Ηχεία...άσωτα

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το εορτολόγιο αναγράφει του Ασώτου,σε αντιπαραβολή όμως με τον Βιβλικό χαρακτήρα λέω να παρουσιαστούν μέσα από αυτό το νήμα ηχεία...που δεν θα εξιλεώνονταν με τίποτα.Μοντέλα για τα οποία δεν θα χρειαζόταν καν να μελετηθεί διαθέσιμο spinorama,αφού η αστοχία θα ήταν χαραγμένη ήδη από την on-axis απόκριση και τις δέσμες off-axis (οριζόντια-κατακόρυφη) όπως παρουσιάζονται στις δημοσιευμένες μετρήσεις του Stereophile,με την παράθεση στις παραστάσεις ν'ακολουθεί την προαναφερθείσα σειιρά...

Εκκίνηση ΄΄τιμής ένεκεν΄΄ με τα B&W 805d3:
1645377864357.png

1645377485215.png

1645377522964.png

1645377546135.png

Στις χαμηλές παρθένα και στις υψηλές...τρένα.

Τι κάνει αυτές τις επιδόσεις τόσο απογοητευτικές ώστε να ξεκινάμε με αυτό ειδικά το μοντέλο; Το γεγονός ότι ο πρόγονός του 805 Νautilus είχε πριν δύο ολόκληρες δεκαετίες πολύ καλύτερες επιδόσεις:
1645377957995.png

1645378017349.png

1645378032461.png

1645378045203.png



Έχουμε δηλαδή να κάνουμε με Research & Development που ακολουθεί...ανάδρομη φορά. :sneaky:
Εννοείται ότι κάθε σχολιασμός είτε πάνω στα μοντέλα,είτε πάνω στα σχόλια του υποφαινομένου ή προσθήκη άσωτων ηχείων κατά την κρίση των συμμετεχόντων θα είναι ευσπρόσδεκτα....
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ω ρε παιχτουρα, βιενδαμπλεξιοχρέπιον το αναξιοπρεπές. Μια κατηγορία μόνη της είναι αυτή η φίρμα. 😜

Πρόσθεσε το 607 σου 2 για αρχή..
Ανιβερσαρι οφ ε μέρντερ..

1645393500397.png


Bowers & Wilkins 607 S2 Anniversary Edition Frequency Response Measurement.png


Για το τζάκι.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Audio Note AN-E Lexus Signature...Στην κορυφή τοποθετημένο το περίβλημα για το εξωτερικό κρος...Σπέσιαλ υλικά και δε συμμαζεύεται...8ιντσο midbass...
1645394301983.png

1645394333432.png

1645394351955.png

1645394370196.png


Η μεγάλη των...άμπασων σχολή,με υποχώρηση από τα 250 Hz και κατηφορική κλίση καμπύλης στο ανάποδο άκρο του φάσματος...Μπορεί κάποιος να σκεφτεί ότι η απόκριση δεν μοιάζει και τόσο τραγική,αφού με EQ που θα κούρευε λίγο την πλαγιά από 200 ως 1000 Hz θα έστρωνε κάπως...Η απόκριση off-axis όμως θα γινόταν πιο ανώμαλη...

Επόμενο σχέδιο το κόλλημα σε τοίχο - ή καλύτερα γωνία - για τόνωση από κέρδος χώρου στις πρώτες οκτάβες...
Υποσχόμενη μέθοδος ,μέχρις ότου είδα τη μέση απόκριση ομαλοποιημένη κατά 1/6 οκτάβας στο χώρο ακρόασης του μακαρίτη Art Dudley (μπλε καμπύλη το Audio Note,με την κόκκινη ανήκουσα σε άλλο ηχείο-τεφαρίκι)
1645395605985.png

Τρίτη και τέταρτη οκτάβα υπό καθεστώς...silver alert. :roflmao:
Προφανώς θα το οδηγούσε με λυχνιακούς τελικούς,αφήνοντας σε ιδιορρυθμούς χώρου την ενέργεια στις δύο πρώτες οκτάβες
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Κουφαλίτσες για να μην με πληγώσει κανείς τα βάζω από μόνος μου.. :fuckyou:

1116506-da402f1a-spendor-sp1-speaker-bbc-classic-british-audiophile.jpg


Δεν έχω μετρήσεις να βάλω (και να είχα δεν θα τις καταλάβαινα :rolleyes:), αλλά αφού τα λέτε κουδουνίστρες αυτομαστιγώνομαι να τελειώνουμε.. ;)

Εμένα μ' αρέσουν..

1-0

:biggrin:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κουφαλίτσες για να μην με πληγώσει κανείς τα βάζω από μόνος μου.. :fuckyou:

View attachment 241245

Δεν έχω μετρήσεις να βάλω (και να είχα δεν θα τις καταλάβαινα :rolleyes:), αλλά αφού τα λέτε κουδουνίστρες αυτομαστιγώνομαι να τελειώνουμε.. ;)

Εμένα μ' αρέσουν..

1-0

:biggrin:
Χωρίς αδιάσειστα στοιχεία δεν πρόκειται να καταδικαστεί μοντέλο ηχείου - από τον υποφαινόμενο τουλάχιστον...

Για το SP1 δεν εντόπισα στοιχεία...Πάντως μια βελτιωμένη έκδοση του προκατόχου vintage μοντέλου Spendor δια χειρός Troels Gravesen δεν έχει και τόσο καταδικαστικές επιδόσεις:
Παλαιά δοκιμή με μετρήσεις για σύγκριση:
1645425584179.png


Ζητείται και σύντομο σχόλιο με τα λόγια του μέλους που ποστάρει το καταδικαστέο μοντέλο...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δεν έχω μετρήσεις να βάλω (και να είχα δεν θα τις καταλάβαινα :rolleyes:), αλλά αφού τα λέτε κουδουνίστρες αυτομαστιγώνομαι να τελειώνουμε.. ;)
Μην είσαι ισοπεδωτικός. Κουδουνιστρες είναι τα Harbeth. Αυτά είναι ψαροκασέλες! :p
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εδώ όλα μαζι. Καλά και ψαροκασέλες.
Παστρικά και συμμαζεμένα !

Χαζεύω και ξερογλύφομαι

Η καταδίκη σ'ένα ΄΄άσωτο΄΄ ηχείο έχει ως βάση την παραδοχή ότι οι αποκρίσεις συχνότητας on & off-axis θα έχουν τόσο κραυγαλέες ανισορροπίες ώστε να μην άξιζε καν κόπος έρευνας σε παραστάσεις spinorama...Εξάλλου διάφορα μοντέλα που έχω κατά νου μπορεί να μην περιέχονται στους ανωτέρω συνδέσμους...
Ζητείται σύντομο - τουλάχιστον - σχόλιο από το ίδιο το μέλος που δημοσιεύει καταδικαστέο μοντέλο για να μας δείξει ότι έχει εμπεδώσει τα κριτήρια και δεν κάνει σκέτη αντιγραφή συνδέσμων.Άμα δε κάποιος θέλει να επεκταθεί, ευπρόσδεκτον. :sneaky:
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Ζητείται σύντομο - τουλάχιστον - σχόλιο από το ίδιο το μέλος που δημοσιεύει καταδικαστέο μοντέλο για να μας δείξει ότι έχει εμπεδώσει τα κριτήρια και δεν κάνει σκέτη αντιγραφή συνδέσμων.Άμα δε κάποιος θέλει να επεκταθεί, ευπρόσδεκτον.
Λίγη υπομονή μέχρι τον Ιούνιο, να τελειώσω το διδακτορικό μου. Τώρα, αν αυτό είναι προϋπόθεση, να το ξέρω να μην ξαναποστάρω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λίγη υπομονή μέχρι τον Ιούνιο, να τελειώσω το διδακτορικό μου. Τώρα, αν αυτό είναι προϋπόθεση, να το ξέρω να μην ξαναποστάρω.
Εάν τα ελαττώματα είναι εξόφθαλμα σε παραστάσεις τόσο στοιχειώδεις όπως αποκρίσεις συχνότητας,τότε δεν χρειάζεται εξεζητημένη γνώση,ιδίως για όποιον δείχνει να έχει παρακολουθήσει όλα τα σχετικά θέματα στο παρόν forum... :sneaky:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Λίγη υπομονή μέχρι τον Ιούνιο, να τελειώσω το διδακτορικό μου. Τώρα, αν αυτό είναι προϋπόθεση, να το ξέρω να μην ξαναποστάρω.
Φέρε το χαρτί και τα λέμε.. :p

Κύριε κύριε κύριε, να πω εγώ για το μαγκ;

(σηκώνω χέρι)
Αφού θα το πεις τι ρωτάς?
Ξεκίνα.. :rolleyes:

274468276_10227043048250114_8386634334853682897_n.jpg

(απλανές, βαριεστημένο βλέμμα)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αφού θα το πεις τι ρωτάς
Αν και καθήμενος, ορθώς εμιλησες. 😂

Άμα δε κάποιος θέλει να επεκταθεί, ευπρόσδεκτον.

Γιεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.

Το λοιπόν, συμφωνώ με τον αμίρ πως το εν λόγω αμπασο παραβάν αποτελεί απλώς ένα γόρδιο δεσμό για τον κακόμοιρο χρήστη, είναι ένα προβληματικό δημιούργημα, αντάξιο φτυσιματος και χρήσης ως προσαναμμα στο τζακι ώστε μετά να ρίξεις άλλα κούτσουρα, στυλ χρεπονταμπλιεγιου και οντιο-χρεπο-νόουτ.

Ωστόσο, το ζήτημα είναι πιο βαθύ για να το ξεπεράσουμε έτσι χαλαρά.

Το ζήτημα είναι ξεκάθαρα οικονομικό.

Το εν λόγω πάνελ, είναι κυριολεκτικά μια σταλιά, και λόγω μεγέθους και μόνο, τον κόβω φέτες πως δε βγάζει Μπάσο, δεν έπρεπε να το παράγουν. Αλλά έπρεπε να βγάλουν ένα φτηνό ηχείο στην αγορά, ε το έβγαλαν. Ε, δε παιζ.

Ταυτόχρονα, όπως βλέπετε στα εξαιρετικά διαγράμματα του αμίρ, το εν λόγω δημιούργημα δεν παίζει τίποτα οφ αξις στον κατακόρυφο άξονα, το οποίο ναι μεν είναι εξαιρετικά χρήσιμο, αλλά όχι για τόσο κοντό ηχείο. Δηλαδή, θα έπρεπε να τοποθετείται σε βάση ύψους μισού μέτρου, ή να είναι κάνα μέτρο ψηλότερο.

Μπορείτε βεβαίως να δείτε μια εξαιρετική απόκριση, πραγματικά άριστη, στις μεσαίες έως υψηλές.

Ωστόσο, στις ανώτερες υψηλές, είναι άθλιο. Διότι δεν έχει τουιτερ (ακα ριμπον) αλλά απλώς έχει ένα τεντωμένο σύρμα στην άκρη του πάνελ να παιζ μεσαιοπριμα. Όχι μάστορα, αυτό το πράμα μπορεί να παιζ μόνο μεσαία, στα πρίμα τα καν σαλάτα. Ή βάλε τουιτερ και καντο 3 δρόμων, ή καφτο το μπο@ρδελο. Αλλά άμα βάλεις τουιτερ γίνεται ακριβό.

Δηλαδή, μαγκ φτηνό δε παιζ.

Το θέμα είναι βαθύ οικονομικό θέμα.

Πρέπει να είναι μεγάλη η μεμβράνη, μεγάλου εμβαδού, για να βγάλει μπασο, κι όταν λέμε Μπάσο εννοούμε πακέτο με σαμπ, μοναχο του κανένα ηχείο δεν γίνεται να είναι.

Και χρειάζεται 3ο δρόμο, τουιτερ μεγάλε. Που πας χωρίς τουιτερ ξεβρακωτος στο δρόμο με τα πιατίνια οεο;

Στο επόμενο επεισόδιο, θα σας δείξω μερικά σημεία εξαιρετικής μετρητικης συμπεριφοράς του ανωτέρω τιποτενιου χρεποπαραβαν, σημεία όμως τόσο εξαιρετικά, που θα έπρεπε να τα ζηλεύουν όλα τα υπόλοιπα ηχεία του γνωστού συμπαντος. 😎
 
Last edited:



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αν και καθήμενος, ορθώς εμιλησες. 😂




Γιεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε.

Το λοιπόν, συμφωνώ με τον αμίρ πως το εν λόγω αμπασο παραβάν αποτελεί απλώς ένα γόρδιο δεσμό για τον κακόμοιρο χρήστη, είναι ένα προβληματικό δημιούργημα, αντάξιο φτυσιματος και χρήσης ως προσαναμμα στο τζακι ώστε μετά να ρίξεις άλλα κούτσουρα, στυλ χρεπονταμπλιεγιου και οντιο-χρεπο-νόουτ.

Ωστόσο, το ζήτημα είναι πιο βαθύ για να το ξεπεράσουμε έτσι χαλαρά.

Το ζήτημα είναι ξεκάθαρα οικονομικό.

Το εν λόγω πάνελ, είναι κυριολεκτικά μια σταλιά, και λόγω μεγέθους και μόνο, τον κόβω φέτες πως δε βγάζει Μπάσο, δεν έπρεπε να το παράγουν. Αλλά έπρεπε να βγάλουν ένα φτηνό ηχείο στην αγορά, ε το έβγαλαν. Ε, δε παιζ.

Ταυτόχρονα, όπως βλέπετε στα εξαιρετικά διαγράμματα του αμίρ, το εν λόγω δημιούργημα δεν παίζει τίποτα οφ αξις στον κατακόρυφο άξονα, το οποίο ναι μεν είναι εξαιρετικά χρήσιμο, αλλά όχι για τόσο κοντό ηχείο. Δηλαδή, θα έπρεπε να τοποθετείται σε βάση ύψους μισού μέτρου, ή να είναι κάνα μέτρο ψηλότερο.

Μπορείτε βεβαίως να δείτε μια εξαιρετική απόκριση, πραγματικά άριστη, στις μεσαίες έως υψηλές.

Ωστόσο, στις ανώτερες υψηλές, είναι άθλιο. Διότι δεν έχει τουιτερ (ακα ριμπον) αλλά απλώς έχει ένα τεντωμένο σύρμα στην άκρη του πάνελ να παιζ μεσαιοπριμα. Όχι μάστορα, αυτό το πράμα μπορεί να παιζ μόνο μεσαία, στα πρίμα τα καν σαλάτα. Ή βάλε τουιτερ και καντο 3 δρόμων, ή καφτο το μπο@ρδελο. Αλλά άμα βάλεις τουιτερ γίνεται ακριβό.

Δηλαδή, μαγκ φτηνό δε παιζ.

Το θέμα είναι βαθύ οικονομικό θέμα.

Πρέπει να είναι μεγάλη η μεμβράνη, μεγάλου εμβαδού, για να βγάλει μπασο, κι όταν λέμε Μπάσο εννοούμε πακέτο με σαμπ, μοναχο του κανένα ηχείο δεν γίνεται να είναι.

Και χρειάζεται 3ο δρόμο, τουιτερ μεγάλε. Που πας χωρίς τουιτερ ξεβρακωτος στο δρόμο με τα πιατίνια οεο;

Στο επόμενο επεισόδιο, θα σας δείξω μερικά σημεία εξαιρετικής μετρητικης συμπεριφοράς του ανωτέρω τιποτενιου χρεποπαραβαν, σημεία όμως τόσο εξαιρετικά, που θα έπρεπε να τα ζηλεύουν όλα τα υπόλοιπα ηχεία του γνωστού συμπαντος. 😎
Γιατί ρε γκρινιάζεις ?
Εσύ δεν έλεγες ότι τα πρίμα δεν χρειάζονται και να τα κόψουμε 10-20-30 db , να ησυχάσουμε από δαύτα?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top