Ηχεία Δαπέδου για 5.1

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Είναι η συχνότητα πάνω από την οποία στέλνει στους δορυφόρους. Απορώ γιατί έχει μόνο δύο θέσεις, αλλά ακόμα κι έτσι είναι πολύ χρήσιμο.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Άρα να τα βάλω και τα 2 στο 80 ?
20 τετραγωνικα με ηχεια b&w dm302.δηλαδή φτωχά στο μπάσο
 

TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Αν τα 302 δεν είναι συνδεδεμένα στο sub δεν παίζει ρόλο που θα το βάλεις.
 


TGD

Μηνύματα
6.982
Reaction score
7.065
Αν κατάλαβα καλά, από τον πολυκάναλο ενισχυτή φεύγει ένα RCA καλώδιο που καταλήγει στο LFE IN του Velodyne. Την ρύθμιση του βαθυπερατού crossover για το sub θα την κάνει επίσης ο ενισχυτής home cinema. Λογικά το Audyssey θα τα κάνει όλα αυτόματα, οπότε το Velodyne θα το γυρίσεις στο DIRECT. Αν το crossover το ρυθμίσεις στο sub κι όχι στον ενισχυτή, τότε το 80 είναι καλό για αρχή, αλλά θα θέλει αρκετό ψάξιμο. Προσοχή στην ένταση, γιατί θα ρυθμίζεται και στο sub και στον ενισχυτή!
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Kαλημερίζω και πάλι την παρέα. Το home cinema ολοκληρώθηκε και αφού αγοράσω τις βάσεις για τα μπροστινά θα ανεβάσω φωτογραφίες. (προς το παρόν τα ηχεία στηρίζονται σε τούβλα)
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Το σαμπ τόσο κοντά στο καλοριφέρ; Μήπως στην άλλη πλευρά;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
b&w dm302 ❤
ακομα τα 'χω και παιζουν με τον οντιολαμπ
απο το μακρινο 96 (97 ?)
νομιζω τα 'χα αγορασει (καινουρια) 36 χιλιαρικα ... :roflmao:
:drinks:
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Το σαμπ τόσο κοντά στο καλοριφέρ; Μήπως στην άλλη πλευρά;
Απο την αλλη μερια ειναι πισω απο τον καναπε..υπαρχει καναπες που δεν φαινεται στην φωτογραφια. Προς το παρον εκει..ισως γινουν αλλαγες τον χειμωνα
Για βασεις πηρα τις edifier ..πραγματικα αριστουργημα οι βασεις με προοπτικες να παρει αλλο ηχειο στο μελλον. Οτιδηποτε αλλο στα ιδια λεφτα ηταν απαισιο, οσα ειδα (στα ματια μου),
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Οπως υποσχεθηκα. Το 1ο μου χομ θιατερ. Ελπιζω να σας αρεσει
Το ταξίδι αξίζει ίσως και περισσότερο απο τον προορισμό. Να το χαρείς ! Να ξέρεις πάντως οτι το τετράγωνο μαύρο κουτί που έχεις κάτω δεξιά στη 3η φωτογραφία θα αποκτήσει ψυχολογικά απο τη μοναξιά 😁

Αμεσα πρέπει να του βρεις σύντροφιά !
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Σας ευχαριστώ όλους. Θέλω μια βοήθεια εδώ όμως γιατί παίζει ασχετοσύνη Τα ηχεία τα έβαλα small όπως όλοι μου είπαν. (Το audyssey το δοκίμασα και δεν μου έκανε προσωπικά) Τι βάζω σε όλα αυτά? Απόσταση ακρόασης 2,5 μέτρα και χώρος 20 τετραγωνικά αν βοηθάει αυτό
 

Attachments





Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλησπέρα και πάλι με μια ερώτηση. Σε έναν δικάναλο (γιατί υπάρχει σαν πλάνο) μπορώ να βάλω subwoofer στο preout? Και τι γίνεται με αυτήν την γεφύρωση? Γιατί έχω δει και άλλα χωρίς γεφύρωση που λογικά εκεί μπορώ να το βάλω..εδώ όμως?
ENIΣΧΥΤΗΣ.png
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλησπέρα και πάλι με μια ερώτηση. Σε έναν δικάναλο (γιατί υπάρχει σαν πλάνο) μπορώ να βάλω subwoofer στο preout? Και τι γίνεται με αυτήν την γεφύρωση? Γιατί έχω δει και άλλα χωρίς γεφύρωση που λογικά εκεί μπορώ να το βάλω..εδώ όμως?
View attachment 259739
Εδώ είσαι άρχοντας!

Από το pre out πας στο sub
και από τις κροσαρισμένες εξόδους του sub για τους δορυφόρους
ξαναγυρίζεις στο main in.

Μιλάω για ενεργο sub με εξόδους για τα δορυφορίδια...
κάτι τέτοιο δηλαδή:

1659810192685.png
 


Μηνύματα
75
Reaction score
61
Έχετε να προτείνετε κάποιον ενισχυτή 2καναλο για τα b&w 706 s2? Και (γιατί όχι) μεταχειρισμένο. Έχω βρει τον cambridge audio 840a v2 και κάποια άλλα μοντέλα cambridge audio πιο καινούρια. Ή καναν marantz? Τι λέτε?
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top