Ηχεία και ενισχυτής


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
130 ίντσες με Bose; Μπα....

Τα έχω στο σαλόνι. Καλά είναι για παρέα και χαλαρές ακροάσεις, αλλά για hc τα ξεχνάς και πας σε κάτι πιο σοβαρό.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
γνώμη μου είναι να ''θυσιάσεις'' την εικόνα...που σιγά την θυσία...
αναλογία εικόνας-απόστασης θέασης στα ίδια θα είσαι πάνω κάτω
πρέπει να φέρεις τον καναπέ πιο κοντά...ώστε να κάνεις χώρο για ηχεία πίσω

αν είσαι κολλητά θα χάσεις πολλά σε ήχο αλλά θα έχεις και θέματα με τον συνολικό ήχο που θα ακούς
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι ν κΑνω και έχω μπερδευτεί, έχω ακούσει άλλους να μου λένε ότι ο 9400 είναι μονόδρομος , δεν έχει σχέση με benq 2700 και ότι θα πάθω πλάκα όταν τον δω και άλλοι ότι αξίζει να θυσιάσω την εικόνα και να πάω σε καλύτερο ήχο...

Όπως και ν έχει όμως δυστυχώς ο καναπές δεν γίνεται να έρθει πιο μπροστά πέρα από 50-60 πόντους . Όπως σας είπα το πλάτος του δωματίου είναι 4.80
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι ν κΑνω και έχω μπερδευτεί, έχω ακούσει άλλους να μου λένε ότι ο 9400 είναι μονόδρομος , δεν έχει σχέση με benq 2700 και ότι θα πάθω πλάκα όταν τον δω και άλλοι ότι αξίζει να θυσιάσω την εικόνα και να πάω σε καλύτερο ήχο...

Όπως και ν έχει όμως δυστυχώς ο καναπές δεν γίνεται να έρθει πιο μπροστά πέρα από 50-60 πόντους . Όπως σας είπα το πλάτος του δωματίου είναι 4.80
το πλάτος τι σχέση έχει με το να έρθει ο καναπές πιο κοντά?
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Tα μπέρδεψα. Το μήκος τότε ήθελα να γράψω. Το δωμάτιο όπως έγραψα πιο πριν είναι 4.80χ3.70
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
πρέπει όσο γίνεται να τοποθετήσεις τα ηχεία σε έναν νοητό κύκλο...όσο γίνεται

μην τρελαίνεσαι με τις ίντσες της εικόνας...αυτή πάει με την απόσταση...+το όποιο ζουμ διαθέτει το προβόλι...θα είσαι μια χαρά
το θέμα είναι να στήσεις σωστά τον ήχο...
δεν θα έχεις ζωηρή θέαση με φτωχό ήχο...


5.1.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Το θέμα δεν είναι να σου προτείνει κάποιος, αλλά ποιος πραγματικά είναι ο στόχος σου.
- Θέλεις ένα δωμάτιο να περνά ευχάριστα η ώρα χωρίς πολλά πολλά;
- θέλεις να επενδύσεις για το μέλλον ακόμα και αν χρειαστεί να πουλήσεις ότι αγόρασες ώστε να βγει ένα σωστό για τα δεδομένα του χώρου αποτέλεσμα;
- Είσαι διατεθειμένος να πας σταδιακά αν δεν σου βγάνει το bugdet;
- Είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις σε νέα πράγματα και να φύγεις από θεωρίες του παρελθόντος;


https://www.skroutz.gr/s/285064/Focal-Dome-5-1-Pack-Black.html#reviews
Αν πάω σε αυτό το σετ που είδα και μου αρέσει εξωτερικό θεωρείται αναβάθμιση?
Η θα κάνω κουταμάρα?
Ούτε για αστείο. Όπως επίσης και τα Bose Acoustimass 10.

έχω ακούσει άλλους να μου λένε ότι ο 9400 είναι μονόδρομος , δεν έχει σχέση με benq 2700 και ότι θα πάθω πλάκα όταν τον δω
Αυτό που σου λέει είναι ότι όπως όλοι οι προτζέκτορες έτσι και ο 9400 θέλει ρύθμιση. Πράγμα λίγο δύσκολο όπως καταλαβαίνουμε να γίνει εκεί που είσαι. Πόσο μάλλον να κάνεις ξανά κάποιες ρυθμίσεις στο μέλλον γιατί "χάνει". Δεν είπε ότι δεν είναι καλός. Είπε ότι δεν θα δεις αυτό που πλήρωσες. Για αυτό και σου προτείνει έναν τεχνολογίας DLP και όχι τον 9400.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
130 ίντσες με Bose; Μπα....

Τα έχω στο σαλόνι. Καλά είναι για παρέα και χαλαρές ακροάσεις, αλλά για hc τα ξεχνάς και πας σε κάτι πιο σοβαρό.
:thumbsup: έχεις δίκιο, αλλά ο Πάνος ζητάει κάτι οικονομικό κ μικρό, εδώ ήθελε τον demon 1500 πού Ούτε ο πιο πάνω ο 2500 δεν θα μπορεί να παίξει τα ακουστισμα 10, με ξέρεις ότι αν μας έλεγε προτείνετε μού ηχεία για τον χώρο μού τι θα τού πρότεινα........:tongue::laugh:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
@panos-corfu έχω μπερδευτεί. Λες ότι το πλάτος του δωματίου είναι 4,80 μέτρα και η οθόνη 130 ίντσες, δηλαδή το πολύ 2,90 μέτρα. Σε αυτή τη φωτογραφία


αποκλείεται το πλάτος να είναι 4,80 μέτρα.

Μήπως το πλάτος του δωματίου είναι 3,70 μέτρα και το μήκος του 4,80;
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
το πλατος ειχε γραψει οτι ειναι 370 καπου μπερδευτικε κ μετα το διορθωσε, αλλα ουτε 370 μου φαινεται.......
290 οθονη κενο δεξια κ αριστερα απο 30cm παμε 3,5 μετρα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.910
το πλατος ειχε γραψει οτι ειναι 370 καπου μπερδευτικε κ μετα το διορθωσε, αλλα ουτε 370 μου φαινεται.......
290 οθονη κενο δεξια κ αριστερα απο 30cm παμε 3,5 μετρα
Αν λοιπόν το πλάτος είναι 3,70 και το μήκος 4,80, πάει μια χαρά 7.1(.4) με τον καναπέ στα 3,20 - 3,40 μέτρα από την οθόνη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.875
Reaction score
77.475
Αν λοιπόν το πλάτος είναι 3,70 και το μήκος 4,80, πάει μια χαρά 7.1(.4) με τον καναπέ στα 3,20 - 3,40 μέτρα από την οθόνη.
ναι...αμέ...
μη σου πω ότι του περισσεύει χώρος και για ντουλάπες...:p:lolsign::lol:
 



Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ευχαριστω για την βοηθεια . το πλάτος είναι 3,70 και το μήκος 4,80, εγω ειχα μπερδευτει αρχικα και τα ειχα γραψει αναποδα.

Λοιπον εχω μπατζετ περιπου 2000 για ενισχυτή και ηχεια. Δεν εχω προβλημα να παρω και μτχ αν βρεθει κατι πολυ καλο στις αγγελιες , αλλα μεχρι χθες που κοιτουσα δεν ειδα κατι...

Μια αλλη ιδεα θα μπορουσε να ηταν αυτα που εχω ιδη τα crystal audio TX-T2 SE , να τα μεταφερω για πισω και για μπροστα να παρω κατι αρκετα καλο και δυνατο οπως πχ αυτο για κεντρικο https://www.skroutz.gr/s/6854128/Klipsch-RP-450C-Center-Speaker.html

και αυτα για μπροστα? https://www.skroutz.gr/s/16256708/Klipsch-RP-4000F.html


Τελος να αναφερω οτι SUB εχω το crystal audio system bass 10 , αυτο κανει?

Αντιγραφω απο crystal audio

Woofer 1x10"
Woofer Impedance (Ohm) 4
Woofer Sensitivity (dB/W/m) 93
Freq. Response (Hz) 20-160
Nominal Amplifier Power (Wrms) 170
Enclosure Type Bass Reflex
Auto Power On/Off
Phase Control (Normal or Reverse)
Dimensions (WxHxD mm) 340x505x435
Weight (kg) 19


High power, high sensitivity heavy construction 10" woofer.
170 Watt amplifier.
Down firing design for natural dispersion.
Tight and powerful bass.
Auto power on / off.
Reverse polarity switch.
Twin bass reflex ports.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
,φίλε μου δυστυχώς πρέπει να καταλάβεις ότι δυστηχως δεν φτάνουν
Πάρε τον 9400 να κλείσεις από εικόνα για 4-5 χρόνια αξιοπρεπώς .
Ξεκινά με τα ηχεία που έχεις κ πάρε μια τριάδα ακόμα εάν μπορείς ώστε να έχεις ένα αξιοπρεπές 7,1 με το σαμπ που έχεις
Αργότερα προσθέτεις κ άλλα ηχεία κ Σάμπ
Κάνεις δεν τα πήρε όλα με την μια
Μην τρελαίνεσαι
Αργά κ σταθερά βήματα
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
μα και εγω παραπανω αυτο εγραψα λιγο πολυ να μην τα παρω ολα . αντι να παρω τα πισω , να κρατησω αυτα που εχω να τα μεταφερω πισω και μπροστα (που ειναι και τα ηχεια που κανουν την περισσοτερη δουλεια στις ταινιες) να παρω τα klipsch , Και αργοτερα βαζω τα παλια για πουλημα και συμπληρωνω το συστημα. Δεν θα εχω ποιο καλη απόδοση ηχητικά ετσι?
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Εγώ δεν θα έμπλεκα ξανά με παθητικά η αλήθεια είναι.
Μπλέξιμο είναι.
Πάρε μια 5αδα από αυτά τα ενεργά που έχουν τώρα και καλύτερη τιμή
https://www.skroutz.gr/s/3364157/Yamaha-HS8.html
Σπρώξε την 3αδα που έχεις και πάρε ένα σαμπ ακομα.
Βάλε το μικρό στο πίσω μέρος του καναπέ και μπροστά το μεγάλο.
Βρες έναν ενισχυτή με preout και τελείωσες.
Δεν θα σου λείπει δύναμη, δεν θα υποδηγουνται τα ηχεία, θα έχεις χαμηλό άπλετο ακόμα και από τα ηχεία και όλα καλά.
Και είσαι και μέσα στο μπατζετ.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.397
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top