Ηχείο Βάσης V. F. M.

vassilis1984

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
421
Reaction score
60
Απ: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Εξαιρετική δουλειά φίλε Πέτρο, τι υλικό χρησιμοποιηθηκε για τις καμπίνες?

Στάλθηκε από το GT-N7000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σε ευχαριστώ Βασίλη. Ποιοτικό MDF με καλής ποιότητας καπλαμά.
Τα ηχεία που φαίνονται στις φωτογραφίες έχουν γωνίες ενώ τα τελευταία που έφτιαξα έχουν φάλτσα στα πλαινά της μπάφλας.
 



Μηνύματα
29
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Να σε ρωτήσω, επειδή λέω να φτιάξω κάτι παρόμοιο αλλά με διαφορετικό midbass, τα κουτιά σε ποια συχνότητα είναι συντονισμένα?

Οι εξωτερικές διαστάσεις είπες είναι 45x22x30 με 21mm mdf, μείον τον όγκο των μεγαφώνων βγαίνει όσο είπες 17λίτρα εσωτερικά καθαρά.
Το πορτ που έχεις βάλει πρέπει να είναι διαμέτρου 7,5cm, οπότε η συχνότητα συντονισμού πρέπει να είναι πάνω από 50-55Hz, σωστά?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ουσιαστικά δεν υπάρχει <<Συντονισμός Καμπίνας>>, αφού το σύστημα μεγάφωνο-καμπίνα είναι ενιαίο και σε συνδυασμό με το σωλήνα συντονισμού στη συνέχεια.
Ο συντονισμός τους είναι στους 43 κύκλους.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ηχείο Βάσης V. F. M.

Οκ, σε ευχαριστώ.

(το πορτ όπως το βλέπω καλύτερα πρέπει να είναι Φ50/100mm)
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Καλησπερα και απο εμενα!Aκουσα τα εν λογο ηχεια και πραγματικα παιζουν πολυ καλα.Δεν ξερω πολλα πραγματα αλλα σαν δυναμικη και ενταση να το πω λαικα ...ακουγονται προς μεγαλα ηχεια δαπεδου πραγματικα και μπορουν να μπουν σε 25τμ ΑΝΕΤΑ!!!! Ειναι η προσωπικη μου γνωμη δεν τον ξερω τον ανθρωπο αλλα ετυχε να τα ακουσω!!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αναμφισβήτητα ο χρόνος περνάει πολύ γρήγορα...
Πριν έναν μήνα το λοιπόν, μετά από κουβέντα με τον κολλητό μου τον Τάσο, συνειδητοποιώ πως αυτή η κατασκευή κλείνει δέκα χρόνια ζωής!

Ο Τάσος, ουσιαστικά, ήταν η αφορμή για την συγκεκριμένη σχεδίαση, μιας και τα αίτια υπήρχαν πολύ πριν.
Με τον Τάσο γνωριστήκαμε, μέσω ενός κοινού φίλου, όταν αποφάσισε από αγνός μουσικόφιλος να γίνει High-Endάς και ως συνήθως η πρώτη κίνηση δεν του <<βγήκε>>.

Λάτρης της μουσικής, μιας και διαθέτει πτυχίο στο πιάνο, προχώρησε στην αγορά ενός συστήματος αρκετά ακριβού για τα δεδομένα του, πιστεύοντας να βρει την ηχητική του Νιρβάνα.
Αυτό αποτελείτο από ένα υβριδικό CD Player με λαμπάτη και τρανζιστοράτη έξοδο, έναν λαμπάτο Push-pull ενισχυτή με EL-34 και δυνατότητα τριόδου και πεντόδου λειτουργίας και ένα ζεύγος, κλασικών, ηχείων δαπέδου, με δύο woofer 6,5 ιντσών και tweeter και τον σωλήνα του bass-reflex στην πλάτη.

Το αποτέλεσμα ήταν κατώτερο των προσδοκιών και των χρημάτων που δαπάνησε. Ρωτούσε λοιπόν δεξιά και αριστερά, αν κάποιος μπορεί να τον βοηθήσει στο τι φταίει. Συζητώντας με τον κοινό μας φίλο του είπε για εμένα και έτσι γνωριστήκαμε.

Πήγα στο σπίτι του και μόλις είδα το σύστημα και το στήσιμο του κατάλαβα τα αίτια του κακού.
Αφού έκανα αλλαγές στον τρόπο στησίματος των ηχείων και έβγαλα εκτός ένα ακατάλληλο UPS, με όσον το δυνατό καλύτερο τρόπο, του είπα ότι η συνεργασία ενισχυτή-ηχείου δεν είναι αυτή που πρέπει και ότι το ηχείο του απαιτεί υψηλό βαθμό απόσβεσης και ρεύμα από τον ενισχυτή που το οδηγεί.

Ναι ΟΚ, μου απαντάει, αλλά μου αρέσει πολύ ο λαμπάτος ενισχυτής μου και τα ηχεία δεν μπορούν να βρίσκονται τόσο μακρυά από τον πίσω τοίχο.
Τότε η μόνη λύση είναι ένα ευκολότερο ηχείο με ομαλότερη αντίσταση και τον σωλήνα στην πρόσοψη, ήταν η απάντηση μου.
Κάτι τέτοιο έχω κατά νου, οπότε λίγη υπομονή να ακούσεις το αποτέλεσμα και να κρίνεις, του είπα.
Λίγες βδομάδες αργότερα, το ηχείο περνούσε την είσοδο του σπιτιού του και στήθηκε για δοκιμαστική ακρόαση.
Έκτοτε δεν βγήκε ποτέ από το σαλόνι του. Για τον εαυτό μου έφτιαξα άλλο από την αρχή.

Έκανα την παραπάνω εισαγωγή γιατί αποφάσισα, δέκα χρόνια μετά, να κάνω το κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο ηχείο. Κάποιες βελτιώσεις με δυο λόγια.
Χαριτολογώντας θα το έλεγα <<Επετειακή έκδοση>>, ή anniversary που είναι και πιασάρικο!
Στην αποθήκη μου είχα ένα ζευγάρι καμπίνες στο χρώμα της τριανταφυλλιάς, που θεωρώ πως του πάει εξαιρετικά, αν και παλιομοδίτικο για κάποιους.

Οι βελτιώσεις θα είναι οι εξής...
Επανασχεδιασμός του κυκλώματος διαχωρισμού.
Ποιοτικότερα υλικά στο κύκλωμα.
Επιπλέον δεσίματα-νευρώσεις στις καμπίνες.
Συντονισμός εξ αρχής του σωλήνα ανάκλασης χαμηλών.
Μονωτικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
106
Reaction score
123
Αναμφισβήτητα ο χρόνος περνάει πολύ γρήγορα...
Πριν έναν μήνα το λοιπόν, μετά από κουβέντα με τον κολλητό μου τον Τάσο, συνειδητοποιώ πως αυτή η κατασκευή κλείνει δέκα χρόνια ζωής!

Ο Τάσος, ουσιαστικά, ήταν η αφορμή για την συγκεκριμένη σχεδίαση, μιας και τα αίτια υπήρχαν πολύ πριν.
Με τον Τάσο γνωριστήκαμε, μέσω ενός κοινού φίλου, όταν αποφάσισε από αγνός μουσικόφιλος να γίνει High-Endάς και ως συνήθως η πρώτη κίνηση δεν του <<βγήκε>>.

Λάτρης της μουσικής, μιας και διαθέτει πτυχίο στο πιάνο, προχώρησε στην αγορά ενός συστήματος αρκετά ακριβού για τα δεδομένα του, πιστεύοντας να βρει την ηχητική του Νιρβάνα.
Αυτό αποτελείτο από ένα υβριδικό CD Player με λαμπάτη και τρανζιστοράτη έξοδο, έναν λαμπάτο Push-pull ενισχυτή με EL-34 και δυνατότητα τριόδου και πεντόδου λειτουργίας και ένα ζεύγος, κλασικών, ηχείων δαπέδου, με δύο woofer 6,5 ιντσών και tweeter και τον σωλήνα του bass-reflex στην πλάτη.

Το αποτέλεσμα ήταν κατώτερο των προσδοκιών και των χρημάτων που δαπάνησε. Ρωτούσε λοιπόν δεξιά και αριστερά, αν κάποιος μπορεί να τον βοηθήσει στο τι φταίει. Συζητώντας με τον κοινό μας φίλο του είπε για εμένα και έτσι γνωριστήκαμε.

Πήγα στο σπίτι του και μόλις είδα το σύστημα και το στήσιμο του κατάλαβα τα αίτια του κακού.
Αφού έκανα αλλαγές στον τρόπο στησίματος των ηχείων και έβγαλα εκτός ένα ακατάλληλο UPS, με όσον το δυνατό καλύτερο τρόπο, του είπα ότι η συνεργασία ενισχυτή-ηχείου δεν είναι αυτή που πρέπει και ότι το ηχείο του απαιτεί υψηλό βαθμό απόσβεσης και ρεύμα από τον ενισχυτή που το οδηγεί.

Ναι ΟΚ, μου απαντάει, αλλά μου αρέσει πολύ ο λαμπάτος ενισχυτής μου και τα ηχεία δεν μπορούν να βρίσκονται τόσο μακρυά από τον πίσω τοίχο.
Τότε η μόνη λύση είναι ένα ευκολότερο ηχείο με ομαλότερη αντίσταση και τον σωλήνα στην πρόσοψη, ήταν η απάντηση μου.
Κάτι τέτοιο έχω κατά νου, οπότε λίγη υπομονή να ακούσεις το αποτέλεσμα και να κρίνεις, του είπα.
Λίγες βδομάδες αργότερα, το ηχείο περνούσε την είσοδο του σπιτιού του και στήθηκε για δοκιμαστική ακρόαση.
Έκτοτε δεν βγήκε ποτέ από το σαλόνι του. Για τον εαυτό μου έφτιαξα άλλο από την αρχή.

Έκανα την παραπάνω εισαγωγή γιατί αποφάσισα, δέκα χρόνια μετά, να κάνω το κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο ηχείο. Κάποιες βελτιώσεις με δυο λόγια.
Χαριτολογώντας θα το έλεγα <<Επετειακή έκδοση>>, ή anniversary που είναι και πιασάρικο!
Στην αποθήκη μου είχα ένα ζευγάρι καμπίνες στο χρώμα της τριανταφυλλιάς, που θεωρώ πως του πάει εξαιρετικά, αν και παλιομοδίτικο για κάποιους.

Οι βελτιώσεις θα ήταν οι εξής...
Επανασχεδιασμός του κυκλώματος διαχωρισμού.
Ποιοτικότερα υλικά στο κύκλωμα.
Επιπλέον δεσίματα-νευρώσεις στις καμπίνες.
Συντονισμός εξ αρχής του σωλήνα ανάκλασης χαμηλών.
Μονωτικά.
Βαλε και στο wish list καμια 200αρια db ευαισθησια με φλατ αντισταση μπας και σωθουμε...
Περιμενουμε νεωτερα!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Υπάρχουν ακόμα τα μεγάφωνα στην αγορά? Μήπως θα έπρεπε να γίνει κι εκεί ανανέωση. Θα είναι νέο ηχείο βέβαια αλλά θα καλύπτει το ίδιο κοινό, όσους θέλουν ένα σοβαρό ηχείο βάσης.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το κύκλωμα διαχωρισμού (crossover) σχεδιάστηκε από μηδενική βάση και αποφάσισα εδώ να γίνει Hard-Wired.
Η συχνότητα διασταύρωσης πλέον βρίσκεται στους 1,7 KHz από τους 2,3 του παλαιότερου.
Τα πηνία των midwoofers κατασκευάστηκαν από πολύ χοντρό σύρμα 1,4 mm ενώ του tweeter από 1.
Οι πυκνωτές είναι όλοι πλαστικοί, με τον παράλληλο στο woofer τύπου MKT, ενώ του tweeter ΜΚP.
Η αντίσταση για την μείωση της στάθμης του tweeter είναι Μη-επαγωγική.
Τα υλικά των δύο ηχείων είναι ταιριασμένα με ανοχή 0,5%.

hardwired crossover red big.png
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Με το καινούριο κύκλωμα διαχωρισμού η ευαισθησία του ηχείου μειώθηκε κατά 1 db περίπου, αλλά το κέρδος σε τονική ομοιογένεια και ταχύτητα είναι εμφανές.
Ο σωλήνας ανάκλασης χαμηλών είναι πλέον συντονισμένος στους 49 κύκλους από τους 43 που ήταν.
[DOUBLEPOST=1524483971][/DOUBLEPOST]
Υπάρχουν ακόμα τα μεγάφωνα στην αγορά? Μήπως θα έπρεπε να γίνει κι εκεί ανανέωση. Θα είναι νέο ηχείο βέβαια αλλά θα καλύπτει το ίδιο κοινό, όσους θέλουν ένα σοβαρό ηχείο βάσης.
Τα tweeters βρίσκονται κανονικότατα σε παραγωγή από την Scanspeak και θα συνεχίσουν για πολλά χρόνια ακόμα.
Όσων αφορά τα midwoofer δεν έχω κανένα πρόβλημα στην προμήθεια τους.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να ανεβάσω και το γράφημα της εμπέδησης του ηχείου, ώστε να διαπιστωθεί αν επετεύχθη ο στόχος για εύκολο φορτίο...


Big Red impedance.jpg


Βλέπουμε πως μέχρι τους 2 KHz η αντίσταση παραμένει πάνω από τα 8 Ωμ και στην ουσία, όσων αφορά την περιοχή, το ηχείο μπορεί να θεωρηθεί +9 Ωμο.

Στους 90 Hz τώρα, η φάση έχει την μεγαλύτερη απόκλιση, αγγίζοντας τις -42,5 μοίρες.
Στην συχνότητα αυτή η αντίσταση έχει τιμή 16,4 Ωμ, οπότε δεν δημιουργείται το παραμικρό πρόβλημα.

Στους 4 KHz η αντίσταση πιάνει την ελάχιστη τιμή της, τα 6,67 Ωμ με την φάση όμως να φεύγει μόλις -7 μοίρες.

Ένα κυριολεκτικά εύκολο φορτίο, που καταλογίζεται στα καθαρά +8 Ωμα.
Δεν θα προβληματίσει καθόλου ακόμα και λαμπάτους ενισχυτές να αποδώσουν τα μέγιστα των δυνατοτήτων τους.
 
Last edited:

Μηνύματα
92
Reaction score
49
Πριν λιγο καιρο βρεθηκα και εγω στον χωρο που εχει στημένα τα ηχεια ο Πετρος. Απο το πρωτο λεπτο κιολας εντυπωσιαστηκα! Καταπληκτικο ηχειο. Πολυ ζεστες φωνες και φυσικες. Πολυ καλη εικονα, ξεκουραστα πριμα και φοβερο μπασο! Τον ρωτησα αν εχει καπου κρυμμένο καποιο sub! Μου ειπε οχι φυσικα. Πολυ καλη κατασκευή και όμορφη. Ενα μουσικο ηχειο που θελεις να ακους με τις ωρες χωρις να χανει σε αναλυση.
Αξιζει να το ακουσει κάποιος και να του δωσει μια ευκαιρία....δεν εχει καμια σχεση με την κατηγορια τιμης του ειναι αρκετες φορες πιο πανω..
 


Μηνύματα
102
Reaction score
95
Να προσθέσω και εγώ την εμπειρία μου με τα συγκεκριμένα ηχεία. Τα άκουσα στο χώρο του Πέτρου και πραγματικά εντυπωσιάστηκα! Καθαρότατες υψηλές που δεν κουράζουν με τίποτα, μεσαία περιοχή ευκρινής (πολύ καλή αναπαραγωγή φωνών) και με "όγκο" και τι να πω για τις χαμηλές... Σκοτώνουν! Το ηχείο παίζει άνετα σε μεγάλο (20-25τ.μ.) χώρο. Έψαχνα ένα ηχείο για το home studio του κουμπάρου μου ώστε να ακούει το τελικό αποτέλεσμα σε home hifi και το βρήκα! Μένει μόνο ακρόαση από τον ίδιο.

Ο ορισμός του VFM!
 


Μηνύματα
146
Reaction score
111
ακουσα σημερα τα ηχεια. και γνωρισα και τον Πετρο που ειναι ενας καταπληκτικος ανθρωπος.
μου πηρε 3 δευτερολεπτα για να μου πεσει το σαγονι (ή σαγωνι? τελοσπαντων). απο που να ξεκινησω? κατ αρχας ειναι ενα ηχειο που δεν κουραζει. ισορροπημενο οσο δεν παει. ψιλες καθαροτατες και φυσικες χωρις υπερτονισμους. ακουγες το χαι χατ και νομιζες πως καποιος παιζει ντραμς στο δωματιο. το μπασο ευκρινεστατο σφιχτο, τελειο. τα χαμηλα, οι μποτες αψογες, σφιχτες, δεν πλατιαζαν, οπως πρεπει (σας μιλαει ντραμερ). προφανως ουτε τα μεσαια υστερουσαν. καταπληκτικες φωνες ακουγα. πραγματικα ηχειο πολλων χιλιαδων ευρω. δεν ειχα ξανακουσει ετσι, ποτε. δεν εχω ακουσει πολλα ηχεια. (ακριβα εννοω). αυτα που εχω ακουσει δεν πιανουν μια, μπροστα σε αυτα τα τερατακια. επαθα ενα τεραστιο σοκ.
Να εισαι καλα Πετρο.
με τετοια ηχεια θα ακουω μουσικη ολη μερα καθε μερα (μεχρι να χωρισω)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top