Ηχεία Δαπέδου για 5.1

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Καλορίζικα και καλοάκουστα τα 706, μπορείς να τα συνδυάσεις με Rotel, Nad, Naim, Musical fidelity, Cambridge αλλά θα σου πρότεινα και τον Yamaha R-N803 είναι αξιοπρεπές μηχάνημα για τα λεφτά του και έχει πάρει και βραβείο EISA.
Μέχρι πόσο είναι το χρηματικό όριο ?
 


Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλημέρα. Στα χρήματα που μπορώ να δώσω έχω δει τον cambridge audio rxa 85. Δεν μπορώνα φτάσω ενισχυτές των 800-1000+ ευρώ. Θα δω πραγματικά μεγάλη διαφορά με τον denon avr s660h σε δικάναλη ακρόαση? (Θα τον κρατήσω και αυτόν φυσικά για home cinema και σκέφτομαι να βάλω ενα switcher για αλλαγή ενισχυτών, αν θέλω να ακούσω μουσική ή να δω ταινία) Ποιά είναι η αποψή σας για το σκεπτικό μου?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα,
Ο Denon είναι πολυκάναλος ενώ ο Cambridge δικάναλος σίγουρα θα έχουν μία ακουστική διαφορά, δε ξέρω αν θα τη καταλάβεις, αλλά και σαν προέλευση ενισχυτές άλλος ήχος ο Αγγλικός και άλλος ο Γιαπωνέζικος.
Αυτό που σκέφτεσαι το είχα κάνει και εγώ με ένα Dynavox amp-s αλλά ο ήχος έγινε χειρότερος ειδικά από τον δικάναλο που περίμενα καλύτερο ήχο.
Πάρε καλύτερα ένα καλό δικάναλο τελικό όταν θα έχεις και το απαιτούμενο χρηματικό ποσό, και ενισχυτή να αλλάξεις στο μέλλον δε πάει χαμένος.
Η άποψή μου.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Καλημέρα. Στα χρήματα που μπορώ να δώσω έχω δει τον cambridge audio rxa 85. Δεν μπορώνα φτάσω ενισχυτές των 800-1000+ ευρώ. Θα δω πραγματικά μεγάλη διαφορά με τον denon avr s660h σε δικάναλη ακρόαση? (Θα τον κρατήσω και αυτόν φυσικά για home cinema και σκέφτομαι να βάλω ενα switcher για αλλαγή ενισχυτών, αν θέλω να ακούσω μουσική ή να δω ταινία) Ποιά είναι η αποψή σας για το σκεπτικό μου?
Την υπεροχή του δικάναλου στην ακρόαση μουσικής είναι πολύ πιθανό να μην την καταλάβεις ακουστικά.

Συμφέρον σου είναι να κρατήσεις το ντένον και για μουσική.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Οπότε καλύτερα να παραμείνω με τον denon, ο οποίος δεν παίρνει τελικό πάνω. Αν κάνω υπομονή όσο χρειάζεται και να έπαιρνα εναν rotel a14(σε 1+ χρόνο) για παράδειγμα εκεί αλλάζει πολύ το πράγμα?
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Οπότε καλύτερα να παραμείνω με τον denon, ο οποίος δεν παίρνει τελικό πάνω. Αν κάνω υπομονή όσο χρειάζεται και να έπαιρνα εναν rotel a14(σε 1+ χρόνο) για παράδειγμα εκεί αλλάζει πολύ το πράγμα?
Αλλάζει όντως πολύ το πράγμα, στην τιμή....
 





Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
H αμέσως επόμενη κίνησή μου και σε βάθος χρόνου ο δικάναλος.
Καλύτερα σε βάθος χρόνου να αναβαθμίσεις τον AV που έχεις τώρα σε κάποιο μοντέλο που να διαθέτει εξόδους pre-out και κατά προτιμιση να έχει και dirac (βλέπε Denon AVR 3800H) να ξεμπερδευεις με το θέμα. Με τα δε καλώδια το μόνο που χρειάζεται είναι ένα σετ αξιοπρεπή οικονομικά καλής ποιότητας καλώδια των 3-6ευρω το μέτρο το πολύ (βλέπε belden)
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλύτερα σε βάθος χρόνου να αναβαθμίσεις τον AV που έχεις τώρα σε κάποιο μοντέλο που να διαθέτει εξόδους pre-out και κατά προτιμιση να έχει και dirac (βλέπε Denon AVR 3800H) να ξεμπερδευεις με το θέμα. Με τα δε καλώδια το μόνο που χρειάζεται είναι ένα σετ αξιοπρεπή οικονομικά καλής ποιότητας καλώδια των 3-6ευρω το μέτρο το πολύ (βλέπε belden)
Μάλλον σε καθαρό δικάναλο.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
61
Καλησπεριζω το φορουμ και παλι. Εγιναν αναβαθμισεις στο διαστημα που μας περασε και επιτελους τα ηχεια ηρθαν!!!!
View attachment 263100
Πιστευετε θα αξιζε να βαλω το σαμπ αριστερα απο το δεξι ηχειο και να παω το δεξι τελειως δεξια και το αριστερο πιο αριστερα? Δηλαδη να μπει αναμεσα το σαμπ?? Τι λετε??
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα σου,
Μη παιδεύεσαι αν θα είναι καλύτερα η όχι, να αλλάξεις και θέση στα ηχεία και αν δε σου αρέσει το αποτέλεσμα, για αυτό
........... πάρε ένα δεύτερο. ;)
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Πιστευετε θα αξιζε να βαλω το σαμπ αριστερα απο το δεξι ηχειο και να παω το δεξι τελειως δεξια και το αριστερο πιο αριστερα? Δηλαδη να μπει αναμεσα το σαμπ?? Τι λετε??
Με τα subwoofer οι εξ αποστασεως συμβουλες λενε οτι το πρωτο παει στη γωνια. Ομως καθε δωματιο ειναι διαφορετικο και η σωστη θεση βρισκεται μονο κατοπιν εντατικων και επιπονων δοκιμων. Με απλα λογια, κανεις δεν ειναι σε θεση να σου πει αν καποια συγκεκριμενη μετατοπιση του subwoofer θα εχει συγκεκριμενο καλυτερο αποτελεσμα. Αυτο μπορεις να το δεις μονο μονος σου με δοκιμες.
Η πιο ευκολη λυση για λιγοτερα προβληματα ειναι αρχικα η τοποθετηση δευτερου subwoofer.
To δευτερο subwoofer θα βοηθησει στην εξομαλυνση των room modes και θα μειωσει και την παραμορφωση σε υψηλες σταθμες (αφου πλεον για την ιδια σταθμη θα χρειαζεται το 1/4 της ισχυος).
Το δευτερο subwoofer ΔΕΝ ειναι απαραιτητο να ειναι ιδιο με το πρωτο. Καλο ειναι ομως να κατεβαινει το ιδιο χαμηλα με το πρωτο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top