικοτίνη με το "μπαμ" που έσκαγε τον ατμό η συσκευή.

Αν το ξανάρχιζα (που θα το κάνω δλδ) θα έπαιρνα κατευθείαν τουμπανάτη συσκευή μια και καλή και θα ξεκινούσα άτμισμα από 8ρα και θα έπεφτα σταδιακά αλλά γρήγορα.

Κάτι Οδυσσέες ρε παιδιά και τέτοια, παίζουν ακόμα;
 



Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ρε παιδιά δεν δίνετε καμμιά πληροφορία για αδαείς?

Μέχρι στιγμής δεν το παιρνα σοβαρά,κυρίως λόγω χωρών κατασκευής...
Μερικές από τις καλύτερες συσκευές είναι 100% Ελληνικότατες.
Μην το σκέφτεσαι, προχώρα το.


ΥΓ. Οι γεύσεις του ατμίσματος είναι άπαιχτες...
Είχα 3 μπουκαλάκια και τα άτμιζα με τη σειρά εντός της ημέρας...
Ξεκίναγα με σοκολατομίξεις... συνέχιζα με καπνικά και τέλειωνα από το απόγευμα και μετά με την μέντα....
ΣΟΥΠΕΡ!

Με έβαλες στην Μπρίζα πάλι ρε παλιοΜΝΞΟ!!!!!!
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω από την εμπειρία μου ως παθητικός... ατμιστής, είναι ότι όντως έχουν φανταστικό άρωμα: έχω πάρει πρόσφατα καφέ, ουίσκι και ροδάκινο για τον πατέρα μου (Hangsen και Dekang) -μπας και κόψει το κανονικό τσιγάρο- και, όποτε τους επισκέπτομαι, μου έρχεται ν'αρχίσω εγώ το ηλεκτρονικό. :p

Μια που το έφερε η κουβέντα: και με τα δυο μοντέλα κινέζικων ηλεκτρονικών τσιγάρων που του πήρα δοκιμαστικά (ego-w και evod-ce5), έχει το πρόβλημα ότι ξεχειλίζει λάδι από τη βάση του ατμοποιητή προς τη μπαταρία. Αναρωτιέμαι αν κάνει κάτι λάθος ή αν είναι εγγενές πρόβλημα αυτών μοντέλων. Είδα ότι υπάρχουν (πολύ ακριβότερα) μοντέλα ατμοποιητών με κεραμικό φιτίλι και ίσως αυτά είναι η καλύτερη επιλογή;
 

D

Deleted member 23222

Guest
Άτμιζα για μήνες με ψευτομοντάκι (το έκοψα γιατί βλακωδώς φοβήθηκα από άσχετο γεγονός που το απέδωσα στο άτμισμα)...
Αυτό που εγώ συνηδειτοποίησα καθώς σταδιακά έφτασα να ατμίζω μηδενική νικοτίνη (μέντα --> μαμάει!!!) είναι πως όσο μείωνα νικοτίνη τόσο πιο τούμπανο μοντάκι ήθελα.
Αντικαθιστούσα δλδ το "μπαμ" που έσκαγε η νικοτίνη με το "μπαμ" που έσκαγε τον ατμό η συσκευή.

Αν το ξανάρχιζα (που θα το κάνω δλδ) θα έπαιρνα κατευθείαν τουμπανάτη συσκευή μια και καλή και θα ξεκινούσα άτμισμα από 8ρα και θα έπεφτα σταδιακά αλλά γρήγορα.

Κάτι Οδυσσέες ρε παιδιά και τέτοια, παίζουν ακόμα;

Ανάθεμα με κι αν κατάλαβα τίποτα...
Αλλά μάλλον θα το δοκιμάσω...
Έχω φράξει από το Marlboro...δυστυχώς έχω σιχαθεί μόνο τον βήχα...αλλά θα προσπαθήσω.
Έχει ο θεός...
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
evod ,ce5 ειναι οι απλοι,τυχαινει μερικοι να εχουν διαροες προς την μπαταρια,παρε καμια vivi nova ,
τα ακριβα μοντελα(επισκευασιμοι)με κεραμικα,φυτιλια η με mesh,ειναι για προχωρημενους,(χαιενταδες), εχουν περισσοτερη δουλεια,αλλα με αποτελεσμα να εχουν μεγαλη διαφορα απο τους απλους ετοιμους.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Υπάρχει κάτι εύκολο, χωρίς αρώματα και μαζεμένο να πάρω στην Ελλάδα;
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Αξίζει να σημειωθεί πως το καινούριο τοπίο που διαμορφώνεται, είναι βέβαιο πως θα επιτρέψει ακόμα μεγαλύτερη εξωστρέφεια από τις εταιρείες του κλάδου, ενώ σύμφωνα με έγκυρους αναλυτές, την επόμενη δεκαετία το ηλεκτρονικό τσιγάρο θα ξεπεράσει σε τζίρο εκείνον του συμβατικού που ανέρχεται ετησίως στα 700 δισ. ευρώ ετησίως.
Εάν το πάρει χαμπάρι ο Στουρνάρας.... βλέπω να βάζει και εκεί φόρους...:D
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top