Ηχεία Αυτοκινήτου 6x9"

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
9

Που κολλάνε τα jbl; 4 ζεύγη 6.5" εννοούσα... Επίσης και τα jbl των 2.5ωμ που λες αν τα συνδέσεις σωστά δεν θα πάθει τπτ κανένας
ικανό σε έχω να μας πεις τώρα να τα σύνδεση αν δυο σε σειρά και ανά δυο παράλληλα.

άστο μεγάλε δεν το έχεις.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
ικανό σε έχω να μας πεις τώρα να τα σύνδεση αν δυο σε σειρά και ανά δυο παράλληλα.

άστο μεγάλε δεν το έχεις.
μπράβο σου που το χεις εσύ
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.898
Reaction score
12.513
:)

@ziaba, η πρότασή σου ίσως έβρσκε πρόσφορο έδαφος σε περιπτώσεις όπου ασχολούνται (όχι πολύ σοβαρά) με το SPL, ήτοι την προσπάθεια επίτευξης μεγάλης ηχητικής έντασης. Ωστόσο οι συμβουλές που προσπαθούμε να δώσουμε εδώ προσανατολίζονται στην ποιοτική πλευρά του ήχου. Ως εκ τούτου, η πρόταση για 4 ζεύγη midbass δεν έχει καμία βάση, αποτελεί δε δυνητικά προβληματική συνδεσμολογία και πιθανότητα σφάλματος/βλάβης.

Εάν δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς για ποιο λόγο αναφέρω τα άνωθι, τότε θα πρότεινα πολύ διάβασμα.

(σα γιατρού λόγια ακούγονται αυτά, τώρα που τα διαβάζω πάλι - να με συμπαθάτε)...
 


Μηνύματα
271
Reaction score
127
:)

@ziaba, η πρότασή σου ίσως έβρσκε πρόσφορο έδαφος σε περιπτώσεις όπου ασχολούνται (όχι πολύ σοβαρά) με το SPL, ήτοι την προσπάθεια επίτευξης μεγάλης ηχητικής έντασης. Ωστόσο οι συμβουλές που προσπαθούμε να δώσουμε εδώ προσανατολίζονται στην ποιοτική πλευρά του ήχου. Ως εκ τούτου, η πρόταση για 4 ζεύγη midbass δεν έχει καμία βάση, αποτελεί δε δυνητικά προβληματική συνδεσμολογία και πιθανότητα σφάλματος/βλάβης.

Εάν δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς για ποιο λόγο αναφέρω τα άνωθι, τότε θα πρότεινα πολύ διάβασμα.

(σα γιατρού λόγια ακούγονται αυτά, τώρα που τα διαβάζω πάλι - να με συμπαθάτε)...
Είπα σηκώνει 4 ζεύγη lol διαβάστε και λίγο τι γράφω
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Είπα σηκώνει 4 ζεύγη lol διαβάστε και λίγο τι γράφω
περιμένουμε τα φωτα σου γιατί το μονο που έγραψες είναι που θα τα βάλει όχι πως θα τα σύνδεση
 


Μηνύματα
271
Reaction score
127
Είναι λάθος όπως και να'χει lol.
Ενώ οι άλλες προτάσεις όπως να ξεσυνδέσει τα tweeter, να παίζουν μόνο μπάσο τα οβάλ κλπ ήταν σωστές; εντωμεταξύ ο ts παίζει τα μπροστινά 6.5" από ράδιο τα πίσω 6"Χ9" από ενισχυτή όλα καλά εδώ δηλ; πείραξε ΜΟΝΟ η δίκη μου άποψή για 3 ολόιδια μεγάφωνα ανά κανάλι; Ωραία!
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.898
Reaction score
12.513
Μάστορά μου, μην τα αλλάζεις τώρα.

Αυτό:
Ότι έκανες καλά έκανες πάντως η γνώμη μου αν πετούσες 3 ίδια ζεύγη 6.5" (μπρος, πίσω πόρτες + εταζερα) πανω στον ενησχυτη σου θα χει καλύτερο αποτέλεσμα
Δεν είναι καθόλου το ίδιο με αυτό:
πείραξε ΜΟΝΟ η δίκη μου άποψή για 3 ολόιδια μεγάφωνα ανά κανάλι; Ωραία!
Επίσης:
Ενώ οι άλλες προτάσεις όπως να ξεσυνδέσει τα tweeter, να παίζουν μόνο μπάσο τα οβάλ κλπ ήταν σωστές;
Για το συγκεκριμένο που θέλει, ναι. Ξαναλέω, μην κρίνεις βάσει δεδομένων SPL.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
αν πετούσες 3 ίδια ζεύγη 6.5" (μπρος, πίσω πόρτες + εταζερα)
4 ζεύγη 6.5" εννοούσα.
Άλλο εννοείς και άλλο γράφεις.




Ενώ οι άλλες προτάσεις όπως να ξεσυνδέσει τα tweeter, να παίζουν μόνο μπάσο τα οβάλ κλπ ήταν σωστές;
Γιατί δεν είναι σωστό?
Αν μπορούσε στην εταζέρα να βάλει δυο 8'' woofers κι αυτό είναι λάθος?
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.898
Reaction score
12.513
Μα τι λέμε τώρα, είναι δυνατόν εν έτει 2020 να συνδέουμε παράλληλα ή σε σειρά, σετ ηχείων?
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ενώ οι άλλες προτάσεις όπως να ξεσυνδέσει τα tweeter, να παίζουν μόνο μπάσο τα οβάλ κλπ ήταν σωστές; εντωμεταξύ ο ts παίζει τα μπροστινά 6.5" από ράδιο τα πίσω 6"Χ9" από ενισχυτή όλα καλά εδώ δηλ; πείραξε ΜΟΝΟ η δίκη μου άποψή για 3 ολόιδια μεγάφωνα ανά κανάλι; Ωραία!

το να ξεσυνδεση τα tweeter είναι σωστό. μετά μας είπε ότι δεν έχει ενισχυτή μπροστά πράγμα που εγώ θεωρώ λάθος και του το είπα και σε ΠΜ.

αυτό που έγραψες εσύ είναι λάθος με οποιοδήποτε τρόπο.αν τα συνδέσεις όλα παράλληλα θα κάψεις τον ενισχυτή ενώ αν τα συνδέσεις με το τρόπο που περιέγραψα παραπάνω δεν θα καούν μεν αλλα θα παίζουν χαλια.

δεν συνδέεις ηχεία σε σειρά ποτε μονο woofer.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Άλλο εννοείς και άλλο γράφεις.






Γιατί δεν είναι σωστό?
Αν μπορούσε στην εταζέρα να βάλει δυο 8'' woofers κι αυτό είναι λάθος?
Διάβασε τι γράφω ... Οταν αναφέρομαι για 3 ζεύγη ήταν πρόταση για τον ts οταν απαντάω για 4 ζεύγη είναι το τι σηκώνει ο ενισχυτης δυο διαφορετικές συζητήσεις ...
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Άλλο εννοείς και άλλο γράφεις.






Γιατί δεν είναι σωστό?
Αν μπορούσε στην εταζέρα να βάλει δυο 8'' woofers κι αυτό είναι λάθος?
Midbass (οβάλ στην περίπτωση μας) σε συχνότητες subwoofer ναι πολύ σωστό ... Για 8" που λες δεν θα τα λάθος ... Θα ταν λάθος αν πετούσε 8" και 6.5" πάνω στο ίδιο κανάλι για αυτό και πρότεινα 3 6.5" ίδια να μπούνε στο ίδιο κανάλι
Μα τι λέμε τώρα, είναι δυνατόν εν έτει 2020 να συνδέουμε παράλληλα ή σε σειρά, σετ ηχείων?
Ναι όντως δεν είναι sq δεν έχουμε όλοι πτυχίο στο βιολί ούτε φεύγουμε στο βουνό κλείνουμε τις πόρτες για να ακούσουμε τον Τσαϊκόφσκι
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Ναι όντως δεν είναι sq δεν έχουμε όλοι πτυχίο στο βιολί ούτε φεύγουμε στο βουνό κλείνουμε τις πόρτες για να ακούσουμε τον Τσαϊκόφσκι
Ok.
Όταν κάποιος ρωτήσει για 4 beyma σε κάθε πόρτα, τα ξαναλέμε...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ναι όντως δεν είναι sq δεν έχουμε όλοι πτυχίο στο βιολί ούτε φεύγουμε στο βουνό κλείνουμε τις πόρτες για να ακούσουμε τον Τσαϊκόφσκι
τώρα συνενοηθηκαμε αλλα ο άνθρωπος θελει να ακουει μουσική όχι να ακούνε μουσική οι περαστικοί ούτε να λες ότι θα παίξει καλύτερα χειρότερα αλλα πιο δυνατά θα παίξει.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.898
Reaction score
12.513
για αυτό και πρότεινα 3 6.5" ίδια να μπούνε στο ίδιο κανάλι
... που είναι λάθος πρόταση σε κάθε περίπτωση. Με ή χωρίς πτυχίο στο βιολί. :rolleyes:
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
... που είναι λάθος πρόταση σε κάθε περίπτωση. Με ή χωρίς πτυχίο στο βιολί. :rolleyes:
τότε πως να πετύχει χαμηλές χωρίς sub κιόλας? επίσης θέλω να εξηγήσεις γιατί είμαι λάθος
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.586
Μηνύματα
2.865.010
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top