Ηχεία με... λαμπερά φωνητικά

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
σολο ηλεχτρικιας κιθαρας σε ροκ (σσ δεκτο το βρωμικο μπλουζ) = τον εκσορκιστη το εχεις δει... τετοιο πραμα...(οκ εδω υπερβαλω, μονο ως προς την εικονα, οχι στο περιεχομενο των σωθικων μου).
(brb, παω να κανω λιγο εμετουλη και μονο που το σκεφτηκα)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
μπορεις να αλλαξεις μουσικα ακουσματα, δεν φερνεις τη μουσικη στα μετρα σου, αλλα η μουσικη στα δικα της...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
σολο ηλεχτρικιας κιθαρας σε ροκ (σσ δεκτο το βρωμικο μπλουζ) = τον εκσορκιστη το εχεις δει... τετοιο πραμα...(οκ εδω υπερβαλω, μονο ως προς την εικονα, οχι στο περιεχομενο των σωθικων μου).
(brb, παω να κανω λιγο εμετουλη και μονο που το σκεφτηκα)
Παρακαλώ αυτά στο νήμα με τις μπάμιες.. :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...ολα τα θεματα μου ειναι συγκεντωμενα εκει -στο υπερφυσικο για τα αθρωπινα μετρα- ανιατο !! (και ειμαστε αρκετοι ετσι, απλα εγω το εχω σε τοσο εντονο βαθμο)
-κατα τα αλλα δεν εχω κανενα αλλο θεμα πουθενα με τιποτα , μικροθεματακια απο δω και απο εκει...κατι ψιλολογια.. ουτε καν αξια λογου..-
 
Last edited:



ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Αυτό το τελευταίο το γράφω προφανώς γενικά και όχι για τον ifievadam
Καμια πωληση δεν δυσκολευει απο εκφραση γνωμης, λαμβανεται βεβαια υπ' οψη απο τον ενδιαφερομενο, πιθανως επηρεαζει λιγο αλλα μονον αυτον που "μετραει" γνωμες. Αλλωστε δεν εκφρασθηκες αρνητικα για την ποιοτητα μα για το οικονομικο σκελος -για το οποιο συμφωνω!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
δεν εκφρασθηκες αρνητικα για την ποιοτητα
Δεν θα μπορούσα διότι κάποτε που είχα ακούσει μου άρεσαν πολύ, μάλιστα σκεφτόμουν να κάνω αγορά (μεταχειρισμένα).
Μετά πήρα.. τον δρόμο που πήρα και δεν κοίταξα ξανά πίσω.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Λοιπόν με τα Focal πρέπει να σας πω ότι ανανεώσαμε τη σχέση μας.

Η κάρτα ήχου μου έχει δικά της ρυθμιστικά η άτιμη και έχω τσιμπήσει τις φωνές και τα πρίμα των οποίων η απόδοση δεν έχει καμία σχέση με πριν! Ακούω επιτέλους υψηλές.

View attachment 273452

Είναι κάποιες ηχογραφήσεις που τις ακούω και λέω γουαου τι ηχειάρες έχω (youtube.com/watch?v=EbJpmwJUx3U) και κάποιες άλλες που τις θυμάμαι σαφώς καλύτερες στα ls3/5a (youtube.com/watch?v=Yi73iu-0a4w, youtube.com/watch?v=hBmSS8fDmek). Πιστεύω ότι αν αλλάξω ηχεία μπορεί να σταματήσουν να ακούγονται καλά αυτές που βρίσκω τώρα εξαιρετικές και να αρχίσουν να ακούγονται καλά άλλες. Τρέχα γύρευε. Όταν γίνει κάποια έκθεση θα πάω με στικάκι με ηχογραφήσεις που ξέρω και θα πρήξω κόσμο.

Τώρα από την κάρτα ήχου μου (https://gr.creative.com/p/sound-blaster/sound-blasterx-g6) το μόνο παράπονο είναι ένας μικρός βόμβος που ακούγεται όταν δεν παίζει τίποτα και πλησιάσω το αυτί μου (το παρατηρείς λίγο και χωρίς να πλησιάσεις αυτί). Άραγε θα φύγει αν την αλλάξω με ένα balanced dac? πχ Focusrite ίδιας πάνω κάτω αξίας (110 ευρώ). Θα έχει όμως driver με ρυθμιστικά; Ή θα πρέπει να βάλω Equalizer APO; Το οποίο θα έχει την ίδια επίδραση; Έχω δοκιμές να κάνω...
εδωσα λυση στο φυσημα των jbl305 αλλαζοντας την ευαισθησια στη πλατη των ηχειων
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Νια, όταν το έχεις τέρμα στο 10 φυσάνε περισσότερο. Όταν το έχεις στο 7, λιγότερο. Πιο κάτω, ακόμα πιο λίγο. Νόμιζα ότι αυτό το ήξεραν όλοι, δεν χρειαζόταν ειδική μνεία.
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Από τα γραφόμενα του φίλου εγώ δεν καταλαβαίνω πως μιλάει για φύσημα των ηχείων πάντως.. :whistling:

Για βόμβο μιλάει..
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είτε το βαφτίσετε(ουμε) ευαισθησία είτε ένταση, level, volume, gain, φωνή.... ΣΥΝΗΘΩΣ είναι ένα ποτενσιόμετρο στην αρχή (ή έστω στα πολύ πρώτα στάδια του εσωτερικού ενισχυτή) και το χαμήλωμα (ΑΝ φτάνει η ένταση από το προηγούμενο στάδιο - dac, pre, υπολογιστής ή ότι...) έχει το όφελος του καλύτερου συνολικά λόγου σήματος προς θόρυβο για τον απλούστατο λόγο πως ο θόρυβος (ο όποιος...) του προηγούμενου σταδίου ενισχύεται λιγότερο...
Αν το ίδιο το ηχείο έχει κάποιο θόρυβο (ΧΩΡΙΣ σύνδεση στην είσοδο) συνήθως δεν θα κάνει τίποτα καλύτερο...
Τα λέμε καιρό... δε φυσάνε όλα τα ηχεία.... η κακιά μας ρύθμιση ...φυσάει!
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Για αρχη ψαξε να δεις ποια ηχεια εχουν παρομοια αποκριση.

Tα Focal που εχεις τωρα View attachment 273112

View attachment 273113


Πιστευω πως τα Adam Τ5V αν και φτηνοτερα θα ηταν πιο κοντα στα γουστα σου.
Με τα Adam μάλλον θα σταματούσε να ακούει μουσική τελείως εκτός από τα φωνητικά.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top